Πως σας αντιμετωπιζουνε στα κοινωνικα δίκτυα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    davidh
    Guest

    Πως σας αντιμετωπιζουνε στα κοινωνικα δίκτυα?

    Γεια σας παιδια.

    Πως σας αντιμετωπιζουνε στα κοινωνικα δίκτυα? Πχ. Facebook?
    Εγω βασικα εχω 3000 φιλους και χρονια τωρα κανεις δεν μου δινει σημασια. Ειδικα γυναικες που προσπαθω να κανω επαφες, δεν γινεται με τιποτα. Πολυ χαλια.

    Παλιοτερα σε καποιες ομαδες εγγραφα κατι που ηθελα και μεχρι και βρυσιδια ετρωγα..

    Πολυ μοναξια στο φεις. Και εχω φτασει να αναρωτιεμε.. τι στο διαολο 6 δις κοσμος αντε τα 3 να ειναι γυναικες, καμια δεν τους αρεσω για γνωριμια?

    Τσπ. Πολυ χαλια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Δεν προχωράει συνήθως με γυναίκες από το ίντερνετ, επειδή έχουν κιάλλους 100 άντρες να τους την πέφτουν ταυτόχρονα. Οπότε γιατί να ασχοληθεί η άλλη?

  3. #3
    davidh
    Guest
    Σε αυτο εχεις δικιο. Το χω σκεφτει κι εγω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Πως σας αντιμετωπιζουνε στα κοινωνικα δίκτυα? Πχ. Facebook?
    Με εξαίρεση το YouTube, στο οποίο διατηρώ ένα κανάλι ειδικού σκοπού, δεν έχω άλλη παρουσία στα κοινωνικά δίκτυα (και ειδικά στην πανώλη του facebook). Στο κανάλι μου λοιπόν υπάρχουν "likes" και "dislikes" αλλά σχεδόν όλα τα (ελάχιστα) μηνύματα που λαμβάνω είναι από θετικά έως ενθουσιώδη.

    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Πολυ μοναξια στο φεις. Και εχω φτασει να αναρωτιεμε.. τι στο διαολο 6 δις κοσμος αντε τα 3 να ειναι γυναικες, καμια δεν τους αρεσω για γνωριμια?
    Α, γι' αυτό το πράγμα μιλάς; Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό σε κανονικό dating site για να κάνεις τη δουλειά σου. Εκεί όλοι ξέρουν από την αρχή τι θέλουν. Το fb ξεκίνησε πολύ αλλιώς και το ότι έχει εξελιχθεί σε υποτυπώδες dating site είναι μια αναπόφευκτη παρενέργεια της ανθρώπινης φύσης που προκαλεί συνεχώς παρεξηγήσεις και στενοχώρια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Εδώ μπορεί να νιώθεις μοναξιά με κανονική παρέα, δε θα νιώθεις στο φεισμπουκ; εμένα μου την δίνουν αυτά τα δήθεν. Είμαι φίλη με κάποιον στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και παίζει να με συναντήσει στο δρόμο και να κάνει ότι κοιτάει αλλού.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by V for vendetta View Post
    Εδώ μπορεί να νιώθεις μοναξιά με κανονική παρέα, δε θα νιώθεις στο φεισμπουκ; εμένα μου την δίνουν αυτά τα δήθεν. Είμαι φίλη με κάποιον στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και παίζει να με συναντήσει στο δρόμο και να κάνει ότι κοιτάει αλλού.
    γιατι το λες αυτο?,δεν ξερεις πως θα αντιδρασει καποιος εκεινη την στιγμη ποτε μην λες ποτε

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μου εκαναν ετοιματα φιλιας καμια 500αρια ασχετοι ενω αυτοι που με ενδιεφεραν ηταν τσιου τσιου οτι φανει του λολοστεφανη.δεν ασχολουμαι καν

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by V for vendetta View Post
    Εδώ μπορεί να νιώθεις μοναξιά με κανονική παρέα, δε θα νιώθεις στο φεισμπουκ; εμένα μου την δίνουν αυτά τα δήθεν. Είμαι φίλη με κάποιον στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και παίζει να με συναντήσει στο δρόμο και να κάνει ότι κοιτάει αλλού.
    αφου δε κανει κανεις τιποτα για να το κανει να εχει νοημα πχ βρηκα μια ομαδα που υποτιθετε οτι αντιστοιχουσε στα ενδιαφεροντα μου και ολοι ανεβαζαν ατακες για πλακα σα να λυνουν σουντοκου καμια σοβαροτητα καμια ουσιαστικη πληροφωρηση χαβαλες για να περνα η ωρα

  9. #9
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα.... Το φβ είναι μια εικονική πραγματικότητα. Οπως ολα τα κοινωνικά δίκτυα. Τους πραγματικούς φιλους θα τους δεις στην ζωη.. το τι είναι πραγματικά ενας άνθρωπος. Αυτό έλειπε να μας καθορίζει το φβ την ζωη μας. Ενας άνθρωπος μπορεί να έχει 5000 φίλους στο φβ και στην ζωη του κανενα. Και ενας αλλος μπορει να μην εχει φβ και να εχει φίλους. Η ευτυχία που βρίσκεται? Να γράψεις σχολια ή να συνομιλήσεις με άσχετους.. ή να κανεις μια ουσιαστική συζήτηση σε ένα καφέ. Δεν λέω ότι είναι κακο να μιλας στο φβ. Αλλα εδώ βλέπω το άλλο άκρο. Να στεναχωριομαστε που δεν μας μιλάνε..
    Δοκιμάστε να γνωρίσετε ανθρώπους στην ζωή σας, ψαξτε τρόπους να τους προσελκύσετε (αν δεν ξερετε), αγαπηστε τον εαυτο σας οπως ειναι και οχι οπως θα ηθελε να ειναι για να τον πλασαρετε σε αγνώστους. Όλοι εχουμε τα καλα μας, τα ασχημα μας... Κανεις δεβ είναι τέλειος. Μην τον υποτιματε!!

  10. #10
    Mrgilleas
    Guest
    εχει δικιο ο george1520 οτι ειναι εικονικη πραγματικοτητα και να προσθεσω οτι και εγω ακομα οταν μπαινω fb βλεπω αρκετες δημοσιευσεις με φιλους μου που πηγαν διακοπες σε ενα εξωτικο μερος,με συνομηλικες μου που εχουν παντρευτει και εχουν απο 1 ή και 2 παιδια συν το συζυγο τους και τοσα ωραια πραγματα που δειχουν και ανεβαζουν με πιανει μια στεναχωρια οχι γιατι θελω το κακο του αλλου αλλα γιατι φοβαμαι πολυ για το δικο μου μελλον αν θα μπορω να πηγαινω και γω σε αυτα τα ωραια μερη αν θα εχω μια συντροφο ψυχικα υγιη αλλα πολλα ζηταω.με πιανει μια ζηλεια οταν βασανιζομαι απο μικρο παιδι και απο τα 20 μου χρονια που αλλοι ζουν ξενοιαστη ζωη χαπακωνομουν για να διατηρουμαι σε καλη ψυχικη υγεια.βεβαια παιρνω παρηγορια οταν ακουω για αλλους με αλλα προβληματα υγειας ή οταν δυσκολευνται στις δουλειες αλλα παντα κοιταω τα καλυτερα.ενταξει να λεω και παλι καλα εδω στη Συρια σκοτωνονται ποσοι νεοι για να υπερασπιστουν τη χωρα τους απο τοσους νεοφερμενους αλλα και ντοπιους τζιχαντιστες και βλεπεις παλικαρακια 20 και 22 ετων να σκοτωνονται να τους αποκεφαλιζουν και δε προλαβαν να χαρουν τη ζωη τους γι αυτο να λεμε δοξα το Θεο που δεν εχουμε πολεμο.μπορει να ειχαμε μια οικονομικη κριση που μας τσακισε αλλα τα χειροτερα περασαν ελπιζουμε σε καλυτερο αυριο.το χειροτερο πραγμα σε μια χωρα αλλα και σε ανθρωπους ειναι ο πολεμος.Στη Συρια τα περισσοτερα σπιτια ειναι ερειπια τοσες χιλιαδες νεοι που καταταγησαν στο στρατο και εμειναν να υπερασπιστουν τη χωρα τους σκοτωθηκαν χωρις να μπορεσουν να ικανοποιησουν τις επιθυμιες τους οπως να κανουν οικογενεια.

    με λιγα λογια δεν πρεπει να στεναχωριομαστε αν δεν μας μιλαει ο αλλος ουτε να θεωρουμε πραγματικη ευτυχια τα ποστ που ανεβαζει σε καποιο νησι ή χωρα του εξωτερικου καποιος.να ειμαστε ευτυχισμενοι με οσα εχουμε ακομα και να μην εχουμε τιποτα εχουμε ειρηνη στη χωρα μας και αυτο ειναι πολυ σημαντικο.Υεμενη,Συρια,Αφγ� �νισταν,Ιρακ,Λιβυη,Κεντροαφ ρικανικη δημοκρατια,Νιγηρια ( με τις δολοφονιες και απαγωγες που κανουν οι τζιχαντιστες της μποκο χαραμ),Λαικη δημοκρατια του Κονγκο(μαινεται εμφυλιος ποσα χρονια),Νοτιο Σουδαν,Σομαλια.ολα αυτα τα κρατη που ανεφερα εχουν πολεμους εμφυλιους κυριως ή ανταρτικο και τοσοι νεοι σκοτωνονται καθημερινα ,στην Υεμενη εν τω μεταξυ απο τον πολεμο που ξεκινησε το 2015 εχει ξεσπασει πεινα και ποσα μικρα παιδια φευγουν απο ασιτια.

    Γι αυτο μη στεναχωριεστε για κοπελες και σχετικα την σωματικη σας υγεια να εχετε καλα μιας και η ψυχικη μας υγεια εχει κλονιστει και να γινετε πιο δυνατοι.ξερω οτι στον δυτικο κοσμο που δεν εχει πολεμους ο μεγαλυτερος δολοφονος ειναι η μοναξια που οδηγει εμμεσως σε αυτοκτονιες μειωση προσδοκιμου ζωης στους ανθρωπους μιας και η μοναξια ειναι αρνητικο συναισθημα και φθειρει το οργανισμο μας αλλα να κοιταμε και λογο τις χωρες που εχουν πολεμο και σκανε βομβες πανω απο τα κεφαλια τους και χανουν και σπιτια ,και γυναικες και παιδια τα παντα

  11. #11
    george1520
    Guest
    Γιατι σε πιάνει η στεναχώρια; Ξέρεις οτι ειναι ευτυχισμένοι? Ε? Επειδή κάνουν διαφήμιση ένα κομμάτι της ζωης τους αυτόματα τους κανει ευτυχισμένους; Εγώ θεωρώ πως ευτυχισμένος άνθρωπος ειναι αυτος που δεν το φωνάζει. Αυτος που το δείχνει σημαίνει θελει κατι να κρύψει.. Το αλλο δηλαδή που κανει πχ μια γυναίκα "Στον άντρα της ζωής μου εύχομαι χρόνια πολλά. Να είναι καλα, να μας αγαπα κτλ". Το θεωρείς φυσιολογικό? Να εχει τον άντρα της μεσα στο σπίτι και να γραφει αυτα τα πράγματα στο φβ? Γιατί? Στον άντρα σου θες να το πεις, πες του τα. Απο την στιγμή που το γράφεις δημόσια, δεν θες να το πεις σε αυτόν, αλλα θες να δείξεις την τέλεια εικονα της οικογένειας. Εδω ενα ζευγάρι διπλα απο το σπίτι μου, μονο μποξ δεν παίζουν. Ολη μερα φωνές καβγάδες.. αλλα την μερα των γενεθλίων και των επετείων.. τσουπ στο φβ ευχες και πανηγύρια. Ή το αλλο που βάζουν οτι ειναι νοσοκομείο ή βάζουν φωτογραφίες με τραύματα κτλ. Τι θέλουν να δείξουν; Θέλουν σημασία. Εγω αυτούς τους ανθρώπους τους λυπάμαι! Η ζωή μας ειναι αυτη που ζούμε καθημερινά. Οχι αυτή που ποσταρουμε στο φβ.
    Last edited by george1520; 29-08-2019 at 11:03. Reason: διόρθωση

  12. #12
    YokoChoco
    Guest
    Δεν έχω fb και έχω βρεί την υγειά μου, τι να λέμε τώρα. Μεγάλη απάτη το face, το μόνο που θέλουν κάποιοι είναι να ανεβάζουν φώτο σε κλάμπ ή μπάρ και να τους κάνουν likes οι άλλοι. Το face έχει καταντήσει, το κοινωνικό δίκτυο για τα ''ψώνια''. Είσαι ''ψώνιο''; Κάνε facebook και instagram.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    το instagram με το fb δεν εχουν καθολου ομοιοτητες?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Προσωπικά είχα όταν βγήκε, μετά στο peak το έκοψα και τώρα μετά από πολλά χρόνια ξαναέκανα. Όπως σχεδόν κάθε τεχνολογικό εργαλείο, θέλει σωστή χρήση. Αν κάνεις 3000 φίλους προφανώς δεν είναι καλή χρήση. Κάνεις μόνο αυτούς που σε νοιάζει να έχεις μια επαφή έστω να μαθαίνεις τα νέα τους, κάνεις unfriend όσους/όσες είναι ψώνια ή θέλουν απλά να δείχνοντε, απλά διαγραφή, δεν είναι κακό.

    Προσωπικά το έκανα γιατί είναι εύκολος τρόπος να κρατήσεις επαφή με κάποιους που χάθηκες, αλλά δίνεις και την ευκαιρία σε κάποιον να σε βρει. Άλλος έφυγε για έξω άλλος άλλαξε πόλη κτλ ε να πεις ένα βρε τι κάνεις που είσαι ? Και αν βολεύει να πας για καφέ. Έχει και κάτι γκρουπ πχ για την δουλειά σου ή για αγγελίες που βολεύει.

    Επίσης βλέπεις τα events. Για κάτι που σε νοιάζει. Είναι στο χέρι σου να βάλεις τα φίλτρα εκείνα που θα σου κόβουν αυτά που δε θες ώστε να μένει αυτό που θες. Ε τώρα με 3000 φίλους τι περιμένεις ? Σαβουρα ολε. 50-250 το πολύ. Και κανείς μόνο γνωστούς add or accept ή νταξ 3-4 αγνώστους που σε ενδιαφέρουν έστω και γκομενικα, όχι 100 αγνώστους , χάνεις την σοβαρότητα του προφίλ.

    Φυσικά σχεδόν ποτέ check-in photo κτλ. Άντε ένα άλμπουμ που πήγες σε μια χώρα, έτσι για να βλέπουμε κι εμεις οι φίλοι, άντε κάνα γατάκι αστείο, άντε κάνα review κάπου που έφαγες για να ξέρουμε να πάμε ή όχι. Δηλαδή 3-4 post το μήνα MAX. (Μη πω το χρόνο 3-4 χαχα)

  15. #15
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Προσωπικά είχα όταν βγήκε, μετά στο peak το έκοψα και τώρα μετά από πολλά χρόνια ξαναέκανα. Όπως σχεδόν κάθε τεχνολογικό εργαλείο, θέλει σωστή χρήση. Αν κάνεις 3000 φίλους προφανώς δεν είναι καλή χρήση. Κάνεις μόνο αυτούς που σε νοιάζει να έχεις μια επαφή έστω να μαθαίνεις τα νέα τους, κάνεις unfriend όσους/όσες είναι ψώνια ή θέλουν απλά να δείχνοντε, απλά διαγραφή, δεν είναι κακό.

    Προσωπικά το έκανα γιατί είναι εύκολος τρόπος να κρατήσεις επαφή με κάποιους που χάθηκες, αλλά δίνεις και την ευκαιρία σε κάποιον να σε βρει. Άλλος έφυγε για έξω άλλος άλλαξε πόλη κτλ ε να πεις ένα βρε τι κάνεις που είσαι ? Και αν βολεύει να πας για καφέ. Έχει και κάτι γκρουπ πχ για την δουλειά σου ή για αγγελίες που βολεύει.

    Επίσης βλέπεις τα events. Για κάτι που σε νοιάζει. Είναι στο χέρι σου να βάλεις τα φίλτρα εκείνα που θα σου κόβουν αυτά που δε θες ώστε να μένει αυτό που θες. Ε τώρα με 3000 φίλους τι περιμένεις ? Σαβουρα ολε. 50-250 το πολύ. Και κανείς μόνο γνωστούς add or accept ή νταξ 3-4 αγνώστους που σε ενδιαφέρουν έστω και γκομενικα, όχι 100 αγνώστους , χάνεις την σοβαρότητα του προφίλ.

    Φυσικά σχεδόν ποτέ check-in photo κτλ. Άντε ένα άλμπουμ που πήγες σε μια χώρα, έτσι για να βλέπουμε κι εμεις οι φίλοι, άντε κάνα γατάκι αστείο, άντε κάνα review κάπου που έφαγες για να ξέρουμε να πάμε ή όχι. Δηλαδή 3-4 post το μήνα MAX. (Μη πω το χρόνο 3-4 χαχα)
    Έχω ένα φίλο που έχει το facebook μόνο για δουλειά και δεν ανεβάζει τίποτα, σχεδόν το έχει εγκαταλείψει. Ένας άλλος φίλος κάνει πολύ συχνά post ουσιαστικά αναζητά τα likes πάρα πολύ, κάτι σαν αυτοεπιβεβαίωση. Προσωπικά δεν μου αρέσει, το βαριέμαι, δεν μου βελτιώνει το διανοητικό μου επίπεδο, όπως δεν το κάνει ούτε η τηλεόραση.
    Είχα να δώ τηλεόραση πάνω από 5-6 χρόνια. Έβλεπα μόνο 2 εκπομπές κάθε Κυριακή στην ΕΡΤ που είχαν να κάνουν με τα Μοναστήρια, το ''ΧΑΡΑ ΘΕΟΥ'' και ''ΦΩΤΕΙΝΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ''... κάποια στιγμή προ 4-5 μήνες μου ήρθε η επιθυμία να κάθομαι το βράδυ να βλέπω ταινίες δράσης και επιστημονικής φαντασίας. Όμως τα ''x-factor'', ''survivor'', ''master chef'', σαπουνόπερες, κους κους κτλ δεν τα βλέπω καθόλου. Ξέρω πως υπάρχουν έχουν υψηλή τηλεθέαση αλλά μου είναι αδιάφορα.
    Προτιμώ να διαβάζω βιβλία ή να ακούω μουσική..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχαναγκασμοί με έμμονες λέξεις κοινωνικά
    By nick in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 29-01-2019, 12:56
  2. Κοινωνικά δίκτυα (facebook, instagram κλπ)
    By DelMem201217a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-2017, 09:44
  3. Κονωνικά δίκτυα
    By darkgrey in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 5
    Last Post: 20-02-2012, 12:35
  4. Ανθρώπινη Φύση - Κοινωνικά πειράματα σε ανθρώπους
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2009, 21:28
  5. το θρησκευτικο παραληρημα και τα κοινωνικα στερεοτυπα
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 71
    Last Post: 26-10-2009, 20:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •