"Καλημερα,αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι για μένα καλή..."
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170

    "Καλημερα,αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι για μένα καλή..."

    Καλημέρα και καλό Σάββατο
    Είμαι η Sunny.Καποιοι ίσως με ξέρετε από threads άλλων κατηγοριών.Θα ήθελα το χρόνο σας γιατί βρίσκομαι πραγματικά σε πολύ δύσκολη κατάσταση.Οσοι έχουν την ευγενή καλοσυνη,ας απαντήσουν.
    Ξέρω ότι θα ακουστεί χαζό και μπορεί να σας κάνει να σκεφτείτε :"Ωχ..Πού να καθόμαστε τώρα να ασχολούμαστε μ' αυτήν την παρανοϊκή." Αλλά το θεμα που με έχει αγχωσει σε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ βαθμό είναι η..Λυσσα..Ας το πάρω όμως από την αρχή..

    Το προηγούμενο Σάββατο βρήκαμε στη γειτονιά μου(Βόρεια Προάστια Αθηνων,το ξεκαθαριζω για να ελεγξετε την επικινδυνοτητα της περιοχης ως προς τη λύσσα)με την παρέα μου ένα αδέσποτο γατάκι σε άσχημη κατάσταση στην άκρη του πεζόδρομου.Αναζητησαμε υπηρεσίες για την περίθαλψή του(ασχολίαστο το γεγονός ότι καμία δημόσια υπηρεσία για ζώα δε διανυκτερευει...)και βρήκαμε 2 ιδιωτικά νοσοκομεία ζώων.Υστερα από κινητοποίηση μιας φιλοζωης από ομάδα στο fb όπου κοινοποιησαμε το περιστατικο,το νοσοκομειο ειδοποιηθηκε και μεταφέραμε με εξοδα ολων το ζωο εκεί.Σημειωτεον ότι δεν το αγγίξαμε με γυμνά χέρια πάρα μόνο με μια πετσετα και το τοποθετησαμε σε ένα αυτοσχεδιο κλουβι.Το γατάκι στις πρώτες προσπάθειές μας να το τυλιξουμε γρυλισε αλλά δεν εμφάνισε κάποια αδικαιολόγητα επιθετική συμπεριφορά.Ειχε ήπιους σπασμούς και δεν ειχε σαλια ή αφρους.Ο κτηνίατρος μας διαβεβαίωσε απ'την πρώτη στιγμή ότι δεν υπάρχει περίπτωση κάποιας απειλής προς εμάς τους ίδιους.Η εξέταση του γιατρού έδειξε υποθερμια(κάτι που δε συμβαίνει στη λυσσα),μια φρέσκια πληγή η οποία χαρακτηρίστηκε απ'τον ίδιο ασημαντη(άλλωστε αν ηταν απο λυσσα δε θα πεθαινε τοσο γρηγορα το ζωντανο),ικανοτητα αντιδρασης σε τεστ ευαισθησιας των ποδιων του αλλα με αδυναμια να σταθεί σε αυτα(δλδ μερική παραλυση).Μας είπε ότι πρέπει να του γίνουν περαιτερω εξετάσεις.Ημασταν σε αναμονή μέχρι την επόμενη μέρα όπου τα νέα έλεγαν ότι η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη.Του έγινε ακτινογραφία(που δεν έδειξε σπάσιμο που να δικαιολογεί την παράλυση)και βιοχημικές εξετάσεις,οπότε και ρώτησα ξανα(τη δεύτερη γιατρό που το παρακολουθούσε καθώς υπήρξε αλλαγή βάρδιας)για το ενδεχόμενο λυσσας και μου είπαν και από εκεί,όχι.Τελικα,το επόμενο βράδυ από όταν πήγαμε το γατάκι ειδοποιηθηκαμε ότι πέθανε από τοξικωση.Η τοξικωση μπορεί να είναι φολα,κάποιο ποντικοφαρμακο(στην περίπτωση του οποίου ο θάνατος αργεί να επελθει)(εχουμε ξαναχασει στη γειτονια ζωο απο ποντικοφαρμακο)και γενικα οτιδήποτε τοξικο μπορει να καταναλωσει ενα ζωο οπως απορρυπαντικο κλπ. Οντας ταραγμένη τη στιγμή της ανακοίνωσης δε ρώτησα περαιτέρω πληροφορίες οπως π.χ το πως δεν ηξεραν απ'την πρώτη στιγμή ότι πρόκειται γι'αυτό.Ετσι, την επομένη της ανακοίνωσης ξανακαλεσα.Αυτή τη φορά ήταν πάλι διαφορετικοί γιατροί και μου είπαν ότι αν υπήρχε περιπτωση λυσσας θα μας είχαβ ειδοποιήσει για να προφυλαχτουμε.Η γενικοτερη φοβια μου πυροδοτειται απ'το γεγονος οτι η γειτονια μου φιλοξενει αρκετες νυχτεριδες.Γι'αυτο και επικοινωνησα και με τον παθολόγο μου ο οποίος μου ειπε οτι απλως και μονο η παρουσια νυχτεριδων(π.χ το να πετάξει κοντά σου)δεν είναι επικίνδυνη και ότι πρέπει αποκλειστικά να υπάρξει επαφή με δάγκωμα ή γδαρσιμο απο το μολυσμένο ζώο για να κολλήσεις λυσσα.Ανακουφιστηκα λοιπόν προσωρινά αλλά να'μαι τις τελευταίες μέρες κυριευμενη απ'το ενδεχόμενο η τοξικωση(που εχει κοινα κλινικα σημεια με τη λυσσα)να αποπροσανατολισε τους γιατρους ή να μη μας ειπαν την αληθεια φοβουμενοι τις συνεπειες.Διαβασα ότι πέρα απ'την παρακολούθηση ενός ύποπτου για λύσσα ζώου η επιβεβαίωση της νόσου γίνεται μόνο με εξέταση του εγκεφάλου του νεκρού ζώου σε ειδικό εργαστήριο.Μπορει να μην ήρθαμε σε κανενός είδους επαφή με γυμνά χέρια με το ζωο αλλά τι κι αν βρισκόμενοι στον ίδιο χώρο μαζί του(στο αυτοκινητο,οποτε και κοιταγα συχνα μεσα στο κλουβακι για να δω αν ειναι καλα)ενω το μεταφέραμε κολλήσαμε κάτι??(Διάβασα ότι η μετάδοση της λύσσας αερογενως γίνεται μόνο σε σπήλαια με πολλές λυσσασμενες νυχτεριδες)

    Και σα να μην έφτανε αυτό έχοντας πάει χθες για μπάνιο στη θάλασσα και μενοντας βρεγμένη μέχρι να επιστρέψω στο σπιτι μου το βράδυ(αυτό έγινε γιατί χρειάστηκε να μεταφερθω σε Κέντρο Υγείας λόγω τσιμπηματος τσουχτρας όπου πάνω στον πανικό μου μη γνωρίζοντας τι είναι αυτό που με τσίμπησε γιατί ήταν βραδυ έφυγα για το Κέντρο σουμπιτη με το βρεγμένο μαγιο),σήμερα έχω πονοκέφαλο,συνάχι και δέκατα(διάβασα βέβαια ότι αυτά ίσως και να τα προκαλεί το τσίμπημα τσουχτρας).Ομως κάποια από αυτά τα συμπτώματα είναι πρώιμα σημάδια της λυσσας!!!Αλλά πώς,εφόσον διάβασα ότι εκδηλώνονται 3-8 εβδομάδες μετά της έκθεση στον ιό κι εμείς βρισκόμαστε στην 1η?! Φοβάμαι πάρα πολύ για τη σωματική και την ψυχική μου υγεία και δε μπορώ να περιμένω απλώς τις μέρες να περάσουν για να δω αν τελικά θα πεθάνω ή όχι.Μπορει και να μην έχω τοποθετήσει στη σωστή κατηγορία το thread μου αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν εδώ άτομα που μπορεί να με καταλάβουν.

    Παρακαλω για τη γνώμη και τη βοήθειά σας.Οποιαδηποτε στήριξη είναι αυτή τη στιγμή ανεκτίμητη.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα. Μπράβο σου που βοήθησες ένα αδέσποτο γατάκι. Συνήθως οι άνθρωποι δεν ασχολούνται και αφήνουν το ζώο εκεί αβοήθητο. Να ξέρεις μονο απο αυτό εχεις ανέβει ψηλά για μένα.

    Ασχολούμαι με τα αδέσποτα ζώα γάτους και σκύλους εδω και 15 χρόνια. Απο την στιγμή που ο γιατρός βρήκε την αιτία (οτι είναι απο φόλα) τότε δεν υπάρχει λόγους ανησυχίας. Αν ο κτηνίατρος δεν έβρισκε τι ακριβώς είχε το γατάκι τότε όλα τα σενάρια θα ήταν πιθανά. Εδώ στην Κύπρο δεν υπήρξαν πολλα περιστατικά με λύσσα (Σε σκύλους). Σε μια συζήτηση που είχα με τον κτηνίατρο μου είχε πει ότι εμβολιάζουν τα σκυλιά που πάνε στο εξωτερικό για να μην κολλήσουν απο εκεί λύσσα και την φέρουν στην Κύπρο. Εκεί στην Ελλάδα έχετε συχνά περιστατικά με λύσσα;

    Απο ότι κατάλαβα το γατάκι είχε σπασμούς και έβγαζε αφρούς απο το στόμα.. Είχε κατι αλλο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Γεια σου @george1520 και σε ευχαριστώ ένθερμα για την ενασχόλησή σου.

    Σπασμούς σαν να προέρχονται από την κοιλιά.Αφρους και σάλια καθόλου.Ουτε όταν το περισυλλεξαμε ούτε καθώς το εξέταζε ο γιατρός.Το στομα του ηταν καθαρο.Προσπαθουσε να νιαουρισει χωρίς να του βγαίνει η φωνή αλλά ενώ το μεταφέραμε τα κατάφερε να νιαουρισει και ήταν ένα νιαουρισμα γλυκό και πονεμένο.Ειχε υποθερμια,δεν ηταν επιθετικο και τα ματάκια του αλληθωριζαν(οι 2 κορες είχαν μετακινηθεί στα άκρα των 2 του ματιών αντιστοίχως και προέβαλε μπροστά από τις κόρες η μεμβράνη του ματιου)(δλδ δεν ειχε την κλινική εικόνα λυσσασμενου ζώου με ανισότητα κορων ματιων).

    Εχω πολλά ζώα :σκύλο,γατα στο σπίτι και πολλές γάτες στην αυλή.

    Από ό,τι έχω διαβάσει η Ελλάδα ήταν ελευθέρα λυσσας από το 1987.Εμφανιστηκαν ομως στη Βόρεια Ελλάδα κάποια μεμονωμένα κρούσματα το 2012-2013(αν δεν κάνω λάθος)σε άγρια ζώα και όχι σε ανθρώπους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Ήταν η πρώτη φορά που είχα την ευκαιρία να βοηθήσω ένα ζώο πριν να είναι πολύ αργά.Τουλαχιστον δεν πέθανε μονο και χωρίς να ενδιαφερθεί προηγουμένως κάποιος για εκεινο.

  5. #5
    george1520
    Guest
    Σημασία έχει ότι εσύ προσπάθησες να το σώσεις και μπράβο σου. Ολα αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα απο φόλα. Γιατί αυτό το σενάριο δεν σου κάθεται καλά; Τι είναι αυτο που σε ανησύχησε;

    *Στο πρώτο σου κείμενο γράφεις το γράφεις και η ίδια ότι αυτά απο αισθάνεσαι τώρα είναι απο το μπάνιο στην θάλασσα και απο την τσουχτρά που σε τσίμπησε (+η ταλαιπωρία) και ότι αποκλείεται να έχεις λύσσα αφού θέλει ένα χρονικό περιθώριο για να εκδηλωθεί αλλά καταλαβαίνω ότι το μυαλό όσα επιχειρήματα και να του δώσεις έχει πάντα ένα "ναι αλλά".

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Έχεις απόλυτο δίκιο στο τελευταίο σκέλος όπου γράφεις για την αμφιβολία.Επίτρεψέ μου να σου εξηγήσω.

    Όταν το πρωτοπηγαμε, ο πρώτος γιατρός δε μπορούσε να ξέρει εξαρχής γι'αυτό και μίλησε για περαιτερω εξετασεις(αν και πιστευω οτι καπου θα υπηρξε και η οικονομικη εκμεταλλευση οντας ιδιωτικη η κλινικη).Μας είπε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για φόλα.Το μόνο για το οποίο ηταν εξαρχής σίγουρος ήταν ότι δεν απειλουμασταν εμείς από κάτι.Και ο ιδιος το εξετασε ανοίγοντάς του τα στομα χωρις γαντια.Ακομα και ο φίλος μου που του είπε οτι έχει μια γραντζουνια στο πόδι του φρέσκια και αν υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει κατι όπως λυσσα,ο γιατρός του είπε όχι και ότι ο μοναδικός κίνδυνος θα ήταν κάποιο μικρόβιο που ως ξενιστες θα μεταφέραμε εμείς στα κατοικίδια μας χωρίς όμως να απειληθεί η ζωή τους.Οταν λοιπόν ξαναεπικοινωνησαμε μαζί του μετά από κάποιες ωρες(το πήγαμε κατά τις 2,επικοινωνήσαμε εκ νέου κατά τις 6 το πρωι)μας μείωσε λίγο τις πιθανότητες φολας αλλά χωρίς να πει ότι δεν είναι.Στην επικοινωνία μου την επόμενη μέρα με τις άλλες γιατρούς μου είπαν ότι πέθανε από ασυνήθιστη μορφή φολας ή ποντικοφαρμακο κλπ.Και η φιλοζωη που εντωμεταξύ βρισκόμασταν σε επικοινωνία με κάλεσε αμέσως μετα(γιατί την είχαν κι εκείνη στο μεταξυ ειδοποιήσει για το θανατο)και μου ειπε οτι της είπαν τοξικωση ή θανατηφόρο χτύπημα(που δεν είχαν πει σ'εμενα).Εν ολίγοις ένοιωσα μια διστακτικότητα στον ακριβή εντοπισμό της αιτίας του θανάτου γι'αυτό και ο πανικός.Αλλά ανετοτατα δε θα μπορούσαν να μας πουν για καλό και για κακο να κάνουμε αντιλυσσική θεραπεία?Δε θα αναλαμβαναν πιστεύω την ευθύνη της πιθανότητας να έχουν κολλήσει 4 άνθρωποι λυσσα χωρίς να μας συμβουλευσουν για θεραπεία.

    Εσύ τι λες?Έχεις αισθανθεί ποτέ ότι υπήρχε έστω και μικρή πιθανότητα να έχει λυσσα ενα ζωο που βοήθησες?Και γιατι?Ο κτηνίατρος σου τι λέει σχετικα με τη λυσσα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Μίλησαν για διάφορες πιθανότητες όμως οπότε και πιστευω θα το εξέτασαν ως προς αυτες.Για νευρολογική πάθηση,για λοίμωξη είπαν επίσης αν δεν κανω λαθος(που λοιμωδης ιός είναι η λυσσα),παράλυση από ατύχημα,φόλα.Οπότε έχοντας όλα αυτά κατά νου πιστευω οτι απεκκλησαν τα αντιστοιχα ενδεχομενα.Του έβαλαν και ορο.Που δε θα ειχαν λογικα καταφερει να του βαλουν αν ειχε λυσσα, λόγω της υδροφοβιας.Τι στο καλό?Όντας ιδιωτική κλινική δε θα είχαν(δυστυχως για τα ζωα που αφηνονται στην τυχη τους στα δημοσια)και έναν παραπάνω λογο να ειναι πιο προσεκτικοί και να μας ενημερώσουν μέχρι και για την 1% πιθανότητα?

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μπραβο σου.
    Βεβαια αυτό το θέμα με τα αδέσποτα είναι μεγαλο ''αγκάθι'' σε όλες τις πόλεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Γεια σου @WhyAlwaysMe? .
    Σε ευχαριστώ. :) Το πρόβλημα είναι ότι πήγα να κάνω ένα καλό,επειδή αγαπώ τα ζώα,και έχω καταλειξει να βασανίζομαι.

  10. #10
    george1520
    Guest
    Στα άτομα απο την φιλοζωική είπαν περισσότερα πράγματα γιατί λογικά κι αυτοί θα έκαναν πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις. όταν ασχολησε συνέχεια με κάτι έχεις εμπειρία και κάνεις πιο στοχευμένες ερωτήσεις.

    Δεν ξέρω αν ο γιατρός κατάλαβε απο την αρχή ότι ήταν φόλα ή αν ήθελε να βγάλει κέρδος απο όλο αυτό, αλλά θεωρώ ότι είναι καλό να γίνονται οι εξετάσεις για να έχει καλύτερη εικόνα έτσι ώστε να ξέρει πως θα προχωρήσει.
    Είχα βρει παλιά ένα γατάκι που έβγαζε απο το στόμα αίμα. Δεν ήξερα τι ήταν.Με την εξέταση, τις αναλύσεις κτλ ο γιατρός μας είπε ότι ο γάτος έφαγε σαπούνι, αυτό που βάζουμε στα ποντίκια (δεν ξέρω πως το λέτε εσείς, έχει χρώμα μπλε) ή εχει φάει ποντίκι που έφαγε αυτό το σαπούνι. Δεν είχα ξαναδεί τέτοιο σύμπτωμα. . Υπάρχουν στην αγορά (παράνομα) δηλητήρια τα οποία αν μπουν στον οργανισμό του ζώου έχει λίγα λεπτά ζωής (ελάχιστες πιθανότητες να το προλάβεις). Υπάρχουν και αυτά που ρίχνουν στο πάτωμα κάτι σαν σκόνη το οποίο το μυρίζεται το ζώο και πεθαίνει. Σε τέτοιο σημείο έχει φτάσει το ανθρώπινο είδος. Κάποια δηλητήρια έχουν διαφορετική επίδραση στο ζώο οπότε και τα συμπτώματα είναι διαφορετικά.

    Δεν έχω ασχοληθεί με την λύσσα ποτέ γιατί δεν είναι συχνό φαινόμενο. Βοηθάω τα ζώα και αυτό μου δίνει δύναμη για να αντιμετωπίσω την ζωή. Δεν έχω αναλύσει πότε τόσο πολύ κάποιο περιστατικό.. Μόνο πέρσι είχα βρει ενα γατάκι το οποίο είχε τη γλώσσα έξω και έβγαζε αφρούς. Αγχωθηκα λίγο. Δεν είχα ξαναδεί κατι τέτοιο και έλεγα κι αν κολλήσω, κι αν δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται; Όταν το αγγιξα δεν φορούσα γάντια και σκεφτόμουν ότι υπάρχει πιθανότητα να κολλήσω. Αλλα ήμουν σε περίεργη φάση ψυχολογικά, φοβόμουν γενικα τα μικρόβια, τις αρρώστιες όποτε έβγαλα απο το μυαλό μου τα χαζά σενάρια.

    Δεν ξέρω κάτι άλλο για την λύσσα. Δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να ανησυχεί κάποιον. Είναι σπάνιο φαινόμενο. Απο την στιγμή που το ζώο είχε αυτά τα συμπτώματα που έχουν όταν τρώνε φόλα και απο την στιγμή που έγιναν οι εξετάσεις και επιβεβαίωσαν το σενάριο της φόλας τότε αυτόματα απορρίπτεται το άλλο σενάριο της λύσσας.. Συν οοοοοοοοολα αυτα που πέρασες χθες. Απο όπου και να το δεις.. δεν υπαρχει ουτε μια πιθανότητα να έχεις λύσσα.

  11. #11
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    @george1520
    Μίλησαν για διάφορες πιθανότητες όμως οπότε και πιστευω θα το εξέτασαν ως προς αυτες.Για νευρολογική πάθηση,για λοίμωξη είπαν επίσης αν δεν κανω λαθος(που λοιμωδης ιός είναι η λυσσα),παράλυση από ατύχημα,φόλα.Οπότε έχοντας όλα αυτά κατά νου πιστευω οτι απεκκλησαν τα αντιστοιχα ενδεχομενα.Του έβαλαν και ορο.Που δε θα ειχαν λογικα καταφερει να του βαλουν αν ειχε λυσσα, λόγω της υδροφοβιας.Τι στο καλό?Όντας ιδιωτική κλινική δε θα είχαν(δυστυχως για τα ζωα που αφηνονται στην τυχη τους στα δημοσια)και έναν παραπάνω λογο να ειναι πιο προσεκτικοί και να μας ενημερώσουν μέχρι και για την 1% πιθανότητα?
    Μα αφού βρήκαν την αιτία.. Φόλα. Γιατί να σου πουν κάτι άλλο; Θες σώνει και καλά να έχεις λύσσα; Ή θες να σου πει ο άλλος ότι το γατάκι έχει 1% πιθανότητα να έχει λύσσα; Αν δεν έβρισκαν την αιτία θα έκαναν πιο εξειδικευμένες εξετάσεις. Δεν χρειάστηκε!

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    Γεια σου @WhyAlwaysMe? .
    Σε ευχαριστώ. :) Το πρόβλημα είναι ότι πήγα να κάνω ένα καλό,επειδή αγαπώ τα ζώα,και έχω καταλειξει να βασανίζομαι.
    Δεν βασανίζεσαι. Είναι τα παιχνίδια του μυαλού αυτά. Αντί να καμαρώνεις που ανήκεις στην μικρή ομάδα των ανθρώπων που βοηθάνε αθώες ψυχες κάθεσαι και σκέφτεσαι σενάρια τα οποία ταυτόχρονα τα καταρρίπτεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Μολις ολοκληρωσα την αναγνωση του κειμενου σου πηρα μια μεγάλη ανάσα ανακούφισης.Σ'ευχαριστω πολύ για την παρέμβαση και τις πολύτιμες πληροφορίες σου.Ελπιζω να μη σε κούρασα.

    Ναι,αυτό κατά πάσα πιθανοτητα εννοω που λες ως σαπούνι για τα ποντίκια.Κι εγώ περνάω ανά διαστήματα φάσεις με φοβίες για ασθένειες οπότε καταλαβαινόμαστε.Εχω διαβάσει για πολλούς ανθρώπους στην Ελλάδα που τους δάγκωσε κιόλας ζώο χωρίς να κάνουν αντιλυσσική θεραπεία.Μονο περιποίηση και αντιτετανικο ορο.Ποσο μάλλον εμείς που ούτε το ακουμπησαμε πόσο μάλλον με γυμνά χέρια.Αλλα η αλήθεια είναι πως αν υπήρχε στη γειτονιά λυσσα απ'τις νυχτεριδες θα είχαν νοσήσει ηδη πολλά ζώα και θα είχε γίνει σάλος.Εντουτοις δε μπορει να σταματήσει να με φοβίζει η παρουσία των νυχτερίδων στη γειτονιά,αν και ξέρω ότι οι καημενουλες δεν ειναι όλες φορεις λυσσας.

    Οπότε και πιστεύεις ότι δεν έχει κάποιο νόημα να επισκεφτώ κάποιο νοσοκομείο?Και εκείνη την ημέρα να πήγαινα,δε νομίζω να μου έκαναν τη θεραπεία χωρίς να υπάρξει πρακτική επαφή με το ζωο.

  14. #14
    george1520
    Guest
    Ας σκεφτούμε το σενάριο .. πας νοσοκομείο.

    τι λες;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @george1520
    Είναι αυτό που λες.Οτι είναι δύσκολο να πείσεις το μυαλό σου.Ειναι αυτό που τελικά σε εξαπατά και όχι οι ανθρωποι(οι κτηνιατροι)από τους οποίους ζητούσα απαντήσεις.

    Απλά σκέφτηκα ότι επειδή πέθανε μπορεί να μην μπήκαν στη διαδικασία να ψάξουν παραπάνω και να ειπαν αυτό.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. "Η θεραπεια ειναι σχεση" γραφει ενας ψυχολογος στο αρθρο του. ΕΙΝΑΙ;
    By Nefeli28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 05-06-2017, 19:07
  3. Γινόμαστε ασθενείς "κατά φαντασία"
    By RockElCasbah in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 7
    Last Post: 23-10-2011, 13:30
  4. "Ζελέ κατά της παχυσαρκίας; "
    By Vasiliki76 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2010, 12:03
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •