κρισεις πανικου μετα απο 9 χρονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    31

    κρισεις πανικου μετα απο 9 χρονια

    καλησπερα
    μετα απο 9 χρονακια που ειχα δει το εργο κριση πανικου και το ξεπερασα με τη βοηθεια συμβουλευτικης ψυχολογου και χωρις φαρμακα, να τα μας παλι.
    αυτη τη φορα οχι τοσο χαλια.
    απλα δεν μπορω να παω στη δουλεια μονη μου, με πιανουν οι γνωστες ζαλαδες, και μονο οταν ειμαι με τον συντροφο μου ειμαι οκ.
    επισκεφτηκα ξανα λοιπον την ψυχολογο μου και της ειπα να παρω κανενα φαρμακο αυτη τη φορα, αλλα μου ειπε οχι.
    το προβλημα μου ειναι οτι ζοριζομαι απιστευτα απο το πρωι μεχρι το βραδυ, στο μυαλο μου ολα ειναι μαυρα-τιποτα θετικο. το προβλημα το μεγαλο ειναι με τη δουλεια μου.κανω πωλησεις σε διαφορες περιοχες της χωρας και το αυτοκινητο ειναι βασικη προυποθεση.οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να εχω μαζι μου καποιον 24 ωρες το 24 ωρο.μηπως κανενα xanax θα με βοηθησει να ηρεμησω λιγο μιας και τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα απο την προηγουμενη φορα?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    42
    Το xanax θα μπορουσε να σε βοηθησει καθε φορα που πλησιαζει μια κριση πανικου.

    Μην το κανεις καραμελα ομως.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    31
    καλησπερα και παλι.
    σημερα επισκεφτηκα τη γιατρο μου και της ζητησα να παρω κανενα φαρμακο γιατι στη δουλεια δεν τα βγαζω περα, ενω στο ελευθερο χρονο ειμαι πολυ καλυτερα.
    μου ειπε οτι μπορω να το παλεψω χωρις φαρμακα ,αλλα μιας και εχω σοβαρο προβλημα στη δουλεια να παρω για 3 μηνες seroxat. μισο χαπι στην αρχη και 1 στη συνεχεια.
    η μονη μου ανησυχια ειναι αν εχει παρενεργειες ? μπορω να οδηγω ?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    17
    Γενικά αυτά τα φάρμακα έχουν πολύ μικρές παρενέργειες. Εμένα το seroxat μου είχε φέρει μια μικρή \"ζαβλακωμάρα\" τις 2-3 πρώτες μέρες. Μετά απολύτως τίποτα...

    Εγώ ακόμα κι εκείνες τις 2-3 μέρες μπορούσα να οδηγώ κανονικά αν και επειδή φοβόμουν ότι επειδή το μυαλό μου ήταν \"αλλού\" μπορεί να κάνω κανένα χαζοτρακάρισμα, το απέφυγα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    [ στο μυαλο μου ολα ειναι μαυρα-τιποτα θετικο]


    Μάρθα καλησπέρα, το βρήκες από μόνη σου το πρόβλημα.
    Εφόσον είναι όλα μαύρα στο μυαλό σου, όταν νιώθεις ήρεμη γράψε σε ένα κομμάτι χαρτί 2 -3 σκέψεις που σε μαυρίζουν και δίπλα γράψε τον αντίλογό σου. Είσαι τόσο σίγουρη ότι το συναίσθημά σου έχει λογική; Το σίγουρο είναι ότι δεν έχει γιατί δεν υπάρχει περίπτωση όλα να είναι μαύρα. Το \'\'όλα μαύρα\'\'είναι τόσο απόλυτο που δεν υπάρχει. Μήπως σμικρύνεις τα θετικά και μεγεθύνεις τα αρνητικά; Μήπως δίνεις πολύ βάση στο συναίσθημα το οποίο ίσως να μην είναι και τόσο αξιόπιστο;
    Μήπως έγινε κάτι συγκεκριμένο που σε αναστάτωσε και έχεις πάλι πανικούς; Το σίγουρο είναι ότι κάτι μας ενοχλεί και σκεφτόμαστε έτσι. Αν θυμάσαι πριν από λίγες μέρες είχα γράψει το δικό μου πόνο ο οποίος ίσως ακούστηκε αστείος αλλά με λίγη δουλειά (καταγραφή σκέψεων και αντίλογος) μετρίασα την ένταση των συναισθημάτων που μου προκαλούσαν πανικό και θλίψη.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    37
    Εγώ το μόνο που θα μπορούσα να πω επί του θέματος είναι πως οδήγηση και zanax είναι πράγματα ασύμβατα... Στον οργανισμό είναι βέβαια του καθενός το πως ανέχεται το κάθε σκεύασμα, αλλα από προσωπική μου εμεπιρία το φάρμακο αυτό είναι να το πάρεις και να κάτσεις σπίτι σου και να πέσεις μετά για ύπνο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ναι το ζαναξ ειναι ηρεμιστικο και το επερνα μονο βραδι .ειναι πολυ καλο μονο για ωρα ανακγης ομως,οχι για συνεχως

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •