Δεν έχω φίλους... Τι να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    5

    Δεν έχω φίλους... Τι να κάνω;

    Από τότε που πήγα στο γυμνάσιο δεν εχω φίλους και δεν ξέρω τον λόγο είμαι πια 20 χρονών και κάθομαι όλες τις ημέρες μέσα και βλέπω ταινίες και σειρές... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω εσείς τι μου προτείνετε να κάνω. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΒΟΗΘΉΣΤΕ ΜΕ!:(

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα φίλη / φίλε. Ποια πιστεύεις ότι είναι η "αιτία" που δεν έχεις φιλους;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    5
    Δεν ξέρω ακριβώς... Αλλά νομίζω είναι επειδή είμαι παχουλή...και μάλλον κανείς δεν θέλει να κάνει φίλους ΠΑΧΟΥΛΟΎΣ!!!

  4. #4
    george1520
    Guest
    Έχεις δεχτεί απο άλλα άτομα της ηλικίας σου κάποιο σχόλιο για το σώμα σου; Σε όποια φάση της ζωής σου και να ήσουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    επειδη υπαρχουν ανθρωποι χοντροι δεν σημαινει οτι ειναι παρασιτα. αν ειναι δυνατον να κοιταμε τα κιλα καποιου για το αν θα τον κανουμε παρεα η οχι. καλα αν εισαι κακος και ηλιθιος θα το κανεις αλλα που ζουμε πια. ειμαι 1,73 62 κιλα. αν καποιος μου ελεγε δεν θελω να σε κανω παρεα μου φαινεσαι χοντρη η αδυνατη απλα δεν θα του ξανα μιλουσα. ας κανουμε παρεες σε ανθρωπινο επιπεδο. αν υπαρχει ανθρωπια.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Είναι σκληρό να ζεις χωρίς φίλους αλλά δεν είναι μη αναστρέψιμο! Καταρχάς τα κιλά δεν είναι πρόβλημα. Όχι για το θέμα φιλίας τουλάχιστον. Κιλά καλό θα ήταν να χάσεις για την υγεία σου μόνο, όσο είσαι νέα.
    Φίλους ξαφνικά κανείς δεν μπορεί να κάνει. Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να αρχίσεις να γνωρίζεις κόσμο. Και αυτό μπορείς εύκολα να το πετύχεις αρχίζοντας κάποιες δραστηριότητες που περιλαμβάνουν και άλλους ανθρώπους. Για παράδειγμα θα μπορούσες να γραφτείς σε κάποιο χορευτικό σύλλογο. Σε μια σκακιστική λέσχη. Να αρχίσεις να πηγαίνεις σε μαγαζιά τύπου Κάισσα και να παίζεις επιτραπέζια με άλλους ανθρώπους που πάνε για τον ίδιο σκοπό εκεί (card games και λοιπά). Πίστεψε με το δύσκολο είναι να κάνεις την αρχή. Αν την κάνεις μετά όλα έρχονται μόνα τους. Επίσης θα μπορούσες να βρεις μια δουλειά, κάτι απλό που όμως να σε φέρνει σε επαφή με συναδέλφους και πελάτες, πχ σε κάποιο μαγαζί που πουλάει καφέ στο χέρι. Τέλος μπορείς ακόμα και από το σπίτι σου να κάνεις ένα μικρό άνοιγμα προς τον κόσμο μέσω online games. Εγώ παλιά είχα μια ομάδα σε ένα online παιχνίδι και είχα γνωρίσει πάρα πολύ κόσμο με κάποιους από τους οποίους μιλάμε ακόμα και σήμερα (10 χρόνια μετά), μέχρι και σχέση είχα κάνει με κοπέλα που είχα γνωρίσει σε αυτό το game! Το θέμα είναι να το πάρεις απόφαση και να πεις "σήμερα θα βγω από το σπίτι μου και θα πάω να ξεκινήσω αυτό". Τα κιλά να μην σε ανησυχούν, κανείς δεν έκοψε από φίλος λόγο κιλών κάποιου ή κάποιας. Ξεκίνα να συναναστρέφεσαι με κόσμο με κάποιον από τους τρόπους που σου είπα (ή και άλλους αν γνωρίζεις) και τα κιλά θα δεις πως θα ρθει η στιγμή που θα τα φτιάξεις από μόνη σου (για την υγεία σου και μόνο).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Bad Life... View Post
    Δεν ξέρω ακριβώς... Αλλά νομίζω είναι επειδή είμαι παχουλή...και μάλλον κανείς δεν θέλει να κάνει φίλους ΠΑΧΟΥΛΟΎΣ!!!
    Δεν ισχύει αυτό που λες. Και οι παχουλοί άνθρωποι έχουν φιλίες, κάνουν σχέσεις κλπ. Κάτι άλλο συμβαίνει εδώ και το δικαιολογεις κάνοντας ανάθεση ευθυνών στους "άλλους" έτσι γενικά ότι αυτοί φταίνε. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις παρέες και δεν ενδιαφέρθηκε κανένας? Είχες κάποτε παρέες και χάθηκαν? Λίγες πληροφορίες για να αξιολογήσουμε σωστά τι περνάς.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    όπως είπε παραπάνω ο lon είναι όντως να ξεκινήσεις να κάνεις καπια σχολεία κ κάποιο χόμπι κτλ πχ εγώ γνωρίσω κάτι φιλαράκια μέσω του στρατού κ ταιριάξαμε δεν είναι κάτι δύσκολο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Βρες τα με τον εαυτο σου!!
    Ειναι βασικο να τα εχεις καλα μαζι του!!

    Αν θεωρεις οτι το βαρος ειναι αποτρεπτικος παραγοντας κ δεν νιωθεις καλα κανε κατι να το αλλαξεις. Δεν θα ειναι ευκολο αλλα χρειαζεται να προσπαθησεις.
    Το κυριοτερο ειναι να αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σου.
    Ισως το οτι δεχτηκες κριτικη για τα κιλα σου να σε εκανε να πιστεψεις πως ολοι οι ανθρωποι λειτουργουν ετσι κ να φοβασαι την εκθεση.

    Νομιζω χρειαζεται να παρεις την κατασταση της ζωης σου στα χερια σου κ να δυναμωνεις την αυτοπεποιθηση σου βημα βημα σε τομεις που υστερεις,προσπαθωντας κ επιμενοντας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ίσως να σε ενδιαφέρει αυτό το θέμα.

    https://www.psychology.gr/forum/thre...8C%CE%BD%CE%B7

    Επειδή αναφέρεις κιλά, να σου πω κι εγώ ότι το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Παρεπιπτόντως, εγώ δεν είμαι απλά παχουλή, μια ζωή βρίσκομαι στο υπέρβαρο/παχύσαρκο πρώτου βαθμού. Δεν με έχει εμποδίσει αυτό στις παρέες.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πολυ δυσκολα καπιος θα παραμεινει διπλα σου οταν του πεις την αληθεια εκτος αν ειναι μανα σου πατερας σου η τον εχεις παντρευτει αλλα και στις 3 περιπτωσεις τα ατομα που θα βρεθουν τοσο κοντα σου δεν ειναι καταληλα να σε κατανοησουν συνηθως καλυτερα να βρεις καπιον που ειναι σαν εσενα και να του λες ψεματα αν θες να τον εχεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Bad Life... View Post
    Από τότε που πήγα στο γυμνάσιο δεν εχω φίλους και δεν ξέρω τον λόγο είμαι πια 20 χρονών και κάθομαι όλες τις ημέρες μέσα και βλέπω ταινίες και σειρές... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω εσείς τι μου προτείνετε να κάνω. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΒΟΗΘΉΣΤΕ ΜΕ!:(
    Απλό είναι. Περιόρισε ή παράτα εντελώς τις ταινίες και τις σειρές και κάνε κάτι άλλο, δημιουργικό, κατά προτίμηση κάτι που θα σε φέρει σε επαφή με άλλο κόσμο. Τι ακριβώς δεν μπορώ να πω αφού δεν έχεις δώσει περισσότερα στοιχεία για την τωρινή κατάστασή σου.

    Quote Originally Posted by Bad Life... View Post
    Δεν ξέρω ακριβώς... Αλλά νομίζω είναι επειδή είμαι παχουλή...και μάλλον κανείς δεν θέλει να κάνει φίλους ΠΑΧΟΥΛΟΎΣ!!!
    Γράφεις λες και περιβάλλεσαι από μανεκέν. Τι ακριβώς σημαίνει «παχουλός» εδώ;

    Όλοι οι άνθρωποι που διακατέχονται από θετικό πνεύμα και έχουν τη διάθεση να προσεγγίσουν τους άλλους και να ενταχθούν βρίσκουν μια θέση σ' αυτό τον κόσμο. Στο χέρι σου είναι. Εκτός κι αν μιλάμε για νοσηρή παχυσαρκία που επηρεάζει τη ζωή του ατόμου σε πολλά επίπεδα και δημιουργεί αντικειμενικές δυσκολίες.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Location
    θράκη
    Posts
    88
    Ισως πρέπει να βρεις το πρόβλημα μέσα σου.Μόνη σου ή με κάποιον που γνωρίζει πχ ψυχολόγο.Είμαι και εγώ τέτοια περίπτωση,είμαι 24 δεν έχω φίλους από τα 18.Άρα 6 χρόνια μοναξιά με τους γονείς μου που είναι τοξικοί.Πάσχω από μετατραυματικό στρες από bullying (+ άλλες ψυχικές παθήσεις, όχι για ίδρυμα όμως) που δέχθηκα στο στρατό και περιθωριοποίηση στο σχολείο μέχρι και την έκτη δημοτικού.Το πρόβλημα που δεν κάνω φίλους είναι επειδή εγώ δεν θέλω,αλλά και επειδή δεν γνωρίζω τον τρόπο που μπορείς να πλησιάσεις κάποιον έστω και αν εργάζεστε στον ίδιο χώρο πχ και να τον κάνεις φίλο σου,σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις οποιονδήποτε φίλο σου γιατί δεν έχει να κερδίσει κάτι από σένα με την κακή έννοια,όπως έχουν καταντήσει οι "φιλίες" στη νεολαία σήμερα,και επίσης μπορεί να σε θεωρεί διαφορετικό του χαρακτήρα του ή να έχει φίλους που να μην θέλει να κάνει και ακόμη έναν + άλλα πολλά.Σίγουρα το να δραστηριοποιηθείς όπως το να βάλεις σκοπό να αλλάξεις την εμφάνισή σου καίγοντας το περιττό λίπος με προσεκτική διατροφή και γυμναστική 5-6 φορές την εβδομάδα θα σου ανεβάσει την αυτοπεποίθηση και οι φιλίες θα σου είναι πιο εύκολο να της δημιουργήσεις καθώς μια καινούρια φιλία χρειάζεται κατανόηση και σωστή ψυχολογία (καλή).Επίσης μπορείς να μου στείλεις private message να μιλήσουμε γιατί και εγώ όπως σου προανέφερα δεν έχω φίλους.

Similar Threads

  1. δεν μπορώ να κάνω φίλους
    By sheldon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 205
    Last Post: 02-01-2016, 01:02
  2. Δεν εχω φιλους.. κανω απερισκεψιες..
    By giannis97 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 07-10-2015, 01:00
  3. Replies: 6
    Last Post: 25-10-2014, 14:36
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 19:31
  5. Γιατι να μην μπορω να κανω φιλους??
    By dementia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2012, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •