Φόβος για τον θάνατο - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73
  1. #61
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Αδελφε, δεν επιβάλει κανένας να πιστεψει καποιος με το ζορι. Επειδη ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος, ο Ιησους Χριστος λεει ξεκαθαρα * όστις θέλει οπίσω μου ελθείν * .
    δε διαφωνω αλλα οπιος αλλος γενικα επιλεξει αλλη πορεια απ τη δικη του μετα δε θα φταιει ο χριστος γιατι αυτος απλα κανει οτι του ειπε ο θεος δεν ειναι ο ιδιος ο καθοδιγητης αρα ο καθενας διαλεγει τη πορεια που θα ακολουθησει..

  2. #62
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αν θελετε να μαθετε την αληθεια για τη "ζωη" αυτη δεν εχετε παρα να βρειτε τι ειχε πει ο χριστος για τον αρχοντα του κοσμου αυτου.

    Αλεξανδρε αδερλφε μου, ας βαλουμε λιγο την λογικη,διοτι ο θεος μας την εδωσε και αυτη και ας σκεφτουμε.

    α) Ο ανθρωπος απο την ανυπαρξια δεν μπορει να θεωρει απολυτως τιποτα,ειτε σε υλικο,ειτε σε πνευματικο επιπεδο, εαν δεν το εχει δει η ακουσει εστω και για μια φορα στην ζωη του. Ρωτα παραδειγμα ενα μωρακι 5 ετων που δεν εχει δει ποτε στην ζωη του αεροπλανο να σου πει τι ειναι, δεν θα μπορει να σου απαντησει, διοτι δεν το ειδε, δεν το θεωρησε ποτε ο νους του τα ματια του κτλ.

    β) Πως λοιπον ο ανθρωπος θεωρησε τον πνευματικο κοσμο που ποτε δεν ειδε,πως τον ανεπτυξε απο την ανυπαρξια του νοος του,πως ανεπτυξε την θεωρια του προαιωνιου εχθρου του ανθρωπου,πως οι Αγιοι μας ανα τους αιωνες ομιλουν για τον προαιωνιο εχθρο του ανθρωπου.

    Αρα αυτος που θα μπορουσε να μας το αποκαλυψει ειναι μονο ο θεος που μας γνωριστηκε απο την Παλαια Διαθηκη και το προπατορικο αμαρτημα.

    Όλα τα δέντρα που δημιούργησε ο Θεός ήταν ωραία στην εμφάνιση και οι καρποί τους ήταν νόστιμοι. Στη μέση του κήπου υπήρχαν το δέντρο της ζωής και το δέντρο της γνώσης του καλού και του κακού.Έτσι ο Αδάμ με την Εύα, τριγυρισμένοι απ' όλα τα καλά, πού τους χάρισε ο Θεός, ζούσαν ευτυχισμένοι μέσα στον Παράδεισο. Κι έτσι θα περνούσαν παντοτινά, αν ο πανούργος Διάβολος δεν έβλεπε τη μεγάλη ευτυχία των πρωτόπλαστων και δεν τους ζηλοφθονούσε. ( Τι φενεται εδω αδελφια, οτι υπαρχει διαβολος που διαβαλει το νου του ανθρωπου)

    Ο θεος επετρεψε να πειραστουν οι πρωτοπλαστοι, διοτι ηθελε να φανει και η ελευθερια των ανθρωπων,διοτι αν δεν το επετρεπε αυτο,οι ανθρωποι θα ηταν σαν τα ρομποτακια,χωρις επιλογη και αυτεξουσιο.

    Ο Ιησους Χριστος ειπε...Εγώ ειμι η ανάστασις και η ζωή, ο πιστεύων εις εμέ, καν αποθάνη, ζήσεται.

    Λυπαμε παρα πολυ που τοσα αδελφια μου ταλαιπωρουνται απο τον προαιωνιο εχθρο, ενω ο Ιησους Χριστος τους περιμενει να τους θεραπευσει, οχι μονο για αυτην ζωη αλλα και την επουρανια και αιωνια ζωη.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ειπα εγω ποτε οτι ρώτησε κάτι για ερωτικό θέμα; γιατί ο θάνατος ειναι πακετάκι με τη θρησκεία ακριβώς ; Σεβαστείτε οτι κάποιος δε πιστεύει και αντί να του λετε παραμύθια για τη θρησκεία πειτε του κατι που μπορεί όντως να τον βοηθήσει. Έλεος με όλους τους θρησκοληπτους εδω περα. Σαιτ για ψυχολογία ειναι οχι εκκλησία.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ειπα εγω ποτε οτι ρώτησε κάτι για ερωτικό θέμα; γιατί ο θάνατος ειναι πακετάκι με τη θρησκεία ακριβώς ; Σεβαστείτε οτι κάποιος δε πιστεύει και αντί να του λετε παραμύθια για τη θρησκεία πειτε του κατι που μπορεί όντως να τον βοηθήσει. Έλεος με όλους τους θρησκοληπτους εδω περα. Σαιτ για ψυχολογία ειναι οχι εκκλησία.
    Πωπω τη θρησκοφοβια είναι αυτή εδώ μέσα ? Αν ήταν ομοφοβία , όλοι θα πέφτανε με τα όπλα να σε σκοτώσουν (και καλώς θα κάναν) τώρα είναι απλά Σάββατο? (Ε ήθελα να σε πειράξω λίγο, άσε με :) )

    Ρε παιδιά αφήστε το τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι παραμύθι, άλλος θεωρεί την θρησκεία παραμύθι άλλος θεωρεί αυτόν που δε πιστεύει ότι ζει σε παραμύθι, ε ας πει ο καθένας ελεύθερα αυτό που πιστεύει και έληξε, γιατί το ζαλιζουμε τόσο. Σιγά μη λύσουμε τέτοια ζητήματα εδώ.

    Πάντως ζηλεύω μερικούς που είναι στα 80+ έχουν κάνει παιδιά τα έχουν ταχτοποιησει και λένε "ε τώρα ας πεθάνω" άλλοι έχουν και παράπονο "αχ εμένα με ξέχασε ο Θεός" ειδικά στα 90+ πόσο αξιοζήλευτο και γλυκό είναι αυτό :)

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Πωπω τη θρησκοφοβια είναι αυτή εδώ μέσα ? Αν ήταν ομοφοβία , όλοι θα πέφτανε με τα όπλα να σε σκοτώσουν (και καλώς θα κάναν) τώρα είναι απλά Σάββατο? (Ε ήθελα να σε πειράξω λίγο, άσε με :) )

    Ρε παιδιά αφήστε το τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι παραμύθι, άλλος θεωρεί την θρησκεία παραμύθι άλλος θεωρεί αυτόν που δε πιστεύει ότι ζει σε παραμύθι, ε ας πει ο καθένας ελεύθερα αυτό που πιστεύει και έληξε, γιατί το ζαλιζουμε τόσο. Σιγά μη λύσουμε τέτοια ζητήματα εδώ.

    Πάντως ζηλεύω μερικούς που είναι στα 80+ έχουν κάνει παιδιά τα έχουν ταχτοποιησει και λένε "ε τώρα ας πεθάνω" άλλοι έχουν και παράπονο "αχ εμένα με ξέχασε ο Θεός" ειδικά στα 90+ πόσο αξιοζήλευτο και γλυκό είναι αυτό :)
    Ναι εξηγώ οπως εξήγησε και ο άνθρωπος που άνοιξε το ποστ οτι δε ζητησε γνώμη για θρησκεία. Φοβάται τον θανατο και δεν βοηθούν όλοι οι θρησκοληπτοι που έτρεξαν ειτε θελετε να το καταλαβετε ειτε οχι.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ναι εξηγώ οπως εξήγησε και ο άνθρωπος που άνοιξε το ποστ οτι δε ζητησε γνώμη για θρησκεία. Φοβάται τον θανατο και δεν βοηθούν όλοι οι θρησκοληπτοι που έτρεξαν ειτε θελετε να το καταλαβετε ειτε οχι.
    Σκέψου να άνοιγα εγώ ως straight ενα θέμα και να έλεγα "με έχουν τσατισει οι γυναίκες" και να σκάσει ένας γκέι και να πει , ρε φίλε σου έχω λύση , γίνε γκέι και καθαρησε [emoji14] ε νταξ θα του πω φίλε δε με νοιάζει τέτοια λύση, δε ψήνομαι. Ας το ξαναπεί 100 φορές, τι με νοιάζει ? Πρέπει να γίνω ομοφοβικός και να λέω εεεε εσείς οι γκέι αμάν αφού λέω δε θέλω ... Και να τους κατηγορώ που είναι γκέι κτλ.? Γιατί τώρα αυτό γίνεται με τη θρησκεία, οκ λέει δε πιστευει , ε δε θα απαγορεύσουμε τον άλλον που πιστεύει να μιλήσει, ούτε να λέμε αυτά που πιστεύει είναι παραμύθι κτλ

    Αν έλεγα στο υποθετικό post φίλε δεν υπάρχει γκέι δε πιστεύω σε αυτά , όλοι ήμαστε straight και ζεις σε παραμύθι, τι θα γινόταν εδώ φαντάζεσαι ? :)

    Αυτό λέω. Απλά σεμνά στα πιστεύω του άλλου και ελευθερία έκφρασης. Να προσθέσω ότι ένα post δεν είναι μόνο για τον θεματοθετη αλλά και για όλους τους άλλους που θα το δουν και θα έχουν τροφή για σκέψη ;)

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Πωπω τη θρησκοφοβια είναι αυτή εδώ μέσα ? Αν ήταν ομοφοβία , όλοι θα πέφτανε με τα όπλα να σε σκοτώσουν (και καλώς θα κάναν) τώρα είναι απλά Σάββατο? (Ε ήθελα να σε πειράξω λίγο, άσε με :) )

    Ρε παιδιά αφήστε το τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι παραμύθι, άλλος θεωρεί την θρησκεία παραμύθι άλλος θεωρεί αυτόν που δε πιστεύει ότι ζει σε παραμύθι, ε ας πει ο καθένας ελεύθερα αυτό που πιστεύει και έληξε, γιατί το ζαλιζουμε τόσο. Σιγά μη λύσουμε τέτοια ζητήματα εδώ.

    Πάντως ζηλεύω μερικούς που είναι στα 80+ έχουν κάνει παιδιά τα έχουν ταχτοποιησει και λένε "ε τώρα ας πεθάνω" άλλοι έχουν και παράπονο "αχ εμένα με ξέχασε ο Θεός" ειδικά στα 90+ πόσο αξιοζήλευτο και γλυκό είναι αυτό :)
    Έτσι ακριβώς, αυτό που υπάρχει σε μεγάλη μερίδα του κόσμου πλέον έχει όνομα και πρέπει να το φωνάζουμε για να γίνει ακουστό: ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΦΟΒΙΑ
    Νοσηρή μήπως και ο Κωλοκοτρώνης (που είπε ότι πολεμούσαν για του Χριστού την πίστη την Αγία και της πατρίδος την ελευθερία) ήταν θρησκόληπτος? Άντε με τον κάθε χριστιανοφοβικό που δεν έχει ιδέα από τη συγκεκριμένη θρησκεία αλλά αμολαει ό,τι μπαρούφα του'ρθει.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Έτσι ακριβώς, αυτό που υπάρχει σε μεγάλη μερίδα του κόσμου πλέον έχει όνομα και πρέπει να το φωνάζουμε για να γίνει ακουστό: ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΦΟΒΙΑ
    Νοσηρή μήπως και ο Κωλοκοτρώνης (που είπε ότι πολεμούσαν για του Χριστού την πίστη την Αγία και της πατρίδος την ελευθερία) ήταν θρησκόληπτος? Άντε με τον κάθε χριστιανοφοβικό που δεν έχει ιδέα από τη συγκεκριμένη θρησκεία αλλά αμολαει ό,τι μπαρούφα του'ρθει.
    Αντε μαζέψου. Δικαίωμα σου να πιστεύεις δικαιωμα μου να μη πιστεύω. Αν δε σου κανει παππου πιες ξύδι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αντε μαζέψου. Δικαίωμα σου να πιστεύεις δικαιωμα μου να μη πιστεύω. Αν δε σου κανει παππου πιες ξύδι
    Εχ τα γατάκια σε αγριεψαν , πρωτάρηδες , ενώ εγώ τι καλά σιγά σιγά το πήγαινα και ήσουν ήρεμη [emoji14] μου το χάλασαν χαχα

    Ειρήνη ημίν :)

    Ε και μη βρίζετε, για τον άλλο το λέω όχι για σένα. Να κρατήσουμε επίπεδο, θα το κλειδώσουν πάλι ;)

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Εχ τα γατάκια σε αγριεψαν , πρωτάρηδες , ενώ εγώ τι καλά σιγά σιγά το πήγαινα και ήσουν ήρεμη [emoji14] μου το χάλασαν χαχα

    Ειρήνη ημίν :)

    Ε και μη βρίζετε, για τον άλλο το λέω όχι για σένα. Να κρατήσουμε επίπεδο, θα το κλειδώσουν πάλι ;)
    Να μάθει να μιλάει. Εχω μάθει να σέβομαι όσους σέβονται. Οσοι κάνουν σαν πιθηκια και δε μπορουν να κάνουν διαλογο αλλα και να σεβαστούν τα πιστεύω του άλλου θα ακούν καντηλια. Εγω δεν ειπα σε κανέναν τι να πιστέψει καθως δε με αφορά. Τονισα και το τονισε και αυτός που άνοιξε το ποστ οτι δε πιστεύουμε αρα απαντήσεις χριστιανικού χαρακτήρα δε μας βοηθούν. Αν ο παππους λόγω ηλικίας δε μπορεί να διαβάσει μπορώ να του τα ζωγραφίσω. Έλεος με τον καθενα που θελει να επιβάλει ότι πιστεύει και θεωρεί ότι ο μονος σωστός δρομος είναι ο δικος τους
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι περισσοτερες φρασεις που ειχε πει ο χριστος ειναι δυσνοητες και ειναι δυσκολο να ερμηνευτουν δεν ενοουσε ακριβως αυτο που λες αλλα ενοουσε οτι ειναι ο μεσολαβητης αναμεσα στο θεο και τον ανθρωπο απλως το ειπε ετσι για να ειναι ευκολα κατανοητο στον περισσοτερο κοσμο

  12. #72
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    @Ion: Είμαι άθρησκος αγνωστικιστής. Μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι που να με κάνει να αναθεωρήσω την άποψη πως οι θρησκείες είναι ανθρώπινα δημιουργήματα. Είχα καταθέσει σε δύο ποστ κάποιες σκέψεις σχετικές με το θέμα, στο τόπικ που είχε ανοίξει η Νοσηρή Φαντασία. Εδώ και Εδώ.

    Διάβασέ τις αν θες και πες μου αν σε βοήθησαν.

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ειπα εγω ποτε οτι ρώτησε κάτι για ερωτικό θέμα; γιατί ο θάνατος ειναι πακετάκι με τη θρησκεία ακριβώς ; Σεβαστείτε οτι κάποιος δε πιστεύει και αντί να του λετε παραμύθια για τη θρησκεία πειτε του κατι που μπορεί όντως να τον βοηθήσει. Έλεος με όλους τους θρησκοληπτους εδω περα. Σαιτ για ψυχολογία ειναι οχι εκκλησία.
    οκ εσενα μπορει να μη σε ενδιαφερει η θρησκεια αλλα το τελευταιο καιρο υπαρχει εντονος προβληματισμος για τις εποχες που ζουμε απο μια μεριδα κοσμου απλα δε καταλαβαινω γιατι εκνευριζεσε δικες σου οι επιλογες εσυ αποφασισες αλλοι δεν εχουν αποφασισει ακομα.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος με όνειρα και θάνατο!
    By Κατερινα82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-08-2019, 16:56
  3. Απειρο αγχος, φοβος για θανατο κοκ.
    By Ill0gical in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-07-2017, 22:56
  4. Φοβος για τον θανατο!
    By crazyelena in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 36
    Last Post: 03-05-2015, 02:05
  5. Φόβος για το θάνατο και τη συντομία της ζωής
    By justin bieber in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-08-2014, 01:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •