Οι γονείς μου δεν ασχολούνται μαζί μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    5

    Οι γονείς μου δεν ασχολούνται μαζί μου...

    Η μαμά μου ποτέ δεν με ρωτάει για τα προβλήματά μου ή τουλάχιστον να με ρωτήσει για την ερωτική μου ΖΩΉ και ο μπαμπάς ακριβώς το ίδιο κάνει... Ασχολούνται μόνο με την αδερφή μου εδώ και πόσο καιρό γιατί δεν διαβάζει στο σχολείο της. Νιώθω τόσο μόνη μου... Η μαμά μου επίσης πίνει και αυτό το κάνει πιο δύσκολο οι γονείς μου είναι μια στη ζέστη μια στο κρύο... Αλλά και από την άλλη πλευρά και εγώ δεν ανοίγομαι τόσο πολύ αλλά γιατί να το κάνω αυτό όταν οι γονείς μου δεν ασχολούνται μαζί μου... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω,σκέφτομαι τι μαμάδες των άλλων κοριτσιών και καταλήγω να καταριέμαι την ζωή μου... Μήπως μου προτείνεται να κάνω κάτι για να διωρθώσω;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    δεν φταις σε τιποτα παιδι μου. καλο ειναι να βρεις το θαρρος να τους μιλησεις. ισως καταλαβουν. αλλα μιλα τους πες τους οτι σκεφτεσαι και νιωθεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    5
    είναι δύσκολο να τους μιλήσω ειδικά στην μαμά μου... συνέχεια είναι μεθυσμένη και όταν προσπαθώ να της μιλήσω λέει άσχετα πράγματα με τον μπαμπά μου κάτι έχουμε προσπαθήσει να πούμε αλλά δεν βγάλαμε λύση...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πολλές κοπέλες θα σε ζήλευαν όταν οι μανάδες τους τις ζαλίζουν για να μάθουν τα γκομενικά τους. Βρες κι εσύ κάποιον άλλο να μιλάς για την ερωτική σου ζωή αν η μάνα σου είναι στην κοσμάρα της. Τα προβλήματά σου τι φύσεως είναι; Γιατί υποψιάζομαι ότι σχετίζονται με την ίδια της έλλειψη επικοινωνίας με τους γονείς σου και με τον αλκοολισμό της μητέρας σου. Άρα πως να σε ρωτήσει για τα προβλήματά σου αν είναι η ίδια η αιτία των προβλημάτων ας πούμε;

    Εσύ σπουδάζεις, δουλεύεις, σε τι φάση βρίσκεσαι;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    5
    Σπουδάζω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λοιπόν, εάν εσύ αισθάνεσαι την έλλειψη, εσύ πρέπει να κάνεις και μία προσέγγιση και να τους πεις πως αισθάνεσαι. Έχουν καθιερωθεί οι σχέσεις με τους γονείς σου ως έχουν και πιθανόν να σε θεωρούν δεδομένη και ότι καλύπτεσαι. Πρέπει σιγά σιγά να θέσετε τις σχέσεις σας σε νέες βάσεις.

    Επειδή είδα το άλλο θέμα σου όπου λες ότι "δεν έχεις φίλους επειδή είσαι παχουλή" (!), θα σου πω ότι ενδεχομένως να δραματοποιείς λίγο την κατάσταση λόγω έλλειψης αυτοπεποίθησης και λόγω έλλειψης εναλλακτικών που συνήθως έχουν τα άτομα στην ηλικία σου.

    Θέλω να πω, φυσικά και πολλές κοπέλες έχουν καλή επικοινωνία με τους γονείς τους και κάποιες μιλάνε μαζί τους όπως μιλάνε με φίλους τους, όμως οι περισσότεροι σε αυτή την ηλικία αποκτάνε άλλο προσανατολισμό σιγά σιγά. Αλλιώς θα μιλήσουν με τους γονείς κι αλλιώς με την κολλητή τους ή με τους συμφοιτητές τους ας πούμε. Οι γονείς μπαίνουν και λίγο πιο πίσω στο κάδρο σε αυτή την ηλικία, δεν είσαι και 5 χρονών να τους έχεις εξάρτηση.

    Πιστεύω πως μόλις δουν οι γονείς σου πάνω σου κάποιες αλλαγές, να έχεις καινούριες παρέες και ασχολίες, θα τους κινηθεί εκ των πραγμάτων το ενδιαφέρον και θα προσπαθήσουν να σε προσεγγίσουν αλλιώς. Μην παρατάς την προσπάθεια να χτίσεις καλύτερη επικοινωνία μαζί τους, αλλά βάλε προτεραιότητα εκεί που πρέπει να δώσει προτεραιότητα ένας νεαρός ενήλικας που τώρα ανοίγει τα φτερά του.

Similar Threads

  1. Ευχομαι να σταματουσαν ολοι να ασχολουνται με τα κιλα..
    By *Ghost* in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 42
    Last Post: 19-07-2013, 05:26
  2. πειτε το μαζι μου!
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 25-07-2012, 00:49
  3. Μαζί του και ολομόναχη
    By Nantiaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 16-02-2012, 02:10
  4. ΜΑΖΙ - Η 1η συνάντηση!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 02-11-2011, 13:16
  5. ολα μαζί
    By peculiar in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 02-05-2010, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •