lyrica
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: lyrica

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    lyrica

    καλησπερα παιδια

    πηγα σημερα στο γιατρο να του πω οτι εχω πολυ αγχος χωρις λογο και δε μπορω να χαλαρωσω μεα στη μερα και το βραδυ εχω αυπνιες.
    και επειδη εμενα το αγχος, η αυπνια και η στεναχωρια μου προκαλουν επεισοδια ψυχωτικα ειπα να τον ενημερωσω μιας και τα ζαναξ δε θελω να τα κανω καραμελες και δε με βοηθανε και ιδιαιτερα και δε θελω να εθιστω κιολας.
    μου ειπε να παιρνω 75-150mg το βραδυ και να τον ενημερωσω την αλλη εβδομαδα.
    μου ειπε οτι εχω γενικευμενη αγχωδη διαταραχη περα απο τη σχιζο.
    το εχει παρει κανεις? βοηθαει οντως στο αγχος και στον υπνο?
    ξερω πωε καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα σε καθε φαρμακο ααλλα θα ηθελα πολυ να εχω μια εικονα..

    οποιος εχει εεμπειρια θα το εκτιμουσα πολυ να με διαφωτισει..!
    ευχαριστω εκ των προτερων!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πηρα χτες 150mg αργησα λιγο να κοιμηθω..μετα απο καμια ωρα κοιμηθηκα. 12-13 ωρες υπνος και σημερα κοιμαμαι ορθια παραπαταω ειμαι σαν φυτο...
    Last edited by boo; 28-08-2019 at 20:57.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Boo εγώ έπαιρνα λυρικά για ένα χρόνο καλό είναι για άγχος και αϋπνία αλλά εγώ είχα εξαρτηθεί από αυτό σε κάποιες περιπτώσεις κάνει εξάρτηση είχα φτάσει να καταπίνω 2000mg...
    Με έφτιαχνε κανονικά αλλά αν δεν έχεις θέματα εξάρτησης για το άγχος είναι ότι πρέπει...

  4. #4
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Kavkaz12 View Post
    Boo εγώ έπαιρνα λυρικά για ένα χρόνο καλό είναι για άγχος και αϋπνία αλλά εγώ είχα εξαρτηθεί από αυτό σε κάποιες περιπτώσεις κάνει εξάρτηση είχα φτάσει να καταπίνω 2000mg...
    Με έφτιαχνε κανονικά αλλά αν δεν έχεις θέματα εξάρτησης για το άγχος είναι ότι πρέπει...
    Βοηθαει και στην κοινωνική φοβια παιδιά;;

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    πηρα χτες 150mg αργησα λιγο να κοιμηθω..μετα απο καμια ωρα κοιμηθηκα. 12-13 ωρες υπνος και σημερα κοιμαμαι ορθια παραπαταω ειμαι σαν φυτο...
    Πονοκεφαλους παρατηρησες;;; ξες αν βοηθαει στην κοινωνική φοβια;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    αντιεπιλεπτικο ειναι δε νομιζω να βοηθαει στην κοινωνικη φοβια αλλα δεν ειμαι και γιατρος.
    για γενικευμενη αγχωδη διαταραχη βοηθαει το λεει ως καποια ενδειξη.
    χτες μετα απο κανα 2ωρο κοιμηθηκα σαν πουλακι.
    σημερα ημου φυτο.κοιμομουν ορθια ειχα ασταθεια.ζαλιζομουν τουλαχισον μεχει το απογευμα..
    σαν μαστορωμενο ημουν.
    αυτα συνεβησαν σε μενα.ουτε πονοκεφαλος ουτε τιποτα.δε ξερω αν θα σε βοηθουσε αυτο.γιατρο δεν εχεις να ρωτησεις???ρωτα τον
    εμενα μου το εδωσε για να προλαβουμε ψυχωτικο επεισοδιο γιατι προς τα εκει οδευα..
    ειναι παλιο φαρμακο αλλα απο οτι βλεπω ειναι βαρυ..
    μεγαλη καταστολη..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Kavkaz12 View Post
    Boo εγώ έπαιρνα λυρικά για ένα χρόνο καλό είναι για άγχος και αϋπνία αλλά εγώ είχα εξαρτηθεί από αυτό σε κάποιες περιπτώσεις κάνει εξάρτηση είχα φτάσει να καταπίνω 2000mg...
    Με έφτιαχνε κανονικά αλλά αν δεν έχεις θέματα εξάρτησης για το άγχος είναι ότι πρέπει...
    εξαρτιεσαι απο το Lyrica??? δε μου αρεσει αυτο..ποσο γρηγορα εθιζεσαι?οπως και τα ζαναξ? και εγω σημερα δεν ειχα αγχος και κοιμηθηκα πολυ και βαρια..γενικα προσπαθω να μν εθιζομαι με τα φαρμακα.. και τα ζαναξ αντε να τα παρω για καμια εβδομαδα 0.25 ή 0.5 και μετα τα κοβω..
    εσενα τι παρενεργεις σου εφερνε?
    εμενα πολυ υπνο βαρυ, ζαλη σημερα. ασταθια. παραπατουσα κλπ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Εγώ παίρνω neurontin και ξέρω από αρκετά άτομα πως μοιάζει πολύ με το lyrica.
    Και ότι έχουν πάνω κάτω τις ίδιες παρενέργειες όσο αφορά τις υψηλές δόσεις.
    Αστάθεια σε σημείο να μην με κρατάνε τα πόδια μου και να πέφτω κάτω λες και μου έβαλαν τρικλοποδιά,υπνηλία σε μεγάλο βαθμό μέσα στην ημέρα,ζαλάδες.Αλλά μου έκανε πολύ καλό το φάρμακο,ούτε άγχος,ούτε στεναχώρια,ούτε ένταση.Έπαιρνα 1200 mg την ημέρα neurontin αλλά οι παρενέργειες ήταν δυνατές.Και έτσι θα το γυρίσουμε στα 300,2 φορές την ημέρα.
    Δεν νομίζω αν όντως μοιάζουν να θεωρηθεί εθιστικό.Έτσι μου είχε πει και ο ψυχιατρός μου.
    Βοηθάει αρκετά και ουσιαστικά.
    Το πολύ πολύ να το μειώσετε λίγο αν έχεις πολλές παρενέργειες η αν πας καλύτερα με αυτό το φάρμακο.
    Αν όντως όπως λένε μοιάζουν θα βοηθηθείς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια

    εψαξα για το neurodin και το lyrica και οντως επιδρουν στο ιδιο πραγματακι του εγκεφαλου.ισως για αυτο να εχουν ομοιοτητες.. δε ξερω..
    εχω να πω οτι μονο με 75mg lyrica χτες βραδυ σημερα δε μπορω να παω απο το ενα δωματιο στο αλλο...ζαλιζομαι πολυ..
    τα ιδια ειχα παθει και με το seroquel..
    τι να πω.. σκεφτομαι οτι μαλλον δεν αντεχει ο οργανισμος μου τετοια φαρμακα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    πως παει με το λυρικα βοηθαει σε τιποτα?????εχει οντως πολλες παρενεργειες αφου το θεορουν ελαφρυ οι γιατροι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    To Lyrica, το Neurontin, το Phenibut (συμπληρωμα για "αθλητες" για να κοιμουνται πιο ευκολα αλλα τρομερα εθιστικο) οπως και η Βακλοφενη (μυοχαλαρωτικο) ολα λιγο πολυ επιδρουν στους υποδοχεις GABA-B (στους GABA-A επιδρα αλκοολ και ηρεμιστικα). Η δουλευουν ή δεν δουλευουν σε μερικους ανθρωπους. Αν δουλευει το ενα, οι πιθανοτητες ειναι οτι θα δουλεψουν και ολα τα υπολοιπα λιγο πολυ. Τα εχω δοκιμασει ολα και δεν εχω καταλαβα κατι οσον αφορα το αγχος. Συγκεκριμενα το Lyrica ειχα φτασει μεχρι 450mg για να καταλαβω κατι, και το μονο που καταλαβα ηταν μια ζαλη, ενιωθα σαν μεθυσμενος χωρις καμια απολυτως αλλαγη στο αγχος ή αλλαγη διαθεσης. Απλα ο εγκεφαλος μου δεν ανταποκρινεται στους αγωνιστες GABA-B. Οποτε αν δεν καταλαβαινετε τιποτα με το Lyrica απο την πρωτη ωρα, δεν βλεπω κανενα νοημα να συνεχισετε να το παιρνετε αυτο ή τα παρεμφερη του.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Ξεκίνησα πάλι το λυρικά εγώ έμενα με πιάνει ως τα μπουνια....και στο άγχος και στην κατάθλιψη έχω ενέργεια και διάθεση που δεν είχα χρόνια ολόκληρα...το θεωρώ από τα καλύτερα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Kavkaz12 View Post
    Ξεκίνησα πάλι το λυρικά εγώ έμενα με πιάνει ως τα μπουνια....και στο άγχος και στην κατάθλιψη έχω ενέργεια και διάθεση που δεν είχα χρόνια ολόκληρα...το θεωρώ από τα καλύτερα...
    Εισαι τυχερος, ειχα διαβασει τα καλυτερα για αγχος και καταθλιψη αλλα δυστυχως δεν με πιανει καν ουτε αυτο ουτε τα αλλα. Και ειναι καλο φαρμακο, γιατι η ανοχη ανεβαινει πολυ πιο σιγα οπως και η σωματικη εξαρτηση.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    το λυρικα σε καταθλιψη με επιασε μεσα σε μια ωρα οσο παραξενο κι αν κουγεται οποιος διαβασει ομως δρα γρηγορα αλλα εχει χρονο δρασης 7 ωρες μονο και ναι η ανοχη ειναια αργη...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    τα αντικαταθλιπτικα δεν με πιανουν ισως λιγο το wellbutrin..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Lyrica
    By Piggy88 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-10-2018, 12:00
  2. Lyrica
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 07-04-2018, 14:03
  3. LYRICA
    By MARO_86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 07-03-2018, 11:26
  4. Lyrica
    By KARMA in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 27-04-2017, 09:55
  5. Lyrica
    By pagakis31 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-2008, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •