Με πιέζουν να πάω Γερμανία ενώ έχω δημιουργήσει ψυχική διαταραχή,και μέσα από αυτά πο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715

    Με πιέζουν να πάω Γερμανία ενώ έχω δημιουργήσει ψυχική διαταραχή,και μέσα από αυτά πο

    Γεια σας,δεν ξέρω τι να κάνω με πιέζουν να πάω Γερμανία ενώ έχω διακόψει την αγωγή μου και δεν νιώθω καλα. Και εδώ,έχω πολλά αλητα πράγματα και δεν νιώθω καλά με τον εαυτό μου κάποιος. ΝΑ μου απαντήσει με πιέζουν τόσο πολύ να φύγω την ερχόμενη Τρίτη για δουλειά,δεν ξέρω πως να νιώσω και μετά από διακοπή 1μιση χρόνου αγωγής και νιώθω σαν τρελός,επαναλαμβάνω από μέσα μου ασηναρτητα πράγματα και λέω θέλω γιατρό και τέτοια,πέφτω στο κρεβάτι και δεν μπορώ να ηρεμήσω από το ανγχοσ μου χτυπάνε τα νεύρα μου η καρδιά μου σαν τρελή όλη μέρα και θέλουνε να πάμε σε ένα χωριό στην Γερμανία .Βοηθήστε με δεν έχω κανεναν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Απαντήστε μου γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ και δεν ξέρω τι να κάνω και κανείς στο σπίτι μου

  3. #3
    george1520
    Guest
    Ηρέμησε.. Πρέπει να βάλεις τα πράγματα κάτω για να πάρεις την καλύτερη απόφαση.

    Ποιος σε πιέζει; Αν δεν πας υπάρχουν συνέπειες; Αφού βλέπεις πως δεν είσαι καλά το τελευταίο διάστημα τι έκανε γι αυτο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Τίποτα απλά βρίσκονται σε δυσκολη οικονομική κατάσταση και με πιεζουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Να πάρω την ζωή στα χέρια μου λένε και τετοια

  6. #6
    george1520
    Guest
    Ποιος σε πιέζει;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Όλοι στο σπίτι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    πηγαινε σε γιατρο και ξεκινα ξανα θεραπεια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φίλε confussed,δεν έχεις λεφτά για ψυχοθεραπεία όπως έγραψες σε άλλο νήμα, αλλά τόσο καιρό για φάρμακα και ψυχιάτρους είχες; Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις ψυχανάλυση και να αλλάξεις τον τρόπο της σκέψης σου. Επίσης, αν και -φαντάζομαι- με πολύ λάθος τρόπο, οι δικοί σου έχουν δίκιο που σου λένε ότι σιγά σιγά πρέπει να πάρεις την ζωή σου στα χέρια σου. Αν φύγουν οι άλλοι για Γερμανία εσύ θα μπορείς να συντηρηθείς μόνος σου στην Ελλάδα ας πούμε; Δουλειά έχεις; Ποιές είναι οι επιλογές σου; Φαντάζομαι ότι για να λες σε πιέζουν για την Τρίτη, οι υπόλοιποι έχουν πάρει τις αποφάσεις τους και θα φύγουν τότε; Γίνε λίγο πιο σαφής να καταλάβουμε.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Location
    θράκη
    Posts
    88
    Ίσως να σου κάνει καλό η αλλαγή του περιβάλλοντος σου τα δύσκολα θα ήταν αν σε έστελναν Γερμανία να δουλέψεις μόνος σου εκεί θα υπήρχε πιθανότητα μέχρι και αυτοκτονίας,το ξέρω γιατί εν μέρει το έζησα αλλά εσύ μπορείς εκεί να βρεις κάτι καλύτερο για την θεραπεία σου.Η αλλιώς ξεκινάς ξανά θεραπεία εδώ για κάποιους μήνες και μετά αν είσαι καλύτερα τότε πάτε όλοι μαζί.

  11. #11
    Αδελφε Confused.

    H Αποψη μου ειναι οτι εαν δεν εισαι καλα προετοιμασμενος δεν πρεπει να πας πουθενα.

    Λυπαμε παρα πολυ που οι ανθρωποι ταλαιπωρουνται απο πνευματικα θεματα και η λυση που διδεται ειναι τα υλικα χαπια

    Τα χρηματα η καταξιωση και η δουλεια μπροστα στην ανθρωπινη ψυχη και υπαρξη δεν ειναι τιποτα.

    Σου προτεινω αδελφε να βρεις εναν πνευματικο ανθρωπο στην ορθοδοξη Εκκλησια του Χριστου μας και να πας να εξομολογηθεις.

    Εγγυημενη λυση, χωρις να εχεις χρηματα, απλα πιστη στον Χριστο μας,τοτε θα δεις θαυαματα και να γαληνευει ψυχουλα σου αδελφε μου.

    Να γνωριζεις σε αγαπω πολυ αδελφε, πολυ ανθρωποι με την προτροπη μου πλεον χαιρονται και ευραινονται την ζωη τους
    Ελπιζω να με ακουσεις αδελφε μου για να σωθεις. ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ..., ΕΧΕ ΠΙΣΤΗ ΑΔΕΛΦΕ ΚΑΙ ΟΛΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ναι με πιέζουν λέγοντας πως δεν θα περάσουμε άλλο χειμώνα έτσι και τέτοια πράγματα..τώρα ας πούμε δεν μπορούσα να αναπνεύσω πονάει το στήθος μου και με σφίγγει το κεφάλι μου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Ναι με πιέζουν λέγοντας πως δεν θα περάσουμε άλλο χειμώνα έτσι και τέτοια πράγματα..τώρα ας πούμε δεν μπορούσα να αναπνεύσω πονάει το στήθος μου και με σφίγγει το κεφάλι μου
    Κι εγω θα ηθελα λιγο παραπάνω πληροφορίες, δηλαδη τι δουλεια, πόσο χρονων είσαι (να υποθέσω του 1989?).. ποιοι θα πατε? που θα πατε? πόλη κτλ σας περιμενει καποιος εκει?

    Γενικά παντως, αν έχω καταλάβει καλά, σε έπιασε ένα αγχος και μια άρνηση , οι δικοί σου μαλλον λενε οτι πιάνοντας δουλειά .. θα συνέλθεις γιατι ο εγκεφαλος δε θα εχει χρόνο να ασχολείται με τις κακές σκέψεις κτλ. , έχει μια λογική αυτό, μη το αφήνεις στην άκρη ως κατι κακό. Θα κοινωνικοποιηθείς μέσα απο την δουλειά και θα αισθανθείς καλύτερα. Βέβαια εξαρτάται σε τι δουλειά θα πέσεις γιατι μπορει να λειτουργήσει αντίθετα.

    Πάντως θα σου πω το εξής... δεν ειναι κακή ιδέα η Γερμανία, έχει καλύτερη μέριμνα.. οποτε θα κανεις λίγο υπομονή στην αρχή αλλα μετά ό,τι και να γινει πχ δεν εχεις δουλεια ή δεν είσαι ικανός για δουλεια κτλ ... θα είσαι εξασφαλισμενος και όχι επι ξύλου κρεμάμενος όπως στην Ελλάδα. Και στο κατω κατω ... το να πας εκει για δουλεια... αν δε σου κανει.. την κανεις ό,τι ώρα θέλεις... δεν ειναι καταναγκαστηκά εργα ;) μη πιέζεις τόσο τον εαυτό σου. Τα μεγαλοποιούμε στο μυαλό μας πολλες φορές, .. πας βλεπεις τι και πως ... δε σου κανει? αντε γεια. Αν σου κανει όμως.. θα περάσεις ωραία.

    Είσαι cool εισαι δυνατός είσαι νέος... κανε το βήμα φίλε μου, η ελλάδα εδώ θα ειναι αν δε σαρεσει εκει. Ασε τα ψυχό , καλή δύναμη και πιάσε τη ζωή :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Σε τσαμπα ψυχιάτρους πήγαινα και απλά συνταγογραφουσαν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Φίλε confussed,δεν έχεις λεφτά για ψυχοθεραπεία όπως έγραψες σε άλλο νήμα, αλλά τόσο καιρό για φάρμακα και ψυχιάτρους είχες;
    Καμια σχεση το κοστος του ενος με το αλλο, συν το οτι σε μια ψυχιατρικη διαταραχη με εντονα συμπτωματα αναγκαστικα θα βαλει κανεις τα φαρμακα σε πρωτη προτεραιοτητα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για ψυχική διαταραχή
    By Δημήτρης001 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 15-03-2016, 01:11
  2. Replies: 0
    Last Post: 26-05-2015, 23:16
  3. Να πάω στην Γερμανία;
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 39
    Last Post: 06-04-2014, 13:14
  4. Πώς μπορούμε να πείσουμε τους άλλους να μη μας πιέζουν να τρώμε?
    By dolphin_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 17:40
  5. Μπορει ενα ονειρο να δημιουργησει φοβια?
    By BrainTrance in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-01-2009, 16:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •