Αγχωδης διαταραχη-κρισεις πανικου-πιεση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 99
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Δεν είπα ότι είναι εύκολο..θέλει δουλειά με τον εαυτό σου και πολλή προσπάθεια...
    \"Τα αγαθά κόποις κτώνται\"...Τίποτα δεν έρχεται ουρανοκατέβατο!
    Η ηλικία δεν παίζει για μένα ρόλο...τι πρέπει δηλαδή?να περιμένει να γίνει 30-40 για να το αντιμετωπίσει?όσο συντηρείς μία τέτοια κατάσταση τόσο πιο δύσκολο είναι να απαλλαγείς από αυτήν!
    Αν πάλι κάποιος δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει μόνος του λόγω ιδιαίτερων συνθηκών στις οποίες ζει τότε μπορεί να ζητήσει και τη βοήθεια ψυχολόγου..δεν είναι κακό! Κακό είναι να μην αντιδράει κανεις...

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    [quote]Originally posted by mairh
    και να θελω δεν μπορω γιατι αυτο το αγχοσ αυτο το στρεσ ειναι μονιμωσ μεσα μου η ταχυπαλμια δεν σταματα κ μαζι μαυτην μου ρχετε και αρρυθμια εχω παει σε καρδιολογο αλλα φοβαμαι μηπωσ με ολα αυτα προκαλεσει καποια ανεπαρκεια στην καρδια μου.σημερα ζητημα να εχω ηρεμησει ενα μισαωρο αντε μια ωρα ολη μερα εχω αυτο απο το πρωι. [/
    quote]
    Βρες πουλακι μου εναν γιατρο και συζητηστε το προβλημα σου.Οικογενειακο γιατρο δεν εχεις?Αυτος μπορει να σου προτεινει καποιο ψυχολογο ο οποιος θα σου δωσει να καταλαβεις τι ακριβως γινεται,θα σε βοηθησει με τις φοβιες σου
    και θα δεις οτι εισαι μια χαρα.Και για τις οποιες αποριες σου,
    εδω ειμαστε!

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Iberis,ποσο χρονων εισαι?
    Σε ποια ηλικια επαθες το φουιτ(αν εχεις παθει)?

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    \"Τα αγαθά κόποις κτώνται\"...αλλα καποιος πρεπει να σου δειξει-μαθει,πως θα τα αποκτησεις.
    Μην παρεξηγηθω.Δεν κανω πνευμα!
    Η mairh ειναι σε μικρη ηλικια και πανικοβλημενη.Αν δεν της εξηγησει καποιος ειδικος τι γινεται δεν προκειται να ηρεμησει ο,τι και να της λεμε εμεις!Εχεις δει ποσα sos εχει στειλει στα topic?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    παιδια σασ ευχαριστω για χθεσ,τα διαβασα σημερα και οπωσ το σκεφτηκα μαλλον χρειαζομαι εναν ψυχιατρο απλα εχω διαβασει κ ακουσει τοσα... καρδιακεσ προσβολεσ, αρτηριακη πιεση, σοβαρο προβλημα στα πνευμονια κτλ κ ειναι τοσα εντονα τα συμπτωματα που πανικοβληθηκα καθε μερα ειχα κ απο μια αρρωστια..οχι οτι τωρα μου φυγε αλλα θα το παλεψω..σημερα ειμαι ηδη καλυτερα μονο μια μικρη πιεση στο λαιμο νιωθω..κ sorry οποιον επρηξα καλο βραδυ...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    lenapiatsa
    Σ\' ευχαριστώ και πάλι. Είμαι απο τη Θεσσαλονίκη και ομολογώ πως φοβάμαι ακόμη να ξαναρχίσω τους γιατρούς, τα φάρμακα και γενικά να ξανανεβώ στο ρίνγκ. Θα δώσω μια περίοδο ανακωχής-ειρήνης με το \"θηρίο\". Ελπίζω ότι αν δεν ασχοληθώ μαζί του να με ξεχάσει. Ο νευρολόγος κάποια στιγμή με συμβούλευσε να ασχοληθώ με το νοικοκυριό και με οτιδήποτε με ευχαριστεί. Να πηγαίνω ταξίδια να βγαίνω έξω κλπ. και κυρίως να μην αισθάνομαι άρρωστη... Να μη φορώ κολλάρο, θερμοφόρες κλπ όπως μου είχε προτείνει ο ορθοπαιδικός και γενικά, όπως πολυ σωστά, λες να ασχοληθώ περισσότερο με τον εαυτό μου.
    Παρόλα αυτά όμως σήμερα (χωρίς να πάω σε γιατρό) ξανάρχισα τα vastarel, γιατί οι εμβοές μου φάνηκαν να δυναμώνουν, . Ισως πρέπει να κάνω τα βήματα ένα ένα. Δεν μπορώ να ξαναμπλέξω με τους γιατρούς και να με φορτώσουν ένα κιλό φάρμακα και αντικαταθλιπτικά...

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Κανεναν δεν επρηξες mairh !και μην ζητας συγνωμη.οι πιο πολοι απο εμας (μη σου πω ολοι),τα ιδια και χειροτερα εχουμε
    περασει και κατα διαστηματα περναμε ,οταν αφηνουμε τον εαυτο μας και δεν το παλευουμε!
    Εμπρος λοιπον!Δυνατα να το τσακισουμε το θηριο, που μας βρηκε ευαισθητα και κανει ο,τι θελει!

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    ΒΑΝΑ
    Σε βοηθουν τα vastarel?και για ποσο?οταν εχεις εμβοες και ιλιγγους,εχεις και πιεση?

  9. #24
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    Τα vasterel βοηθούν μόνο αν οι εμβοές οφείλονται σε πρόβλημα κυκλοφοριακού. Δυστυχώς όμως οι εμβοές έχουν πολλές αιτίες (βλάβη ακουστικού νεύρου κλπ) και σχεδόν όλοι πάσχοντες που τα έπαιρναν για τις εμβοές δεν είδαν αποτέλεσμα. Απλά δεν υπάρχουν πολλά φάρκακα για τη πάθηση... Τώρα γιατί εγω αποφάσισα να τα ξαναρχίσω? Ίσως γιατί πιστεύω πώς η εμβοή προήλθε από την υψηλή πίεση που ανέπτυξα όταν έπαθα νευρική κρίση, αποτέλεσμα κι αυτή παρενέργειας σε δυνατή αντιβίωση. Επίσης μου εμφανίστηκε μαζί με πολλά άλλα συμπτώματα ( μουδιάσματα, πόνος αυχένα αριστερό ώμο-χέρι, θολωμένη όραση, αστάθεια, ανικανότητα κατανόησης λόγου και αυτοσυγκέντρωσης κλπ). Ιλιγγο δεν είχα. Πίεση όμως είχα 17/11 για αρκετές μέρες μετά την κρίση. Μετά από δίαιτα έπεσε σε φυσιολογικά επίπεδα. Αλλά μου άφησε την αναπηρία με την εμβοή στο αριστερό αυτί.
    Τέλος πάντων όπως έγραψα ίσως πρέπει να αποφέυγουμε παση θυσία τις κρίσεις. Πιστεύω εγώ ότι μπορούμε. Από τότε δεν ξαναέπαθα τέτοια κρίση, γιατί συγκρατούμαι. Φοβάμαι και συγκρατώ τον εαυτό μου. Θέλω να πιστεύω πως όλοι το μπορούμε .... Αν είσαι νεος έχεις περιθώρια για κρίσεις άγχους, αν όμως περάσεις τα 40 (κι εγώ τα έχω περάσει για να πω την αλήθεια...γεννήθηκα κι εγώ το 1965!!!!!) τότε οι κρίσεις φέρνουν εγκεφαλικά και εμβράγματα και εμβοές...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    ΛΕΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ Κ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω παντος εχω καισ ε αυχενα και σε στηθος.και στην οραση με πειραζει το φψς καμια φορα και ο αυχενας μου κανει κατι κρακ κρακ.τελικα πως ξεπερνιεται αυτο το μαρτυριο ρε παιδια?με αυτο 8α ζησουμε?

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    αυχενας ,ωμοι,ημικρανιες...απο τα 20 κοριτσακια!τοτε νομιζα πως ηταν απο την πολυ δουλεια,απο περιοδο...κτλ
    σ\'αυτη την ηλικια και πριν 23 -24 χρονια δεν πηγαινε το μυαλο μου οτι ηταν απο stress.
    πονοι στο στηθος μου παρουσιαστηκαν τα τελευταια 2 χρονια οταν βρισκεται σε εξαρση η διαταραχη αγχους.
    την πρωτη φορα κατευθειαν σε καρδιολογο.μεχρι και τεστ κοποσεως εκανα!παει ενα 200αρι τζαμπα!
    οι πονοι στο στηθος ειναι συνηθως συσπασεις νευρων η του οισοφαγου(σε μενα παντα αναφερομενη)
    που παρουσιαζονται στις κρισουλες μου.μια χαρα κοριτσακια εισαστε βρε!μην πανικοβαλεστε!
    και το κυριοτερο!γκομενουληδες εχετε?

  13. #28
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    lenapiatsa καλη η τελευταία ερώτηση, γιατί όντως ο έρωτας μπορεί να είναι σε γιατρέψει μπορεί όμως και να σε κάνει κουρέλι από τις κρίσεις άγχους και πανικού. Εγώ προσωπικά είμαι μια χαρά στο γάμο μου. Είμαι παντρεμένη 18 χρόνια και δεν ασχολούμαι με γκομενικά ευτυχώς. Μια φίλη μου όμως συνομήλικη (το 1965 γεννημένη κι αυτή) ερωτεύτηκε σφόδρα και χειροτέρεψε πολύ, δεν μπορούσε να οδηγήσει, ούτε καν να σταθεί όρθια από τους ηλίγγους. Και μάλιστα η σχέση της είναι πολύ καλή αλλά ο έρωτας σε συνδιασμό με τις λοιπές υποχρεώσεις την γονάτισαν...
    Από την άλλη πιστεύω για όσους έχουν φοβίες σίγουρα ο έρωτας τους βοηθάει να ξεκολλήσουν το μυαλό τους από αυτές.
    Τέλος πιστεύω ότι το σεξ, που δεν φέρνει ψυχολογικά προβλήματα, είναι καλό αγχολυτικό για κάθε περίπτωση...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Bανα πολοι το υποστιριζουν αυτο.Ισως πρεπει να ερωτευτουμε να ξεκολισουμε χεχε.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    63
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ..ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΗΜΕΙΑ..Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ!!! ΧΑ ΧΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ,ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΛΠΙΔΑ..ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ..\" ΤΟ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ,ΤΟ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΙΕΣΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ\"...ΑΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΜΕ ΠΑΘΟΣ..ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΜΑΣ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ???

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •