Ικανότητα στην δουλειά!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692

    Ικανότητα στην δουλειά!

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος δεν είναι καλός στην δουλειά του είναι χαζός???

  2. #2
    george1520
    Guest
    Μπορεί να μην του ταιριάζει η δουλειά που κάνει.. μπορεί την συγκεκριμένη περίοδο να έχει αλλα στο κεφάλι και να μην τον αφήνουν να αποδόσει σωστα στην δουλειά.. υπάρχουν χίλιοι λόγοι...

    Για μενα δεν υπάρχει χαζος άνθρωπος..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος δεν είναι καλός στην δουλειά του είναι χαζός???
    Καλησπέρα δελφίνι...ανά περιόδους σε όλους τυχαίνει να αναρωτιούνται μήπως είναι χαζοί επειδή δεν τα κατάφεραν στη δουλειά τους...και εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να το σκεφτώ...είναι όμως λαθος...
    Δεν υπάρχουν χαζοί άνθρωποι.. τεμπέληδες άνθρωποι
    Ανίκανοι άνθρωποι...απλώς η απάντηση είναι μια..
    Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι για όλες της δουλειές.
    Θ σου πω ένα παράδειγμα το τι θέλω να πω..
    Είχα πάει σε μια δουλειά παλιότερα που δεν τα κατάφερνα καθόλου....και επειδή δεν τα κατάφερνα και ότι έκανα τα έκανα λάθος η τα βρίσκανε λάθος ένιωθα άσχημα...αναρωτιομουν...μήπω ς είμαι αχρηστος-ανικανος χαζός??
    Έτσι έφυγα από εκεινη τη δουλειά και πήγα σε μια άλλη..τους άρεσε η δουλειά μου..και εμένα μου άρεσε που τα καταφερν περιφημα ...και γενικότερα..
    Μου έτυχε να πάω σε δουλειά που αναρωτιοντουσαν οι προηγούμενοι εργοδότες πως με κρατούσανε.
    Κι έχω παει σε δουλειές που πάλι αναρωτιοντουσαν γιατί οι προηγούμενοι εργοδότες γιατί με απέλυσαν αφού είμαι τόσο καλώς..απλά η απάντηση είναι μια..σε κάποιες δουλειές είμαστε καλοί σε κάποιες όχι...και αυτό ισχύει για όλους/ες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Δεν είναι υποχρεωτικό να είσαι καλή στη δουλειά, ούτε κιεγώ ήμουν στην προηγούμενη δουλειά μου! Προσπάθησε να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς και να μη νιώθεις άσχημα, και να θυμάσαι ότι πολλοί δεν είναι καλοί στη δουλειά τους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    και να μην τα καταφερνεις καλα, να προσπαθεις να το αντισταθμιζεις με ΚΑΛΗ συμπεριφορα.
    δλδ, να προσπαθεις ΠΟΛΥ κι ας μην τα καταφερνεις , παντα.
    να ακους τις συμβουλες αυτων που ξερουν.
    να ζητας βοηθεια, αντι να κανεις ενα μεγαλο λαθος που θα σε εκθεσει.
    να εισαι ΠΟΛΥ ΠΡΟΘΥΜΗ και για δουλειες που σου αναθετουν αλλα και για αγγαρειες, για να αντισταθμιζεις την περιορισμενη ικανοτητα.
    να εισαι φιλικη με τους συναδελφους και πολυ προθυμη να τους εξυπηρετησεις ωστε να σε συμπαθουν και να μην θελουν να σε διωξουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και να μην τα καταφερνεις καλα, να προσπαθεις να το αντισταθμιζεις με ΚΑΛΗ συμπεριφορα.
    δλδ, να προσπαθεις ΠΟΛΥ κι ας μην τα καταφερνεις , παντα.
    να ακους τις συμβουλες αυτων που ξερουν.
    να ζητας βοηθεια, αντι να κανεις ενα μεγαλο λαθος που θα σε εκθεσει.
    να εισαι ΠΟΛΥ ΠΡΟΘΥΜΗ και για δουλειες που σου αναθετουν αλλα και για αγγαρειες, για να αντισταθμιζεις την περιορισμενη ικανοτητα.
    να εισαι φιλικη με τους συναδελφους και πολυ προθυμη να τους εξυπηρετησεις ωστε να σε συμπαθουν και να μην θελουν να σε διωξουν.
    Ναι τελικά δεν θα με διώξουνε!!
    Αλλά είναι χαζός όποιος δεν αποδίδει και πολύ στην δουλειά?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    να σου πω κατι. χαζος και ηλιθιος ειναι οποιος υποβαθμιζει τον αλλον με οποιον τροπο το κανει. δηλαδη δεν μπορει κανεις με κανενα δικαιωμα να σου πει εισαι ηλιθιος επειδη δεν μου εβγαλες τη δουλεια. ο σωστος ανθρωπος θα σου πει συμβουλες να γινεις απλα καλυτερος και να σου πει τι λαθη κανεις για να τα διορθωσεις. ολα τα αλλα απλα κακια απανθρωπια και ολα τα κακα του κοσμου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692
    H προϊσταμένη μου με βαθμολόγησε με 4,5 με 5 ενώ η κλινική μου εκπαιδεύτρια με 6 . Φυσικά ο βαθμός της προϊσταμένης μου μετράει. Δεν θέλω να τα παρατήσω γιατί η δουλειά αυτή μου άλλαξε όλη μου την ζωή!!! Και το 6 όμως δεν είναι καλός βαθμός δεν μπορώ ακόμη να κάνω βάρδια μόνη μου και η προϊσταμένη μου δεν με εμπιστεύεται και οι άλλες νοσηλεύτριες βγάλανε νύχια. Τι να κάνω???

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μου έχει τύχει σε δουλειά να υπάρχει άτομο το οποίο φαινόταν ότι "δεν το έχει", έλεγα πως θα δουλέψω μαζί του, αλλά με την βοήθεια των άλλων και με θέληση δική του, να έχει βελτιωθεί θεαματικά μέσα σε λίγους μήνες και να έχει φτάσει σε επαρκέστατο επίπεδο. Αντίθετα μου έχει τύχει και σαν προϊσταμένη τμήματος να έχω άτομο που το βοηθήσαμε όλοι, δώσαμε ανοχή μεγάλη, αλλά ήταν σαν να έχω ένα 5χρονο που θέλει ντάντεμα κι όχι ενήλικο εργαζόμενο. Κολλούσε στον εαυτό του ταμπέλες π.χ. δεν μπορώ να τα καταφέρω εκεί, δεν προσπαθούσε καθόλου και καθόμασταν οι άλλοι σαν μαλάκες και φορτωνόμασταν τη δουλειά του κι εκείνος θεωρούσε ότι ΟΚ, τους είπα ότι δεν μπορώ εκείνο και το άλλο, και καθάρισε. Δηλαδή εκμεταλλευόταν την βοήθεια που του δίναμε και βαριόταν να προσπαθήσει να γίνει καλύτερος. Κάποια στιγμή είναι λογικό κι οι άλλοι να αγανακτήσουν και να μην είναι το συμπαθέστερο άτομο και μετά από κάποιο καιρό να φάει σουτ. Είμαστε άνθρωποι και πρέπει να δείχνουμε κατανόηση, αλλά πρέπει και ο άλλος να το εκτιμάει. Επιχείρηση είναι, όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

    Εσύ αν έχω καταλάβει καλά, θέλεις; να μείνεις σε αυτή τη δουλειά. Έχεις προσπαθείς να βελτιώσεις τα αδύναμα σημεία σου; Δείχνεις καλή διάθεση και προθυμία;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692
    Εγώ προσπαθώ και βελτιώνομαι από ότι λένε .

Similar Threads

  1. παρενοχληση στην δουλεια
    By Lenale in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 26-06-2019, 12:21
  2. Αγχος στην δουλεια
    By bourou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-11-2018, 07:01
  3. Στυτικη ικανοτητα και σχεση.
    By Ορέστης in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 21-04-2018, 10:53
  4. Μοναξιά στην δουλεια
    By Minnie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 31-05-2012, 00:36
  5. 1h μερα στην δουλεια
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 15-08-2009, 02:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •