Φόβος για τον θάνατο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73
  1. #31
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Ναι οκ καταλαβαίνω μα σκέψου λίγο το εξής,

    Ένας άνθρωπος που πιστεύει και έχει βοηθηθεί από αυτό, και βλέπει ότι πολλοί άλλοι άνθρωποι έχουν βοηθηθεί έτσι, τι να κάνει όταν εμφανίζεται κάποιος μπροστά του και του λέει, βοήθεια!!

    Αφού η επιστήμη έχει 0 πρόοδο στο μετά θάνατο... Τι περιμένεις εκτός από φιλοσοφία και θρησκεία να ειπωθεί εδώ ? :) Ότι και να κάνει η ψυχολογία, μόνο να σε μαστουρωσει μπορεί στο άγνωστο αυτό θέμα. Δε φοβάσαι τις κατσαρίδες που ξέρουμε τι είναι, φοβάσαι κάτι που κανείς δεν έχει την παραμικρή ιδέα.

    Θέλεις την λύση του φόβου, υπάρχει , λέγεται αγάπη. Όταν αγαπάς δε φοβάσαι το θάνατο, είπες μόνη σου θα πέθαινα για την οικογένεια, όχι για το iPhone [emoji14] οπότε η λύση είναι στην αγάπη, να περιβάλλεται ο άνθρωπος από αυτήν , να την επιλέγει να την επιδιώκει, να ζει και να διαλέγει δρόμο με βάση την αγάπη και όχι την μαθηματική βελτιστοποίηση του αποτελέσματος (κι εγώ αυτό επραττα δυστυχώς).

    Αφού η αγάπη νικάει το φόβο του θανάτου, (και στην ιστορία, η αγάπη έκανε τους ανθρώπους τολμηρούς και αφοβους) και κάποιοι πιστεύουν ότι ο Θεός είναι αγάπη, η εντολή είναι η αγάπη , ο Χριστός ειναι και δίδαξε αγάπη, ε τότε τι να σου πω για το πώς θα νικήσεις τον φόβο του θανάτου? Να σου πω πάρε χάπια? Πιες ποτά? Μπααα αγάπη για την οικογένεια για τους φίλους για τα παιδιά σου αύριο, δε θα έχει χώρο ο φόβος στην καρδιά σου γιατί θα έχει γεμίσει με αγάπη. Μεσα σε αυτό το σύμπαν της αγάπης , θα είσαι σίγουρη ότι όποιος έφτιαξε όλα αυτά που ζούμε , είναι αγάπη οπότε κάτι καλό θα έχει ετοιμάσει για μετά το θάνατο, κάτι με πολύ αγάπη :)
    Μα τι σημασία έχει να πιστεύεις σε κάτι απλά και μόνο για να "βοηθηθείς"; Είναι σαν να μου λες να πιστέψω ότι μετά το θάνατο πάω σε άλλο πλανήτη. Πως θα με βοηθήσει κάτι τέτοιο αφού ξέρω πως δεν είναι αλήθεια;
    Λες ότι η επιστήμη έχει 0 πρόοδο στο μετά θάνατο. Είσαι λάθος σε αυτό. Η επιστήμη έχει πρόοδο. Έχει αποδείξει πως μετά θάνατο δεν υπάρχει τίποτα. Έχει αποδείξει ακόμα και πως οι "μεταθανάτιες" εμπειρίες δεν είναι τίποτε άλλο από χημικές διεργασίες που εκτελούνται στον εγκέφαλο τις στιγμές εκείνες. Δεν έχει κάνει απλώς πρόοδο, έχει ολοκληρώσει το θέμα αυτό. Οι θρησκείες από την άλλη μέσα στις χιλιετίες που υπάρχουν δεν έχουν προσφέρει την παραμικρή απόδειξη για τίποτα από όσα ισχυρίζονται.
    Η αγάπη ναι νικάει το φόβο του θανάτου. Όχι τον ίδιο τον θάνατο όμως. Επίσης το σύμπαν που ζούμε δεν είναι σύμπαν αγάπης, είναι σύμπαν βίας και θανάτου. Όλο το σύμπαν με βία φτιάχτηκε και με βία συνεχίζει να υπάρχει. Όλο το σύμπαν κάθε στιγμή που περνάει πεθαίνει. Οι θρησκείες δεν είναι η λύση φυσικά. Η επιστήμη είναι η λύση και η επιστήμη είναι η μόνη που μπορεί κάποια μέρα να μας οδηγήσει στο να νικήσουμε το θάνατο. Λυπάμαι μόνο που δεν θα προλάβω αυτή τη στιγμή...

  2. #32
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα .. Όλοι όσοι έχουν φοβίες στην ουσία φοβούνται τον θάνατο. Αυτό που περνάς το πέρασα στην αρχή της κατάθλιψης μου όπου άρχισαν οι φοβίες για τις αρρώστιες, για τα μικρόβια κτλ. Δεν μπορώ να σου πω ότι το έχω ξεπεράσει τελείως αλλά έχω δουλέψει αρκετά με τον εαυτό μου και την ψυχολόγο μου και είμαι σε μια φάση που μπορώ να το χειριστώ. Θυμάμαι άκουγα ελικόπτερα να περνάνε πάνω απο το σπίτι μου και φοβόμουν μην πέσει πάνω μου και πεθάνω (σε τέτοιο σημείο είχα φτάσει). Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια τι είναι αυτο που με βοήθησε έτσι ώστε να είμαι τώρα σε καλύτερη κατάσταση απο ότι ημουν αλλα ξέρω πως όλα αυτά είναι παιχνίδια του μυαλού. Προσπάθησε να αποφεύγεις να παρακολουθείς ειδήσεις ή να συμμετέχεις σε τέτοιου είδους συζητήσεις ετσι ώστε να μην επηρεάζεσαι. Κλείσε ραντεβου σε ένα καλο ψυχολόγο και άρχισε να συζητάς ακόμη και το πιο απλό πράγμα που σε απασχολεί. Γέμισε την μέρα σου με ασχολίες έτσι ώστε το μυαλό σου να μην έχει περιθώρια να σκέφτεται και να αναλύει τα πράγματα τοσο πολύ. Για πες μου. Όταν φοβάσαι ότι θα γίνει κάτι, πχ οτι θα πεθάνεις, το γεγονός ότι το σκέφτεσαι θα το αποτρέψεις; Τι θα ήταν προτιμότερο να κλείσεις μέσα σε ένα σπίτι μην γίνει κάτι και πεθάνεις; Να σου πω, αν είναι να πεθάνει κάποιος, πεθαίνει και σαν είναι πάνω σε μια καρέκλα. Το θέμα δεν είναι πότε θα πεθάνει κάποιος (γιατί αυτό θα γίνει κάποια στιγμή) αλλά να ζήσει μια ζωή όμορφη. Δεν θα ήταν καλύτερα να χαίρεσαι την μέρα σου; Την κοπέλα σου; Γενικά την ζωή σου; Ότι είναι να γίνει θα γίνει..
    Προσπαθώ όλο αυτό τον καιρό να γεμίζω όπως λες τις μέρες μου για να μην σκέφτομαι. Όμως τον τελευταίο μήνα η κατάσταση έχει ξεφύγει. Ότι κι αν κάνω οι σκέψεις αυτές είναι ασταμάτητα στο μυαλό μου. Ξεπετάγονται χωρίς να μπορώ να τις ελέγξω. Είναι η πρώτη σκέψη όταν ξυπνήσω και η τελευταία όταν κοιμηθώ.

    Από σήμερα αποφάσισα να δοκιμάσω άλλα πράγματα. Για αρχή από σήμερα έβαλα τέλος στον καφέ. Δεν ξέρω αν επιδράσει θετικά αυτό, θα το δω σε βάθος χρόνου. Ίσως η αδρεναλίνη που παράγεται να με επηρεάζει αρνητικά. Στην συνέχεια έχω στο πλάνο να δοκιμάσω για μια περίοδο να πίνω σαν ρόφημα τσάι από βαλσαμόχορτο που λένε πως έχει αντικαταθληπτικές ιδιότητες. Μπορεί και να είναι μπούρδες, αλλά θα το δοκιμάσω πριν στραφώ σε άλλες λύσεις.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Μα τι σημασία έχει να πιστεύεις σε κάτι απλά και μόνο για να "βοηθηθείς"; Είναι σαν να μου λες να πιστέψω ότι μετά το θάνατο πάω σε άλλο πλανήτη. Πως θα με βοηθήσει κάτι τέτοιο αφού ξέρω πως δεν είναι αλήθεια;
    Λες ότι η επιστήμη έχει 0 πρόοδο στο μετά θάνατο. Είσαι λάθος σε αυτό. Η επιστήμη έχει πρόοδο. Έχει αποδείξει πως μετά θάνατο δεν υπάρχει τίποτα. Έχει αποδείξει ακόμα και πως οι "μεταθανάτιες" εμπειρίες δεν είναι τίποτε άλλο από χημικές διεργασίες που εκτελούνται στον εγκέφαλο τις στιγμές εκείνες. Δεν έχει κάνει απλώς πρόοδο, έχει ολοκληρώσει το θέμα αυτό. Οι θρησκείες από την άλλη μέσα στις χιλιετίες που υπάρχουν δεν έχουν προσφέρει την παραμικρή απόδειξη για τίποτα από όσα ισχυρίζονται.
    Η αγάπη ναι νικάει το φόβο του θανάτου. Όχι τον ίδιο τον θάνατο όμως. Επίσης το σύμπαν που ζούμε δεν είναι σύμπαν αγάπης, είναι σύμπαν βίας και θανάτου. Όλο το σύμπαν με βία φτιάχτηκε και με βία συνεχίζει να υπάρχει. Όλο το σύμπαν κάθε στιγμή που περνάει πεθαίνει. Οι θρησκείες δεν είναι η λύση φυσικά. Η επιστήμη είναι η λύση και η επιστήμη είναι η μόνη που μπορεί κάποια μέρα να μας οδηγήσει στο να νικήσουμε το θάνατο. Λυπάμαι μόνο που δεν θα προλάβω αυτή τη στιγμή...

    Πιστεύω σημαίνει ότι .. πιστεύω ότι ΕΙΝΑΙ αλήθεια. Αυτό που λες πάντως "αφού ξέρω πως δεν είναι αλήθεια" είναι λίγο άστοχο γιατι εδω μιλάμε για το τι πιστεύουμε, οπότε δεν μπορείς να ΞΕΡΕΙΣ οτι δεν είναι αλήθεια. Εκτός αν έχεις αποδείξεις που κανείς στον κοσμο δεν εχει και δε νομίζω να τις κρατας κρυφες :)

    Αν πιστεύεις ότι "Είσαι λάθος σε αυτό. Η επιστήμη έχει πρόοδο. Έχει αποδείξει πως μετά θάνατο δεν υπάρχει τίποτα." τότε μάλλον έχουμε άλλο ορισμό και αντίληψη του τι σημαίνει επιστήμη :)

    Φυσικά και δεν εχει αποδείξει τίποτα και πολλοι γιατροί τρίβουν ακόμα τα μάτια τους. Αυτό που λες για τις μεταθανάτιες εμπειρίες και τις διεργασίες έχει καταρριφθει.

    Η θρησκεία μας έχει κατά καιρούς προσφέρει πολλές φορές "υλικο για πίστη" αλλα αν καποιος δε θελει να πιστέψει, δε γινεται ακομα και αν σπασει η γη στα 2 και ξανακολλήσει. :p


    Λες "Η αγάπη ναι νικάει το φόβο του θανάτου. Όχι τον ίδιο τον θάνατο όμως." ε ναι το θεμα του thread είναι .. φοβος για τον θανατο :)

    Το σύμπαν και η ζωή αυτή ναι εχει βία εξου και το βίος. Η άλλη όμως δε λεμε οτι θα εχει βία ούτε οτι θα είναι σε αυτό το σύμπαν. Λες οτι το σύμπαν πεθαίνει, δεν είναι αληθεια αυτο, τιποτα δεν πεθαινει, αλλάζει μορφή, η ύλη μαζι με την ενέργεια αθροιστικά ήταν είναι και θα είναι ίδια :) (και ακόμα δε ξέρουμε πόσα άλλα σύμπαντα υπάρχουν κτλ. )
    Θα ξερεις επίσης οτι ο πληθυσμός της γης αυξανεται άρα η ζωή κερδίζει προς το παρον, έχουμε εδω και χρόνια περισσοτερες καινούργιες ζωές από θανάτους.

    Η θρησκεία δεν ασχολείται με το ίδιο πρόβλημα που ασχολείται η επιστημη, άλλο "πρόβλημα" λύνει η μία άλλο η άλλη. Το πως και πόσο πιστεύεις στην καθεμία ειναι άλλο θεμα, προσωπικό. Ως ανθρωπος των επιστημών κατα την ταπεινή προσωπική μου άποψη θα σου έλεγα ... μην έχεις τοσο εμπιστοσύνη στην επιστήμη, μην την θεοποιείς, έχει την θέση της ... και ως εκεί φτάνει.

    Τόσα χρόνια και τοση πρόοδος... δε σε παραξενεύει που τα δομικά προβλήματα που επρεπε να λυθουν εδω και χρόνια, υπάρχουν ακόμα? (αρρώστιες, πίνα, σκλαβιά, χρήμα κτλ. όσα πηγαζουν απο την αμαρτία, όσα υπηρχαν και τότε ... έχουμε την τεχνολογία να εξαλείψουμε πολλά από αυτά ... μα και παλι, τι μας εμποδίζει? πως μπορει να μιλανε οι Γραφές για ελεος στους φτωχους αρρώστους κτλ πριν 2000 χρόνια, ενώ σημερα τεχνολογικά είμαστε τόσο μπροστά που δε θα έπρεπε να υπάρχουν αυτα, κι όμως είναι ακόμα επίκαιρα ... μμμμ ... μυστήριο :p ) Κόβεις το ενα κεφαλι και πετάγονται αλλα 5 φίλε μου... ορίστε οι αποδείξεις.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν είναι το πρόβλημα ο θάνατος.
    Το πρόβλημα είναι ο φόβος.

    Ο θάνατος είναι μέρος αυτού του υπέροχου θαύματος που λέγεται ζωή. Που σημαίνει οτι είναι αλληλένδετα.
    Είναι η εξάρτηση μας και ανελευθερία που συνεπάγεται με έλλειψη αγάπης που συντελούν να φοβόμαστε την Εξοδο.

    Την απάντηση δεν νομίζω θα στην δώσει κάποιος. Θα ήταν μασημένη αλήθεια. Οι θρησκείες το μόνο που προσφέρουν είναι μοιρολατρία και δραπέτευση από την ζωή με μύθους.

    Καλούμαστε να δώσουμε απαντήσεις μόνοι μας και να βρούμε την Αλήθεια μας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #35
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Πιστεύω σημαίνει ότι .. πιστεύω ότι ΕΙΝΑΙ αλήθεια. Αυτό που λες πάντως "αφού ξέρω πως δεν είναι αλήθεια" είναι λίγο άστοχο γιατι εδω μιλάμε για το τι πιστεύουμε, οπότε δεν μπορείς να ΞΕΡΕΙΣ οτι δεν είναι αλήθεια. Εκτός αν έχεις αποδείξεις που κανείς στον κοσμο δεν εχει και δε νομίζω να τις κρατας κρυφες :)

    Αν πιστεύεις ότι "Είσαι λάθος σε αυτό. Η επιστήμη έχει πρόοδο. Έχει αποδείξει πως μετά θάνατο δεν υπάρχει τίποτα." τότε μάλλον έχουμε άλλο ορισμό και αντίληψη του τι σημαίνει επιστήμη :)

    Φυσικά και δεν εχει αποδείξει τίποτα και πολλοι γιατροί τρίβουν ακόμα τα μάτια τους. Αυτό που λες για τις μεταθανάτιες εμπειρίες και τις διεργασίες έχει καταρριφθει.

    Η θρησκεία μας έχει κατά καιρούς προσφέρει πολλές φορές "υλικο για πίστη" αλλα αν καποιος δε θελει να πιστέψει, δε γινεται ακομα και αν σπασει η γη στα 2 και ξανακολλήσει. :p


    Λες "Η αγάπη ναι νικάει το φόβο του θανάτου. Όχι τον ίδιο τον θάνατο όμως." ε ναι το θεμα του thread είναι .. φοβος για τον θανατο :)

    Το σύμπαν και η ζωή αυτή ναι εχει βία εξου και το βίος. Η άλλη όμως δε λεμε οτι θα εχει βία ούτε οτι θα είναι σε αυτό το σύμπαν. Λες οτι το σύμπαν πεθαίνει, δεν είναι αληθεια αυτο, τιποτα δεν πεθαινει, αλλάζει μορφή, η ύλη μαζι με την ενέργεια αθροιστικά ήταν είναι και θα είναι ίδια :) (και ακόμα δε ξέρουμε πόσα άλλα σύμπαντα υπάρχουν κτλ. )
    Θα ξερεις επίσης οτι ο πληθυσμός της γης αυξανεται άρα η ζωή κερδίζει προς το παρον, έχουμε εδω και χρόνια περισσοτερες καινούργιες ζωές από θανάτους.

    Η θρησκεία δεν ασχολείται με το ίδιο πρόβλημα που ασχολείται η επιστημη, άλλο "πρόβλημα" λύνει η μία άλλο η άλλη. Το πως και πόσο πιστεύεις στην καθεμία ειναι άλλο θεμα, προσωπικό. Ως ανθρωπος των επιστημών κατα την ταπεινή προσωπική μου άποψη θα σου έλεγα ... μην έχεις τοσο εμπιστοσύνη στην επιστήμη, μην την θεοποιείς, έχει την θέση της ... και ως εκεί φτάνει.

    Τόσα χρόνια και τοση πρόοδος... δε σε παραξενεύει που τα δομικά προβλήματα που επρεπε να λυθουν εδω και χρόνια, υπάρχουν ακόμα? (αρρώστιες, πίνα, σκλαβιά, χρήμα κτλ. όσα πηγαζουν απο την αμαρτία, όσα υπηρχαν και τότε ... έχουμε την τεχνολογία να εξαλείψουμε πολλά από αυτά ... μα και παλι, τι μας εμποδίζει? πως μπορει να μιλανε οι Γραφές για ελεος στους φτωχους αρρώστους κτλ πριν 2000 χρόνια, ενώ σημερα τεχνολογικά είμαστε τόσο μπροστά που δε θα έπρεπε να υπάρχουν αυτα, κι όμως είναι ακόμα επίκαιρα ... μμμμ ... μυστήριο :p ) Κόβεις το ενα κεφαλι και πετάγονται αλλα 5 φίλε μου... ορίστε οι αποδείξεις.

    Η επιστήμη δεν έχει πολλούς ορισμούς. Η επιστήμη είναι η απόκτησης γνώσης με βάση την επιστημονική μεθοδολογία που βασίζεται στην έρευνα. Και η επιστήμη με την έρευνα έχει αποδείξει ότι μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα.
    Λες ότι έχει καταρριφθεί αυτό που είπα για τις μεταθανάτιες εμπειρίες. Μπορείς να μου παραθέσεις μια έστω κατάρριψη αυτού;
    Πολλοί γιατροί τρίβουν τα μάτια τους διότι πολλοί γιατροί δεν έχουν παρά τις βασικές γνώσεις. Γιατρός δεν σημαίνει ερευνητής. Γιατρός δεν σημαίνει βιολόγος.
    Η ύλη στο σύμπαν μένει ποσοτικά ίδια, αλλά νεκρή. Όπως και τα κόκαλά μας μετά θάνατον θα μείνουν εκεί σαν ύλη.
    Με ποιόν ακριβώς τρόπο κερδίζει η ζωή επειδή αυξάνεται ο πληθυσμός της Γης; Από μόνη της η αύξηση πληθυσμού σημαίνει θάνατο χιλιαπλάσιων ζώων για τροφή και κατασκευή προϊόντων και θάνατο δέντρων. Αυτό το λες εσύ νίκη της ζωής;;;
    Η θρησκεία δεν λύνει κάποιο πρόβλημα. Απλώς μαστουρώνει τον κόσμο κάνοντας τον να πιστεύει σε ψέματα για να μην σκέφτεται τον θάνατο. Ναι από αυτή την άποψη είναι καλύτερα να πιστεύεις σε ψέματα και να μην φοβάσαι την αλήθεια. Αλλά από την στιγμή που δεν πιστεύω αυτά τα ψέματα πρέπει να βρω άλλη λύση.
    Για τα δομικά προβλήματα που λες τώρα... αρρώστιες θα υπάρχουν ΠΑΝΤΑ διότι οι αρρώστιες είναι μέρος της βιολογικής αλυσίδας. Μορφές ζωής είναι και τα μικρόβια. Απλά ο θάνατός μας είναι η ζωή τους. Η πείνα φυσικά και θα υπάρχει όσο οι άνθρωποι γεννοβολάνε αβέρτα χωρίς όρια. Αν ένας φτωχός για παράδειγμα κάνει 7 παιδιά, ποιος φταίει που θα πεινάνε; η επιστήμη ή ο ίδιος που έκανε 7 παιδιά χωρίς να έχει πως να τα ταΐσει; Η σκλαβιά δεν είναι πρόβλημα της επιστήμης αλλά όλων μας. Όταν εσύ και εγώ αγοράζουμε για παράδειγμα αβέρτα κινέζικα προϊόντα τι κάνουμε; δεν επιβραβεύουμε την σκλαβιά; Όταν κάποιοι πάνε με ιερόδουλες δεν δίνουν και λόγο ύπαρξης στης σκλαβιά; Οι γραφές σου λένε "έλεος στους φτωχούς αρρώστους". Μόνο για έλεος μιλάνε όμως. Η επιστήμη δίνει λύσεις, δίνει φάρμακα, δίνει θεραπείες. Αλλιώς θα έμπαινες σε νοσοκομείο και οι γιατροί θα σου λέγανε "δείχνω έλεος" και θα σε αφήναν να πεθάνεις.
    Αν θες, μίλησε μου χωρίς το θρησκευτικό κομμάτι μέσα, διότι ότι παραπέμπει σε θρησκεία ακούγετε τόσο αστείο και καταρρίπτεται τόσο εύκολα που απλά καταντάει ανούσιο. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου αλλά αν ήθελα θρησκευτική προσέγγιση θα έγραφα το πρόβλημα μου σε κάποιο χριστιανικό forum.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν είναι το πρόβλημα ο θάνατος.
    Το πρόβλημα είναι ο φόβος.

    Ο θάνατος είναι μέρος αυτού του υπέροχου θαύματος που λέγεται ζωή. Που σημαίνει οτι είναι αλληλένδετα.
    Είναι η εξάρτηση μας και ανελευθερία που συνεπάγεται με έλλειψη αγάπης που συντελούν να φοβόμαστε την Εξοδο.

    Την απάντηση δεν νομίζω θα στην δώσει κάποιος. Θα ήταν μασημένη αλήθεια. Οι θρησκείες το μόνο που προσφέρουν είναι μοιρολατρία και δραπέτευση από την ζωή με μύθους.

    Καλούμαστε να δώσουμε απαντήσεις μόνοι μας και να βρούμε την Αλήθεια μας.
    Είναι ο φόβος, αλλά είναι και το ότι δεν θέλω να μην υπάρχω. Με φοβίζει απίστευτα η σκέψη, αλλά εκτός του φόβου δεν θέλω και να μην υπάρχω. Αν δηλαδή είχα να επιλέξω να ζήσω για πάντα κατάκοιτος σε ένα κρεβάτι ή να πεθάνω, θα επέλεγα να ζήσω έστω και κατάκοιτος.
    Δεν θα έλεγα σε καμία περίπτωση ότι έχω έλλειψη αγάπης. Ίσα ίσα που έχω λάβει στη ζωή μου άπειρη αγάπη και συνεχίζω να λαμβάνω και να δίνω και αυτό ίσως είναι και το βασικότερο που δεν θέλω να χάσω πεθαίνοντας.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Είναι ο φόβος, αλλά είναι και το ότι δεν θέλω να μην υπάρχω. Με φοβίζει απίστευτα η σκέψη, αλλά εκτός του φόβου δεν θέλω και να μην υπάρχω. Αν δηλαδή είχα να επιλέξω να ζήσω για πάντα κατάκοιτος σε ένα κρεβάτι ή να πεθάνω, θα επέλεγα να ζήσω έστω και κατάκοιτος.
    Δεν θα έλεγα σε καμία περίπτωση ότι έχω έλλειψη αγάπης. Ίσα ίσα που έχω λάβει στη ζωή μου άπειρη αγάπη και συνεχίζω να λαμβάνω και να δίνω και αυτό ίσως είναι και το βασικότερο που δεν θέλω να χάσω πεθαίνοντας.
    Lon η ζωή είναι ωραία όταν έχεις γύρω σου αγαπημένους ανθρώπους. Δεν είναι τόσο ωραία όταν χάνεις καποιους από αυτούς .. Εγώ δυσκολεύομαι τρομερά να ξεπεράσω την απώλεια της μητέρας μου και δεν ξέρω αν θα την ξεπεράσω και πότε .....

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    στη περιπτωση αυτη που αναφερετε η θρησκεια δε μπορει να δωσει λυση ειναι πχ σα να απομακρυνεσαι απ το φως μετα περιμενεις να σε φωτισει? το θεμα ειναι οτι το φοβο αυτο τον θυμιθηκες κατοπιν εορτης αφου τοσα χρονια εγω δεν ηξερα καν οτι υπαρχει αυτο θεμα ενω αυτοι που το ηξεραν και το εβλεπαν δεν αντιδρουσαν καν και αινσταιν ειχε πει οτι ο κοσμος αυτος θα καταστραφει απο αυτους που βλεπουν το κακο και δεν αντιδρουν.
    πχ ειχα παει εξω πριν κατι ωρες και εβλεπα πραγματα που τα εβλεπα για πρωτη φορα και μαλιστα τωρα ειναι και αργα.αρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να κοιτω...

  9. #39
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΤΩΡΑ! Αλλα Ιησού Χριστέ μου θελω να ειμαι μαζι σου και ας πεθανω τωρα.

    Αδέλφια μου Πιστέψτε στον Ιησου Χριστό και στο Ευαγγελιο του. Τοσες προφητειες, τοσα θαυματα, τοσοι ανθρωποι που μαρτυρησαν για τον Χριστο, σιγουρα δεν εδωσαν την ζωη τους για το τιποτα, αλλα για τον αληθινο Τριαδικο θεο.

    Ο Θανατος ειναι η χαρα για το Ορθοδοξο Χριστιανο.

    Μην Φοβαστε καθολου τον Θανατο,διοτι ο θανατος ειναι η αρχη της αιωνιας ζωης, εδω ειμαστε προσκαιρη.

    Ελατε αδελφια στον Ιησου Χριστο και δεν θα φοβαστε κανεναν θανατο.

  10. #40
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΤΩΡΑ! Αλλα Ιησού Χριστέ μου θελω να ειμαι μαζι σου και ας πεθανω τωρα.

    Αδέλφια μου Πιστέψτε στον Ιησου Χριστό και στο Ευαγγελιο του. Τοσες προφητειες, τοσα θαυματα, τοσοι ανθρωποι που μαρτυρησαν για τον Χριστο, σιγουρα δεν εδωσαν την ζωη τους για το τιποτα, αλλα για τον αληθινο Τριαδικο θεο.

    Ο Θανατος ειναι η χαρα για το Ορθοδοξο Χριστιανο.

    Μην Φοβαστε καθολου τον Θανατο,διοτι ο θανατος ειναι η αρχη της αιωνιας ζωης, εδω ειμαστε προσκαιρη.

    Ελατε αδελφια στον Ιησου Χριστο και δεν θα φοβαστε κανεναν θανατο.
    Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά σε φόρουμ ψυχολογίας ήρθα ή σε θρησκευτική σέκτα; Μεγάλε με φοβίζεις αλήθεια στο λέω... μου βγάζεις ότι θα πεταχτείς από κάποιο σκοτεινό στενό με ένα σταυρό και ένα μαχαίρι και θα με σφάξεις για να πάω κοντά στον Χριστό μια ώρα αρχύτερα.Ελπίζω να είσαι και εσύ εδώ αναζητώντας βοήθεια, γιατί φαίνεται να έχεις και εσύ το θέμα σου

  11. #41
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Προσπαθώ όλο αυτό τον καιρό να γεμίζω όπως λες τις μέρες μου για να μην σκέφτομαι. Όμως τον τελευταίο μήνα η κατάσταση έχει ξεφύγει. Ότι κι αν κάνω οι σκέψεις αυτές είναι ασταμάτητα στο μυαλό μου. Ξεπετάγονται χωρίς να μπορώ να τις ελέγξω. Είναι η πρώτη σκέψη όταν ξυπνήσω και η τελευταία όταν κοιμηθώ.

    Από σήμερα αποφάσισα να δοκιμάσω άλλα πράγματα. Για αρχή από σήμερα έβαλα τέλος στον καφέ. Δεν ξέρω αν επιδράσει θετικά αυτό, θα το δω σε βάθος χρόνου. Ίσως η αδρεναλίνη που παράγεται να με επηρεάζει αρνητικά. Στην συνέχεια έχω στο πλάνο να δοκιμάσω για μια περίοδο να πίνω σαν ρόφημα τσάι από βαλσαμόχορτο που λένε πως έχει αντικαταθληπτικές ιδιότητες. Μπορεί και να είναι μπούρδες, αλλά θα το δοκιμάσω πριν στραφώ σε άλλες λύσεις.
    Τον καφέ τον είχα βγάλει απο την ζωή μου γιατί έκανα ομοιοπαθητικη. Όταν ξαναήπια μετα απο 2 χρόνια περίπου είχα ένα περίεργο αίσθημα, σαν νευρικότητα; δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Δεν ξέρω όμως αν αυτό σε βοηθήσει πραγματικά. Πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου. Εδώ συζήτηση κάνουμε. Θα ακούσεις απόψεις, θα σου πουμε πως βλέπουμε την ζωή, ότι και εμείς τα περάσαμε αυτα και κάναμε αυτο κι αυτό, αλλα στην ουσία δεν νομίζω να σε βοηθήσουμε.

    Όταν ήμουν πολυ χάλια ψυχολογικά μου έλεγαν οι δικοί μου άνθρωποι χειρότερα περιστατικά απο αυτό που περνούσα και τους φαινόταν παράξενο που εγώ πελάγωνα τόσο με μια "διαχειρίσιμη" (γι'αυτούς) κατάσταση. Άλλοι μου έλεγαν "ααα το πέρασα κι εγώ αυτο". Οκ εκεί έλεγα "δεν ειμαι τρελός έχει κι αλλους που το πέρασαν" αλλά δεν με εξυπηρετούσε κάπου όλο αυτο.
    Ο κάθε άνθρωπος βλέπει την ζωή διαφορετικά, ζει τα πράγματα διαφορετικά και πέρασε άλλες καταστάσεις. Δεν μπορεί κάποιος να σου πει κάνε αυτο κι αυτο γιατί έκανα εγώ και τώρα όλα είναι οκ. Πρέπει να πας σε ένα ψυχολόγο να τα συζητήσεις. Αυτός θα σε βοηθήσει να δεις πως ο δρόμος ποτέ δεν είναι ένας, πάντα υπάρχουν επιλογές.. Θα σε βοηθήσει να πάρεις τον έλεγχο του μυαλού σου και να βλέπεις θετικά τη ζωη.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aς πεθανω , σκασιλα μου ,.......αρκει να μη βασανιστω ,,,,,,μια κι εξω .....

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aς πεθανω , σκασιλα μου ,.......αρκει να μη βασανιστω ,,,,,,μια κι εξω .....
    Έτσι ακριβώς!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Θεματοθέτη, αυτά που λες εσύ αναπόδεικτα ψέματα και μπούρδες έχουν δώσει νόημα ζωής σε εκατομμύρια ανθρώπους. Πολλοί από αυτούς προτίμησαν να βασανιστούν φρικτά για να μην προδώσουν την πίστη τους. Είπες κάπου ότι οι Άγιοι είναι παιδικά παραμύθια. Εγώ λέω, όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια. Είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις το μεγαλείο των Αγίων (νέκρωση εγωισμού, αντοχή σε βασανιστήρια κλπ), αλλά αν θες διάβασε τους βίους κάποιων εξ αυτών και θα καταλάβεις. Εγώ βέβαια ίσως να μην είμαι αντικειμενικός, γιατί είμαι Ορθόδοξος, αλλά στην πρώτη απάντησή μου σου είπα κάτι στο οποίο δεν απάντησες. Δε σου είπα να ψάξεις μόνο την Ορθοδοξία, ψάξε πολλές θρησκείες και φιλοσοφίες και διάλεξε αυτή που σου φαίνεται καλύτερη. Μην περιμένεις από την επιστήμη που τόσο εκτιμάς να σου απομακρύνει το φόβο για το θάνατο πάντως.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Η επιστήμη δεν έχει πολλούς ορισμούς. Η επιστήμη είναι η απόκτησης γνώσης με βάση την επιστημονική μεθοδολογία που βασίζεται στην έρευνα. Και η επιστήμη με την έρευνα έχει αποδείξει ότι μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα.
    Λες ότι έχει καταρριφθεί αυτό που είπα για τις μεταθανάτιες εμπειρίες. Μπορείς να μου παραθέσεις μια έστω κατάρριψη αυτού;
    Πολλοί γιατροί τρίβουν τα μάτια τους διότι πολλοί γιατροί δεν έχουν παρά τις βασικές γνώσεις. Γιατρός δεν σημαίνει ερευνητής. Γιατρός δεν σημαίνει βιολόγος.
    Η ύλη στο σύμπαν μένει ποσοτικά ίδια, αλλά νεκρή. Όπως και τα κόκαλά μας μετά θάνατον θα μείνουν εκεί σαν ύλη.
    Με ποιόν ακριβώς τρόπο κερδίζει η ζωή επειδή αυξάνεται ο πληθυσμός της Γης; Από μόνη της η αύξηση πληθυσμού σημαίνει θάνατο χιλιαπλάσιων ζώων για τροφή και κατασκευή προϊόντων και θάνατο δέντρων. Αυτό το λες εσύ νίκη της ζωής;;;
    Η θρησκεία δεν λύνει κάποιο πρόβλημα. Απλώς μαστουρώνει τον κόσμο κάνοντας τον να πιστεύει σε ψέματα για να μην σκέφτεται τον θάνατο. Ναι από αυτή την άποψη είναι καλύτερα να πιστεύεις σε ψέματα και να μην φοβάσαι την αλήθεια. Αλλά από την στιγμή που δεν πιστεύω αυτά τα ψέματα πρέπει να βρω άλλη λύση.
    Για τα δομικά προβλήματα που λες τώρα... αρρώστιες θα υπάρχουν ΠΑΝΤΑ διότι οι αρρώστιες είναι μέρος της βιολογικής αλυσίδας. Μορφές ζωής είναι και τα μικρόβια. Απλά ο θάνατός μας είναι η ζωή τους. Η πείνα φυσικά και θα υπάρχει όσο οι άνθρωποι γεννοβολάνε αβέρτα χωρίς όρια. Αν ένας φτωχός για παράδειγμα κάνει 7 παιδιά, ποιος φταίει που θα πεινάνε; η επιστήμη ή ο ίδιος που έκανε 7 παιδιά χωρίς να έχει πως να τα ταΐσει; Η σκλαβιά δεν είναι πρόβλημα της επιστήμης αλλά όλων μας. Όταν εσύ και εγώ αγοράζουμε για παράδειγμα αβέρτα κινέζικα προϊόντα τι κάνουμε; δεν επιβραβεύουμε την σκλαβιά; Όταν κάποιοι πάνε με ιερόδουλες δεν δίνουν και λόγο ύπαρξης στης σκλαβιά; Οι γραφές σου λένε "έλεος στους φτωχούς αρρώστους". Μόνο για έλεος μιλάνε όμως. Η επιστήμη δίνει λύσεις, δίνει φάρμακα, δίνει θεραπείες. Αλλιώς θα έμπαινες σε νοσοκομείο και οι γιατροί θα σου λέγανε "δείχνω έλεος" και θα σε αφήναν να πεθάνεις.
    Αν θες, μίλησε μου χωρίς το θρησκευτικό κομμάτι μέσα, διότι ότι παραπέμπει σε θρησκεία ακούγετε τόσο αστείο και καταρρίπτεται τόσο εύκολα που απλά καταντάει ανούσιο. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου αλλά αν ήθελα θρησκευτική προσέγγιση θα έγραφα το πρόβλημα μου σε κάποιο χριστιανικό forum.
    "η επιστήμη με την έρευνα έχει αποδείξει ότι μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα.", επειδή αναφέρεσαι στην επιστήμη (και τυγχάνει να είμαι ένας από αυτούς) θέλεις να παραθέσεις αποδείξεις σε αυτό που λες? (γιατί στην επιστήμη έτσι κάνουμε). :)

    Μπορεις να βρεις πολύ υλικο (πχ https://www.newsbeast.gr/world/arthr...aties-empiries) αλλα θα έλεγα καλύτερα να βρεις και να μιλησεις με ανθρωπους που τα βίωσαν, μη περιμενεις μαθηματικη απόδειξη.. ωστόσο το βίωμα είναι βίωμα.

    Πως ορίζεις την ύλη νεκρή? σε ποια μορφή της? Είναι πολύ γενικό.

    Ναι λεω νίκη ζωής το οτι η Γη (τουλάχιστον ακόμα) έχει ζωή ενώ πχ ο Άρης όχι.

    Το αν ΕΣΥ πιστεύεις οτι καποια πράματα είναι ψέματα, δε σημαίνει ότι είναι, γιαυτο λεμε απόψεις και "πιστεύω", καποιοι πιστεύουμε οτι αυτα που εσυ πιστευεις είναι ψεματα :) . Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει τι πιστεύει και τι όχι.

    όσο για το "η επιστήμη ή ο ίδιος που έκανε 7 παιδιά χωρίς να έχει πως να τα ταΐσει" και τα υπόλοιπα που λες .... είναι μέρος της επιστήμης να λύσει τα προβλήματα αυτα, έχει την δυνατότητα να τα λύσει σήμερα ... αλλα ο ανθρωπος δε το επιλέγει, δεν πράττει σύμφωνα με το "σωστο" αλλα πολλες φορες συμφωνα με το συμφέρον του.

    Λες " Η επιστήμη δίνει λύσεις, δίνει φάρμακα, δίνει θεραπείες. Αλλιώς θα έμπαινες σε νοσοκομείο και οι γιατροί θα σου λέγανε "δείχνω έλεος" και θα σε αφήναν να πεθάνεις."
    Μα δείχνω ελεος σημαίνει ΔΕΝ θα σε αφήσουν να πεθάνεις.. .αντίθετα σημερα θα σου πουν (αυτοι που "δεν εχουν Τον Θεό τους") δείξε μου τα χρήματα αλλιως θα σε αφησουν να πεθάνεις.

    Το αν καποια απαντηση απο τον οποιονδήποτε περιέχει και θρησκευτικό κομμάτι, είναι δικαίωμά του καθως δεν είναι προσωπική ομιλια αλλα δημόσιο φορουμ, όσο είναι εντός θέματος, δεν υπάρχει κάτι μεμπτο, δε μιλάει κανεις γενικα για θρησκείες, απλα οπως σωστα κι εσυ λες, προσεγγίζει το θέμα και απο θρησκευτική πλευρα. Αν εσενα σου ακούγεται αστείο και νομίζεις ότι καταρρίπτεται, το ίδιο μπορει να πει καποιος για τα αντεπιχειρήματα σου, δεν είναι κακό, δημόσιος διάλογος είναι. Κι εγώ σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, φυσικά η προσέγγιση του καθενός είναι σεβαστή είτε αρέσει είτε συμφωνούμε είτε όχι είτε θρησκευτική είτε επιστημονική είτε οτιδήποτε.

    Υ.Γ. Η επιστήμη δεν αντιτίθεται στην ύπαρξη του Θεού ούτε υπάρχει καμία σύγκρουση επιστήμης - θρησκείας , αυτά ήταν μυθοπλασίες του παρελθόντος. Ξεπερασμένες αντιλήψεις.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος με όνειρα και θάνατο!
    By Κατερινα82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-08-2019, 16:56
  3. Απειρο αγχος, φοβος για θανατο κοκ.
    By Ill0gical in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-07-2017, 22:56
  4. Φοβος για τον θανατο!
    By crazyelena in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 36
    Last Post: 03-05-2015, 02:05
  5. Φόβος για το θάνατο και τη συντομία της ζωής
    By justin bieber in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-08-2014, 01:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •