Συμβουλές για κάποιον πολύ αγχωμένο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 48 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 718
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Μίλησα όσο ειμασταν στο αυτοκίνητο με τον αδερφό μου και μου είπε θα είσαι καλύτερα εκεί στην πόλη σου και θα βγαίνεις όλη την ώρα. Να κανονίζεις με τις φίλες σου να μην μένω μέσα στο δωμάτιο μου.. Αυτά μου είπε
    γιατι δε δοκιμαζεις κατι φυτικο οσες ημερες εχεις αγχος....για να μπορεις νατο αντιμετωπιζεις πιο ευκολα,και να σε βοηθησει στο θεμα του φαγητου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Μίλησα όσο ειμασταν στο αυτοκίνητο με τον αδερφό μου και μου είπε θα είσαι καλύτερα εκεί στην πόλη σου και θα βγαίνεις όλη την ώρα. Να κανονίζεις με τις φίλες σου να μην μένω μέσα στο δωμάτιο μου.. Αυτά μου είπε
    Ο αδερφός σου έχει δίκιο. Αν ήξερες τι μεγάλο δώρο είναι να είσαι 21 με υγεία και όλο το μέλλον μπροστά σου, δε θα είχες άγχος. Επίσης πολλές φορές το άγχος έρχεται από τις προσδοκίες που έχουμε από τη ζωή και τον εαυτό μας, να είσαι ελαστική με τον εαυτό σου, θα κάνεις όπως όλοι μας λάθη, δεν είναι κακό αυτό, ένα ουπς θα λες και θα πας παρακάτω, μη χάνεις χρόνο με αναλύσεις.

    Μπορεί να σε αγχωνει η αλλαγή αλλά δε νιώθεις και μια άλλη πλευρά, τον ενθουσιασμό? Επένδυσε εκεί, φοβάμαι ναι αγχώνομαι ναι αλλά αυτό είναι ο ενθουσιασμός η έκπληξη, όλα τα ωραία είναι μπροστά, ακόμα και τα λάθη, ακόμα και όταν δε θα πάνε όπως τα υπολογίζουμε, ποτέ δεν πάνε , θα σκάσουν και οι όμορφες εκπλήξεις, εγώ είμαι 35 , αν μου λέγαν ένα εκατομμύριο ευρώ ή ξανά 21? Χωρίς δεύτερη σκέψη ...21 και πολλοί άλλοι νομίζω θα το διάλεγαν, όχι γιατί θα τα κάνω πιο σωστά αυτή τη φορά, αλλά για να ξαναζήσω τα λάθη, τα παλιά ή τα καινούργια

    Ε και μιας και είναι νέα, κάνε το εμβόλιο κατά του HPV , έτσι για να περάσουμε και ένα χρήσιμο μνμ, ενθουσιασου !!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Μίλησα όσο ειμασταν στο αυτοκίνητο με τον αδερφό μου και μου είπε θα είσαι καλύτερα εκεί στην πόλη σου και θα βγαίνεις όλη την ώρα. Να κανονίζεις με τις φίλες σου να μην μένω μέσα στο δωμάτιο μου.. Αυτά μου είπε
    Τα ίδια ακριβώς π λέει κ σε μένα ο δικός μου χαχα

  4. #19
    Quote Originally Posted by Maria10 View Post
    Τα ίδια ακριβώς π λέει κ σε μένα ο δικός μου χαχα
    Εμείς θα γινομασταν τρομερές φιλες! ;-)

  5. #20
    Ναι το ξέρω αυτό σκεφτομαι είμαι 21 γαμωτο και σήμερα έκανα τόσες άσχημες σκέψεις ότι θα μου πάει όλη ζωή στράφι και άλλα πολλά και έγινα χειρότερα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Ναι το ξέρω αυτό σκεφτομαι είμαι 21 γαμωτο και σήμερα έκανα τόσες άσχημες σκέψεις ότι θα μου πάει όλη ζωή στράφι και άλλα πολλά και έγινα χειρότερα
    γιατι να παει στραφι??γενικα σορρυ αλλα δεν πειθεις οτι βασανιζεσαι απο το αγχος....δεν μου πεφτει λογος βεβαια.....αλλα βλεπω τα ποστ σου να ζητας βοηθεια....λεγοντας οτι εχεις αγχος αλλα λεγοντας ασαφιες.....αφου το κουμανταρεις το αγχος σου οκ.....απο κει και περα εχεις σκεφτει τροπους πως θα μπορουσες να το αντιμετωπισεις?τι σε ανακουφιζει να κανεις οταν εχεις αγχος?εγω πχ με ανακουφιζει να κανω βολτες με αμαξι και να πινω ηρεμιστικα.....Εαν εχεις θεμα με το φαγητο και ειναι τοσο εντονο το αγχος....γιατι δεν πας και σε καποιο ψυχιατρο?

  7. #22
    Βασανιστηκα αρκετά.. Για εμένα δεν μου φαινόταν ασάφειες. Είναι στον καθένα πως βλέπει το καθετί. Αυτό με το φαγητό το έχει και ο αδερφός μου με το άγχος που δεν μπορεί να φάει. Όταν ξεκινήσω με την ψυχολόγο και θα αρχίζουμε να συζητάμε θα δούμε πως θα κατάληξει και αν όντως θα χρειαστεί ψυχίατρο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Όταν αγχώνεσαι, το στομάχι δεν αιματωνεται, το γαστρεντερικό γενικά υπολειτουργεί οπότε και για αυτό μας κόβεται η όρεξη. Εγώ από το άγχος είχα χάσει 9 κιλά σε 1.5 μήνα. Είτε δεν είχα όρεξη, είτε δεν κατέβαινε τπτ κάτω
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  9. #24
    Ακριβώς αυτό και άμα είσαι στην δική μου περίπτωση που είμαι αδύνατη το σκέφτεσαι και αυτό

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εγώ που είχα λίγα παραπάνω κιλά είχα γίνει στυλακι, μου λέγανε να το κρατήσω χαχα
    Τελικά όταν ένιωσα καλύτερα άρχισα το χλαπακιασμα και τα ξαναπηρα σιγά σιγά
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  11. #26
    Χαχαχχα δεν πειράζει να είμαστε καλά πάνω από όλα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Εμείς θα γινομασταν τρομερές φιλες! ;-)
    Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια αγχώνομαι τρομερά με τις εξεταστικές στη σχολή.. Κ τώρα π είμαι στου πτυχίου είχα κ γω θέμα με το στομάχι, με χτυπούσε όλο εκεί.. Άσε τι τραβούσα για να δώσω μάθημα

  13. #28
    Quote Originally Posted by Maria10 View Post
    Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια αγχώνομαι τρομερά με τις εξεταστικές στη σχολή.. Κ τώρα π είμαι στου πτυχίου είχα κ γω θέμα με το στομάχι, με χτυπούσε όλο εκεί.. Άσε τι τραβούσα για να δώσω μάθημα
    Πόσο σε καταλαβαίνω και εγώ... Έχω δώσει μάχες με το στομάχι για να πάω να δώσω μάθημα... Και το χειρότερο ξέρεις πιο είναι όσο αργούσα να πάρω τα θέματα τόσο χειροτερευε και αυτό που ένιωθα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Όταν αγχώνεσαι, το στομάχι δεν αιματωνεται, το γαστρεντερικό γενικά υπολειτουργεί οπότε και για αυτό μας κόβεται η όρεξη.
    Και σε μένα κόβεται η όρεξη. Αλλά δεν ξέρω πώς γίνεται σε άλλους να ανοίγει.

  15. #30
    Quote Originally Posted by Maria10 View Post
    Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια αγχώνομαι τρομερά με τις εξεταστικές στη σχολή.. Κ τώρα π είμαι στου πτυχίου είχα κ γω θέμα με το στομάχι, με χτυπούσε όλο εκεί.. Άσε τι τραβούσα για να δώσω μάθημα
    Και εμένα με πιάνει τότε

Page 2 of 48 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ντροπαλός/έλλειψη αυτοπεποίθησης απλά, ή κάτι πολύ πολύ παραπάνω;
    By deleted-member17-03-2016 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 590
    Last Post: 05-05-2016, 13:48
  2. Τι θα σκεφτοσασταν για καποιον που ιδρωνει πολυ χωρις λόγο?
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 47
    Last Post: 20-07-2015, 16:19
  3. Ενα τρελά αγχωμένο σώμα!!! ΦΟΒΟΣ!!!
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 28-08-2013, 15:50
  4. ξεχναω πολυ συχνα πολυ σοβαρα πραγματα
    By Danay1997 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-11-2012, 22:10
  5. Συμβουλες
    By Metalas656 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 30-06-2010, 03:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •