"Καλημερα,αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι για μένα καλή..." - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 93
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    α) Αν πηγαινα τη μερα που το βρηκαμε θα έλεγα ότι ήταν αδέσποτο και ότι δεν ειμαι σίγουρη για το τι μπορεί να έχει και ότι μου είπαν οι κτηνίατροι να μην ανησυχώ.Και ότι δεν το άγγιξα καν με γυμνά χέρια.Δε θα έλεγα δλδ ψέματα για να μου κάνουν θεραπεία.

    β) Αν πήγαινα τώρα, θα έλεγα πάλι τα ίδια συν ότι έχω αυτά τα συμπτώματα.

  2. #17
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    @george1520
    Είναι αυτό που λες.Οτι είναι δύσκολο να πείσεις το μυαλό σου.Ειναι αυτό που τελικά σε εξαπατά και όχι οι ανθρωποι(οι κτηνιατροι)από τους οποίους ζητούσα απαντήσεις.

    Απλά σκέφτηκα ότι επειδή πέθανε μπορεί να μην μπήκαν στη διαδικασία να ψάξουν παραπάνω και να ειπαν αυτό.
    Γιατί να το κάνουν; Γιατί να ρισκάρουν την φήμη τους αν υπάρχει έστω μια πιθανότητα το γατάκι να είχε λύσσα, άρα υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει κάποιος άρα αυτοί θα είναι εκτεθειμένοι.

    Αυτό το περιστατικό νομίζω είναι ένα καμπανάκι για σένα.. Είπες ότι είχες κι άλλες τέτοιες φάσεις που φοβόσουν διάφορες αρρώστιες. Τότε πως το ξεπέρασες; ή κάθε φορά που σου τυχαίνει τι κάνεις;

  3. #18
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    α) Αν πηγαινα τη μερα που το βρηκαμε θα έλεγα ότι ήταν αδέσποτο και ότι δεν ειμαι σίγουρη για το τι μπορεί να έχει και ότι μου είπαν οι κτηνίατροι να μην ανησυχώ.Και ότι δεν το άγγιξα καν με γυμνά χέρια.Δε θα έλεγα δλδ ψέματα για να μου κάνουν θεραπεία.

    β) Αν πήγαινα τώρα, θα έλεγα πάλι τα ίδια συν ότι έχω αυτά τα συμπτώματα.

    Αφού σας είπε ο γιατρός να μην ανησυχείτε και ότι το γατάκι δεν έχει λύσσα.. και αφού εσείς δεν αγγίξατε το ζώο.. Γιατί πιστεύετε ότι εσείς έχετε λύσσα; Κι αν υποθέσουμε το γατάκι είχε λύσσα, εσάς πως σας κόλλησε; Επειδή σας κοίταξε στα μάτια;

    Δεν βρίσκω ούτε ένα σενάριο που να μπορεί να επιβεβαιώσει αυτό που σκέφτεσαι. ότι έχεις λύσσα.

    1)Το γατάκι δεν είχε λύσσα, πέθανε απο φόλα (έγιναν εξετάσεις).
    2) Ρώτησες τον γιατρό και σου έχει πει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
    3) Δεν ακούμπησες το γατάκι.
    4) Τα συμπτώματα που έχεις τώρα είναι απο το περιστατικό που είχες στην θάλασσα (ταλαιπωρία, κρύωμα κτλ).
    5)Το μυαλό σου κι άλλες φόρες έφτιαχνε σενάρια με άλλες αρρώστιες.

    τωρα που στα έβαλα όλα μαζεμένα βοήθησα;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Έχεις δικιο..

    Προσπαθώ να γεμίζω τη μερα μου με πραγματα ωστε να απασχολω το μυαλο μου.

    Και όταν αισθάνομαι δυσφορία επικοινωνώ με το γιατρό που με παρακολουθεί,οπότε μιλάω και απαλυνομαι.

    Και έτσι ο χρόνος περνάει,βιώνω μεγάλες περιόδους κατά τις οποίες δε με απασχολούν καθολου τέτοια θεματα,αλλά μετά από μήνες τσουπ παλιιι..

  5. #20
    george1520
    Guest
    6) Ο γιατρός άνοιξε το στόμα του γάτου με γυμνά χέρια.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Ναι, @george1520 ,βοήθησες πραγματικά πολύ και δε μπορείς να φανταστείς πόσο μου έχεις φτιάξει το ψυχολογικό αυτή τη στιγμή.Γιατι από τη στιγμή κιόλας που ανέβαινε ο πυρετός είχα πανικοβληθεί!

    Τα σκέφτομαι κι εγώ όλα αυτά και μετά λέω:"Δε γίνεται σονι και ντε να εχεις κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να εχεις!Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου?!".Γι'αυτο και μέσα στη μέρα θα υπαρξει κάποια στιγμή που θα χαλαρώσω τελείως και θα είμαι αισιόδοξη και άλλες στιγμες που θα είμαι χάλια.

    Αγχώθηκα και για 2 extra λόγους.Σημερα είχε και ο φιλος μου συνάχι.Βεβαια πέρασε ο,τι κι εγώ χθες συν ότι έχουμε στενές επαφές(καταλαβαίνεις τι εννοώ)και μπορεί να τον κόλλησα.Και τέλος ότι οι κτηνίατροι είναι ούτως ή άλλως εμβολιασμενοι εναντιον της λυσσας οποτε και μπορουσε να το πιασει.

  7. #22
    george1520
    Guest
    Όλα καλά .. μην αγχώνεσαι. Αν δεις οτι επηρεαζεσαι τοσο με τις αρρώστιες κτλ.. ψάξε το λιγο παραπάνω και δούλεψε το. Και πάλι μπράβο που προσπάθησες να σωσεις το γατάκι. Απο ολα κρατησε μόνο αυτό. Οτι βοήθησες! Περιαστικά και καλη ξεκούραση!

  8. #23
    george1520
    Guest
    Αχ αυτο το κινητό. Κάνει διόρθωσεις μονο του.

    *Περαστικά!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Και κάτι τελευταίο.Στην ομάδα που αναρτήσαμε για το ζωο εμφανίστηκε κάποιος που υποστήριζε ότι μάλλον ξέρει τον κύριο που το φροντίζει.Του περιγράψαμε που βρέθηκε και η τοποθεσία συνεπιπτε.Βεβαια την επικοινωνία μαζι του ανέλαβε ένα άλλο μέρος της παρέας μου και δεν έχω μάθει νεότερα.Παντως ήταν στειρωμενος ο γατουλης(πολλοί στη γειτονιά μου αναλαμβάνουν να τα στειρωνουν)οπότε ίσως και εμβολιασμενος.

  10. #25
    george1520
    Guest
    Αναρωτιέμαι γιατί άνοιξες θεμα εδω. Πραγματικά. Για να μας πείσεις εμας οτι δεν εχεις λύσσα; Ακόμη και εσύ δεν πιστεύεις οτι εχεις. Το βλέπεις. Απο ολες τις γωνίες..

    Απο όλο αυτό βγήκα κερδισμένος εγω.. Γνώρισα ενα άνθρωπο που δεν προσπέρασε και βοήθησε...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Χαχαχα!

    Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και το χρόνο σου. :)

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Επισης κάτι που σκέφτηκα είναι γιατί δεν πρόλαβαν να του δώσουν κάποιο αντίδοτο μπας και σωθεί.

  13. #28
    george1520
    Guest
    Δεν ξέρω τι έγινε.. Αυτοί λογικά έκαναν σωστά την δουλειά τους (αυτό εύχομαι δηλαδή)..
    Αν θες κάτι αλλο να γράψεις, γράψε και θα το απαντήσω αύριο. Αυτο το διάστημα αργω να κοιμηθώ, κανω δηλαδή την νυχτερίδα.. λες να εχω λυσσα :))))))))))); Καλό βράδυ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Χαχαχα!Να'σαι καλά που με έκανες να γελάσω!
    Σ'ευχαριστώ. :) Keep an eye on me.
    Καλή σου νύχτα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Sunny ειναι η πρωτη φορα που περιστρεφονται οι εμμονικες σκεψεις γυρω απο καποια αρρωστια; Μοιαζει αρκετα διαφορετικο πχ απο τον φοβο που ειχες γυρω απο τον προσανατολισμο σου. Γενικα, αν θελεις βεβαια, πες μας τι αλλα θεματα κυριαρχουν στις σκεψεις σου σε αυτα τα επεισοδια.

    Παντως κατι που παρατηρησα ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις φοβοσουν οτι το αντικειμενο της εμμονης σου θα ειχε καταστροφικη επιδραση στον συντροφο σου η στη σχεση σας. Δεν ξερω αν οντως σημαινει αυτο κατι βεβαια, σκεψη μου απλα.

    Σε καθε περιπτωση μπραβο που προσπαθησες για το γατουλι. Απ' ο,τι καταλαβα ειτε του εδωσαν αντιδοτο ειτε οχι οι γιατροι ηταν ηδη αργα...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. "Η θεραπεια ειναι σχεση" γραφει ενας ψυχολογος στο αρθρο του. ΕΙΝΑΙ;
    By Nefeli28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 05-06-2017, 19:07
  3. Γινόμαστε ασθενείς "κατά φαντασία"
    By RockElCasbah in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 7
    Last Post: 23-10-2011, 13:30
  4. "Ζελέ κατά της παχυσαρκίας; "
    By Vasiliki76 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2010, 12:03
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •