Δεν αντέχω άλλο.. Η γυναίκα είναι άρρωστη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    14

    Δεν αντέχω άλλο.. Η γυναίκα είναι άρρωστη.

    Τα τελευταία χρόνια έχω αρχίσει να αντιδρώ έντονα στην ψυχωση της μητέρας μου με την καθαριότητα καθώς δεν μου αφήνει προσωπικό χώρο. Ειμαι έφηβη και φέτος δίνω πανελληνιες.Δεν την ενδιαφέρει καθόλου αν με ενοχλεί την ώρα που διαβάζω ή που ξεκουράζομαι αρκεί να γίνει αυτό που θέλει.Να καθαρίσει το ήδη καθαρό δωμάτιο μου.Χωρίς υπερβολή.Εκει που διάβαζα λοιπόν αποφασίζει να σφουγγαρισει την ώρα που διάβαζα. Έκανα υπομονή μέχρι να φύγει από το δωμάτιο για να συνεχίσω. Στη συνέχεια αποφάσισα να κάνω ένα διάλλειμα να φάω,να ξεκουραστώ και να συνεχίσω. Μπαίνει μέσα ενώ της ζήτησα ευγενικά να φύγει επειδή θέλω να μείνω μόνη μου.Με έγραψε πλήρως και συνέχισε ακάθεκτα. Όταν άρχισα να κάνω σαν υστερική-δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τετοιο-άρχισε να φωνάζει ακόμα πιο υστερικά από εμένα.Γενικα ειμαι πολύ απότομη μαζί της γιατί ποτέ δεν κατάλαβε ούτε με το καλό ούτε με το κακο ότι χρειάζομαι χώρο και όταν της ζητάω να φύγει ή να μην ψάχνει τα πράγματα μου.Ετσι έβρισα αλλά ποτέ δεν ολοκλήρωσα την βρισιά και με βάρεσε-όχι πολύ, ίσα ίσα για να φοβηθώ και καλά-και έφυγα από το δωμάτιο.Αυτη συνέχισε να σχολιάζει και να πετάει μόνη της απειλές-χαζες-και δεν άντεξα.Αρχισα να της φωνάζω πάλι και να της λέω ότι όταν σου ζητάνε ήρεμα να φύγεις επειδή θέλουν να μείνουν μόνοι τους στο δωμάτιο τους απλά φεύγεις.Αυτη φώναζε να μην μιλάω άλλο.Δεν ξέρω τι να κάνω.Μου προκαλεί κάτι σαν κρίσεις θυμού-αν υπάρχει κάτι τέτοιο-και δεν μπορώ να ηρεμήσω,να πάρω ανάσα τίποτα.Κλαιω,χτυπιέμαι για ώρα μέχρι να φτάσω σε σημείο να κουραστώ ώστε να κοιμηθώ για να ηρεμήσω.Αυτο γίνεται συνέχεια και με επηρεάζει πάρα πολύ αρνητικά σε όλα τα τμήματα της ζωής μου. Ο πατέρας μου σιγά μην με ακούσει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υπομονή δεν έχω άλλη, τόσα χρόνια.Ειναι τελευταία χρονιά και δεν θα αντεξω να μην καταφέρω να φύγω απ εδώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Τι θα ήθελες να σπουδάσεις? Ψάξε για τέτοιες σχολές στην Κύπρο και για αγγλόφωνα προπτυχιακά σε Βρετανία, Ολλανδία, Σκανδιναυία κλπ. Το καλύτερο θα ήταν αυτό, κάποιες από αυτές τις χώρες έχουν δωρεάν προπτυχιακά για Ευρωπαίους πολίτες, μπορείς να πάρεις δάνειο και είναι πολύ ευκολότερο να βρεις δουλειά εκεί παρά εδώ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    14
    Ναι όλα αυτά ακούγονται πολύ ωραία. Όμως έχουν την τάση να προσπαθούν να ελέγχουν τις ζωές μας.Να γίνουν όλα όπως θέλουν. Εδώ ζήτησα να πάω πιο μακριά από την πόλη που κατοικώ και έχει γίνει χαμός στο σπίτι. Προφανώς αν αναφέρω κάτι για εξωτερικό η κατάσταση θα χειροτερέψει.Το θέμα είναι να μπορέσω να τους αντιμετωπίσω. Κυρίως την μητέρα μου.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Ποοοοοσο μου θυμίζει την μητέρα μου ... Εμενα με υποτιμούσε κιόλας..

    Εγω μεγάλωσα και απο ένα σημείο και μετα εβαλα τα ορια μου. Στην ηλικία σου ήμουν στην φάση που είσαι εσυ. Μιλούσα στον τοιχο. Καθαριζουν σαν τρελές κσι δεν τους νοιάζει τίποτα. Εγω πολλες φορές της λεω "φτανει το σπιτι σου να λάμπει απο καθαριότητα.. δεν εχει σημασία τιποτα αλλο.. και κακος άνθρωπος να είσαι.. και να φέρεσαι ασχημα.. δεν εχει σημασία.φτανει να καθαριζεις ολη μερα αυτο το σπίτι. Το οποίο ειναι πεντακάθαρο".
    Στον τοίχο ολα

  5. #5
    Quote Originally Posted by AnonymousUser1 View Post
    Τα τελευταία χρόνια έχω αρχίσει να αντιδρώ έντονα στην ψυχωση της μητέρας μου με την καθαριότητα καθώς δεν μου αφήνει προσωπικό χώρο. Ειμαι έφηβη και φέτος δίνω πανελληνιες.Δεν την ενδιαφέρει καθόλου αν με ενοχλεί την ώρα που διαβάζω ή που ξεκουράζομαι αρκεί να γίνει αυτό που θέλει.Να καθαρίσει το ήδη καθαρό δωμάτιο μου.Χωρίς υπερβολή.Εκει που διάβαζα λοιπόν αποφασίζει να σφουγγαρισει την ώρα που διάβαζα. Έκανα υπομονή μέχρι να φύγει από το δωμάτιο για να συνεχίσω. Στη συνέχεια αποφάσισα να κάνω ένα διάλλειμα να φάω,να ξεκουραστώ και να συνεχίσω. Μπαίνει μέσα ενώ της ζήτησα ευγενικά να φύγει επειδή θέλω να μείνω μόνη μου.Με έγραψε πλήρως και συνέχισε ακάθεκτα. Όταν άρχισα να κάνω σαν υστερική-δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τετοιο-άρχισε να φωνάζει ακόμα πιο υστερικά από εμένα.Γενικα ειμαι πολύ απότομη μαζί της γιατί ποτέ δεν κατάλαβε ούτε με το καλό ούτε με το κακο ότι χρειάζομαι χώρο και όταν της ζητάω να φύγει ή να μην ψάχνει τα πράγματα μου.Ετσι έβρισα αλλά ποτέ δεν ολοκλήρωσα την βρισιά και με βάρεσε-όχι πολύ, ίσα ίσα για να φοβηθώ και καλά-και έφυγα από το δωμάτιο.Αυτη συνέχισε να σχολιάζει και να πετάει μόνη της απειλές-χαζες-και δεν άντεξα.Αρχισα να της φωνάζω πάλι και να της λέω ότι όταν σου ζητάνε ήρεμα να φύγεις επειδή θέλουν να μείνουν μόνοι τους στο δωμάτιο τους απλά φεύγεις.Αυτη φώναζε να μην μιλάω άλλο.Δεν ξέρω τι να κάνω.Μου προκαλεί κάτι σαν κρίσεις θυμού-αν υπάρχει κάτι τέτοιο-και δεν μπορώ να ηρεμήσω,να πάρω ανάσα τίποτα.Κλαιω,χτυπιέμαι για ώρα μέχρι να φτάσω σε σημείο να κουραστώ ώστε να κοιμηθώ για να ηρεμήσω.Αυτο γίνεται συνέχεια και με επηρεάζει πάρα πολύ αρνητικά σε όλα τα τμήματα της ζωής μου. Ο πατέρας μου σιγά μην με ακούσει. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υπομονή δεν έχω άλλη, τόσα χρόνια.Ειναι τελευταία χρονιά και δεν θα αντεξω να μην καταφέρω να φύγω απ εδώ.

    AnonymousUser1 εχεις δικαιο που δεν σου αρεσει αυτη η κατασταση, αλλα σκεψου

    α) Ποσο καλα πνευματικα ειναι η μητερα σου για να σε καταλαβει,εαν της λες να απομακρυνθει και δεν το κανει,σημαινει οτι δεν ειναι καλα πνευματικα.

    β) Εσυ ποσο καλα πνευματικα εισαι,ενω βλεπεις μια αρρωστημενη κατασταση της μητερας σου, με το να μην καταλαβαινεις την κατασταση της τσιριζοντας και εσυ, μηπως λεω μηπως ομοιωνεσαι και εσυ με την μητερα σου.

    γ) Μηπως εσυ δεν εχεις αδυναμιες,ισως οχι ομοιες με της μητερας σου,αλλα αλλες που μπορει να επηρεαζουν την μητερα σου?

    δ) Δυστυχως ζουμε στην εποχη που μας φταινε οι αλλοι και οχι εμεις, αλλα ας υποθεσουμε οτι φταινε παντα οι αλλοι και οχι εμεις, που ειναι η κατανοηση και η αγαπη προς αυτους που σφαλλουν για να παρουν το πραδειγμα μας, μαλλον δεν υπαρχει,για αυτο ειναι ποιο ευκολο τα νευρα και ο θυμος. Με την αγαπη και υπομονη αλλαζει ο αλλος, με εναν καλο λογο,γιατι ομως δεν εχουμε υπομονη στις αδυναμιες των αλλλων, ποιον αλλον των γονιων μας, πολυ απλα διοτι δεν αγαπαμε κανεναν εκτος τον εαυτο μας. Διοτι μονο αυτος που αγαπαει πραγαματικα τον αλλον μπορει και να κανει υπομονη στα λαθη του.
    Last edited by Γρηγορης Ιν; 24-08-2019 at 01:22.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρες ένα μέρος όπου θα αισθάνεσαι άνετα να μελετάς με ηρεμία, π.χ. η δημοτική βιβλιοθήκη και δώσε βάση στα μαθήματά σου.
    Από εκεί και πέρα, όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια. Μόλις δώσεις πανελλήνιες, άστους να τσιρίζουν όσο θέλουν και κοίταξε να βρεις μία δουλειά το καλοκαίρι. Αν όλα πάνε καλά και βρεθείς φοιτήτρια τον χειμώνα να έχεις κάποια λεφτά για αρχή κι αν δεν θέλουν να σε στηρίξουν στα σχέδιά σου, να είσαι έτοιμη για ζόρια, αλλά η ανεξαρτησία και τα αγαθά κόποις κτώνται. Κάνε αυτό που θες εσύ κι αν δεν θέλουν να σε στηρίξουν, θα σπουδάζεις και θα δουλεύεις παράλληλα και θα κυνηγάς κάθε υποτροφία ή παρόμοια βοήθεια όπου μπορείς να την βρεις. Το να κλαις και να χτυπιέσαι δεν βοηθάει πουθενά και το ξέρεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    η μανα σου περα απο παρεμβατικη και σπαστικη, σου λεει με τον τροπο της, οτι εισαι παιδι ακομα και δεν μπορεις ουτε το δωματιο σου να καθαρισεις μονη σου , γι αυτο δεν σου πεφτει λογος για το ποτε θα μπαινοβγαινει γιατι πρεπει το δωματιο να καθαριστει.
    αποδειξε της οτι δεν ειναι ετσι, πες της οτι αποφασισες να συμμαζευεις και να καθαριζεις ΤΕΛΕΙΑ, μονη σου το δωματιο σου τις ωρες που θα καθοριζεις εσυ, αλλα δεν θελεις να μπαινοβγαινει τις υπολοιπες ωρες, γιατι εχεις πολυ διαβασμα και σε ενοχλει.
    να το κανεις , ομως.
    ετσι και θα χαρει που ειναι προκομενη οτι και η κορη δεν ειναι ακαματρα, και θα της δειξεις οτι μεγαλωσες, και θα βρεις και την ησυχια σου.

    αν βαριεσαι να καθαριζεις ομως, της δινεις καθε δικαιωμα να συνεχιζει το βιολι της..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Θα συμφωνήσω γενικά με αυτα που έχουν ήδη ειπωθεί.
    Σχετικά με το
    "Γενικα ειμαι πολύ απότομη μαζί της γιατί ποτέ δεν κατάλαβε ούτε με το καλό ούτε με το κακο ότι χρειάζομαι χώρο και όταν της ζητάω να φύγει ή να μην ψάχνει τα πράγματα μου."
    έτσι είναι η μητέρα σου τωρα, καλύτερα θα ελεγα να το δεχτείς οτι δε θα αλλάξει τουλάχιστον στα κοντά και αφου σου μένει μόνο ένας χρόνος ακόμα... μη τρελαίνεσαι. Λες τι χρειάζεσαι, οκ σωστή, αλλά και η μητέρα σου χρειάζεται, ... χρειαζεται να κανει αυτα που κανει :) θα αισθανθεί καλύτερα αν ψαξει τα πράγματά σου , αν καθαρίσει ξανα και ξανα .. μη παθει τιποτα το κοριτσακι της και το ποιος έχει δίκαιο δεν εχει σημασία, η ενότητα είναι το ζητούμενο.
    Εσυ τωρα είσαι σε μια δύσκολη ηλικία και δύσκολη στιγμή λόγω πανελλ. οπότε λογικό είναι να μην έχεις υπομονή. Οπότε θα έλεγα:

    1ον Σε αυτές τις περιπτώσεις ο πιο έξυπνος άνθρωπος είναι αυτός που υποχωρεί πρώτος ;) δώσε τόπο στην οργή .. πόση ώρα μπορεί να καθαρίζει? αστην να κανει οτι κανει, δε θα κριθει απο αυτά τα λίγα λεπτά η επιτυχία σου στις πανελλ. ωστόσο αν αφήσεις την ψυχολογία σου σε αυτή την κατάσταση... αυτο μπορει να είναι καταστροφικό.

    2ον Αν δεις οτι δε λειτουργει τιποτα, ζήτα της να πατε μαζι σε ψυχό.

    3ον Δεν εχεις γιαγια παππου να διαβάζεις εκεί?

    Πρώτο μέλημά σου ειναι η πανελλ. είναι το 1ο πιο σημαντικό γεγονός συνήθως(καλώς εχόντων) , στη ζωή μας. Μόνο σε αυτό να δίνεις σημασία, χωρίς πολύ άγχος αλλα με επιμέλεια. Ασε τα κανόνια (ενα κανόνι ειναι αυτο που λες) να βαρανε δίπλα σου... εσυ στο στόχο σου. Είναι εύκολο να εκνευρίσεις τωρα γιατι ειναι μεγάλη η πίεση, προσπαθησε να το δεις λογικά και να πείσεις τον εαυτό σου οτι δεν υπάρχει σημαντικός λόγος να νευριάζεις. Σου βάζω στοίχημα παντως οτι στο μέλλον θα κοιτάς αυτές τις στιγμές και θα γελάς με αγάπη για την μητέρα σου που καθάριζε όλη την ώρα, και ελπίζω να ζήσει χρόνια πολλά για να την χαρείς γιατι σίγουρα οταν φύγεις απο το σπιτι και περάσουν χρόνια ... θα σου λείψει ακομα και ο καβγάς μαζί της ;)

    Φυσικά θα διαλέξεις την σχολή που θέλεις και όχι από το σε ποια πόλη - χώρα είναι. Προσοχή σε αυτό.
    Last edited by Georgewww; 24-08-2019 at 16:15.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συγγνώμη βρε Γιώργο αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.
    Λες συνεχώς και σε κάθε σου ποστάρισμα περί ενότητας και πόσο σημαντική είναι και δεν τρέχει τίποτα να υποχωρήσουμε κτλ κτλ. Όριο δεν υπάρχει σε αυτό δηλαδή; Προκειμένου να υπάρχει ενότητα πρέπει να υποχωρούμε πάντα ο, τι και να μας κάνει ο άλλος;

    Θεματοθέτρια, συμφωνώ με όσα σου έγραψε η Ρεμεντυ, κάνε μια κουβέντα με την μάνα σου, εξήγησε της ήρεμα και απλά ότι θες τον χώρο σου και οτι μπορείς να αναλάβεις μόνη σου την καθαριότητα του δωματίου σου. Βασικά είναι κάτι που ΗΔΗ έπρεπε να χεις κάνει, είσαι 17 χρονών κοπέλα από όσο καταλαβαίνω, δεν είσαι 5. Αν θες τον χώρο σου και την ανεξαρτησία σου θα πρέπει να μπορείς να αναλάβεις και την ΕΥΘΥΝΗ του χώρου σου.

    Η μάνα σου από την άλλη είναι τρομερά παρεμβατική. Τι σημαίνει ψάχνει τα πράγματα σου;;; Επίσης ότι σε χτυπάει ενώ είσαι ολόκληρη γυναίκα πώς γίνεται και το λες τόσο απλά σα να μην συμβαίνει τίποτα;;; Ο πατέρας σου τι ρόλο παίζει σε όλο αυτό; Βάλε τα όρια σου ήρεμα και όμορφα, ανέλαβε την καθαριότητα του δωματίου σου μόνη σου και αν δεις ότι ούτε τότε σέβεται τον προσωπικό σου χώρο, τότε θα πρέπει να σκεφτείς άλλες λύσεις όπως σου λέει και η Σόνια για να διαβάζεις κάπου ήρεμα εκτός σπιτιού.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εεεε. Εγώ υπέθεσα ότι ήδη έχει αναλάβει την καθαριότητα στο δωμάτιο κτλ και ότι η μάνα της απλά κάνει τα δικά της...?

  11. #11
    george1520
    Guest
    Το θέμα δεν είναι η καθαριότητα. Αν υποθέσουμε ότι δεν καθαρίζει αυτή το δωμάτιο της και το κάνει η μαμα... Αυτό είναι το θέμα; Δεν βλέπετε ότι είναι παρεμβατική ; Σε όλα; Ακόμη και ο τρόπος που της απαντάει όταν η μικρή κάνει παράπονα δεν είναι σωστός.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Θεματοθέτρια, συμφωνώ με όσα σου έγραψε η Ρεμεντυ, κάνε μια κουβέντα με την μάνα σου, εξήγησε της ήρεμα και απλά ότι θες τον χώρο σου και οτι μπορείς να αναλάβεις μόνη σου την καθαριότητα του δωματίου σου. Βασικά είναι κάτι που ΗΔΗ έπρεπε να χεις κάνει, είσαι 17 χρονών κοπέλα από όσο καταλαβαίνω, δεν είσαι 5. Αν θες τον χώρο σου και την ανεξαρτησία σου θα πρέπει να μπορείς να αναλάβεις και την ΕΥΘΥΝΗ του χώρου σου.
    Το προβλημα ειναι οτι στα 17 της ειναι ανηλικη, και παραλληλα φιλοξενουμενη, και ουσιαστικα δεν εχει το δικαιωμα να επιβληθει αν η μανα της δεν το επιτρεπει. Ακομη κι αν αφησουμε την τοξικοτητα κλπ στην ακρη ποση αυτονομια εχει με αυτα τα δεδομενα;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Το προβλημα ειναι οτι στα 17 της ειναι ανηλικη, και παραλληλα φιλοξενουμενη, και ουσιαστικα δεν εχει το δικαιωμα να επιβληθει αν η μανα της δεν το επιτρεπει. Ακομη κι αν αφησουμε την τοξικοτητα κλπ στην ακρη ποση αυτονομια εχει με αυτα τα δεδομενα;
    Θεωρώ αυτονόητο ότι το κάθε παιδί από πολύ νωρίς χρειάζεται τον προσωπικό του χώρο τον οποίο τα υπόλοιπα μέλη θα σέβονται. Ειδικά μια κοπέλα στα 17 μου φαίνεται αδιανόητο να μην ορίζει τον προσωπικό της χώρο και να μπουκάρει η μάνα της όποτε γουστάρει.

    Αυτονομία απόλυτη φυσικά και δεν μπορεί να έχει, ζει στο σπίτι των γονιών της , είναι ανήλικη, την συντηρούν οικονομικά, οφείλει να σέβεται τους κανόνες του σπιτιού αλλά ακόμα κι έτσι δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να υπάρχουν όρια στο πόσο παρεμβαίνει ο ένας στον άλλον.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Δε διαφωνω, δε θα μπορουσα αλλωστε, στην αναγκαιοτητα προσωπικου ζωτικου χωρου. Απλα η πραγματικοτητα οπως την εχω ζησει και εγω μικρος ειναι οτι στην οικογενειακη εστια ο προσωπικος χωρος του παιδιου δεν διεκδικειται, αλλα κυριως προσφερεται... Ακομα και οταν υπαρχει δυνατοτητα συνεννοησης και υποχωρησεων απο την πλευρα των γονιων, παλι παραχωρηση κανουν στην πραξη. Για εμενα η μονη ρεαλιστικη εκδοχη εχει να κανει με το "μετα": μετα τις πανελληνιες, μετα την ενηλικιωση. Απο ο,τι μας λεει η θεματοθετρια δεν θελουν καν να ακουσουν οι γονεις της να παει σε αλλη πολη, οποτε μετα μενει μονο η λυση των υποτροφιων η/και η λοταρια θεσης σε φοιτητικη εστια για να διαμορφωσει τον προσωπικο της χωρο.

    Συμφωνω οτι καποιες τοποθετησεις αγνοουν τα προσωπικα ορια της θεματοθετριας. Ειδικα το ποστ του Γρηγορη για εμενα φερνει σε φορτωμα ευθυνων στη θεματοθετρια, οχι μονο για τη διαχειριση της καταστασης αλλα ακομα και της ψυχικης ισορροπιας της μητερας της...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Συγγνώμη βρε Γιώργο αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.
    Λες συνεχώς και σε κάθε σου ποστάρισμα περί ενότητας και πόσο σημαντική είναι και δεν τρέχει τίποτα να υποχωρήσουμε κτλ κτλ. Όριο δεν υπάρχει σε αυτό δηλαδή; Προκειμένου να υπάρχει ενότητα πρέπει να υποχωρούμε πάντα ο, τι και να μας κάνει ο άλλος;

    Θεματοθέτρια, συμφωνώ με όσα σου έγραψε η Ρεμεντυ, κάνε μια κουβέντα με την μάνα σου, εξήγησε της ήρεμα και απλά ότι θες τον χώρο σου και οτι μπορείς να αναλάβεις μόνη σου την καθαριότητα του δωματίου σου. Βασικά είναι κάτι που ΗΔΗ έπρεπε να χεις κάνει, είσαι 17 χρονών κοπέλα από όσο καταλαβαίνω, δεν είσαι 5. Αν θες τον χώρο σου και την ανεξαρτησία σου θα πρέπει να μπορείς να αναλάβεις και την ΕΥΘΥΝΗ του χώρου σου.

    Η μάνα σου από την άλλη είναι τρομερά παρεμβατική. Τι σημαίνει ψάχνει τα πράγματα σου;;; Επίσης ότι σε χτυπάει ενώ είσαι ολόκληρη γυναίκα πώς γίνεται και το λες τόσο απλά σα να μην συμβαίνει τίποτα;;; Ο πατέρας σου τι ρόλο παίζει σε όλο αυτό; Βάλε τα όρια σου ήρεμα και όμορφα, ανέλαβε την καθαριότητα του δωματίου σου μόνη σου και αν δεις ότι ούτε τότε σέβεται τον προσωπικό σου χώρο, τότε θα πρέπει να σκεφτείς άλλες λύσεις όπως σου λέει και η Σόνια για να διαβάζεις κάπου ήρεμα εκτός σπιτιού.
    Το λέω και το ξαναλέω γιατί με το να χάσει ένα χρόνο ψάχνοντας το δίκαιο (που στο τέλος δε το βλέπω να το βρίσκει) θεωρώ δε θα βγει κερδισμένη. Με μοιάζει να κερδίσει το μέλλον και όχι απλά να πει α να είχα δίκαιο τελικά. Αν το πρόβλημα είναι απλά η διακοπή του διαβάσματος για πχ 15 λεπτά τη μέρα, ε αστο να πέσει κάτω, μην ασχολείσαι. Αυτό θα πρέπει να το διευκρινίσει όμως, για πόσο παρέμβαση μιλάμε και πόσο χρόνο χάνεις από αυτήν. Γιατί εγώ κατάλαβα ότι πιο πολύς χρόνος χάνεται από το μαλωμα και την ψυχολογική αναστάτωση παρά από το ίδιο το συμβάν δηλαδή το ντου για καθάρισμα.

    Καμία φορά οι ποσοτικές λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γυναίκα - αράχνη / μυθομανής ή κάτι άλλο;
    By Aris83 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 81
    Last Post: 17-11-2016, 21:57
  2. Είναι άρρωστη και με παρενοχλεί
    By tak71 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 10-10-2015, 18:13
  3. Δεν αντεχω αλλο .ειναι αγχος ?
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-09-2015, 06:12
  4. Δεν αντέχω άλλο..
    By Byronc22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 16-12-2012, 03:33
  5. Η Dorothy δεν είναι άρρωστη,είναι τεμπέλα.
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-02-2010, 15:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •