ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 193
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    [quote]Originally posted by dodis
    μπομπουρίνα, πραγματικά σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο γιατί δυστυχως οι περισσότεροι δεν αντιδρούν το ίδιο με σένα....εμένα ο μπαμπάς μου έφτιαξε καινούργια οικογένεια αλλά η συμπεριφορά της συζήγου του ήταν απαίσια, λες και ήθελα να της κλέψω τον άντρα, με κάθε τρόπο προσπαθούσε να με ξεκοψει απο τον μπαμπά μου, να μην με βλέπει, να μην μιλάμε,να τον κάνει σαν τα μούτρα της, το κατάφερε βέβαια....
    σε αυτή την περίπτωση...

    dodi μου, στην δικη μας περιπτωση βοηθησαν πολυ τα παιδια. Και εγω περιμενα απο αυτα που ειχα ακουσει οτι η μικρη μας θα διεκδικουσε τον μπαμπα και θα με εφερνε σε αδιεξοδα. Αντι να προσκοληθει στον μπαμπα της ομως προσκοληθηκε σε μενα τοτε και η αγαπη της δεν μου αφησε αλλα περιθωρια απο το να την αγαπησω σαν παιδι μου. Ο γιος αντιθετα δεχοταν στωικα την νεα κατασταση και κλειστηκε στον εαυτο του. Την ημερα που αρραβωνιαστηκαμε, ο μικρος ειχε παει στη γιαγια και εκλειγε ολη μερα.Εγω ηθελα να ανοιξει η γη και να με καταπιει, ο αντρας μου με ειχε αφησει μονη εκεινη την ημερα με τα παιδια και η μικρη προσπαθουσε να καθησυχασει εμενα οτι θα του περασει του αδελφου της και ταυτοχρονα παρηγορουσε τον αδελφο της. Οταν εμεινα εγκυος ο μικρος το ειδε παλι αρνητικα και ειπε τοτε οτι ειναι ρεζιλικια να εχει ο πατερας του μεγαλα παιδια και να κανει και ενα μωρο στα 50. Για να το ξεπερασουμε περασα μια εγκυμοσυνη σαν να μην ετρεχε τιποτα. Δεν εδινα καμμια σημασια σε οτι θα επρεπε να κανω σαν εγκυο, ξεκουραση, χαλρωση, να μην σηκωνω βαρη κλπ. Τοτε ο μικρος αλλαξε και ενιωσε οτι αφου εγω δεν προστατευα τον εαυτο μου επρεπε να με προστατεψει αυτος. Αρχισε να μου αρπαζει πραγματα απο τα χερια γιατι ηταν βαρια, να μου απλωνει τα ρουχα για μην σηκωσω την λεκανη, μεχρι που γεννησα και ερχοταν καθε μερα στο μαιευτηριο και λατρεψε τον μπεμπη απο την πρωτη στιγμη. Οταν γυρισα στο σπιτι με το μωρο, οταν εκλαιγε και εγω μαγειρευα πχ για την οικογενεια, τους ελεγα αφηστετον να κλαψει και λιγο μην γινει κακομαθημενος. Οποτε τα μεγαλα παιδια ενιωσαν και παλι οτι επρεπε αυτα να τον προστατεψουν. Τωρα ο μπεμπης δεν ακουμπαει στο πατωμα απο τις πολλες αγκαλιες.
    Καθε φορα που τυλιγει τα χερακια γυρω απο τον λαιμο των μεγαλων παιδιων, νιωθω οτι ειμαι εγω που τα αγκαλιαζω και νιωθω οτι παιρνουν λιγη απο την αγαπη που τους λειπει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    ειλικρινά με συγκίνησαν πολύ αυτά που είπες....
    είναι πολύ τυχερά και τα παιδια αλλά και ο σύζηγος σου....
    και νομίζω πως πρέπει να σταθείς δίπλα τους εσύ...δεν μουφαίνεται πως έχουν και κανέναν άλλο δηλαδή για να πιαστούν...
    μπορείς να τους δώσεις τρυφερότητα,προστασία....
    αν τα μαλώσεις ή επέμβεις με λίγο πιο αυστηρό τρόπο όπως θα έκανες στο παιδί σου, δεν ξέρω αν θα το δεχτούν...
    απο την στάση που έχεις κρατήσει ίσως και να ακούσουν πιο πολύ τα λόγια τα δικά σου παρα οποιουδήποτε άλλου...απλά θέλει λίγο προσοχή...
    είναι μεγάλα παιδιά και μπορούν να καταλάβουν....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    σκέφτεστε να κάνετε δικό σας παιδί; γιατί κατά την γνώμη μου τα όποια προβλήματα τότε θα αρχίσουν να φαίνονται.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    λιτσάκι έχουν έναν μπέμπη...!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    συγνώμη δεν το κατάλαβα.υπάρχει παρόμοιο περιστατικό στο συγγενικό μου περιβάλλον και τα προβλήματα άρχισαν όταν γεννήθηκε και το άλλο παιδί.βέβαια η κυρία που είναι στην θέση που είσαι και εσύ τώρα μπορώ να πω πως παραμέλησε (εντός εισαγωγικών) το δικό της παιδί για να προσφέρει πολλά περισσότερα στα παιδιά του συντρόφου της και αυτά αργά μεν αλλά το κατάλαβαν και τώρα δεν την αλλάζουν με τίποτα.φυσικά αυτό χρειάστηκε πολύ υπομονή και επιμονή και αγάπη και φροντίδα και ώρες ατέλειωτων συζητήσεων πρώτα με τον σύντροφό της και μετά με τα παιδιά του.στην προκειμένη περίπτωση η μητέρα έχει χαθεί.από την στιγμή που έχεις την πρόθεση τότε τα αποτελέσματα θα είναι σίγουρα θετικά.να είσαι καλά τώρα και για πάντα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    εχει δικιο η Λιτσα. Αναποφευκτα παραμελεις το μωρο με την ελπιδα οτι δεν καταλαβαινει. Αλλα ο μικρος δεν θα περασει την βρεφικη ηλικια οπως τα μεγαλα γιατι δεν εχω τοσο χρονο να του αφιερωσω αφου πρεπει να φροντισω και τα αλλα μελη της οικογενειας, δεν μπορω να παιζω και να ξεφωνιζω μαζι του γιατι η μικρη δινει πανελλαδικες φετος και χρειαζεται ησυχια για να συγκεντρωθει, δεν ξοδευω για τον μπεμπη, ουτε δωρο χριστουγεννων ουτε δωρο γενεθλιων του πηραμε γιατι τα χρηματα προτιμουμε να τα ξοδευουμε για τα μεγαλα παιδια. Ακομα και στα βαφτισια του που του εφεραν δωρα απο τα Benetton για παραδειγμα τα πηγα πισω και ψωνισα για τα μεγαλα και τους ειπα οτι αυτα ειναι δωρο απο τον μπεμπη. Ακομα και ασημωματα οταν δινουν στο μπεμπη χρηματα τα δινω στα μεγαλα. Αυτα βεβαια αντιδρουσαν στην αρχη οτι αυτα ειναι λεφτα του μπεμπη αλλα τους ειπα:\"Παρτε τωρα τα λεφτα που ο μπεμπης δεν εχει αναγκη και σε 10 χρονια που θα εχετε πια δουλεια, θα σας ξεπαραδιαζει εκεινος\" και ειμαι σιγουρη οτι ετσι που τον κακομαθαινουν θα τον χαρτζηλικωνουν τα μαλλα!!!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    ένα μεγάλο μπράβο είναι το λιγότερο που μπορώ να σου πω επίσης σε ευχαριστώ για τα μαθήματα ανθρωπιάς που μου δίνεις.να είσαι σίγουρη πως αυτή η συμπεριφορά σου κάποτε θα γυρίσει και σε εσένα και τότε θα είσαι εσύ αυτή που θα φροντίζουν και θα αγαπούν όλοι οι υπόλοιποι γιατί πραγματικά το αξίζεις.νιώθω πολύ καλύτερα τώρα που ξέρω πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι ανάμεσά μας.συνέχισε έτσι και δεν θα βγεις χαμένη κάποτε η ζωή θα σου το ανταποδώσει και εύχομαι πολύ σύντομα.να είσαι καλά τώρα και για πάντα και πάλι μπράβο και ευχαριστώ.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    μπιμπι (με βολεύει καλύτερα, αν δεν σε πειράζει...!!) πιστεύω πως όλα αυτά που κάνεις είναι τόσο όμορφα και γλυκά, τα παιδιά είναι σίγουρα πολύ καλύτερα μαζί σας...δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις και τίποτε άλλο....είσαι δίπλα τους όσο περισσότερο μπορείς και προσπαθείς να μην τα κάνεις να αισθάνονται εκτός...τα προσέχεις σαν να είναι πραγματικά δικά σου, αυτό θα έπρεπε να κάνει τον σύζηγο σου να νοιώθει απίστευτα τυχερός που βρήκε τέτοια γυναίκα...!!
    όσο για τους βαθμούς στο σχολείο μιας και το ανέφερες, μπορείς να ρωτήσεις... \"θα ήθελα να έρθω στο σχολείο να πάρω εγώ τους βαθμούς σου, θέλεις?\" αν και αυτό είναι ένα απο τα πολλά...είναι όμως στην ηλικία που μπορείς να συζητήσεις τα πάντα μαζί τους...
    τι άλλο να κάνεις χρυσή μου γυναίκα....και πόσα κομμάτια να γίνεις πια? κάνεις πολλά και σίγουρα τα παιδιά το καταλαβαίνουν...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    αυτό θα έπρεπε να κάνει τον σύζηγο σου να νοιώθει απίστευτα τυχερός που βρήκε τέτοια γυναίκα...!!
    ΝΑΙ ΚΑΛΑ!!..... ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ : ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΣΕ ΧΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.

    όσο για τους βαθμούς στο σχολείο μιας και το ανέφερες, μπορείς να ρωτήσεις... \"θα ήθελα να έρθω στο σχολείο να πάρω εγώ τους βαθμούς σου, θέλεις?\"
    ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΟΤΑΝ ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΕΓΩ ΕΜΦΑΝΙΖΟΜΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΒΑΘΜΟΥΣ. ΤΗΣ ΕΧΩ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΙΤΑΛΙΑ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ. (ΕΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΜΜΙΑ ΑΔΕΙΑ!!!! ΚΑΛΗ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2008!!!) ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΑΝΕ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    ρε συ μπιμπι, by the way. Ποσο χρονων εισαι τωρα; Ποσο σε επηρρεασε η ολη κατασταση του διαζυγιου στην μετεπειτα ζωη σου;
    Πως τελικα τα εβγαλες περα με την ανταγωνιστικη νεα συζυγο; Η μαμα σου ηταν μακρια;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    χαχαχαχα...γέλασα πολύ!!! το μπιμπι είναι για σένα...χαχαχαχα...εγώ να σε φωνάζω μπιμπι γιατί σιδηρόδρομος το nick σου....!!!!:D:D:D:D:D
    είμαι 25, με επηρέασε όσο άφηνα να με επηρεάζει, κάποια στιγμή μεγαλώνοντας συνειδητοποίησα ότι απλά έτσι είναι η ζωή υπάρχουν και μαλ..
    απλά την έγραφα στα αρχ μου, δεν της έδινα σημασία, δεν ασχολιόμουν κάν, σαν να μην υπάρχει, απλά για να μην στεναχωρήσω τον μπαμπά μου, την έπαιρνα στην γιορτή της τηλέφωνο για χρόνια πολλά, πήγαινα πάντα με γεμάτα χέρια στα παιδιά κάθε φορά που πήγαινα,και αυτό έχε υπόψη σου ακόμα και όταν ήμουν σχολείο και δεν έβγαζα λεφτά και τα πλήρωνε η μαμά μου,ήταν κοντά μου πάντα....άγρυπνος φρουρός, εκείνη μάζευε όλες τις μαλ...του πατέρα μου όλα αυτά τα χρόνια και μου έλεγε πάντα τα καλύτερα, μέχρι που κάποια στιγμή μεγάλωσα και ξεστραβώθηκα!!!
    υπάρχει ένα τραγούδι...πως να κρυφτείς απ\' τα παιδιά, έτσι κι αλλίως τα ξέρουν όλα...ε, trust me, ισχύει...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Εχεις δικιο σε ολα. Ειδες τελικα πως το οτι ησουν με την μαμα σου ηταν καθοριστικο για την ζωη σου. Η μανα επουλωνει τα παντα και γινεται παπλωμα για να καλυψει τα λαθη των αλλων. Χαιρομαι για σενα ............μπιμπι!!!!!!!:

    διαβασε τι μου εστειλαν μολις στο mail:

    20 τρόποι για να διατηρήσετε την τρέλα σας σε υγιή επίπεδα...

    A Την ώρα του μεσημεριανού γεύματος, καθίστε σε ένα σταματημένο αυτοκίνητο με γυαλιά ηλίου και στοχεύετε διερχόμενα αυτοκίνητα με ένα στεγνωτήρα μαλλιών. Παρακολουθήστε εάν ελαττώνουν ταχύτητα.

    A Κάθε φορά ποu κάποιος σας ζητάει κάτι, ρωτήστε τον άμα θέλει και τηγανητές πατάτες με αυτό.

    A Tοποθετήστε το καλάθι τον αχρήστων πάνω στο γραφείο σας και βάλτε ετικέτα που να λέει εισερχόμενα.

    A Βάλτε καφέ χωρίς καφεΐνη στην καφετιέρα για 3 εβδομάδες. Όταν όλοι
    ξεπεράσουν την εξάρτησή τοuς στην καφεΐνη, αλλάξτε τον με espresso .

    A Τελειώνετε όλες σας τις προτάσεις με την φράση \'... Σύμφωνα με την
    προφητεία\'

    A Αντί να περπατάτε, προτιμάτε να πηδάτε, όσο πιο συχνά μπορείτε

    A Ρωτάτε όλους, τι φύλο είναι... ¶μα σας απαντήσουν γελάστε υστερικά.

    A Τραγοuδάτε μαζί με τους καλλιτέχνες στην όπερα.

    A Βάλτε κουνουπιέρα γύρω από το γραφείο σας και παίζετε τροπικούς ήχους όλη μέρα

    A Πείτε στο uς συναδέλφους σας να σας φωνάζουν με το όνομα που σας φωνάζουν στην πάλη, \'σκληρός βράχος\'

    A Όταν το μηχάνημα ΑΤΜ βγάλει τα λεφτά, φωνάξτε δυνατά, κέρδισα! κέρδισα!

    A Όταν φεύγετε από τον ζωολογικό κήπο, αρχίστε να τρέχετε και να φωνάζετε υστερικά, \'Τρέξτε να σωθείτε! Είναι όλα ελεύθερα!

    A Κατά την διάρκεια του δείπνου πείτε στα παιδιά σας ότι επειδή η οικονομία
    έχει τα χάλια της, πρέπει να δώσετε ένα από τα παιδιά σας

    A Στείλτε αυτό το μήνυμα σε κάποιον για να τον κάνετε να χαμογελάσει. Αυτό ονομάζεται θεραπεία...

    ΠΑΛΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    τι θες να πεις...????????όλα αυτά τα κάνω. Δεν είναι φυσιολογικά??????????????:D:D:D:D:D:D

    δυστυχώς έτσι είναι απλά στην δική σου περίπτωση, μπορείς να τα βοηθήσεις εσύ κι ας μην είσαι η μαμά τους...μπορείς να τους σταθείς...το θέλουν και αυτά.φαίνεται. έγραψε η μικρήη εσένα στο σχολείο, υπολογίζει σε σένα, ο τρόπος που φέρονται στον μπέμπη...όλα αυτά είναι σημάδια...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Boubourina πραγματικά σε θαυμάζω!

    Για την ανοχή σου, την συντροφικότητα σου, την μεγαλειώδη θέληση σου και πάνω από όλα μέσα στον χαμό εσύ γελάς!;)

    Δεν χρειάζονται κάτι άλλο τα παιδιά, θεωρώ ότι δεδομένης της κατάστασης που περιέγραψες, είναι και πολύ καλύτερα μαζί σου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    αυτό ξαναπες το...πραγματικά μπιμπι μου σου αξίζει ένα τεράστιο μπράβο...
    εγω που έχω ζήσει την ηλιθιότητα, την κατινιά, την κακία, την μαλ...και ανεγκεφαλιά σε όλο της το μεγαλείο...φτάσαμε δε στο σημείο να του χρεώσει ένα κάρο κάρτες και ακάλυπτες επιταγες, φυλακή κόντεψε να τον κλείσει για να μην μπορεί να δίνει λεφτά σε μενα, να μην με βλέπει...καλά όχι ότι έδινε, απλά για να το σιγουρέψει!!!!
    μακάρι να ήταν η γυναίκα του σαν κι εσένα...όμορφος άνθρωπος με ευαισθησίες και καλοσύνη...και γι\' αυτόν θα ήταν καλύτερα, θα ζούσε όμορφα, ήρεμα, θα ήταν ευτυχισμένος....αυτό είναι που έχει σημασία...γι\' αυτό πιστεύω πως μπορεί τα παιδιά να μην έχουν την συμπαράσταση, την φροντίδα, το νοιάξιμο, να μην νοιώθουν την αγάπη της αλλά ο θεός τους έστειλε εσένα... να\' σαι πάντα καλά...

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •