Φόβος για τον θάνατο - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 73
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Η επιστήμη έχει πρόοδο. Έχει αποδείξει πως μετά θάνατο δεν υπάρχει τίποτα.
    Πρώτη φορά βλέπω αναφορά σε τέτοια απόδειξη. Θα ήθελα, αν δε σου κάνει κόπο, να παραθέσεις τις σχετικές επιστημονικές εργασίες για να τις διαβάσω.

  2. #47
    Το θεμα αδελφε μου ειναι οτι εγω δεν φοβαμε τον θανατο, διοτι εμπιστευομαι τον Χριστο.

    Θα ηθελα να ρωτησω τους αδελφους μου, εαν μπορουν να μου δημιουργησουν ενα χρωμα καινουριο που δεν το εχει δει ποτε η ανθρωποτητα,χωρις την αναμειξη των ειδη υπαρχοντων,διοτι αν γινει η αναμειξη των ειδη υπαρχοντων χρωματων απλα θα το ξερουμε. Περιμενω λοιπον το * Genius * ανθρωπο να μου δημιουργησει ενα καινουριο χρωμα εκ του μηδενος.

    Θα σας πω μια ιστορια για να καταλαβετε αδελφια μου. Καποτε καθοταν σε μια παραλια με ενα κουβαδακι ενα μικρο παιδακι και επαιζε με τον νερο της θαλασσας, εκεινη του στιγμη εμφανιζεται ενας ανθρωπος και ερωτησε το παιδακι..., τι κανεις παιδακι μου? Το παιδακι απαντησε, ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΧΩΡΕΣΩ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙ....Ετσι λοιπον αδελφοι μου και εμεις οι ανθρωποι, προσπαθουμε να χωρεσουμε τον θεο στο φτωχο μας το μυαλουδακι.
    Last edited by Γρηγορης Ιν; 23-08-2019 at 13:40.

  3. #48
    Θαυμαζω την χαρι που σου εχει δωσει ο θεος αετε, χαιρομε για εσενα και τα φρονηματα σου.
    Ευχομαι να καταλαβουν οι αδελφοι μας οτι σκεπτομαστε πολλες φορες οπως ενα ψαρακι στον βυθο της θαλασσας να λεει... Εδω ειναια η ζωη,δεν υπαρχει τιποτα αλλο, διοτι το ψαρακι απο αυτα που βλεπει και αντιλαμβανεται σκεπτεται. Ας δουμε λοιπον τον Ιησου Χριστο μας που ειπε πραγματα που ο ανθρωπινος νους δεν μπορει να τα καταλαβει,διοτι δεν φθανει ο πεπερασμενος μας νους, δηλαδη το λογικο μας,ετσι οι ανθρωποι με τον ορθολογισμο μας μενουμε στην γη,στην υλη ,στα φθαρτα, αλλα η πιστης ειναι περα απο την λογικη,διοτι η πιστης ειναι Υπερλογη,περα και πολυ ανωτερη της λογικης που φθανει τον ανθρωπο σε πολυ ανωτερα μετρα της χοικοτητας του. Να με συγχωρατε αδελφοι μου.

  4. #49
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τον καφέ τον είχα βγάλει απο την ζωή μου γιατί έκανα ομοιοπαθητικη. Όταν ξαναήπια μετα απο 2 χρόνια περίπου είχα ένα περίεργο αίσθημα, σαν νευρικότητα; δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Δεν ξέρω όμως αν αυτό σε βοηθήσει πραγματικά. Πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου. Εδώ συζήτηση κάνουμε. Θα ακούσεις απόψεις, θα σου πουμε πως βλέπουμε την ζωή, ότι και εμείς τα περάσαμε αυτα και κάναμε αυτο κι αυτό, αλλα στην ουσία δεν νομίζω να σε βοηθήσουμε.

    Όταν ήμουν πολυ χάλια ψυχολογικά μου έλεγαν οι δικοί μου άνθρωποι χειρότερα περιστατικά απο αυτό που περνούσα και τους φαινόταν παράξενο που εγώ πελάγωνα τόσο με μια "διαχειρίσιμη" (γι'αυτούς) κατάσταση. Άλλοι μου έλεγαν "ααα το πέρασα κι εγώ αυτο". Οκ εκεί έλεγα "δεν ειμαι τρελός έχει κι αλλους που το πέρασαν" αλλά δεν με εξυπηρετούσε κάπου όλο αυτο.
    Ο κάθε άνθρωπος βλέπει την ζωή διαφορετικά, ζει τα πράγματα διαφορετικά και πέρασε άλλες καταστάσεις. Δεν μπορεί κάποιος να σου πει κάνε αυτο κι αυτο γιατί έκανα εγώ και τώρα όλα είναι οκ. Πρέπει να πας σε ένα ψυχολόγο να τα συζητήσεις. Αυτός θα σε βοηθήσει να δεις πως ο δρόμος ποτέ δεν είναι ένας, πάντα υπάρχουν επιλογές.. Θα σε βοηθήσει να πάρεις τον έλεγχο του μυαλού σου και να βλέπεις θετικά τη ζωη.
    Είδες κάποια διαφορά με την ομοιοπαθητική; η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάνει ποτέ εκτός από πολύ μικρός που όμως δεν έχω αναμνήσεις πια. Οι γονείς μου κάνουν αλλά δεν την έχω και πολύ σε εκτίμηση. Εσύ είδες κάποια διαφορά στο πρόβλημα σου; Με ενδιαφέρει να ακούσω και μια άλλη εμπειρία. Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα χωρίς καφέ. Εχτές ήταν λίγο χάλια γιατί είχα έντονη υπνηλία και πονοκέφαλο. Σήμερα νιώθω καλύτερα. Η καφεϊνη όπως και να το κάνουμε επηρεάζει αρνητικά απλά μέσα στην συνήθεια δεν το καταλαβαίνουμε. Εγώ ελπίζω στο να χαλαρώσω λίγο και ίσως αυτό με βοηθήσει ένα 5% στο πρόβλημα μου. Κάθε βοήθεια προς το καλύτερο είναι.
    Ο ψυχολόγος είναι κάτι που έως τώρα απέφευγα αλλά νομίζω πως ήρθε η ώρα...


    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Θεματοθέτη, αυτά που λες εσύ αναπόδεικτα ψέματα και μπούρδες έχουν δώσει νόημα ζωής σε εκατομμύρια ανθρώπους. Πολλοί από αυτούς προτίμησαν να βασανιστούν φρικτά για να μην προδώσουν την πίστη τους. Είπες κάπου ότι οι Άγιοι είναι παιδικά παραμύθια. Εγώ λέω, όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια. Είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις το μεγαλείο των Αγίων (νέκρωση εγωισμού, αντοχή σε βασανιστήρια κλπ), αλλά αν θες διάβασε τους βίους κάποιων εξ αυτών και θα καταλάβεις. Εγώ βέβαια ίσως να μην είμαι αντικειμενικός, γιατί είμαι Ορθόδοξος, αλλά στην πρώτη απάντησή μου σου είπα κάτι στο οποίο δεν απάντησες. Δε σου είπα να ψάξεις μόνο την Ορθοδοξία, ψάξε πολλές θρησκείες και φιλοσοφίες και διάλεξε αυτή που σου φαίνεται καλύτερη. Μην περιμένεις από την επιστήμη που τόσο εκτιμάς να σου απομακρύνει το φόβο για το θάνατο πάντως.
    Άντε πάλι με τις θρησκείες... το ότι έχουν δώσει νόημα ζωής δεν μου λέει τίποτα εφόσον είναι ψέματα. Ψεύτικο νόημα δεν θέλω στη ζωή μου, να μου λείπει. Και όχι δεν θα σπαταλήσω τον πολύτιμο χρόνο της ζωής μου ψάχνοντας τις θρησκείες.


    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    "η επιστήμη με την έρευνα έχει αποδείξει ότι μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα.", επειδή αναφέρεσαι στην επιστήμη (και τυγχάνει να είμαι ένας από αυτούς) θέλεις να παραθέσεις αποδείξεις σε αυτό που λες? (γιατί στην επιστήμη έτσι κάνουμε). :)

    Μπορεις να βρεις πολύ υλικο (πχ https://www.newsbeast.gr/world/arthr...aties-empiries) αλλα θα έλεγα καλύτερα να βρεις και να μιλησεις με ανθρωπους που τα βίωσαν, μη περιμενεις μαθηματικη απόδειξη.. ωστόσο το βίωμα είναι βίωμα.

    Πως ορίζεις την ύλη νεκρή? σε ποια μορφή της? Είναι πολύ γενικό.

    Ναι λεω νίκη ζωής το οτι η Γη (τουλάχιστον ακόμα) έχει ζωή ενώ πχ ο Άρης όχι.

    Το αν ΕΣΥ πιστεύεις οτι καποια πράματα είναι ψέματα, δε σημαίνει ότι είναι, γιαυτο λεμε απόψεις και "πιστεύω", καποιοι πιστεύουμε οτι αυτα που εσυ πιστευεις είναι ψεματα :) . Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει τι πιστεύει και τι όχι.

    όσο για το "η επιστήμη ή ο ίδιος που έκανε 7 παιδιά χωρίς να έχει πως να τα ταΐσει" και τα υπόλοιπα που λες .... είναι μέρος της επιστήμης να λύσει τα προβλήματα αυτα, έχει την δυνατότητα να τα λύσει σήμερα ... αλλα ο ανθρωπος δε το επιλέγει, δεν πράττει σύμφωνα με το "σωστο" αλλα πολλες φορες συμφωνα με το συμφέρον του.

    Λες " Η επιστήμη δίνει λύσεις, δίνει φάρμακα, δίνει θεραπείες. Αλλιώς θα έμπαινες σε νοσοκομείο και οι γιατροί θα σου λέγανε "δείχνω έλεος" και θα σε αφήναν να πεθάνεις."
    Μα δείχνω ελεος σημαίνει ΔΕΝ θα σε αφήσουν να πεθάνεις.. .αντίθετα σημερα θα σου πουν (αυτοι που "δεν εχουν Τον Θεό τους") δείξε μου τα χρήματα αλλιως θα σε αφησουν να πεθάνεις.

    Το αν καποια απαντηση απο τον οποιονδήποτε περιέχει και θρησκευτικό κομμάτι, είναι δικαίωμά του καθως δεν είναι προσωπική ομιλια αλλα δημόσιο φορουμ, όσο είναι εντός θέματος, δεν υπάρχει κάτι μεμπτο, δε μιλάει κανεις γενικα για θρησκείες, απλα οπως σωστα κι εσυ λες, προσεγγίζει το θέμα και απο θρησκευτική πλευρα. Αν εσενα σου ακούγεται αστείο και νομίζεις ότι καταρρίπτεται, το ίδιο μπορει να πει καποιος για τα αντεπιχειρήματα σου, δεν είναι κακό, δημόσιος διάλογος είναι. Κι εγώ σε ευχαριστώ για το χρόνο σου, φυσικά η προσέγγιση του καθενός είναι σεβαστή είτε αρέσει είτε συμφωνούμε είτε όχι είτε θρησκευτική είτε επιστημονική είτε οτιδήποτε.

    Υ.Γ. Η επιστήμη δεν αντιτίθεται στην ύπαρξη του Θεού ούτε υπάρχει καμία σύγκρουση επιστήμης - θρησκείας , αυτά ήταν μυθοπλασίες του παρελθόντος. Ξεπερασμένες αντιλήψεις.
    Εσύ έχεις παραθέσει μέχρι στιγμής κάποια απόδειξη; όχι. Αλλά ζητάς από εμένα να ψάξω στην βιβλιογραφία και να κάνω τι; να σκανάρω και να σου στείλω κεφάλαια από την διεθνή βιβλιογραφία; Αν είσαι επιστήμονας όπως λες, τότε ξέρεις που και πως να ψάξεις. Οι μεταθανάτιες εμπειρίες είναι απολύτως λογικές και εξηγήσιμες. Είναι όλα θέμα ορμονών και χημικών διεργασιών του εγκεφάλου. Να ρωτήσω μου λες έναν που έχει ζήσει κάτι τέτοιο. Και τι θα μου πει; Αν ρωτήσω έναν δικηγόρο ας πούμε, πως ένιωσε σε ένα έμφραγμα, αυτός θα μου περιγράψει συναισθήματα, δεν θα γνωρίζει να μου πει τι όντως έγινες εσωτερικά του. Άρα άτοπο αυτό που μου λες.
    Και όχι δεν είναι δουλειά της επιστήμης να λύσει το πρόβλημα του φτωχού που έκανε 7 παιδιά. Είναι πρόβλημα του φτωχού το να μην κάνει 7 παιδιά εξ αρχής. Γιατί πρέπει να είναι πάντα κάποιος άλλος υπεύθυνος για τις επιλογές μας;
    Νίκη ζωής; μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί ότι ο πλανήτης μας πεθαίνει με γοργό ρυθμό.
    Πως ακριβώς δεν θα σε άφηνε η θρησκεία να πεθάνεις χωρίς την επιστήμη και τους γιατρούς; με προσευχές; διότι τα χρόνια πριν την σύγχρονη ιατρική οι άνθρωποι ζούσαν στην καλύτερη μέχρι τα 50 και καθημερινά πεθαίνανε χιλιάδες ακόμα και από απλά πράγματα που σήμερα είναι ρουτίνα η θεραπεία τους.
    Ο λόγος που η επιστήμη υπάρχει είναι ακριβώς επειδή δεν αποδέχεται την ύπαρξη κάποιου θεού.

    Και εν πάση περιπτώσει δεν καταλαβαίνω γιατί εφόσον δήλωσα πως δεν θέλω να συζητώ σε αυτό εδώ το θέμα για θρησκείες, μου την έχετε πέσει όλοι οι προσηλυτιστές και οδηγείτε την κουβέντα μονίμως γύρω από την θρησκεία σας. Το πρόβλημα μου δεν είναι θρησκευτικό και δεν θέλω να χαλάω τον πολύτιμο χρόνο της ζωής μου μιλώντας για θρησκείες.

  5. #50
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Θαυμαζω την χαρι που σου εχει δωσει ο θεος αετε, χαιρομε για εσενα και τα φρονηματα σου.
    Ευχομαι να καταλαβουν οι αδελφοι μας οτι σκεπτομαστε πολλες φορες οπως ενα ψαρακι στον βυθο της θαλασσας να λεει... Εδω ειναια η ζωη,δεν υπαρχει τιποτα αλλο, διοτι το ψαρακι απο αυτα που βλεπει και αντιλαμβανεται σκεπτεται. Ας δουμε λοιπον τον Ιησου Χριστο μας που ειπε πραγματα που ο ανθρωπινος νους δεν μπορει να τα καταλαβει,διοτι δεν φθανει ο πεπερασμενος μας νους, δηλαδη το λογικο μας,ετσι οι ανθρωποι με τον ορθολογισμο μας μενουμε στην γη,στην υλη ,στα φθαρτα, αλλα η πιστης ειναι περα απο την λογικη,διοτι η πιστης ειναι Υπερλογη,περα και πολυ ανωτερη της λογικης που φθανει τον ανθρωπο σε πολυ ανωτερα μετρα της χοικοτητας του. Να με συγχωρατε αδελφοι μου.
    Όχι δεν σε συγχωρώ και δεν είμαι αδελφός σου. Δήλωσα πολλές φορές ότι δεν θέλω το θέμα μου να γίνει μέρος για θρησκευτικές συζητήσεις. Δεν το σεβάστηκες ούτε εσύ και μάλιστα άρχισες και τις παραβολές. Έχει καταντήσει πραγματικά πολύ εκνευριστικό αυτό το πράγμα.

  6. #51
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Αυτό το θέμα το ξεκίνησα αρχικά για να το βγάλω από μέσα μου και εν συνεχεία για να ακούσω ανθρώπους που έχουν περάσει κάτι παρόμοιο, μήπως έχουν κάποια λύση. Το θέμα μου κατακλύστηκε από θρησκευόμενους και ενώ ζήτησα να μην γίνει κάτι τέτοιο, το συνεχίζετε. Όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα να με κάνει πάρα πολύ χειρότερα διότι η διαδικασία να διαβάζω και να απαντάω σε τόσα ΜΗ χρήσιμα πράγματα με έκανε να σκέφτομαι τον θάνατο κυριολεκτικά ασταμάτητα με αποτέλεσμα εχτές αργά το βράδυ να πάθω κρίση και να κλαίω για ώρες. Αποχωρώ λοιπόν από αυτό το θέμα. Ευχαριστώ τους ελάχιστους που πράγματι είπαν κάτι. Για τους υπόλοιπους θρησκομανιακούς να ξέρετε πως μόνο κακό κάνετε και πως είναι καλύτερο αν δεν έχετε να πείτε κάτι ουσιαστικό, να μην λέτε τίποτα. Και εγώ το ίδιο κάνω. Επίσης εύχομαι να αναγνωρίσετε το πρόβλημα σας για να αναζητήσετε και λύση για αυτό, όπως κάνω και εγώ.

    Καλή συνέχεια.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Αυτό το θέμα το ξεκίνησα αρχικά για να το βγάλω από μέσα μου και εν συνεχεία για να ακούσω ανθρώπους που έχουν περάσει κάτι παρόμοιο, μήπως έχουν κάποια λύση. Το θέμα μου κατακλύστηκε από θρησκευόμενους και ενώ ζήτησα να μην γίνει κάτι τέτοιο, το συνεχίζετε. Όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα να με κάνει πάρα πολύ χειρότερα διότι η διαδικασία να διαβάζω και να απαντάω σε τόσα ΜΗ χρήσιμα πράγματα με έκανε να σκέφτομαι τον θάνατο κυριολεκτικά ασταμάτητα με αποτέλεσμα εχτές αργά το βράδυ να πάθω κρίση και να κλαίω για ώρες. Αποχωρώ λοιπόν από αυτό το θέμα. Ευχαριστώ τους ελάχιστους που πράγματι είπαν κάτι. Για τους υπόλοιπους θρησκομανιακούς να ξέρετε πως μόνο κακό κάνετε και πως είναι καλύτερο αν δεν έχετε να πείτε κάτι ουσιαστικό, να μην λέτε τίποτα. Και εγώ το ίδιο κάνω. Επίσης εύχομαι να αναγνωρίσετε το πρόβλημα σας για να αναζητήσετε και λύση για αυτό, όπως κάνω και εγώ.

    Καλή συνέχεια.
    Συγνώμη που δε σε βοηθήσαμε, αλλά το θέμα σου τέτοιες λύσεις έχει, θρησκευτικοφιλοσοφικές. Τι περίμενες, να σου βρούμε φάρμακο να μη φοβάσαι το θάνατο? Αφού δεν υπάρχει!

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Εσύ είπες ότι έχεις αποδείξεις αλλά δε βλέπω παραθέσεις.

    Όταν ανοίγουμε ένα ΔΗΜΟΣΙΟ θέμα , δε περιμένουμε να μιλάνε μόνο αυτοί που μας βολεύουν ή μας συμφέρουν οι απόψεις τους. Μιλάνε όλοι γιατί έχουμε δημοκρατία και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Αλλιώς κάνε ένα μπλογκ που θα λογοκρίνει το περιεχόμενο, εδώ λογοκρισία δε παίζει. Δε μίλησε κανείς εκτός θέματος, απλά δε σου αρέσουν οι απόψεις τους, οκ σεβαστό, μα να λες στους ανθρώπους να μη μιλάνε γιατί δεν μου αρέσουν αυτά που λες , συγνώμη αλλά δε γίνεται. Όπως κι εσύ δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις σε κάποιο post αν θεωρείς ότι δε σου κάνει, αλλά βλέπω μια χαρά απαντάς. Να λέω κι εγώ βοήθεια έχω την τάδε αρρωστια, θα έρχεται ένας άνθρωπος με το φάρμακο με το οποίο έγινε και ο ίδιος καλά, και θα του λέω ααα δε πιστεύω στα φάρμακα, μη μου μιλήσει κανείς για φάρμακα, αμάν σε φόρουμ φαρμακείου μπήκα?

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Αποχωρώ λοιπόν από αυτό το θέμα.
    Μισό λεπτό. Αποχωρείς; Πώς αποχωρείς; Σε ρώτησα κάτι γύρω από μια πολύ ισχυρή δήλωση που έκανες και δεν απαντάς. Αναφέρομαι στην απόδειξη ότι δεν υπάρχει τίποτα μετά το θάνατο. Δεν μπορεί, κάπου, κάτι διάβασες. Το μόνο που ζητώ είναι τα ονόματα των ερευνητών που ασχολήθηκαν, τον τίτλο της εργασίας, το έτος δημοσίευσης και το περιοδικό στο οποίο αυτή εμφανίστηκε. Τα υπόλοιπα θα τα βρω μόνος μου.

    Στο αρχικό θέμα σου αυτό που έχω να πω είναι ότι ο θάνατος αποτελεί μέρος της ζωής. Όλοι τον φοβόμαστε. Το γιατί δεν το γνωρίζω αν και έχουν ειπωθεί διάφορα. Καθώς όμως περνάνε τα χρόνια νιώθω ορισμένες φορές μια αχνή επιθυμία να «μηδενίσω» τον εγκέφαλό μου και να ξαναγυρίσω σε μια «καθαρή» κατάσταση. Βάζω τις λέξεις σε εισαγωγικά γιατί κι εγώ ακόμα δεν έχω μια σαφή έννοια. Ποιος ξέρει, μπορεί σε λίγα χρόνια να θέλω να «μηδενίσω» όλο το σώμα μου.

    Μπορεί με αυτά να μην απαντάω σ' αυτό που ζητάς αλλά η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις να γράφεις και να εκθέτεις το πρόβλημά σου. Αν κάτι σε ενοχλεί μπορείς πολύ απλά να το αγνοείς. Μη στενοχωριέσαι έτσι όταν κάποια μέλη δίνουν μια άλλη (ανεπιθύμητη για σένα) διάσταση. Θεωρώ πιθανό τελικά να βοηθηθείς αν δεις την κατάσταση πιο ψύχραιμα και μείνεις στη συζήτηση. Ελπίζω να έχεις τη δύναμη να το κάνεις.

  10. #55
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Εσύ είπες ότι έχεις αποδείξεις αλλά δε βλέπω παραθέσεις.

    Όταν ανοίγουμε ένα ΔΗΜΟΣΙΟ θέμα , δε περιμένουμε να μιλάνε μόνο αυτοί που μας βολεύουν ή μας συμφέρουν οι απόψεις τους. Μιλάνε όλοι γιατί έχουμε δημοκρατία και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Αλλιώς κάνε ένα μπλογκ που θα λογοκρίνει το περιεχόμενο, εδώ λογοκρισία δε παίζει. Δε μίλησε κανείς εκτός θέματος, απλά δε σου αρέσουν οι απόψεις τους, οκ σεβαστό, μα να λες στους ανθρώπους να μη μιλάνε γιατί δεν μου αρέσουν αυτά που λες , συγνώμη αλλά δε γίνεται. Όπως κι εσύ δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις σε κάποιο post αν θεωρείς ότι δε σου κάνει, αλλά βλέπω μια χαρά απαντάς. Να λέω κι εγώ βοήθεια έχω την τάδε αρρωστια, θα έρχεται ένας άνθρωπος με το φάρμακο με το οποίο έγινε και ο ίδιος καλά, και θα του λέω ααα δε πιστεύω στα φάρμακα, μη μου μιλήσει κανείς για φάρμακα, αμάν σε φόρουμ φαρμακείου μπήκα?
    Ποσο σωστα απαντας αδελφε μου, δυστυχως ορισμενοι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν οτι τα δικα τους φρονηματα - πιστευω τους εφεραν σε αυτην την θεση στο να φοβουνται και τοσα αλλα πολλα πνευματικα θεματα. Δυστυχως η Υπερηφανεια και ο Εγωισμος ειναι η αιτια ολλων των πνευματικων αρρωστημενων καταστασεων. Ελατε αδερφια στην Ορθοδοξη Εκκλησια του Ιησου Χριστου βρειτε εναν πνευματικο οχι ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΗ για να μην εχετε κανενα προβλημα.

  11. #56
    favvel
    Guest
    γεια σου Ion.. Το θάνατο συγκεκριμένα τον σκέφτομαι εδώ και 13 χρόνια.. Είναι ανάμικτα τα συναισθήματα όμως, φαντάζομαι και σε σένα το ίδιο, γιατί δεν πρόκειται μόνο περί φόβου θανάτου αλλά εμπεριέχεται κι ένας φόβος ζωής που έρχεται σαν αποτέλεσμα αυτού..
    Δηλ πρώτα φοβόμαστε το θάνατο, δεν θέλουμε να πεθάνουμε, και μετά αυτός ο φόβος μας παραλύει και δεν μας αφήνει να ζήσουμε φυσιολογικά σαν άνθρωποι και να χαρούμε οπότε μετατρέπεται σε φόβο ζωής..
    Θα έλεγα φόβος ζωής και θανάτου τελικά ότι είναι το ίδιο πράγμα..
    Γενικά ο φόβος πίσω από όπου κι αν τον δούμε, είτε πίσω από κάτι θετικό (ζωή) είτε κάτι αρνητικό (θάνατος), ο φόβος όπως και να' χει το μετουσιώνει αυτό εξ'ορισμού σε κάτι κακό..

    Παλεύω κι εγώ με τους φόβους μου και τα άγχη μου πολλά χρόνια.. Θα σε απογοητεύσω βέβαια αν σου πω ότι δεν έχω καταφέρει κάτι στη ζωή μου λόγω αυτών των φόβων και πολλών που έχω πάθει ή που έχω προκαλέσει εγώ στον εαυτό μου με τον τρόπο σκέψης μου, αλλά απ' την άλλη ίσως να είμαι παράδειγμα προς αποφυγήν για σένα, ίσως να δεις πως υπάρχουν και χειρότερα από σένα και αισθανθείς λίγο καλύτερα (αν και δεν θα ήθελα να γίνει έτσι η αλλαγή σου)..

    Θα προτιμούσα να ξεαγχωθείς λίγο και να βάλεις κάτω τις σκέψεις σου σε μια σειρά, να προσπαθήσεις να τις εξορθολογίσεις..
    Να σκεφτείς δηλ..
    Τι θέλω απ' τη ζωή μου; Θέλω να ζω στο φως; θέλω ηρεμία; ψυχική γαλήνη;
    Ή θέλω να επιμένω στις σκέψεις μου που θεωρώ σωστές (κι εγώ μαζί σου είμαι γιατί τις κάνω κι εγώ αυτές τις σκέψεις), ανεξαρτήτως αν με βοηθούν στη ζωή μου ή όχι;

    Δηλ πρόκειται να κερδίσω κάτι αν επιμένω στις σκέψεις μου; ή απλά το κάνω για να κοροϊδέψω τον εαυτό μου λέγοντάς του:
    "κοίτα τι καλά που σ' τα' λεγα εγώ! είχα δίκιο τελικά.. ο θάνατος θα μας φάει όλους! δεν μπορώ να χαρώ τη ζωή γιατί ξέρω ότι αυτό που έχω και ό,τι έχτισα εν ζωή θα μηδενιστεί θέλοντας και μη κάποια στιγμή".. με απώτερο σκοπό να μην διαψευστούν αυτές οι σκέψεις μου, οι φόβοι μου; γιατί αν νιώσω πως διαψεύδονται είναι σαν να πηγαίνω κόντρα στη λογική μου; Κι εγώ τη λογική την έχω σημαία στη ζωή μου!

    Μα τελικά δεν είμαστε μόνο λογική.. Υπάρχει και το υποσυνείδητο και αν κρίνω από το πόσο το έχω αφήσει να ελέγξει τη ζωή μου, μπορώ να πω πως είναι πολύ πιο ισχυρό απ' το συνειδητό..

    Οι φόβοι μπορεί πράγματι να μην διαψευστούν ποτέ γιατί τους φόβους όταν τους έχουμε τους αισθανόμαστε σαν το πιο αληθινό και σωστό πράγμα στον κόσμο..
    Το θέμα όμως δεν είναι το αν θα διαψευστούν οι φόβοι μας.. Αυτοί φόβοι είναι και κάνουν καλά τη δουλειά τους..
    Και αν προσπαθήσουμε να τους εξηγήσουμε με τη λογική θα βγούμε νοκ άουτ γιατί οι φόβοι εκπηγάζουν απ' το υποσυνείδητο ενώ η εξήγηση των φόβων απ' το συνειδητό..
    Οπότε και να θέλουμε δεν θα καταφέρουμε να τους διαψεύσουμε με τη λογική..
    Και δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο πια να φέρνουμε το υποσυνείδητο στο συνειδητό..

    Άλλος είναι ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουμε..
    Το θέμα λοιπόν είναι να μάθουμε να ζούμε χωρίς αυτούς.. Είτε αισθανόμαστε πως δικαιολογημένα τους έχουμε είτε όχι..
    Γιατί πραγματικά δεν μας προσφέρουν κάτι.. Μόνο αφαιρούν!
    Να πάψουμε να δικαιολογούμε τον εαυτό μας λέγοντας " μα έχω αυτό το φόβο γιατί αυτό κι αυτό και το άλλο"..
    Να πούμε μια φορά στον εαυτό μας καθαρά: "θέλω να ζήσω όμορφα ή μίζερα;"
    Είναι θέμα επιλογής..

    Επειδή έχω βρεθεί κι εγώ σε παρόμοια διλήμματα, αυτό που έχω καταλάβει είναι όπως είπα και πιο πάνω ότι πρόκειται περί προσπάθειας εκλογίκευσης ασυνείδητων και υποσυνείδητων σκέψεων..
    Η λύση δεν θα έρθει με τη λογική.. Σε κάποια πράγματα δεν υπάρχει απάντηση.. Τουλάχιστον όχι ακόμα..

    Γιατί κι εγώ πόσες φορές έχω συνειδητοποιήσει τους φόβους μου (και λένε πως η συνειδητοποίηση είναι ο μισός δρόμος) και έχω κάνει άπειρες διαπιστώσεις και μετά πάω και κάνω τα ίδια;

    Μα ούτε παλαιότερα οι άνθρωποι τα είχαν όλα απαντημένα..
    Πώς ζούσαν όμως τότε;
    Είχαν άλλη φιλοσοφία ζωής και ήταν πιο αυτόνομοι θα έλεγα.. και ως εκ τούτου αισθάνονταν και πιο ελεύθεροι να δημιουργήσουν ίσως κάτι..
    Ίσως και να μην ισχύει αυτό αλλά έχω την αίσθηση πως σε συνθήκες ευκολίας οι άνθρωποι γίνονται μαλθακοί και αρχίζουν να τα μετράνε όλα..
    Ενώ αν δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, ίσως παίρνουν και τη ζωή πιο χαλαρά, όπως πρέπει δηλ..

    Μια άλλη παραίνεση θα ήταν από μένα να προσπαθήσεις να εντάξεις στη ζωή σου την άσκηση και σωστή διατροφή.. βοηθάει να ξεδίνεις λίγο..
    Είναι και το σώμα που υποφέρει πολλές φορές και γι' αυτό κάνει αρνητικές σκέψεις..
    Φαίνεται επιφανειακό σαν λύση αλλά δεν είναι..
    Μαζί με όλα τα άλλα που σου είπα ίσως βοηθηθείς..

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Αυτό το θέμα το ξεκίνησα αρχικά για να το βγάλω από μέσα μου και εν συνεχεία για να ακούσω ανθρώπους που έχουν περάσει κάτι παρόμοιο, μήπως έχουν κάποια λύση. Το θέμα μου κατακλύστηκε από θρησκευόμενους και ενώ ζήτησα να μην γίνει κάτι τέτοιο, το συνεχίζετε. Όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα να με κάνει πάρα πολύ χειρότερα διότι η διαδικασία να διαβάζω και να απαντάω σε τόσα ΜΗ χρήσιμα πράγματα με έκανε να σκέφτομαι τον θάνατο κυριολεκτικά ασταμάτητα με αποτέλεσμα εχτές αργά το βράδυ να πάθω κρίση και να κλαίω για ώρες. Αποχωρώ λοιπόν από αυτό το θέμα. Ευχαριστώ τους ελάχιστους που πράγματι είπαν κάτι. Για τους υπόλοιπους θρησκομανιακούς να ξέρετε πως μόνο κακό κάνετε και πως είναι καλύτερο αν δεν έχετε να πείτε κάτι ουσιαστικό, να μην λέτε τίποτα. Και εγώ το ίδιο κάνω. Επίσης εύχομαι να αναγνωρίσετε το πρόβλημα σας για να αναζητήσετε και λύση για αυτό, όπως κάνω και εγώ.

    Καλή συνέχεια.
    Σε νινι γιατί και σε μενα τα ιδια κάνουν.νομίζουν οτι βοηθούν στηριζοντας τα λεγομενα τους σε κατι που δε πιστεύω και ουσιαστικά σε πιέζουν μα πιστέψεις σε κατι που έχεις αρνηθεί για να βοηθηθείς.ε δε παει ετσι ρε παιδια. Καπου μπαστα. Ο άνθρωπος έχει δίκιο. Ξεκαθάρισε οτι δε πιστεύει. Γιατί επιμενετε; πως ακριβώς βοηθάτε ετσι; μονο κακο κάνετε. Σας ζητησε να του μιλήσετε για τη θρησκεία; όχι.γιατί δε το σέβεστε;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #58
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Σε νινι γιατί και σε μενα τα ιδια κάνουν.νομίζουν οτι βοηθούν στηριζοντας τα λεγομενα τους σε κατι που δε πιστεύω και ουσιαστικά σε πιέζουν μα πιστέψεις σε κατι που έχεις αρνηθεί για να βοηθηθείς.ε δε παει ετσι ρε παιδια. Καπου μπαστα. Ο άνθρωπος έχει δίκιο. Ξεκαθάρισε οτι δε πιστεύει. Γιατί επιμενετε; πως ακριβώς βοηθάτε ετσι; μονο κακο κάνετε. Σας ζητησε να του μιλήσετε για τη θρησκεία; όχι.γιατί δε το σέβεστε;
    Αδελφε, δεν επιβάλει κανένας να πιστεψει καποιος με το ζορι. Επειδη ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος, ο Ιησους Χριστος λεει ξεκαθαρα * όστις θέλει οπίσω μου ελθείν * αρα σε καμια περιπτωση δεν επιμειναμε η επιβαλαμε καποιον να πιστεψει. Ισως λοιπον την επομενη φορα που θα ανοιγει ενα θεμα καποιος να θετει ΟΡΟΥΣ και ΟΡΙΑ στις απαντησεις που θα λαμβανει και ποιους θελει να ακουει..., δηλαδη πολυ απλα δεν θελω διαλογο,αλλα θελω να ακουω μονο αυτα που πιστευω ΕΓΩ.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Νοσηρή, ο θεματοθέτης ρώτησε για το φόβο του θανάτου και όχι για ερωτικά θέματα. Συνεπώς, είναι λογικό οι απαντήσεις να είναι σε αυτό το μήκος κύματος.

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ....................................
    Last edited by αλεξανδρος_77; 23-08-2019 at 23:08.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φόβος με όνειρα και θάνατο!
    By Κατερινα82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-08-2019, 15:56
  3. Απειρο αγχος, φοβος για θανατο κοκ.
    By Ill0gical in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-07-2017, 21:56
  4. Φοβος για τον θανατο!
    By crazyelena in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 36
    Last Post: 03-05-2015, 01:05
  5. Φόβος για το θάνατο και τη συντομία της ζωής
    By justin bieber in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-08-2014, 00:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •