"Καλημερα,αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι για μένα καλή..." - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 93
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @oboro ,χαίρομαι που σε βλέπω εδώ!Τί κάνεις? :)
    Ναι,βεβαίως και θα σας πω.
    Ανά διαστήματα με έχει απασχολήσει το άγχος για τις εξής ασθενειες: όγκο στον εγκέφαλο,δύσπνοια,λυσσα(με είχε ξαναπασχολησει).Παντα προσανατολισμένο σ'αυτό που ειπες: φόβος για το άγνωστο,το πιθανό,που θα σήμαινε ολοκληρωτική καταστροφή..Επισης,το μυαλό μου προσπαθεί συνεχώς να βρίσκει μια πολύ σοβαρή ασθένεια που θα επιφέρει σίγουρα το θανατο(όγκος που στο σημειο που ανέφερα είναι δύσκολα αντιμετωπισιμος,κάποιο ξαφνικό επεισόδιο δύσπνοιας το οποίο δε θα προλάβαινα,η λυσσα που από τη στιγμή εμφάνισης των συμπτωμάτων έχει μονόδρομο το θανατο).
    Οι σκέψεις που στην τωρινή περίπτωση κάνω είναι η εφιαλτική κλινική εικόνα των πασχόντων από λυσσα,ο προσωπικός Γολγοθάς που θα τραβουσα τόσο εγώ όσο και οι αγαπημένοι μου,το άγχος ότι θα μπορουσα να κανω κατι για να αποφευχθει και δεν το εκανα..

  2. #32
    george1520
    Guest
    Ειμαστε πολλοι τελικά..

    Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός ; μίλησες με κάποιον ειδικό;

    Μετα την χθεσινή μας συζήτηση πως είσαι σημερα; Εχεις λύσσα :) ;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Καλησπέρα @george1520 . :)
    Έχω κανονίσει να μιλήσω σε καμιά ωρίτσα με το γιατρό μου.Ειναι ψυχιατρος-νευρολόγος.Κανονιζω μαζι του οταν αισθανομαι την αναγκη.Δεν έχω δοκιμάσει ψυχοθεραπεία με φάρμακα.

    Είμαι κάπως καλύτερα μπορώ να πω.Αν μου γράψεις μήνυμα σε κάποιους μήνες και δεν απαντήσω, θα ξερεις από τι είναι. ;)

    Χαχαχαχα!

  4. #34
    george1520
    Guest
    Δεν σου είπα να παρεις φάρμακα. Αυτο με τις αρρώστιες το είχα κι εγώ. Εγω κάνω ψυχανάλυση. Εχεις κάνει;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Ναι,βρε,το κατάλαβα ότι δε με παροτρυνες για κάτι τέτοιο.Απλα ήθελα να το ξεκαθαρίσω.
    Μάλλον οχι,δεν το έχω κάνει.Στις συνεδρίες μιλάω γι' αυτά που με απασχολούν,τα εξετάζουμε και προσπαθούμε να βρούμε λύσεις.Ισως πρέπει να δοκιμάσω και αλλού,δλδ κάπου εξειδικευμένα για φοβίες και όπως εν πάσει περιπτώσει μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό που μου συμβαίνει.

    Θα ειχες κάτι να μου προτεινεις, @george1520 ?
    Last edited by Sunny; 24-08-2019 at 18:22. Reason: Μη ολοκληρωση μηνυματος

  6. #36
    george1520
    Guest
    Εγω κάνω ψυχανάλυση σχεδον δυο χρόνια. Τα θέματα μου αρχίζουν απο τοτε που ήμουν μωρό. Εσένα πως ήταν η παιδική σου ηλικία; Γενικά η ζωή σου πως ήταν ;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Έχω περάσει ένα ιδιαίτερα επώδυνο γεγονός στη ζωή μου κι αυτό ήταν η ξαφνική απώλεια ενός απ'τους γονείς μου.Δυο χρονια μετα απο τότε ήταν που αρχισαν να εκδηλώνονται οι έμμονες σκέψεις και οι ψυχαναγκασμοι μου.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    @oboro ,χαίρομαι που σε βλέπω εδώ!Τί κάνεις? :)
    Ναι,βεβαίως και θα σας πω.
    Ανά διαστήματα με έχει απασχολήσει το άγχος για τις εξής ασθενειες: όγκο στον εγκέφαλο,δύσπνοια,λυσσα(με είχε ξαναπασχολησει).Παντα προσανατολισμένο σ'αυτό που ειπες: φόβος για το άγνωστο,το πιθανό,που θα σήμαινε ολοκληρωτική καταστροφή..Επισης,το μυαλό μου προσπαθεί συνεχώς να βρίσκει μια πολύ σοβαρή ασθένεια που θα επιφέρει σίγουρα το θανατο(όγκος που στο σημειο που ανέφερα είναι δύσκολα αντιμετωπισιμος,κάποιο ξαφνικό επεισόδιο δύσπνοιας το οποίο δε θα προλάβαινα,η λυσσα που από τη στιγμή εμφάνισης των συμπτωμάτων έχει μονόδρομο το θανατο).
    Οι σκέψεις που στην τωρινή περίπτωση κάνω είναι η εφιαλτική κλινική εικόνα των πασχόντων από λυσσα,ο προσωπικός Γολγοθάς που θα τραβουσα τόσο εγώ όσο και οι αγαπημένοι μου,το άγχος ότι θα μπορουσα να κανω κατι για να αποφευχθει και δεν το εκανα..
    Γεια:) Εχω καιρο να γραψω στο φορουμ ειναι η αληθεια. Χαιρομαι που γραφεις ανοιχτα για αυτα που σε απασχολουν, κι ας μην ειναι πραγματα ευχαριστα...

    Οκ οποτε απο οσα λες μαλλον κυριαρχουν οι σκεψεις περι αρρωστιας, με την προοπτικη της ολικης καταστροφης για εσενα και τους δικους σου ανθρωπους να οριζει την επιλογη της νοσου καθε φορα. Απο ποτε ξεκινουν αυτες οι σκεψεις; Εμφανιζονται λιγο πολυ με ορισμενη συχνοτητα η θα ελεγες οτι εχει αυξηθει η μειωθει με τον καιρο;

    Ενα αλλο μοτιβο που μου δινεται η εντυπωση πως αναδυεται απο αυτα που λες, ειδικα στις τελευταιες γραμμες, ειναι αυτο του ελεγχου - ειδικα του φοβου απωλειας αυτου. Αλλα φανταζομαι αυτο ειναι κατι που εχεις σκεφτει η ιδια προ πολλου. Ενα σημειο που βλεπω να διαφερει απο το επεισοδιο με την αμφισβητηση του σεξουαλικου προσανατολισμου σου ειναι πως εκει μου ειχε φανει προσπαθουσες να "ελεγξεις" το προβλημα καθοριζοντας επακριβως τα πλαισια του και αποκλειοντας ολα τα πιθανα ενδεχομενα. Με το παραδειγμα ομως της λυσσας δειχνεις οτι αναλωνεσαι και στη προσπαθεια ευρεσης πρακτικων "λυσεων" που οφειλεις να βρεις για να μην γιγαντωθει το προβλημα, με το ενδεχομενο εναρξης αντιλυσσικης στην προκειμενη περιπτωση. Με τις αλλες νοσους πως εκδηλωνοταν αυτο; Να κανεις πχ οσο πιο εγκαιρη διαγνωση ωστε να εισαι μεσα στους πολυ λιγους που τελικα διαφευγουν τον κινδυνο;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #39
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    Έχω περάσει ένα ιδιαίτερα επώδυνο γεγονός στη ζωή μου κι αυτό ήταν η ξαφνική απώλεια ενός απ'τους γονείς μου.Δυο χρονια μετα απο τότε ήταν που αρχισαν να εκδηλώνονται οι έμμονες σκέψεις και οι ψυχαναγκασμοι μου.
    οποτε έχεις αρκετούς λόγους να αρχίσεις ψυχανάλυση

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @oboro
    Οι ψυχαναγκασμοι ξεκίνησαν 2 χρόνια μετά την απώλεια ενός απ'τους 2 γονείς μου.Θα έλεγα ότι περνάω διαστήματα που δε με επηρεάζουν όλα αυτά και μετά περνάω στη φάση όπου έχω αφόρητα συναισθήματα.Θα έλεγα ομως ότι η σοβαρότητα της ενασχόλησής μου με αυτά προοδευτικά αυξάνεται..
    Σε κάθε περίπτωση μού δημιουργείται η ανάγκη να λάβω ιατρικά μέτρα κυρίως με τη μορφή της επιθυμίας να τρέξω σε κάποιο νοσοκομείο.Δηλαδη έκτακτα,πριν καν επισκεφτώ γιατρό.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Ναι, έχεις δίκιο. :(
    Δυσκολεύομαι όμως στο να εντοπίσω κατάλληλους πιθανους ειδικούς γιατί πρεπει να βρω μια ειδικευση στην οποία δεν ειμαι σίγουρη ότι ανήκω..
    Κι αυτό γιατί έχω διαγεγνωσμενες τάσεις κατάθλιψης.Δε μου έχουν πει όμως κάτι πιο ειδικό..

  12. #42
    george1520
    Guest
    Τι εννοείς ειδικότητα; Εμενα μου την σύστησαν και πηγα. Ενας απλος ψυχολόγος.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Ααα!Το λέω επειδή υπάρχουν ψυχοθεραπευτές με ειδικότητες, π.χ σε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή,σε διαταραχές θρέψης,σε θέματα σεξουαλικότητας κλπ.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Την αποψη μου για ποια λυση ειναι ενδεδειγμενη την ξερεις κι απο την αλλη φορα που μιλησαμε... Και ολα οσα γραφεις σημερα στην αναγκη ψυχοθεραπειας πιστευω πως κατατεινουν, περισσοτερο και απο τις προηγουμενες φορες.

    Η επιλογη καταλληλης ψυχοθεραπευτικης προσεγγισης ειναι ενα μειζον θεμα οντως. Την αλλη φορα ειχα σκεφτει την γνωσιακη θεραπεια γιατι ειναι καταλληλη γενικα για ατομα που εχουν εναν εντονα δομημενο τροπο σκεψης, μπορουν να βαλουν τον εαυτο τους σε προγραμμα κλπ. Επειδη δεν απαιτει τοσο μεγαλο αριθμο συνεδριων ισως ειναι καλη και για ξεκινημα. Οχι οτι υποτιμω την ψυχαναλυτικη προσεγγιση βεβαια - κι εγω τοσα χρονια ψυχαναλυτικη ψυχοθεραπεια εκανα και μου ταιριαζε γαντι. Αλλα δεν κανουν ολες οι προσεγγισεις για ολους. Γενικα ενα πρωτο ψαξιμο για το ποια προσεγγιση σου ταιριαζει καλυτερα το εχεις κανει; Παντως εξισου σημαντικο, περισσοτερο βασικα, ειναι η καλη θεραπευτικη σχεση με αυτον η αυτην που θα επιλεξεις. Και φυσικα η ψυχοθεραπεια συνδυαζεται και με τον ψυχιατρο, ειναι αυτο που ενδεικνυται δηλαδη γενικα, να υπαρχουν ολοι οι "πυλωνες" - ψυχιατρικη, ψυχοθεραπευτικη και κοινωνικη στηριξη.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @oboro
    Μοιάζει μια πολύ καλή ιδέα αυτή που λες.
    Δεν έχω κάτσει η αλήθεια είναι να ψάξω τι ακριβώς θα μου ταίριαζε και δεν ξέρω κι αν είμαι σε θεση εγω η ίδια να το αξιολογήσω αυτό.Αλλά από την άλλη..Πώς τόσοι άνθρωποι επιλέγουν να ξεκινήσουν και καταλειγουν κάποια στιγμή στην κατάλληλη μορφή θεραπειας?
    Μπορώ να σε ρωτήσω?Εσύ έψαξες και εκρινες ότι η συγκ ψυχοθεραπεία ήταν αυτή που σου ταισιαζε ή σε παρέπεμψε κάποιος εκεί?

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. "Η θεραπεια ειναι σχεση" γραφει ενας ψυχολογος στο αρθρο του. ΕΙΝΑΙ;
    By Nefeli28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 05-06-2017, 19:07
  3. Γινόμαστε ασθενείς "κατά φαντασία"
    By RockElCasbah in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 7
    Last Post: 23-10-2011, 13:30
  4. "Ζελέ κατά της παχυσαρκίας; "
    By Vasiliki76 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2010, 12:03
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •