Φόβος για τον θάνατο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 73
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32

    Φόβος για τον θάνατο

    καλημέρα σε όλους. Γράφτηκα σήμερα στο forum διότι δεν αντέχω άλλο και πραγματικά θέλω να βρω λύση. Φοβάμαι να πεθάνω. Και μόνο στην ιδέα ότι κάποια ημέρα απλά θα πάψω να υπάρχω με πιάνει πανικός.
    Είμαι 36 ετών και θυμάμαι πως αρκετά πιο παλιά, ίσως γύρω στα 20 για πρώτη φορά έκανα την σκέψη "πως θα είναι να μην υπάρχω;" και τότε θυμάμαι ότι μόλις ο εγκέφαλός μου πλησίασε στο να καταλάβει, αμέσως απώθησε την σκέψη. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα, αλλά είναι σαν το μυαλό μου να αρνιόταν να προσομοιώσει κάτι τέτοιο. Μετά από λίγο καιρό το ξέχασα και απλά μου έμεινε η εμπειρία, ότι δηλαδή ο εγκέφαλός μου δεν ήθελε να το σκεφτεί.
    Τα προηγούμενα 3 χρόνια εξαιτίας διαφόρων συνθηκών στην ζωή μου, έμεινα εντελώς μόνος. Σε ξένη πόλη, χωρίς κανέναν γνωστό, με τους γονείς μου σε άλλη πόλη και την κοπέλα μου σε άλλη χώρα. Ήταν πάρα πολύ δύσκολα και απίστευτα καταθλιπτικά, με πολλές άσχημες σκέψεις και κλάμα πολύ συχνά. Τον τελευταίο χρόνο η κοπέλα μου γύρισε και μένουμε μαζί. Αυτόν τον χρόνο όμως άρχισε όλο και συχνότερα να μου έρχεται η σκέψη πως ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ. Δεν θέλω να μην υπάρχω. Φοβάμαι και τρέμω στην ιδέα και δυστυχώς έχω φτάσει σε σημείο αυτή η σκέψη να είναι μέσα στο μυαλό μου από την στιγμή που θα ξυπνήσω μέχρι την στιγμή που θα κοιμηθώ. Δεν ξέρω τι να κάνω, αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως έτσι και αλλιώς ότι και να κάνω θα πεθάνω μια μέρα, οπότε αυτό με τρελαίνει ακόμα πιο πολύ.
    Πριν από λίγο έπαθα κάτι που δεν μου είχε ξανασυμβεί. Είναι σαν η φοβία μου να πέρασε στο επόμενο επίπεδο. Είχα ξαπλώσει και έπαιζα ένα παιχνίδι στο κινητό για να ξεχάσει το μυαλό μου αυτές τις σκέψεις, όμως άρχισα πάλι να σκέφτομαι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΩ. Και εκεί για πρώτη φορά με έπιασε κάτι που δεν με έχει ξαναπιάσει. Άρχισα να ιδρώνω, να φωνάζω μέσα στο κεφάλι μου "δεν θέλω να πεθάνω", ένιωθα να ζαλίζομαι, ένα ρίγος σε όλο μου το σώμα και μια ανάγκη να τρέξω. Σηκώθηκα πήγα στο μπάνιο και ήμουν κάτασπρος.
    Είναι η πρώτη φορά που το λέω έστω και γραπτά αυτό που μου συμβαίνει. Στην κοπέλα μου δεν το έχω πει και δεν θέλω να της το πω για να μην της το βάλω και αυτής σαν ιδέα και πάθει το ίδιο. Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά, μα πιο πολύ από όλα, δεν θέλω να πεθάνω. Κάθε μέρα εύχομαι να βρεθεί ένας τρόπος να μην πεθαίνουμε.
    Σκέφτηκα να πάω σε ψυχίατρο αλλά όσα έχω διαβάσει για τα φάρμακα με έχουν οδηγήσει στο συμπέρασμα πως με τόσες παρενέργειες που έχουν το πιο πιθανό είναι να με οδηγήσουν πιο γρήγορα στο θάνατο.
    Τι μπορώ να κάνω;;; πραγματικά ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εχω ανοίξει το ιδιο θεμα. Ετσι ακριβώς και εγω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε πιστευω οτι υπαρχει τροπος να μη πεθανουμε και αυτο γιατι η φιλοσοφια αυτης της ζωης ειναι ψευτικη και οτιδηποτε ψευτικο ακολουθει φθηνουσα πορεια απλα το σκεφτομαι ετσι για να ηρεμω κατανοοντας πως εχουν τα πραγματα
    εγω να σου πω νομιζω οτι η σωστη πορεια ειναι να σκεφτεται καπιος οτι ζει γιατι πρεπει να ζησει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε πιστευω οτι υπαρχει τροπος να μη πεθανουμε και αυτο γιατι η φιλοσοφια αυτης της ζωης ειναι ψευτικη και οτιδηποτε ψευτικο ακολουθει φθηνουσα πορεια απλα το σκεφτομαι ετσι για να ηρεμω κατανοοντας πως εχουν τα πραγματα
    εγω να σου πω νομιζω οτι η σωστη πορεια ειναι να σκεφτεται καπιος οτι ζει γιατι πρεπει να ζησει
    Οχι γιατί πρέπει, κανεις δε σε αναγκάζει. Επειδή θες να ζήσεις...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οχι δε μ αρεσει απλα ειμαι αναγκασμενος να ζω επειδη ολα θα εξαρτηθουν απο την αντιληψη μου

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εχω ανοίξει το ιδιο θεμα. Ετσι ακριβώς και εγω
    Διαβάζω τώρα το θέμα που έχεις ανοίξει, είμαι στην 3η σελίδα και βλέπω πως οι απαντήσεις μέχρι στιγμής δεν με καλύπτουν. Έχω και εγώ τις ίδιες αντιρρήσεις με εσένα.

  7. #7
    Mrgilleas
    Guest
    Γεια σου Ιον και καλως ηλθες στο φορουμ,ειμαι 30 ετων στα 31 το θανατο το σκεφτομουν παντα απο μικρος γιατι διαβαζα παντα ειδησεις στο ιντερνετ για τον ταδε αμερικανο νεαρο που σκοτωθηκε στο ιρακ σε ηλικια 21 ετων για παραδειγμα και εβλεπα ποσοι νεαροι σκοτωνονταν σε πολεμους σε ατυχηματα,απο καρκινο,απο αυτοκτονιες απο ναρκωτικα και ουτω καθεξης.ολοι μας θα πεθανουμε καποτε ειναι το μονο σιγουρο.

    οι επιστημονες λενε πως στη γη απο τοτε που υπαρχει εχουν περασει πανω απο 100 δισεκατομμυρια ανθρωποι.προσωπικα πιστευω πολυ στη θρησκεια και πιστευω ακραδαντα οτι δεν χανομαστε μετα το σωματικο θανατο αλλα πηγαινουμε σε μια αλλη ζωη και αναλογως με τις πραξεις μας κρινομαστε ειτε σε παραδεισο ειτε σε κολαση.

    εχω διαβασει πολλες μεταθανατιες εμπειριες απο ανθρωπους που υπηρξαν κλινικα νεκροι για καποια λεπτα και διηγηθηκαν τι ειδαν ειτε απο ψηλα στο χειρουργικο κρεβατι και οταν επανηλθαν στη ζωη διηγηθηκαν με λεπτομερεια και με απολυτη ακριβεια τι ειδαν στο διαστημα που ηταν νεκροι και οι γιατροι επαθαν σοκ.

    παλια οι επιστημονες θεωρουσαν τις μεταθανατιες εμπειριες παραισθησεις του μυαλου αλλα τωρα πολλοι αναθεωρουν και λενε οτι επιζεί η συνειδηση μετα το θανατο και ισχυει για ολους.επισης λενε οτι οταν καποιος πεθανει καταλαβαινει οτι εχει πεθανει που σημαινει οτι υπαρχει ψυχη η οποια συνεχιζει να υπαρχει και μετα το θανατο

    σου παραθετω μια ειδηση που λεει οτι ο πεθαμενος καταλαβαινει οτι εχει πεθανει απλα οι επιστημονες λενε οτι δουλευει ο εγκεφαλος και μετα θανατον κατι το οποιο δεν πιστευω διοτι πολλοι επιστημονες ειναι αντιθετοι με τη θρησκεια

    https://www.youmagazine.gr/2018/11/3...-nekros-video/

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    απο ειδηση
    Η έρευνα είχε ως επικεφαλής τον Δρ. Berthold Ackermann και την ομάδα του, οι οποίοι παρακολουθούσαν στενά το πείραμα και κατέγραφαν τις διάφορες μαρτυρίες των εθελοντών. Τα αποτελέσματα αποκάλυψαν ότι όλα τα άτομα είχαν κάποιες αναμνήσεις από την εμπειρία του θανάτου τους, οι περισσότερες από τις οποίες είχαν ιδιαίτερα μεγάλες ομοιότητες. Υπήρχαν, ωστόσο, ορισμένες διακυμάνσεις από ασθενή σε ασθενή.

    Οι περισσότερες από τις μαρτυρίες περιελάμβαναν ένα αίσθημα απόσπασης από το σώμα, αίσθηση αιώρησης, ηρεμίας, ασφάλειας, ζεστασιάς, την αίσθηση της απόλυτης διάλυσης και την παρουσία έντονου φωτός.



    Η ομάδα των γιατρών πρόσθεσε επίσης ότι είναι ενήμεροι για τις πιθανές επιπτώσεις του πειράματός τους στους περισσότερους ανθρώπους, ειδικά όταν κατέστησαν σαφές ότι οι θρησκευτικές πεποιθήσεις δεν είχαν καμία επιρροή στις αισθήσεις και τις εμπειρίες που βίωσαν οι ασθενείς κατά τη διάρκεια του πειράματος. Για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι, η μελέτη περιλάμβανε ανθρώπους διαφορετικών θρησκειών – Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Εβραίοι, Ινδουιστές και άθεους.

    Σύμφωνα με τον Δρ. Ackermann, «Ξέρω ότι τα αποτελέσματά μας θα μπορούσαν να διαταράξουν τις πεποιθήσεις πολλών ανθρώπων. Αλλά κατά κάποιο τρόπο, μόλις απαντήσαμε σε ένα από τα μεγαλύτερα ερωτήματα στην ιστορία της ανθρωπότητας. Έτσι, ελπίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι θα είναι σε θέση να μας συγχωρήσουν. Ναι, υπάρχει ζωή μετά το θάνατο και αυτό ισχύει για όλους.»
    https://www.true.gr/apokalypsi-germa...meta-thanaton/

  9. #9
    Mrgilleas
    Guest
    διαβασε τις δυο προηγουμενες ειδησεις που σου παρεθεσα για να καταλαβεις οτι δεν χανομαστε μετα το θανατο και οτι παμε σε αλλη ζωη αναλογα με τις πραξεις μας οποτε μην φοβασαι το θανατο αλλα να φοβασαι την κολαση που ειναι το χειροτερο μερος γι αυτο να εξομολογεισαι,να κανεις καμια μικρη ελεημοσυνη οσο το επιτρεπει η οικονομικη σου κατασταση σε φτωχους,να πιστευεις στο Θεο.εδω ολοι προσωρινοι ειμαστε εξετασεις δινουμε

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην οταν κοιμομαστε 8 ωρες τη μερα και κατα μεσο ορο οι ανθρωποι ζουν 75 χρονια μαλον 25 χρονια κοιμομαστε αλλα δε ξερω αν ηταν καλυτερα να μη συνεβαινε αυτο γιατι θα επρεπε να τρωμε διπλα και μερα και νυχτα αρα μπορει να ηταν ακομα χειροτερα

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    διαβασε τις δυο προηγουμενες ειδησεις που σου παρεθεσα για να καταλαβεις οτι δεν χανομαστε μετα το θανατο και οτι παμε σε αλλη ζωη αναλογα με τις πραξεις μας οποτε μην φοβασαι το θανατο αλλα να φοβασαι την κολαση που ειναι το χειροτερο μερος γι αυτο να εξομολογεισαι,να κανεις καμια μικρη ελεημοσυνη οσο το επιτρεπει η οικονομικη σου κατασταση σε φτωχους,να πιστευεις στο Θεο.εδω ολοι προσωρινοι ειμαστε εξετασεις δινουμε
    Θα σε στενοχωρήσω αλλά η δεύτερη "είδηση" που μου έγραψες δεν είναι αληθινή. Συγκεκριμένα δημοσιεύτηκε εδώ πρώτη φορά https://worldnewsdailyreport.com/ger...e-after-death/ από την σατυρική αυτή η ιστοσελίδα η οποία λέει ξεκάθαρα πως τα άρθρα της είναι σατυρικά, κάτι σαν το δικό μας "κουλούρι".
    Από εκεί και πέρα τώρα ακόμα και οι μεταθανάτιες εμπειρίες οφείλονται στο γεγονός ότι ο εγκέφαλος ζει ακόμα. Ο εγκέφαλος όμως δεν ζει για πάντα. Κάποια στιγμή αρχίζει και σαπίζει και αυτός. Το ότι ίσως έχουμε την σκέψη μας για 10-20 λεπτά ακόμα μετά το σταμάτημα της καρδιάς, δεν σημαίνει ότι υπάρχει και ζωή μετά θάνατον.

  12. #12
    Mrgilleas
    Guest
    υπηρχε και ανθρωπος που ηταν για 45 λεπτα νεκρος και βιωσε μεταθανατια εμπειρια και ενω ολοι θεωρουσαν οτι αν επανελθει θα ειναι φυτο λογω του οτι εμεινε ο εγκεφαλος χωρις οξυγονο για μεγαλο χρονικο διαστημα οχι μονο επανηλθε διχως παρενεργειες αλλα θυμοταν και με λεπτομερεια καθε τι που ειδε ενω ηταν νεκρος
    https://www.iellada.gr/thriskeia/ita...tia-zoi-vinteo

  13. #13
    Mrgilleas
    Guest
    η ζωη υπαρχει μετα το θανατο διοτι πολλοι ανθρωποι εχουν δει αγιους μπροστα τους και τους θεραπευσαν απο οποιο προβλημα υγειας ειχαν ενω αυτοι οι Αγιοι ανθρωποι εχουν πεθανει πολλα χρονια πριν

  14. #14
    Mrgilleas
    Guest
    Παρτο και με τη λογικη δεν μπορει να ηρθαμε τυχαια στον κοσμο και ενας δυστυχης να εχει κακοποιηθει πολυ στον κοσμο να του καναν τη ζωη μαρτυριο αν περασε κολαση επι της γης και να μην υπαρχει αλλη ζωη να ειναι καλυτερα απο αυτη που εζησε εδω και ενας εγκληματιας που σκοτωσε τοσους ανθρωπους και δε πηγε ποτε φυλακη ουτε μετανιωσε για τα θυματα του να μην υπαρχει αλλη ζωη που να τιμωρειται για ολα τα κακα που εκανε

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Όπως ξαναείπα, ακόμα και σκέψη να υπάρχει για κάποιο χρονικό διάστημα, αυτή θα πάψει να υπάρχει όταν ο εγκέφαλος αρχίσει να σαπίζει. 45 λεπτά δεν είναι χρόνος που αρχίζει να σαπίζει προφανώς. Αλλά την επόμενη ημέρα ή την μεθεπόμενη θα υπήρχε ακόμα σκέψη πιστεύεις; όταν ο εγκέφαλος γίνει όλος πλέον σκουλήκια μετά από μερικές εβδομάδες;

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος με όνειρα και θάνατο!
    By Κατερινα82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-08-2019, 16:56
  3. Απειρο αγχος, φοβος για θανατο κοκ.
    By Ill0gical in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-07-2017, 22:56
  4. Φοβος για τον θανατο!
    By crazyelena in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 36
    Last Post: 03-05-2015, 02:05
  5. Φόβος για το θάνατο και τη συντομία της ζωής
    By justin bieber in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-08-2014, 01:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •