Αρρωστοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    6

    Αρρωστοφοβια

    Καλησπερα παιδια! Πασχω απο σωματοποιημενο αγχος! Εχω παει σε ψυχολογο και μου το εχει πει η ιδια! Συγκεκριμενα το αγχος με επηρεαζει στο στομαχι μου! Οταν σκεφτω κατι το οποιο θα με αγχωσει κατευθειαν δενεται κομπος το στομαχι μου και ανακατευομαι! Συνεχεια νομιζω πως κατι εχω και συνηθως κατι κακο! Ακομα και για εναν απλο πονοκεφαλο θα αγχωθω! Εχω κανει αρκετες εξετασεις γιατι νομιζα πως κατι ειχα και γενικα μια περιοδο ετρεχα συνεχεια σε γιατρους! Τι να κανω;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Quote Originally Posted by nenh View Post
    Τι να κανω;;;
    Δε ξέρω αν υπάρχει μαγική συνταγή πιστεύω είναι στον άνθρωπο. Γιατί όσο και αν υπάρχει η λογική επικρατεί η φοβια. Πολλά άτομα πάσχουν από υποχονδρίαση και γω επίσης και είναι βασανιστικό.

  3. #3
    george1520
    Guest
    καλημέρα το ειχα πολυ έντονα πέρσυ που ήμουν χάλια ψυχολογικά.. Δεν λεω πως τωρα ειναι ολα μελι γαλα αλλα δεν είναι στο βασανιστικό επίπεδο που ηταν.

    Προσπάθησε να γεμίσεις την μερα σου με ασχολίες έτσι ωστε το μυαλο να μην εχει περιθώριο να σκεφτεί περισσοτερο απο οσο πρέπει. Σου εχει δείξει ασκήσεις με αναπνοές έτσι ώστε να ηρεμεις; (Οσο αφορα τον φοβο για τις αρρώστιες)

    Οσο για το άγχος που βγαίνει στι σώμα δεν εχω βρει την τελεια λυση. Η ψυχολόγος μου ειπε οως καθε φορά που γίνεται αυτο καλο ειναι να βρίσκω το θεμα που με αγχωσε και με στεναχώρησε. Οταν ξέρεις την αιτια σιγα σιγα έρχεται η ηρεμια. Καποτε με βοηθάει αυτο.

  4. #4
    Quote Originally Posted by nenh View Post
    Καλησπερα παιδια! Πασχω απο σωματοποιημενο αγχος! Εχω παει σε ψυχολογο και μου το εχει πει η ιδια! Συγκεκριμενα το αγχος με επηρεαζει στο στομαχι μου! Οταν σκεφτω κατι το οποιο θα με αγχωσει κατευθειαν δενεται κομπος το στομαχι μου και ανακατευομαι! Συνεχεια νομιζω πως κατι εχω και συνηθως κατι κακο! Ακομα και για εναν απλο πονοκεφαλο θα αγχωθω! Εχω κανει αρκετες εξετασεις γιατι νομιζα πως κατι ειχα και γενικα μια περιοδο ετρεχα συνεχεια σε γιατρους! Τι να κανω;;;
    Ακριβως το ίδιο παθαίνω και εγώ με το στομάχι μου... Τι αλλά συμπτώματα έχεις??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Γειά σας παιδιά και από μένα,, και εγω το τελευταίο εξάμηνο περνάω και εγώ κάτι τέτοιο,,,, έχω αποκτήσει όλο αυτό το καιρό πάρα πολλά ψυχοσωματικα και σήμερα συγκεκριμένα πήγα για μια ακόμη φορά σε γαστρεντορολογο λόγο ότι έχω παλινδρομική και με πονούσε το στερνό,, με έδωσε ένα φυτικό χάπι το πήρα ήδη και είμαι λίγο καλύτερα όσον αφορά το στομαχι,, παιδιά έχω κα ει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν άλλα εγώ λόγω τν πονων πάντα φοβάμαι, αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν περνούσαμε αυτό η αν τ περνάτε τώρα το σκεφτόσασταν καθημερινα ότι κάτι έχετε γιατί εγώ κάπως έτσι είμαι και δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που περνάνε αυτό σε τέτοιο σημείο όπως τ περνάω εγω

  6. #6
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Γειά σας παιδιά και από μένα,, και εγω το τελευταίο εξάμηνο περνάω και εγώ κάτι τέτοιο,,,, έχω αποκτήσει όλο αυτό το καιρό πάρα πολλά ψυχοσωματικα και σήμερα συγκεκριμένα πήγα για μια ακόμη φορά σε γαστρεντορολογο λόγο ότι έχω παλινδρομική και με πονούσε το στερνό,, με έδωσε ένα φυτικό χάπι το πήρα ήδη και είμαι λίγο καλύτερα όσον αφορά το στομαχι,, παιδιά έχω κα ει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν άλλα εγώ λόγω τν πονων πάντα φοβάμαι, αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν περνούσαμε αυτό η αν τ περνάτε τώρα το σκεφτόσασταν καθημερινα ότι κάτι έχετε γιατί εγώ κάπως έτσι είμαι και δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που περνάνε αυτό σε τέτοιο σημείο όπως τ περνάω εγω
    Λογικο δεν είναι φίλε όταν έχεις κάτι σε καθημερινή βάση να το σκέφτεσαι όλη τν ώρα.. Κακο βέβαια αυτό γτ έτσι το τροφοδοτεις περισσότερο... Και εν τέλει συνεχίζει ακομη το πρόβλημα... Στο λέω και εγώ αυτό για να το ακούω για εμένα... Επειδη όταν μου εμφανίζονται ψυχοσωματικα όλη τν ώρα αυτά σκέφτομαι καθολη τν διάρκεια της ημέρας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Δηλαδή και εσύ σκέφτεσαι καθημερινά ότι κάτι έχεις;;; τι ψυχοσωματικα έχεις εσύ φίλε μου;;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    6
    Απο το αγχος εγω εχω ξηροδερμια ,ταχυπαλμια με πιανει καποιες φορες, μπορει απλα να μην νιωθω καλα πχ να νιωθω λιγο βαρυ το κεφαλι μου! Πλεον ομως οταν σκεφτω κατι που θα με αγχωσει κατευθειαν με πιανει το στομαχι! Η ψυχολογος μου ειπε αυτο που ειπε και στον george1520! Δηλαδη να σκεφτομαι απο που προηλθε το αγχος και να προσκαθω να το λυσω! Αλλα ρε παιδια αφου αισθανομαι το συμπτωμα ακομα εκεινη την ωρα πως να το λυσω;;; Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν ειμαι γενικα αγχωμενη βλεπω αρκετα ονειρα οχι απαραιτητα καλα αλλα το 99% των ονειρων μου δεν βγαζουν κανενα νοημα. Ενω οταν δεν ειμαι πιεσμενη ή αγχωμενη δεν βλεπω... τι να πω παντως πρεπει να βρω μια λυση συντομα γιατι ουσιαστικα δεν χαιρομαι τη ζωη μου...

  9. #9
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Δηλαδή και εσύ σκέφτεσαι καθημερινά ότι κάτι έχεις;;; τι ψυχοσωματικα έχεις εσύ φίλε μου;;
    Από πόνους στο κεφάλι σφηξιμο στο σταμαχι αναίτια αναγούλα εμβοες στα αυτιά γενικα είμαι αγχώδης και όλο το άγχος που έχω σωματοποιειται.... Καθημερινά σκέφτομαι με πιάνει το στομάχι άρα είναι το χειρότερο γτ εκείνη τν ώρα απλά δεν γίνεται να σκεφτείς λογικά λόγω άγχους... Και όλο αυτό μετατρέπεται σε φαύλο κύκλο επειδή το σκέφτομαστε συνέχεια

  10. #10
    Quote Originally Posted by nenh View Post
    Απο το αγχος εγω εχω ξηροδερμια ,ταχυπαλμια με πιανει καποιες φορες, μπορει απλα να μην νιωθω καλα πχ να νιωθω λιγο βαρυ το κεφαλι μου! Πλεον ομως οταν σκεφτω κατι που θα με αγχωσει κατευθειαν με πιανει το στομαχι! Η ψυχολογος μου ειπε αυτο που ειπε και στον george1520! Δηλαδη να σκεφτομαι απο που προηλθε το αγχος και να προσκαθω να το λυσω! Αλλα ρε παιδια αφου αισθανομαι το συμπτωμα ακομα εκεινη την ωρα πως να το λυσω;;; Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν ειμαι γενικα αγχωμενη βλεπω αρκετα ονειρα οχι απαραιτητα καλα αλλα το 99% των ονειρων μου δεν βγαζουν κανενα νοημα. Ενω οταν δεν ειμαι πιεσμενη ή αγχωμενη δεν βλεπω... τι να πω παντως πρεπει να βρω μια λυση συντομα γιατι ουσιαστικα δεν χαιρομαι τη ζωη μου...
    Σε πιανει το στομάχι γτ το στομάχι είναι ο δεύτερος εγκέφαλος μας... Όταν κάτι δεν πάει καλά εσωτερικά εκεί χτυπάει στο στομαχι

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    6
    Ναι προφανως κατι τετοιο γινεται! Απλα πρεπει καπως να το λυσω γιατι δεν γινεται να συνεχιστει αυτο...

  12. #12
    Quote Originally Posted by nenh View Post
    Ναι προφανως κατι τετοιο γινεται! Απλα πρεπει καπως να το λυσω γιατι δεν γινεται να συνεχιστει αυτο...
    Και ειδικά όταν κάτι υπάρχει για μεγάλο χρονικό διάστημα και σε ταλαιπωρει πραγματικά δεν παλεύεται... Αυτή τν λύση ψάχνουμε όλοι για να απαλλαγούμε από όλα αυτά....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Παιδιά εγώ πάντως βοηθήθηκα με γνωσιακή και συμπεριφορική. Τα συμπτώματα και η γενική ανησυχία πως κάτι θα πάθω ανά πάσα στιγμή έχουν μειωθεί αρκετά.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    6
    Δηλαδη τι ακριβως σου εκανε;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Εγώ νιώθω κάποιες φορές να ζεσταίνομαι πολύ, να καίνε τα μάγουλα μου, σαν εξάψεις ένα πράγμα... Βάζω θερμόμετρο αλλά δεν έχω πυρετό. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό??

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By grgagno in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2019, 22:43
  2. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By grgagno in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 47
    Last Post: 02-12-2018, 13:26
  3. αρρωστοφοβια
    By maria20 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-2017, 13:09
  4. ...αρρωστοφοβία...
    By lost_soul in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 00:52
  5. αρρωστοφοβία
    By balzac in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 07:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •