lexotanil vs xanax
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140

    lexotanil vs xanax

    καλημερα σε ολους.

    Ηθελα να ρωτησω 1) το lexotanil σε ποση ωρα αρχιζει να δρα ?
    2) ποση ωρα διαρκει η δραση του
    3) τι ειναι προτιμοτερο να επιλεξει καποιος αναμεσα σε xanax η λεξοτανιλ για χρηση10 μερες προκειμενου να μην συνηθισει την δοση και χρειαστει αργοτερα ν'αυξησει ?

    περναω μια δυσκολη περιοδο και σκέφτομαι το βραδυ πριν κοιμηθω να παιρνω ειτε 1 xanax(0,25) ειτε 1 lexo(3mg) λογω αυπνιας. μιλαω για την ελαχιστη ποσοτητα και παντα για κανα δεκαημερο το πολυ.

    Ο ψυχιατρος μου ειπε οτι με ενα χαπι επι δεκα μερες δεν προκειται να το συνηθισω και να χρειαστει ν' αυξησω αλλα ρωταω εσας που εχετε εμπειρια γιατι δεν εχω πειστει.

    Τα τελευταια 5 χρονια παιρνω 0,25 xanax καθε 4-5 μερες και εξακολουθει να με βοηθαει αλλα επειδη ειναι πολυ εθιστικο λεω μηπως να στραφω στα λεξο?μηπως για 10 μερες συνεχομενη χρηση μου δημιουργησει προβλημα και ειναι καλυτερα να παιρνω λεξο?

    παρακαλω ν' απαντησουν ΜΟΝΟ οσοι ξερουν μην μπερδευτω περισσοτερο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Καλησπερα!! Αναλογα πιο σε βοηθαει περισσοτερο! Εγω με το ζαναξ πχ δν την παλευα...με εριχνε παρα πολυ κ νυσταζα οποτε στραφηκα στα λεξο για να ηρεμω απο κρισεις πανικου ή αγχος...κ τα δυο ειναι εθιστικα γτ ειναι ιδια κατηγορια αλλα δν εθιζεσαι τοσο απλα...πρεπει να τα παιρνεις πολυ καιρο...εγω επαιρνα καθημερινα για ενα μηνα λεξο κ δν επαθα τπτ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Επισης εγω παιρνω λεξο των 1,5 μγ κ παλι βοηθαει...σε 15 λεπτα το πολυ εχει ξεκινησει η δραση κ κραταει 4 με 5 ωρες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το ζαναξ ανηκει στην κατηγορια ναρκωτικων , το λεξο απλων ηρεμιστικων , μην συγκρινουμε ανομοια πραματα ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    μακ εσενα και τα βιώματά σου με το ζαν ειχα κατα νου και θεωρησα οτι αφου προκειται για 10ημερη χρηση να το γυρισω στα λεξο. φοβηθηκε το ματι μου μ' αυτα που διαβαζω εδω μεσα για την εξαρτηση απο το ζαναξ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    μακ εσενα και τα βιώματά σου με το ζαν ειχα κατα νου και θεωρησα οτι αφου προκειται για 10ημερη χρηση να το γυρισω στα λεξο. φοβηθηκε το ματι μου μ' αυτα που διαβαζω εδω μεσα για την εξαρτηση απο το ζαναξ...

    Σε 10 μερες δεν μπορεις να εξαρτηθεις απο το ζαναξ .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Δεν φοβάμαι τόσο την εξάρτηση όσο την ανοχή στην δόση με συνέπεια να χρειάζεται ν’αυξανω συνεχώς για να έχει αποτέλεσμα. Πολλοί την έχουν πατήσει έτσι!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Επίσης παρατήρησα ότι το λεξο κρατάει λίγο περισσοτερο( κανα 10ωρο;) και αργεί λίγο παραπάνω να «πιάσει»( σε σύγκριση με το ζαναξ πάντα).... είναι η ιδέα μου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εμενα το lexo με κανει κοκαλο..... και μετα μου φερνει νευρα....

    περνω xanax 2 χρονια.... 0.5 καθε μερα...... πλεον μετα απο 2 χρονια δεν καταλαβαινω να με πιανει απο την ημερα που ξεκινησα να περνω θυροξινη.......

    αλλα το περνω γιατι δεν μπορω να μην το παρω..... μια φορα που εκανα να το παρω λιγες ωρες επαθα Cold Turkey

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    καλημερα σε ολους.

    Ηθελα να ρωτησω 1) το lexotanil σε ποση ωρα αρχιζει να δρα ?
    2) ποση ωρα διαρκει η δραση του
    3) τι ειναι προτιμοτερο να επιλεξει καποιος αναμεσα σε xanax η λεξοτανιλ για χρηση10 μερες προκειμενου να μην συνηθισει την δοση και χρειαστει αργοτερα ν'αυξησει ?

    περναω μια δυσκολη περιοδο και σκέφτομαι το βραδυ πριν κοιμηθω να παιρνω ειτε 1 xanax(0,25) ειτε 1 lexo(3mg) λογω αυπνιας. μιλαω για την ελαχιστη ποσοτητα και παντα για κανα δεκαημερο το πολυ.

    Ο ψυχιατρος μου ειπε οτι με ενα χαπι επι δεκα μερες δεν προκειται να το συνηθισω και να χρειαστει ν' αυξησω αλλα ρωταω εσας που εχετε εμπειρια γιατι δεν εχω πειστει.

    Τα τελευταια 5 χρονια παιρνω 0,25 xanax καθε 4-5 μερες και εξακολουθει να με βοηθαει αλλα επειδη ειναι πολυ εθιστικο λεω μηπως να στραφω στα λεξο?μηπως για 10 μερες συνεχομενη χρηση μου δημιουργησει προβλημα και ειναι καλυτερα να παιρνω λεξο?

    παρακαλω ν' απαντησουν ΜΟΝΟ οσοι ξερουν μην μπερδευτω περισσοτερο...

    Τα ίδια ειναι πανω κατω....κ το ίδιο εξαρτησιογονα....κοιτα να αποφυγεις βενζοδιαζεπινες....γιατι ειναι ναρκωτικα.......λες οτι πινεις καθε 4 5 ημερες ζαναξ γιατι να μην πιεις ενα ποτηρι κρασι,cbd h κατι αλλο για να χαλαρωνεις,,,,ετσι θα αναπτυξεις εξαρτηση και θα αυξησεις τη συχνοτητα π θα τα πινεις,,,και μετα αντε να αποδεσμευτεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Δεν φοβάμαι τόσο την εξάρτηση όσο την ανοχή στην δόση με συνέπεια να χρειάζεται ν’αυξανω συνεχώς για να έχει αποτέλεσμα. Πολλοί την έχουν πατήσει έτσι!
    Oxi κι ετσι , τα παιρναν χρονια ......ακου που σου λεω ,,,,,,,

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Αυτό το cbd δεν είναι εξαρτησιογόνο; Να το δω αν είναι...
    το αλκοόλ μου προκαλεί κακη ποιοτητα ύπνου, οποτε θα προσπεράσω...Τελευταία έκανα γιόγκα αλλά λειτουργεί μόνο όταν δεν υπάρχει πολύ άγχος!
    Θα προσπαθήσω να μεινω στα 0,25 κάθε 4 μέρες όπως κάνω τόσα χρόνια .... απλα θα παίρνω λέξο που απ’ ότι διαβάζω εδώ είναι λιγότερο εξαρτησιογόνα. Κάποιοι μου είπαν και για το κλονοτριλ , θα το δοκιμάσω κι αυτό....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Αυτό το cbd δεν είναι εξαρτησιογόνο; Να το δω αν είναι...
    το αλκοόλ μου προκαλεί κακη ποιοτητα ύπνου, οποτε θα προσπεράσω...Τελευταία έκανα γιόγκα αλλά λειτουργεί μόνο όταν δεν υπάρχει πολύ άγχος!
    Θα προσπαθήσω να μεινω στα 0,25 κάθε 4 μέρες όπως κάνω τόσα χρόνια .... απλα θα παίρνω λέξο που απ’ ότι διαβάζω εδώ είναι λιγότερο εξαρτησιογόνα. Κάποιοι μου είπαν και για το κλονοτριλ , θα το δοκιμάσω κι αυτό....
    το CBD οχι δεν κάνει καμία απολύτως εξάρτηση... επίσης ο συνδιασμός CBD και αλκοόλ δεν είναι καλός όπως το ίδιο ισχύει και για τα φάρμακα.... όμως θα μπορούσε να βοηθήσει στην απεξάρτηση απο το αλκοόλ και της βενζοδιαζεπίνες....

    αλλά πρόσεχε με της βενζοδιαζεπίνες μην πίνεις αλκοόλ..... η αν πίνεις να πίνεις μετα απο 4 ωρες και λιγο... γιατί το φάρμακο εχει χρόνο ημιζωής πχ το xanax εχει 12 ώρες στο αίμα... τα άλλα οπως ειναι το lexo και το clonotril έχουνε μεγαλητερο χρόνο ημιζωής... και φυσικά παραπάνω χρονο δρασης για παράδειγμα το xanax ειναι το πιο επικίνδυνο σε εξάρτηση γιατι εχει απο 2-4 ώρες δράση άσχετα με τον χρόνο ημιζωής... τα τα λεξο και τα αλλα εχουνε εως και 6 ωρες... εχει να κάνει και με τον οργανισμό του καθένα μας...

    περνεις εκτός απο ηρεμιστικά και καπιο αλλο φάρμακο?

    καλο θα ηταν να σε δεί κάποιος καλός νευρολόγος ωστε να σε βοηθήσει να σταματήσεις αυτα τα φάρμακα και εγω ειμαι εξαρτημένος στο xanax και προσπαθώ τωρα με CBD σταδιακά να το κόψω....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Akis1 δεν παίρνω τίποτα από φάρμακα εκτος από ζαναξ .ουτε καν ντεπόν.

    ο ψυχίατρος μου είπε να παίρνω κάθε 4 μέρες 0,5 ζαναξ αν δεν μπορω να κοιμηθώ. Είπε ότι αυτή η συχνότητα λήψης δεν δημιουργεί πρόβλημα κτλ.

    Ωστόσο εγώ παίρνω κάθε 4-5 μέρες 0,25 ζαναξ όταν είμαι σε στρεσογόνο φάση. Μπορεί να περάσουν και 2 μήνες και να μην πάρω κανένα απολύτως . Η μπορεί να πάρω 0,25 ζαναξ κάθε δέκα μέρες.


    Το αλκοόλ δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και γενικά είμαι της υγιεινής ζωής απλα όταν αγχωθώ πολύ παίρνω 0,25 ζαναξ η αταραξ . Αλλά με απόσταση 4 μέρες τουλάχιστον από το προηγούμενο ζαναξ.

    Ώστε το λεξο μένει περισσότερο στον οργανισμό!!! Αυτό ήθελα να μάθω όταν άνοιξα το thread! Και αρχίζει να δρα σε κανα ημίωρο τελικά;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Αφου εισαι κομπλε κ το ελεγχεις με ζαναξ....ειναι ανουσιο να δοκιμαζεις αλλα η το λεξο.....επισης δεν πιστευω οτι υπαρχει λιγοτερο κ περισσοτερο εξαρτησιογονα βενζοδιαζεπινη......ετσι ξεκινησα εγω το clonotril και πλεον μετα απο χρόνια χρηση αλλα ακομα κ χρηση για λιγο καιρο κατέληξε ο χρονος δράσης στην αρχη να απο 6 περιπου ωρες πλεον να πιανει για 1 2 ωρες................αλλο ο χρονος ημιζωης κ αλλο ο χρονος που νοιωθεις την επιδραση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Pramital/lexotanil
    By a+b in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 63
    Last Post: 20-12-2016, 15:00
  2. lexotanil??
    By kaity in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2012, 22:35
  3. lexotanil k provlimata sto sex
    By ernesto_che in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-2010, 14:42
  4. lexotanil
    By gamder11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 19-01-2009, 15:15
  5. Lexotanil και ΕΝΤΟΝΟ άγχος
    By man_26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2007, 09:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •