Σφιξιμο και συμπτωματα εμφραγματος μετα απο περπατημα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811

    Σφιξιμο και συμπτωματα εμφραγματος μετα απο περπατημα.

    καλησπερα παιδια. παλι εδω μετα απο λιγο καιρο αφου ειχα ψιλοηρεμησει και τωρα ξανα τα ιδια. η μαλλον κατι το οποιο με εχει τρομαξει αρκετα. βγηκα σημερα κατα τις 12 το μεσημερι να βγαλω μια βολτα το σκυλι μου και να παρω να φαω κατι γιατι μετα θα παω στη δουλεια. καθως γυρνουσα σπιτι με επιασε ενα εντονο σφιξιμο στο στηθος μαζι με κοπωση. οταν ξεκινησα στην αρχη δεν ειχα τιποτα αλλα οταν γυρνουσα το επαθα. μετα απο αυτο ανεβηκε προς τα αριστερα του σαγονιου και στον αριστερο καρπο ενα τσιμπημα. κατευθειαν με τρομαξε και φοβαμαι ακομα και να φαω μηπως και παθω τιποτα. πριν μερες ενημερωσα τον καρδιολογο μου για καποιες πολυ εντονες εκτακτες π ειχα πανω στη δουλεια εν ωρα ηρεμιας ομως και μου ειπε δεν εχω τιποτα να μη φοβαμαι οι εξετασεις μου ηταν καθαρες και οτι ειμαι νεο παιδι. θελω να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει βιωσει κατι παρομοιο και αν ναι πως το αντιμετωπισε. εγω ειμαι ετοιμος να παω παλι σε γιατρο γιατι νομιζω πως για να εχω τετοια συμπτωματα την ωρα που περπαταω αρα θα ειναι κατι που σχετιζεται με την καρδια! αν εχετε παρομοια εμπειρια παρακαλω πειτε μου πως το αντιμετωπισατε. να παω στο γιατρο η οχι? ευχαριστω εκ των πρωτερων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    φιλε ειμαι 26 και χτες επαθα συμτωμματα εγγεφαλικου..... ουτε να μιλησω δεν μπορουσα.... πηγα νοσοκομειο και δεν με πηραν καν σοβαρα.... κατι εξετασης αιματος μου καναν ειπαν οτι ειμαι μια χαρα....! το ανχος μας καταστρεφει φιλε μου..... καθημερινα νιοθω οτι θα παθω εγγεφαλικο... για την καρδια δεν φοβαμαι και εχω φαει κολημα στο εγγεφαλικο και τωρα που σου γραφω με το ζορι την παλευω.... ειμαι σε φαση να ποναει το κεφαλι μου απο την μια μερια αριστερα και απιστευτη αδυναμια στο ενα χερι αριστερα

    οπως καταλαβενεις περναω φανταστικα....!!!!!

    περαστικα μας

  3. #3
    george1520
    Guest
    Εγω πέρσι τον Ιούνιο επαθα κρίση πανικού. Δεν μπορούσα να μιλήσω. Εδειχνα τα αντικείμενα και δεν μου ερχόντουσαν οι λέξεις.. πρώτη φορά εγινε. Οι δικοι μου ανησύχησαν και με πήραν νοσοκομείο. Εκανα ακτινογραφία εγκεφάλου, αναλύσεις αίματος και το πρωί με έβαλαν αξονικό. Νομίζω εχει να κανει και σε ποια βάρδια θα πεσεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εγω πέρσι τον Ιούνιο επαθα κρίση πανικού. Δεν μπορούσα να μιλήσω. Εδειχνα τα αντικείμενα και δεν μου ερχόντουσαν οι λέξεις.. πρώτη φορά εγινε. Οι δικοι μου ανησύχησαν και με πήραν νοσοκομείο. Εκανα ακτινογραφία εγκεφάλου, αναλύσεις αίματος και το πρωί με έβαλαν αξονικό. Νομίζω εχει να κανει και σε ποια βάρδια θα πεσεις..
    αυτο που δεν μου ερχοντε η λεξεις το εχω καθε μερα... εδω και καπιες μερες.... δεν μπορω να σκευτω και να θυμαμαι πραγματα....

    μαγνικη ειχα κανει πριν 1.5 χρονο ηταν καθαρη... αλλα τωρα περνω 2 χρονια xanax και θελω να κανω ξανα γιατι νιοθω οτι κατι δεν παει καλα......

    τελικα ολο αυτο ηταν απο κριση πανικου-εντονο ανχος που επαθες????

    απιστευτο τι μπορει να κανει το ανχος......

  5. #5
    george1520
    Guest
    Εχω θεμα με τις αλλεργίες και περσι είχε υπερβολική σκόνη στην ατμόσφαιρα.. εκείνη την μερα ένιωθα οτι δεν αναπνεα καλα (κατι που γίνονταν συχνα λογο του προβλήματος μου). Έπρεπε να πάρω αντισταμινικο, να βαλω σπραι στην μυτη και να χαλαρώσω και θα ήμουν εντάξει. Αντι αυτού... Αρχισα και σκεφτόμουν οτι δεν αναπνέω καλα και κάποια στιγμή καθόλου και αρχισα να τρέμω. Πηγα στους δικούς μου να το πω.. καθησα στον καναπε και ειπα δεν μπορω να παρω ανασα... Και μετα μου μιλούσαν και έδειχνα πράγματα και ελεγα φερε μου (εδειχνα το μπουκάλι με το νερο) και δεν μου ερχόταν η λέξη.. Εκει πανικοβληθηκα κιαλο. Μου μιλούσαν, ηθελα τοσα να πω αλλα δεν μου ερχόταν καμια λεξη. Ηταν σαν και δεν τις ηξερα καν..
    Ασχημη εμπειρία.

  6. #6
    Για να ηρεμήσεις και να σου φύγει όλο αυτό ζήτησε από τον καρδιολόγο σου να σου κάνει ένα τεστ κοπώσεως για να δει πως ανταποκρίνεται η καρδιά σε δύσκολο έργο.Αν το βγάλεις χωρίς κάποιο πρόβλημα σημαίνει ότι ήταν καθαρά ψυχολογικό και οπότε θα το βγάλεις από το μυαλό σου μια και καλή και δεν θα ασχοληθείς με αυτό ξανά.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Μπιλ με θυμάσαι φαντάζομαι
    Κάθε μέρα έχω τα συμπτώματα που περιγράφεις. Για τις έκτακτες πάρε συμπλήρωμα μαγνησίου,με έχει βοηθήσει πολύ. Από τότε που τις αισθανομουν κάθε μέρα,τώρα έχουν αραιώσει πολύ και δεν είναι πολύ δυνατές. Πάρτο για κανένα δίμηνο,θα δεις διαφορά.

    Καρδιολόγο έχω να πάω ένα τρίμηνο,εκεί που πήγαινα κάθε βδομάδα. Θα πάω όμως προς το τέλος της σεζόν για ετήσιο έλεγχο.

    Επίσης , αν θες, για να είσαι ήσυχος,κάνε μια γενική και πες να δουν ηλεκτρολύτες, νάτριο ,κάλιο, ασβέστιο κλπ. Αυτοί είναι δείκτες που η έλλειψη ή η υπερβολική συγκέντρωση,μπορεί να οδηγήσει σε συμπτώματα στην καρδιά όπως έκτακτες ή αρρυθμίες.
    Όσον αφορά την κόπωση ,σου πέφτει η πίεση,έχω το ίδιο πρόβλημα. Βγαίνω έξω το πρωί να ταισω κάτι αδέσποτα και όταν γυρίσω νιώθω δύσπνοια κάποιες φορές,όχι από κούραση, αλλά από ζέστη σε συνδυασμό με το ότι δεν έχω φάει. Φροντίζω λοιπόν να παίρνω καλό πρωινό αμέσως μετά. Πίνε και νερό αρκετό, αλλά φρόντιζε παράλληλα να παίρνεις και ηλεκτρολύτες γιατί λόγω ζέστης χάνουμε πιο εύκολα. Φρόντιζε να μην βγαίνεις με ντάλα ήλιο και να έχεις μαζί σου ένα μπουκαλάκι νερό.

    Όσο για το εγκεφαλικό που λέτε, τις τελευταίες ημέρες έχω σουβλιες στο κεφάλι και ξαφνικά με πιάνει ένα μούδιασμα καθώς και πόνοι αριστερά. Δεν είναι απαραίτητα άγχος όλα αυτά απλώς το άγχος παίρνει τα συμπτώματα αυτά και τα ανάγει σε κάτι διαφορετικό από αυτό που είναι. Είναι μυϊκοί πόνοι, κούραση, εντερικά ή στομαχικά προβλήματα κλπ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Κατερινα82 View Post
    Για να ηρεμήσεις και να σου φύγει όλο αυτό ζήτησε από τον καρδιολόγο σου να σου κάνει ένα τεστ κοπώσεως για να δει πως ανταποκρίνεται η καρδιά σε δύσκολο έργο.Αν το βγάλεις χωρίς κάποιο πρόβλημα σημαίνει ότι ήταν καθαρά ψυχολογικό και οπότε θα το βγάλεις από το μυαλό σου μια και καλή και δεν θα ασχοληθείς με αυτό ξανά.
    εχω κανει υπερηχο καρδιογραφημα και τεστ κοπωσεως μαζι. συν κατι αλλα που μου εκανε και εξετασεις θυρεοειδη και εξειδικευμενες εκετασεις αιματος χοληστερινες κτλ. ολα βγηκαν καθαρα! αυτο το εκανα τον φεβρουαριο η τον μαρτιο δεν θυμαμαι καλα! για καποιους μηνες δεν ειχα τιποτα αλλα τωρα αρχισαν παλι τα κουφα. βγαινει και ολη η κουραση της σεζον μαζεμενη τωρα και ειμαι χαλια!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μπιλ με θυμάσαι φαντάζομαι
    Κάθε μέρα έχω τα συμπτώματα που περιγράφεις. Για τις έκτακτες πάρε συμπλήρωμα μαγνησίου,με έχει βοηθήσει πολύ. Από τότε που τις αισθανομουν κάθε μέρα,τώρα έχουν αραιώσει πολύ και δεν είναι πολύ δυνατές. Πάρτο για κανένα δίμηνο,θα δεις διαφορά.

    Καρδιολόγο έχω να πάω ένα τρίμηνο,εκεί που πήγαινα κάθε βδομάδα. Θα πάω όμως προς το τέλος της σεζόν για ετήσιο έλεγχο.

    Επίσης , αν θες, για να είσαι ήσυχος,κάνε μια γενική και πες να δουν ηλεκτρολύτες, νάτριο ,κάλιο, ασβέστιο κλπ. Αυτοί είναι δείκτες που η έλλειψη ή η υπερβολική συγκέντρωση,μπορεί να οδηγήσει σε συμπτώματα στην καρδιά όπως έκτακτες ή αρρυθμίες.
    Όσον αφορά την κόπωση ,σου πέφτει η πίεση,έχω το ίδιο πρόβλημα. Βγαίνω έξω το πρωί να ταισω κάτι αδέσποτα και όταν γυρίσω νιώθω δύσπνοια κάποιες φορές,όχι από κούραση, αλλά από ζέστη σε συνδυασμό με το ότι δεν έχω φάει. Φροντίζω λοιπόν να παίρνω καλό πρωινό αμέσως μετά. Πίνε και νερό αρκετό, αλλά φρόντιζε παράλληλα να παίρνεις και ηλεκτρολύτες γιατί λόγω ζέστης χάνουμε πιο εύκολα. Φρόντιζε να μην βγαίνεις με ντάλα ήλιο και να έχεις μαζί σου ένα μπουκαλάκι νερό.

    Όσο για το εγκεφαλικό που λέτε, τις τελευταίες ημέρες έχω σουβλιες στο κεφάλι και ξαφνικά με πιάνει ένα μούδιασμα καθώς και πόνοι αριστερά. Δεν είναι απαραίτητα άγχος όλα αυτά απλώς το άγχος παίρνει τα συμπτώματα αυτά και τα ανάγει σε κάτι διαφορετικό από αυτό που είναι. Είναι μυϊκοί πόνοι, κούραση, εντερικά ή στομαχικά προβλήματα κλπ.
    δεν ειναι μονο οι εκτακτες κτλ.. και εμενα εχουν μειωθει παρα πολυ οι εκτακτες και σπανια θα κανει. εμενα με ταλαιπωρει η ταχυπαλμια στο ακυρο που πιανει τελειως ξαφνικα και καμια φορα αυτο το σφιξιμο! δουλευω σε νησι φιλε και δεν ειναι ευκολο να παω σε γιατρο γιατι εδω καλα καλα δεν εχω χρονο για εμενα ισα που κανω μπανιο και κοιμαμαι! ειναι αυγουστος και γινεται χαμος! και επειδη δουλευω και εξω ειμαι μεσα στη ζεστη αλλα νερο παντα εχω μαζι μου συν ενα χυμο γιατι με τη ζεστη μου ειπε ο γιατρος να πινω κανενα χυμο πορτοκαλι! εγω πιστευω θα το εχω μια ζωη θα ερχεται και θα φευγει. απλα οταν σε πιανει ειναι τρομακτικο και δε μπορεις να κανεις κατι εκεινη την ωρα και σε πανικοβαλει! μαλιστα μια φορα πηγα ωρα αργοτερα στη δουλεια επειδη με επιασε ταχυπαλμια 10 λεπτα πριν φυγω. δε ρισκαρα να σηξωθω να παω και ενημερωσα και απλα καθισα να ηρεμησω και πηγα μετα. ο καρδιολογος μου που τον πηρα μου εξηγησε ξανα πως δεν εχω τιποτα και πως αυτα ειναι κατι αλλο και οχι απο την καρδια! αλλα εχω και κατι συναδελφους στη δουλεια που μου προτεινουν να παω και σε αλλο καρδιολογο μηπωσ και δει κατι αυτος γιατι δεν ειναι φυσιολογικο να τα παθαινω αυτα και με βαζουν σε σκεψεις. δε ξερω φιλε τι να κανω τωρα. προς το παρον υπομονη να τελειωει η σεζον και μετα βλεπουμε!

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Κάνε συνεδρια με ψυχίατρο.

    Επίσης το να ξανακάνεις έναν υπέρηχο στην καρδιά,δεν θα δείξει τίποτα. Τα συμπτώματα που περιγράφεις θέλουν 48ωρο χολτερ , τεστ κοπώσεως και εξετάσεις για ηλεκτρολύτες που σχετίζονται με την καρδιά.

    Οι ταχυπαλμιες μπορεί να είναι φυσιολογικές αν σε πιάνουν πχ μετά το φαγητό. Τα συμπτώματα που περιγράφεις, μπορεί να σχετίζονται και με το στομάχι με πολλούς τρόπους.

    Γνώμη μου είναι να δεις πρώτα έναν ψυχίατρο, αν δεν μπορείς να πληρώσεις συνεδρίες με ψυχολόγο, να του πεις τα συμπτώματα και θα σου πει τι έχεις.
    Last edited by Antonis8; 23-08-2019 at 12:33.

Similar Threads

  1. Ασταθεια στο περπατημα
    By Panos123 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 45
    Last Post: 16-01-2021, 14:06
  2. Replies: 7
    Last Post: 23-06-2015, 23:48
  3. Replies: 5
    Last Post: 22-09-2014, 05:31
  4. Περπατημα
    By Garyfalaki_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 20-01-2012, 21:27
  5. ΠΡΟΑΓΓΕΛΟΣ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ... ΚΟΚΑΛΙΑΡΗ
    By click in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 30-06-2011, 23:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •