Αγχωδης διαταραχη-κρισεις πανικου-πιεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 99
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42

    Αγχωδης διαταραχη-κρισεις πανικου-πιεση

    Γεια χαρα σε ολους!
    Ψαχνοντας στο google σημερα για αγχος & φοβιες,βρηκα το
    site !Ανακαλυψα τελικα ο,τι δεν ειμαι η μονη ουτε μονη μου!
    To club ειναι μεγαλο!
    Παλευω με το θηριο σχεδον 10 χρονια!Το διαστημα αυτο ειμαι στο μαυρο μου το χαλι.
    Απο σημερα αρχισα το χαπακωμα παλι.
    Μολις αρχισω να στρωνω θα σας δωσω & το δικο μου ιστορικο.Θελω να μου πειτε ρε παιδια!Ειχε καποιος απο σας προβλημα με την πιεση του?Εμενα μ'εχει αλλαξει τα φωτα!
    19/10 ,20/10

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Καλώς ήρθες. Έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για να δεις αν η υπέρταση είναι ιδιοπαθής ή όχι , δηλαδή αν προέρχεται από μη καθορισμένα αίτια ή αν έχει παθολογικά τέτοια ? Ακολουθείς κάποια φαρμακευτική αγωγή για να τη ρυθμίσεις κι αν ναι η ρύθμιση της επιτυγχάνεται ικανοποιητικά ? Υπάρχει ιστορικό υπέρτασης στην οικογένεια σου ? Οι τιμές αυτές αφορούν μετρήσεις σε καθημερινή βάση ? Έχεις κάνει 24ωρη μέτρηση πίεσης ? Και τέλος , ποια είναι η ηλικία σου ?

    Είναι απαραίτητες οι παραπάνω πληροφορίες για να μπορέσω να σε βοηθήσω. Οι τιμές που δίνεις είναι αρκετά ψηλές για να αποδίδονται μόνο στο άγχος κι αν δεν έχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις, ίσως θα πρέπει να τις κάνεις στο άμεσο μέλλον - για να μην πω αύριο κιόλας . Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά οι τιμές είναι όντως ψηλές, αν η υπέρταση προέρχεται από ιδιοπαθή αίτια και πριν προλάβει να πειράξει κάποιο ζωτικό όργανο (νεφρά, καρδιά..), μπορείς να ζήσεις μια κατά τ\' άλλα φυσιολογική ζωή με την ικανοποιητική ρύθμιση της με φάρμακα που θα σε συνταγογραφήσει ο γιατρός που θα σε παρακολουθήσει.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Αν εχω κανει εξετασεις!!Πειραματοζωο απο τα 15 ειμαι!Για ενδοκρινολογικα.Επειδη ημουν \"ευρυχωρη\"οι γιατροι απορουσαν που ειχα τοσο χαμηλη πιεση.10εως 11.Μεχρι το 1999 που επαθα την πρωτη κριση πανικου με πιεση 22/10.Ακριβως ενα μηνα μετα τα ιδια.Εισαγωγη στο Ιπποκρατειο,γενικο ξετιναγμα.Δεν εχεις τιποτα,πηγαινε σπιτι σου,
    ηρεμησε!Μου δινουν & ενα tenormin να το παιρνω στις κρισεις.Καταλαβαινω πλεον τι τρεχει & τους ζηταω να μου προτεινουν 1 καλο τρελογιατρο.Μην ανακατευεσαι μ\'αυτους,θα μπλεξεις!Βρισκω την ακρη μονη μου.Καλος γιατι δεν μ\'εριξε αμεσως στα σκληρα & ηθελε να το παλεψουμε με ψυχοθεραπεια & κανενα xannaxaki επι κρισεως.3 συνεδριες,τα χαπια μου & σπιτι!Ελα ομως που εκανα τα χαπια καραμελες!Δεν ειχα καμια σχεση μ\'αυτα.Δυο μηνες μετα τροχαδην πισω απαιτωντας κανονικη θεραπεια!1 χρονο seroxat.Aγιο χαπι!Ελα ομως που παραευρυχωρησα.Κουραστηκα & με τα πηγαινε-ελα θεσ/νικη.Αλλαζω γιατρο(Καβαλα),χαπια&σουλ ουπωνομαι.Τελος παντων για να μην σε ζαλιζω(αλλα ρωτησες κι αλλα σου λεω),χθες πηγα σε νευρολογο,η οποια μου ειπε πως αδικα περνω τα χαπια για την πιεση.DIPEN 300 & διουρητικα &αντικαταθληπτικα&αγχο λητικα....απαραιτητη η ψυχοθεραπεια!
    Στα καλα μου η πιεση ειναι 13/8 ,14 το πολυ 15
    Οι κρισεις με τα 19-20/9-10 εμφανιστηκαν τον τελευταιο μηνα.Μεσα σε 5/10 λεπτα το 19/9 γινεται 14/8.Ιδιαιτερα αν ξαπλωσω.Ειμαι 44
    Σ\'ευχαριστω που μου απαντησες
    Συγνωμη αν σε ζαλισα
    Εχεις ακουσει παρομοιο περιστατικο αγχ διατ με σκαμπανεβασματα πιεσης?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Οι φυσιολογικές τιμές της αρτηριακής πίεσης είναι 135 / 85, στο εύρος 140/90 θεωρούνται χαμηλές τιμές υπέρτασης που θα μπορούσαν να αντιμετωπιστούν χωρίς φαρμακευτική αγωγή. Δεν μου έχεις απαντήσει αν έχεις κάνει 24ωρη μέτρηση της πίεσης σου ή καταγραφή των μετρήσεων πρωι-βράδυ επί 15 μέρες. Αν κάποιος έχει παρουσιάσει σε κάποιες στιγμές της ζωής του τιμές άνω του φυσιολογικού δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί υπερτασικός αν δεν κάνει 24ωρη μέτρηση ή 15μερη καταγραφή μετρήσεων πρωί-βράδυ πάντα σε στιγμές ηρεμίας. Ο ανθρώπινος οργανισμός \"ανεβάζει\" την πίεση όταν δραστηριοποιείται (γυμναστική, σεξ, κλπ) κι αυτό είναι πέρα για πέρα φυσιολογικό.

    Αν σε κάποιο αγχωτικό επεισόδιο ανέβασες πίεση που μετά όπως λες σε κατάσταση ηρεμίας έπεσε σε φυσιολογικά επίπεδα, το πιθανότερο είναι πράγματι να μην είσαι υπερτασική και να μην έχεις ανάγκη ρύθμισης της με φαρμακευτική αγωγή, αλλά από την άλλη δεν μπορείς να αποκλείσεις τίποτε αν δεν κάνεις μια από τις δύο μετρήσεις που σου προανέφερα - πάντα σε συνεννόηση με ειδικό παθολόγο ή καρδιολόγο. Η ηλικία σου συνηγορεί στο να μην αμελήσεις αυτές τις εξετάσεις, το να είχες σε νεότερη ηλικία χαμηλή πίεση δεν λέει απολύτως τίποτε, από τα 40 και πάνω η αρτηριακή πίεση είτε από ιδιοπαθή αίτια είτε από δευτερογενή τέτοια, σε μεγάλο ποσοστό στους αστικούς κυρίως πληθυσμούς παρουσιάζεται πάνω από τα φυσιολογικά όρια, κι αυτό οφείλεται βασικά στον τρόπο ζωής μας (άγχος, ταχυφαγία, κάπνισμα, παχυσαρκία, έλλειψη σωματικής άσκησης κλπ)

    Αν κάνεις αυτές τις μετρήσεις και βρεθούν εντός κανονικών ορίων, θα ξέρεις πως περιστασιακά θα έχεις αυτά τα σκαμπανεβάσματα λόγω της αγχώδους διαταραχής και ως ένα σημείο θεώρησε τα σαν φυσιολογικά. Αν θέλεις όμως λόγω ηλικίας και λόγω προδιάθεσης (απ\' ότι φαίνεται) , να μην το περάσεις στο ντούκου, ανά τακτά διαστήματα και πάντα σε κατάσταση ηρεμίας, έλεγχε την πίεση σου.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    Lenapiatsa σε χαιρετώ και σου δηλώνω ότι όσα γράφεις τα ίδια ακριβώς εκφράζουν απόλυτα και τη δική μου περίπτωση.
    Μετά από κρίση άγχους ανεβάζω πίεση 17/10 ενώ σε γενικές γραμμές η πίεση μου είναι πιο χαμηλή 13/8,5. Πήγα σε παθολόγο να μου ρυθμίσει την πίεση με χάπια αλλά εκείνος με συμβούλεψε να κόψω τα αλμυρά και να χάσω κιλά γιατί είναι προτιμοτερο να έχουμε μια πίεση 15/10 χωρίς χάπια παρά 13/8 με χάπια... Υστερα γύρω στα 40 κάποιος είναι αρκετά νέος ακόμη για να αρχίσει αυτή την ιστορία με τα χάπια
    Πιστεύω όμως ότι αυτό που πρέπει να αποφεύγουμε με κάθε τρόπό είναι οι κρίσεις άγχους-πανικού γιάτι έχουν ολέθρια αποτελέσματα και όχι μόνο στην πίεση. Εγώ από μια και πολύ μεγάλη νευρική κρίση απέκτησα μόνιμη εμβοή στο αριστερό αυτί (όπως παθαίνουν από την αύξηση πίεσης στα αυτία οι βουτηχτες) και πολλαπλά νευρολογικά προβλήματα (μουδιάσματα θολώμένη όραση, αυχενικό αδυναμία συγκέντρωσης και κατανόησης λόγου κλπ).
    Οι νευρικές κρίσεις έχουν σαν αποτέλεσμα την αύξηση της πίεσης λόγω της έκκρισης αδρεναλίνης αλλά και της αποστολής πολλών μαζί μηνυμάτων του εγκεφάλου προς τα νεύρα τα οποία μπλοκάρονται στους σπονδύλους του αυχένα, δεν διαχέονται σωστά με αποτέλεσμα πολλαπλές νευρολογικές δυσλειτουρίες.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Bανα γεια χαρα!Αργησα να σου απαντησω γιατι εδω και 1 μηνα παλευω με το θηριο και ειμαι μια πανω /10 κατω.Εκτος απο παθολογο & νευρολογο,εχεις παει σε ψυχιατρο?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    Οχι δε νομίζω ότι χρειάζεται ψυχίατρος γιατί πιστεύω πως θα πάθω ότι και σύ που όπως λές : << Καταλαβαινω πλεον τι τρεχει & τους ζηταω να μου προτεινουν 1 καλο τρελογιατρο.Μην ανακατευεσαι μ\'αυτους,θα μπλεξεις!Βρισκω την ακρη μονη μου.Καλος γιατι δεν μ\'εριξε αμεσως στα σκληρα & ηθελε να το παλεψουμε με ψυχοθεραπεια & κανενα xannaxaki επι κρισεως.3 συνεδριες,τα χαπια μου & σπιτι!Ελα ομως που εκανα τα χαπια καραμελες!>>
    Οσον αφορά τις ειδικότητες των γιατρών, όπου έδειξα τις πλείστες εξετάσεις μου, πιστεύω πως ήταν αρκετές. Ο κάθε ένας έδινε και τη δική του γνωμάτευση από τη δική του οπτική γωνία και με φόρτωνε με τα δικά του φάρμακα.
    Ο παθολόγος διέκρινε υψηλή πίεση λόγω κακής διατροφής και βάρους. Ο ΟΡΥΛΑ (λόγω εμβοών) έλεγε ότι ήταν παρενέργεια από την αντίβιωση. Ο Ορθοπαιδικός ότι τα νευρολογικά προβλήματα που έφερναν υψηλή πίεση οφειλόταν σε αυχενικό και ο νευρολόγος σε κρίση άγχους. Είμαι σίγουρη ο ψυχίατρος θα με έβγαζε τρελή..... και θα άλλαζε τη θεραπεία δίνοντας μου ψυχιατρικά φάρμακα.
    Τώρα τα έκοψα όλα γιατί δεν άντεχα τις παρενέργειες.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Αν μπορεις και ελεγχεις μονη σου τις κρισεις αγχους και πανικου και εχεις ποιοτητα ζωης(δεν εισαι συνεχως πονω εδω, ειμαι πιασμενη εκει,βλεπω θολα,εχω μυγακια στα ματια,κομπο στο λαιμο,σφιξιμο στο στομαχι,κοβονται τα ποδια μου ,ανορεξιες,βουλημικες τασεις,φουσκωμενο εντερο-στομαχι,πιεση ασανσερ,...κτλ...),εισαι μια χαρα!
    Τα παραπανω δεν ειναι απαραιτητο να παρουσιαζονται ολα μαζι.Το<<τρελογιατρος>& gt; το χρησιμοποιησα-ω χαριτολογοντας.Εμενα ο ψυχιατρος με βοηθησε.Και ουτε στα σκληρα επεσα.Ετσι μου φαινοταν στην αρχη γιατι μεχρι τοτε το μονο χαπι που χρησιμοποιουσα ηταν depon για πονοκεφαλο η γριπη.
    Προταση μου ,αν ζοριστεις πολυ κανε μια βολτιτσα σε εναν <<τρελογιατρουλη>>!
    Οπως πονανε τα δοντια μας,το στομαχι μας,το κεφαλι μας,ποναει και η ψυχη μας.
    Τι πιστευω?!STRESS ,καταπιεσμενα συναισθηματα,ευαισθησιες,ο λα αυτα μαζευονται και ξεσπανε καποια μερα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    32
    Eυχαριστώ για τη συμβουλή γιατί για να λέω την αλήθεια που τα έκοψα όλα τα χάπια δεν είδα καμμία βελτίωση... Αντίθετα παράμένω χάλια και ζω παρέα με όλα τα συμπτώματα που περιέγραψες παραπάνω συν μουδιάσματα, εμβοές κλπ Ισως πρέπει να ξαναρχίσω πάλι να <<παλεύω το θηρίο>> όπως πολύ σωστά λές κι εσύ....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Μην το βαζεις κατω και το βασικοτερο μην παραμελεις τον εαυτο σου!Αν θες μπορεις να μου γραψεις (στο profile υπαρχει το email μου).Εχεις 2 παιδακια να μεγαλωσεις.Πιστευω πως γνωριζω λιγα πραγματα παραπανω και μπορω να σε βοηθησω(προτεινοντας & οχι κανοντας την ειδικο)Αν παλι θες ,συνεχιζουμε να τα λεμε κι απο εδω.
    Αν μου ελεγες και απο που εισαι ακομη καλυτερα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    καλησπερα εχω ολη μερα ταχυπαλμιεσ εχω πολυ αγχοσ και κατι με πνιγει στο λαιμο.φοβαμαι δεν μπορω πηρα ενα φυτικο ηρεμιστικο αλλα δεν εκανε κατι.νομιζω πωσ θα παθει κατι η καρδια μμου 150 χτυπουσ το λεπτο.φοβαμαι τι να κανω να παω στο γιατροάσ μου απαντησει καποιοσ κοντευω να τρελαθω εχω κ αρρυθμιεσ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    mairh ούτε θα τρελαθείς ούτε θα πεθάνεις! Αν κατάλαβα καλά παθαίνεις κρίσεις πανικού!

    Είχα διαβάσει ένα βιβλίο ψυχολογίας σχετικά με τις φοβίες..έλεγε λοιπόν ότι κάποιος με κρίσεις άγχους πήγε στον ψυχολόγο και του εξέφρασε την ανησυχία του ότι θα πάθει καρδιακή προσβολή. Του λέει λοιπόν ο ψυχολόγος \"προσπάθησε με όλες σου τις δυνάμεις να πάθεις καρδιακή προσβολή\" ή κάπως έτσι τέλως πάντων! Ο παθών όσο προσπαθούσε να προκαλέσει την καρδιακή προσβολή, τόσο καταλάβαινε ότι αυτό δεν είναι εφικτό!

    Στην ουσία αυτό που του είπε ο ψυχολόγος του ηταν να εκτεθεί στην φοβία του... Καταλαβαίνεις (όσο κι αν σε διακατέχει φόβος αυτή τη στιγμή) ότι δεν θα πάθεις τίποτα! Προφανώς αυτό που αισθάνεσαι δεν μπορείς να το διαχειριστείς πλήρως αυτή τη στιγμή αλλά μπορείς να το αντιμετωπίσεις χωρίς να προσπαθήσεις να το \"κουκουλώσεις\".

    Κράτα τον εαυτό σου απασχολημένο και προσπάθησε να είσαι συγκεντρωμένη σε κάτι (πχ προσπάθησε να διαβάσεις ένα βιβλίο!). Σε κάτι τέτοιες ώρες βοηθάει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    και να θελω δεν μπορω γιατι αυτο το αγχοσ αυτο το στρεσ ειναι μονιμωσ μεσα μου η ταχυπαλμια δεν σταματα κ μαζι μαυτην μου ρχετε και αρρυθμια εχω παει σε καρδιολογο αλλα φοβαμαι μηπωσ με ολα αυτα προκαλεσει καποια ανεπαρκεια στην καρδια μου.σημερα ζητημα να εχω ηρεμησει ενα μισαωρο αντε μια ωρα ολη μερα εχω αυτο απο το πρωι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Κλασσικά συμπτώματα κρίσεων πανικού! Πρέπει πρώτα να καταλάβεις ότι όλα αυτά είναι ψυχοσωματικά και δεν διατρέχει κίνδυνο η υγεία σου!
    Σιγά-σιγά θα μάθεις να διαχειρίζεσαι το άγχος σου! Μη τις δίνεις πολλή σημασία και προσπάθησε να πας κόντρα σε αυτές όσο κι αν αισθάνεσαι ανυποφορα!Ένα βηματάκι κάθε φορά ..Έχεις τη δύναμη να το κάνεις!Το έχουν κάνει κι άλλοι..εσύ γιατί όχι?

    υ.γ.δες το U2U σου

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thassos
    Posts
    42
    Originally posted by iberis
    Κλασσικά συμπτώματα κρίσεων πανικού! Πρέπει πρώτα να καταλάβεις ότι όλα αυτά είναι ψυχοσωματικά και δεν διατρέχει κίνδυνο η υγεία σου!
    Σιγά-σιγά θα μάθεις να διαχειρίζεσαι το άγχος σου! Μη τις δίνεις πολλή σημασία και προσπάθησε να πας κόντρα σε αυτές όσο κι αν αισθάνεσαι ανυποφορα!Ένα βηματάκι κάθε φορά ..Έχεις τη δύναμη να το κάνεις!Το έχουν κάνει κι άλλοι..εσύ γιατί όχι?

    υ.γ.δες το U2U σου
    Πολυ καλα τα λες iberis, αλλα οταν εισαι 20 και σου πρωτοπαρουσιαζονται κρισεις πανικου με εντονα συμπτωματα ,τι να διαχειριστεις?!Αφου εισαι μονιμα μες το φοβο!

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •