Παράξενες σκέψεις και συμβάντα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    33

    Exclamation Παράξενες σκέψεις και συμβάντα

    Γεια σας...Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να γράψω γι αυτό γράφω εδώ καάποιες σκέψεις και συμβαντα και θέλω μια γνώμη ...Έχω ραντεβού με το ψυχίατρο μετά από πολύ καιρό(με νέο ψυχίατρο) και δεν ξέρω αν θα πρεπει να τα πω και πως θα τα πω;;;

    1. Σκέφτομαι συνεχως στο μυαλό μου σαν ιδέα ...Όλη μέρα δεν φευγει στιγμή από το μυαλό μου...κάτι σιχαμερό...Ντρέπομαι που το λέω...Σκέφτομαι τον κάθε άνθρωπο ότι από τα οπίσθια του κάνει την ανάγκη του.....Έτσι σαν ιδέα...Όχι όταν δω ότι καποιος παει τουαλέτα και γυρίζει να σκεφτω ότι εκανε αυτό.....Αλλά είναι έμμονη ιδεα ότι αυτός-αυτή από κει βγάζει κάποια σιχαμερά πράγματα...Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι εντελώς μια φυσιολογικη λειτουργια του οργανισμού αλλά όλο και επιστρέφει η εμονη ιδεα στο μυαλο...Σκέφτομαι παραδειγμα μια κοπελα,πάει τουαλετα,μετα παει καθεται και μπορει να λερωθει η καρέκλα.....ή βλέπω ένα σκύλο στο δρόμο και αφοδευει και κολλαω οτι αυτο ειναι κατι τρομερό....Ή μιλαω με καποιον και μου λεει τη φράξη "χέστηκα" γι αυτό και γι αυτό το λόγο.....Είμαι τρελός που τα λέω αυτά;

    2.Παρόμοια σκέψη κάνω με τους ανδρες με τα πέος...Κοιτάζω ασυναίσθητα το παντελόνι στο δρόμο ή όπου να ναι και προσπαθω να υπολογισω στο μυαλό μου τη μορφή του, το μεγεθος του.....Νομίζω ότι όλοι οι άλλοι έχουν μεγαλύτερα πέη από μένα....Έχω φτάσει σε σημείο να πιστεύω ότι είμαι ομοφυλοφιλος αφού τα σκεφτομαι αυτά....

    3. Κάποιο βράδυ ενώ κοιμόμουν, δεν ξέρω πως εγινε, ξεκλίδωσα τη πόρτα του σπιτιου βγήκα εξω και την εκλεισα αφηνοντας τα κλειδια από μεσα...Κλειδώθηκα ...4 το πρωί..και χτυπούσα στη σποιτονικοκοιρα μεγαλη γυναικα να μου ανοιξει να περνω κλειδαρα...Δε ξερετε πόσο ντραπηκα...και δεν ηξερα τι δικαιολογια να της πω....

    Θέλω τη γνώμη σας γι αυτά που μου συμβαινουν...Αν μπορείτε...Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by logarpanos View Post
    Θέλω τη γνώμη σας γι αυτά που μου συμβαινουν...Αν μπορείτε...Ευχαριστώ!!!
    Το πρώτο που αναφέρεις νομίζω ότι φαίνεται στους περισσότερους σιχαμερό όπως και σε σένα, αν τους βάλεις να το σκεφτούν. Αλλά αυτό είναι το θέμα. Συνήθως δεν ασχολούμαστε με τέτοια ενώ εσύ έχεις κολλήσει εκεί.

    Για το δεύτερο δεν ξέρω τι να πω, εκτός από το ότι τέτοιες σκέψεις δε σε κάνουν ομοφυλόφιλο. Αν έλεγες ότι αυτή η σκέψη σε ερέθιζε, τότε ίσως, αλλά και πάλι όχι σίγουρα. Αλλά γιατί αυτό το μέρος του αντρικού σώματος δεν το σιχαίνεσαι; Κι από εκεί σιχαμερά πράγματα γίνονται. Έτσι είναι όμως η λειτουργία του ανθρώπινου σώματος. Πρέπει να αποβάλλει περιττές και τοξικές ουσίες.

    Όσο για το τρίτο, πρέπει να αναρωτηθείς και να εξηγήσεις πώς έγινε και βρέθηκες έξω από το σπίτι. Έγραψες ότι δεν ξέρεις πώς. Υποπτεύεσαι τουλάχιστον κάτι;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    33
    Το ξέρω ότι έχω κολλήσει.Σκέφτομαι λογικά ότι αυτή είναι μία βλακώδης σκέψη που κάνω ...Αλλά γιατί να το φάω αυτό το κόλλημα δε ξέρω και πως να το ξεπεράσω;

    Για το δεύτερο απλά δε το σιχαίνομαι....με το πρώτο έχω φάει κόλλημα.Δεν ξέρω και πως να το εξηγήσω....

    Για το τρίτο,μου εχει πει συγγενικό πρόσωπο ότι μπορεί στον υπνο μου να ξυπνησω να παραπατάω και να παραμιλάω.....έτσι μονο μπορω να φανταστω ότι το εκανα και βγήκα έξω.....και αν το εκανα αυτό είναι σημαδι ότι το μυαλο δε παει καλα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Θα μπορούσαν να συνδέονται το 1 με το 2; Ως προς το περιεχόμενο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by logarpanos View Post
    Το ξέρω ότι έχω κολλήσει.Σκέφτομαι λογικά ότι αυτή είναι μία βλακώδης σκέψη που κάνω ...Αλλά γιατί να το φάω αυτό το κόλλημα δε ξέρω και πως να το ξεπεράσω;

    Για το δεύτερο απλά δε το σιχαίνομαι....με το πρώτο έχω φάει κόλλημα.Δεν ξέρω και πως να το εξηγήσω....
    Λες ότι έχεις ραντεβού με ψυχίατρο. Έχεις όμως μιλήσει στο παρελθόν με ψυχολόγο για όλα αυτά ή για κάποιο λόγο αποφάσισες να πας κατευθείαν σε ψυχίατρο;

    Quote Originally Posted by logarpanos View Post
    Για το τρίτο,μου εχει πει συγγενικό πρόσωπο ότι μπορεί στον υπνο μου να ξυπνησω να παραπατάω και να παραμιλάω.....έτσι μονο μπορω να φανταστω ότι το εκανα και βγήκα έξω.....και αν το εκανα αυτό είναι σημαδι ότι το μυαλο δε παει καλα;
    Δηλαδή μιλάμε για μια μορφή υπνοβασίας; Αν συνέβη μόνο μια-δυο φορές δεν είναι πρόβλημα. Αν όμως η κατάσταση χρονίζει, νομίζω ότι πρέπει να δεις έναν ειδικό γιατρό. Μήπως παίρνεις ουσίες (φάρμακα, αλκοόλ ή άλλες) που μπορούν να επηρεάσουν την κατάσταση ύπνου;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    33
    Θέλω να παω σε ψυχίατρο γιατί νομιζω ότι περνάω καποια μορφή κατάθλιψης ή ψυχωσης...Και παλαιοτερα ειχα πάει ,μου ειχε γραψει αντικαταθλιπτικά αλλά από βλακεία μου τα έκοψα...Βέβαια θέλω να πάω και σε ένα ψυχολόγο ...Είχα κάνει μια διαδικτυακη συνεδρία πριν λιγο καιρό με μια ψυχολόγο και με συμβουλευσε ότι θα μου έκανε καλό να κάναμε μερικες συνεδρίες..Από αυτά που την ειπα συμπερανε ότι έχω κάτι σαν συνδρομο ναρκισιστή...Αλλα μου ειπε θα ήταν καλύτερα να εβρησκα καποιον από κοντα....

    Το περιστατικό της υπνοβασίας δεν ξέρω αν συμβαινει τακτικά γιατί μένω μονος μου εδώ και πολύ καιρό...Παλαιότερα που εμενα με την οικογενεια μου μου το ειχε πει ο αδερφος μου ότι συνεβη μία φορά...Το παραμιλητό παραπανω....Όχι δεν περνω ουσίες,ούτε φαρμακα ..Αλκοολ πινω σπανια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by logarpanos View Post
    Θέλω να παω σε ψυχίατρο γιατί νομιζω ότι περνάω καποια μορφή κατάθλιψης ή ψυχωσης...Και παλαιοτερα ειχα πάει ,μου ειχε γραψει αντικαταθλιπτικά αλλά από βλακεία μου τα έκοψα...Βέβαια θέλω να πάω και σε ένα ψυχολόγο ...
    Για το κομμάτι της κατάθλιψης, αν πράγματι υπάρχει, όντως ο ψυχίατρος είναι σχεδόν μονόδρομος. Οι περίεργες σκέψεις όμως που κάνεις για το ανθρώπινο σώμα είναι καθαρά για ψυχολόγο.

    Quote Originally Posted by logarpanos View Post
    Είχα κάνει μια διαδικτυακη συνεδρία πριν λιγο καιρό με μια ψυχολόγο
    Δεν ήξερα ότι αυτό γίνεται και στην Ελλάδα.

    Quote Originally Posted by logarpanos View Post
    Από αυτά που την ειπα συμπερανε ότι έχω κάτι σαν συνδρομο ναρκισιστή...
    Εσύ τι νομίζεις; Έχεις προσπαθήσει να κατανοήσεις τον εαυτό σου μόνος μετά από όσα άκουσες από την ψυχολόγο;

    Quote Originally Posted by logarpanos View Post
    Το περιστατικό της υπνοβασίας δεν ξέρω αν συμβαινει τακτικά γιατί μένω μονος μου εδώ και πολύ καιρό...Παλαιότερα που εμενα με την οικογενεια μου μου το ειχε πει ο αδερφος μου ότι συνεβη μία φορά...Το παραμιλητό παραπανω....Όχι δεν περνω ουσίες,ούτε φαρμακα ..Αλκοολ πινω σπανια.
    Νομίζω ότι σ' αυτή τη φάση δε χρειάζεται να κάνεις κάτι. Αν βέβαια επαναληφθεί, και ειδικά επειδή μένεις μόνος (που σημαίνει ότι μπορεί να κινδυνέψεις), τότε θα πρέπει να μιλήσεις μ' ένα γιατρό.

Similar Threads

  1. ΕΦΕΞΟΡ / ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-03-2019, 02:44
  2. Παράξενες συνήθειες
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 30-11-2012, 12:09
  3. Παραξενες ιστοριες!
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-2010, 12:37
  4. Replies: 9
    Last Post: 04-08-2009, 14:13
  5. Παράξενες εμμονές
    By Panos3082 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-05-2009, 01:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •