"Καλημερα,αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι για μένα καλή..." - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 93 of 93
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    Καλημέρα και καλό Σάββατο
    Είμαι η Sunny.Καποιοι ίσως με ξέρετε από threads άλλων κατηγοριών.Θα ήθελα το χρόνο σας γιατί βρίσκομαι πραγματικά σε πολύ δύσκολη κατάσταση.Οσοι έχουν την ευγενή καλοσυνη,ας απαντήσουν.
    Ξέρω ότι θα ακουστεί χαζό και μπορεί να σας κάνει να σκεφτείτε :"Ωχ..Πού να καθόμαστε τώρα να ασχολούμαστε μ' αυτήν την παρανοϊκή." Αλλά το θεμα που με έχει αγχωσει σε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ βαθμό είναι η..Λυσσα..Ας το πάρω όμως από την αρχή..

    Το προηγούμενο Σάββατο βρήκαμε στη γειτονιά μου(Βόρεια Προάστια Αθηνων,το ξεκαθαριζω για να ελεγξετε την επικινδυνοτητα της περιοχης ως προς τη λύσσα)με την παρέα μου ένα αδέσποτο γατάκι σε άσχημη κατάσταση στην άκρη του πεζόδρομου.Αναζητησαμε υπηρεσίες για την περίθαλψή του(ασχολίαστο το γεγονός ότι καμία δημόσια υπηρεσία για ζώα δε διανυκτερευει...)και βρήκαμε 2 ιδιωτικά νοσοκομεία ζώων.Υστερα από κινητοποίηση μιας φιλοζωης από ομάδα στο fb όπου κοινοποιησαμε το περιστατικο,το νοσοκομειο ειδοποιηθηκε και μεταφέραμε με εξοδα ολων το ζωο εκεί.Σημειωτεον ότι δεν το αγγίξαμε με γυμνά χέρια πάρα μόνο με μια πετσετα και το τοποθετησαμε σε ένα αυτοσχεδιο κλουβι.Το γατάκι στις πρώτες προσπάθειές μας να το τυλιξουμε γρυλισε αλλά δεν εμφάνισε κάποια αδικαιολόγητα επιθετική συμπεριφορά.Ειχε ήπιους σπασμούς και δεν ειχε σαλια ή αφρους.Ο κτηνίατρος μας διαβεβαίωσε απ'την πρώτη στιγμή ότι δεν υπάρχει περίπτωση κάποιας απειλής προς εμάς τους ίδιους.Η εξέταση του γιατρού έδειξε υποθερμια(κάτι που δε συμβαίνει στη λυσσα),μια φρέσκια πληγή η οποία χαρακτηρίστηκε απ'τον ίδιο ασημαντη(άλλωστε αν ηταν απο λυσσα δε θα πεθαινε τοσο γρηγορα το ζωντανο),ικανοτητα αντιδρασης σε τεστ ευαισθησιας των ποδιων του αλλα με αδυναμια να σταθεί σε αυτα(δλδ μερική παραλυση).Μας είπε ότι πρέπει να του γίνουν περαιτερω εξετάσεις.Ημασταν σε αναμονή μέχρι την επόμενη μέρα όπου τα νέα έλεγαν ότι η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη.Του έγινε ακτινογραφία(που δεν έδειξε σπάσιμο που να δικαιολογεί την παράλυση)και βιοχημικές εξετάσεις,οπότε και ρώτησα ξανα(τη δεύτερη γιατρό που το παρακολουθούσε καθώς υπήρξε αλλαγή βάρδιας)για το ενδεχόμενο λυσσας και μου είπαν και από εκεί,όχι.Τελικα,το επόμενο βράδυ από όταν πήγαμε το γατάκι ειδοποιηθηκαμε ότι πέθανε από τοξικωση.Η τοξικωση μπορεί να είναι φολα,κάποιο ποντικοφαρμακο(στην περίπτωση του οποίου ο θάνατος αργεί να επελθει)(εχουμε ξαναχασει στη γειτονια ζωο απο ποντικοφαρμακο)και γενικα οτιδήποτε τοξικο μπορει να καταναλωσει ενα ζωο οπως απορρυπαντικο κλπ. Οντας ταραγμένη τη στιγμή της ανακοίνωσης δε ρώτησα περαιτέρω πληροφορίες οπως π.χ το πως δεν ηξεραν απ'την πρώτη στιγμή ότι πρόκειται γι'αυτό.Ετσι, την επομένη της ανακοίνωσης ξανακαλεσα.Αυτή τη φορά ήταν πάλι διαφορετικοί γιατροί και μου είπαν ότι αν υπήρχε περιπτωση λυσσας θα μας είχαβ ειδοποιήσει για να προφυλαχτουμε.Η γενικοτερη φοβια μου πυροδοτειται απ'το γεγονος οτι η γειτονια μου φιλοξενει αρκετες νυχτεριδες.Γι'αυτο και επικοινωνησα και με τον παθολόγο μου ο οποίος μου ειπε οτι απλως και μονο η παρουσια νυχτεριδων(π.χ το να πετάξει κοντά σου)δεν είναι επικίνδυνη και ότι πρέπει αποκλειστικά να υπάρξει επαφή με δάγκωμα ή γδαρσιμο απο το μολυσμένο ζώο για να κολλήσεις λυσσα.Ανακουφιστηκα λοιπόν προσωρινά αλλά να'μαι τις τελευταίες μέρες κυριευμενη απ'το ενδεχόμενο η τοξικωση(που εχει κοινα κλινικα σημεια με τη λυσσα)να αποπροσανατολισε τους γιατρους ή να μη μας ειπαν την αληθεια φοβουμενοι τις συνεπειες.Διαβασα ότι πέρα απ'την παρακολούθηση ενός ύποπτου για λύσσα ζώου η επιβεβαίωση της νόσου γίνεται μόνο με εξέταση του εγκεφάλου του νεκρού ζώου σε ειδικό εργαστήριο.Μπορει να μην ήρθαμε σε κανενός είδους επαφή με γυμνά χέρια με το ζωο αλλά τι κι αν βρισκόμενοι στον ίδιο χώρο μαζί του(στο αυτοκινητο,οποτε και κοιταγα συχνα μεσα στο κλουβακι για να δω αν ειναι καλα)ενω το μεταφέραμε κολλήσαμε κάτι??(Διάβασα ότι η μετάδοση της λύσσας αερογενως γίνεται μόνο σε σπήλαια με πολλές λυσσασμενες νυχτεριδες)

    Και σα να μην έφτανε αυτό έχοντας πάει χθες για μπάνιο στη θάλασσα και μενοντας βρεγμένη μέχρι να επιστρέψω στο σπιτι μου το βράδυ(αυτό έγινε γιατί χρειάστηκε να μεταφερθω σε Κέντρο Υγείας λόγω τσιμπηματος τσουχτρας όπου πάνω στον πανικό μου μη γνωρίζοντας τι είναι αυτό που με τσίμπησε γιατί ήταν βραδυ έφυγα για το Κέντρο σουμπιτη με το βρεγμένο μαγιο),σήμερα έχω πονοκέφαλο,συνάχι και δέκατα(διάβασα βέβαια ότι αυτά ίσως και να τα προκαλεί το τσίμπημα τσουχτρας).Ομως κάποια από αυτά τα συμπτώματα είναι πρώιμα σημάδια της λυσσας!!!Αλλά πώς,εφόσον διάβασα ότι εκδηλώνονται 3-8 εβδομάδες μετά της έκθεση στον ιό κι εμείς βρισκόμαστε στην 1η?! Φοβάμαι πάρα πολύ για τη σωματική και την ψυχική μου υγεία και δε μπορώ να περιμένω απλώς τις μέρες να περάσουν για να δω αν τελικά θα πεθάνω ή όχι.Μπορει και να μην έχω τοποθετήσει στη σωστή κατηγορία το thread μου αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν εδώ άτομα που μπορεί να με καταλάβουν.

    Παρακαλω για τη γνώμη και τη βοήθειά σας.Οποιαδηποτε στήριξη είναι αυτή τη στιγμή ανεκτίμητη.
    Γιατι λυσσα και οχι εητζ; Δεκατα, αδιαθεσια, πονοκεφαλος, ειναι τα πρωιμα συμπτωματα του εητζ.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @eleni.p @george1520
    Ναι,φυσικά έχω ψάξει ο,τι αφορά τις σπουδές και την ειδικότητά της.Το πως είναι και αν θα βοηθήσει θα το κρίνω φυσικά και όταν αρχίσω μαζί της. :)
    Πολύ σωστός,Γιώργο,σ'αυτό που λες.Σταθεροτητα,συνέπεια και εμπιστοσύνη.Και κυρίως θέληση να βοηθηθούμε,γιατί όση θεραπεία κι αν κάνεις,αν δε εισαι πραγματικα αποφασισμενος να βοηθήσεις τον εαυτό σου,τίποτα δε θα έχει νόημα.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Πολυ βοηθητικη η απαντηση σου, @Ορέστης.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. "Η θεραπεια ειναι σχεση" γραφει ενας ψυχολογος στο αρθρο του. ΕΙΝΑΙ;
    By Nefeli28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 05-06-2017, 20:07
  3. Γινόμαστε ασθενείς "κατά φαντασία"
    By RockElCasbah in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 7
    Last Post: 23-10-2011, 14:30
  4. "Ζελέ κατά της παχυσαρκίας; "
    By Vasiliki76 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2010, 13:03
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •