Τον τελευταίο καιρό έχω βολεύτει αφάνταστα από θέμα χρόνου στην μαγειρική φτιάχνοντας σπιτικά μπιφτέκια.
Με εκνευρίζει να μαγειρεύω κάθε μέρα κ έψαχνα λύσεις να φτιάχνω φαγητό που να κρατάει 4-5 μέρες.
Οπότε πειραματιζόμενος, κάνω το εξής. Αγοράζω ένα κρεατικό της επιλογής μου κ το κάνω κιμά. πχ στήθος κοτόπουλο ή γαλοπούλα,
άπαχο βοδινό ή ψαρονέφρι... του βάζω τριμμένη φρυγανιά, σησαμέλαιο(που ειναι φοβερά αρωματικό), τζίντζερ, πιπέρι λευκό και ρίγανη,
αλάτι ιμαλαίων κ τα πλάθω. 5' δουλειά όλο αυτό. Μετά τα ψήνω στον φούρνο σε λαδόκολλα για 40' και είναι έτοιμα. Τα φυλάω σε τάπερ
στο ψυγείο.
Βράζω επίσης καρότα μεγάλη ποσότητα και έχω κ το λαχανικό μου ή βράζω καλαμπόκι. (Δεν τρώω άλλα λαχανικά λόγω ευερέθιστου εντέρου).
Τα καρότα να βάζω σε μπώλ στο ψυγείο κι αυτά.
Καμιά φορά αν δεν βαριέμαι κόβω κανά μαρούλι.
Με 2-3 φέτες ψωμί του τόστ, 1 μπιφτέκι 220γρ και 4-5 καρότα έχω ένα πλήρες γεύμα το μεσημέρι, έτοιμο χωρίς κόπο. Εναλλακτικά θα φάω
το μπιφτέκι με σπαγγετίνη και 2 κουταλιές σούπας παρμεζάνα.
Αυτό μου έχει λύσει τα χέρια κ νοιώθω λιγότερη πίεση στο να ''μαγειρέψω''. Φεύγει ένας βραχνάς από πάνω μου.
Θυμάμαι προ μηνών έψηνα κάθε μέρα φιλέτο ή ψάρι κτλ πολύ ταλαιπωρία, έτρωγα αρκετό χρόνο, θυμός νεύρα κτλ κτλ
Συχνά βέβαια ψήνω στον ατμομάγειρα ροδέλες μπακαλιάρο, συνήθως 10-12 ώστε να έχω ψάρι για 3-4 μέρες... κι αυτό το φυλάω στο ψυγείο.
Έχω μάθει να τρώω παγωμένο φαγητό, το ρύζι κ τα μακαρόνια δεν μπορώ παγωμένα, το κρέας κ το ψάρι δεν με ενοχλεί.
Αν βέβαια παραγγείλω σουβλάκι απ'έξω οκ ζεστό το θέλω, αλλά εγώ μιλάω για σπιτικό φαί.
Σκεφτείτε όσοι δεν γουστάρετε την μαγειρική να κάνετε κάτι παρόμοιο, έτσι θα έχετε χρόνο για άλλες ασχολίες..
Τα σέβη μου,