Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410

    Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου

    Καλησπέρα παιδιά.
    Μπορεί κάποιος να μου πει τι συμπτώματα έχει το ΣΕΕ διότι έχω την εντύπωση ότι απέκτησα και αυτό.
    Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν τα πολύ εμπιστεύομαι.
    Τα δικά μου συμπτώματα είναι ότι με πιάνει συχνά αναγουλα και εμετός, κάθε φορά που θα πάω τουαλέτα θα κάνω διάρροια, και συνήθως όταν με πιάνει η ναυτία ενεργούμαι και μου περνάει.
    Μου μπήκε αυτη η υποψία.
    Έκανα γαστροσκόπηση, υπερήχους και αξονική σε όλο το γαστρεντερικό σύστημα πλην του εντέρου και είναι όλα φυσιολογικά.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Καλησπέρα παιδιά.
    Μπορεί κάποιος να μου πει τι συμπτώματα έχει το ΣΕΕ διότι έχω την εντύπωση ότι απέκτησα και αυτό.
    Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν τα πολύ εμπιστεύομαι.
    Τα δικά μου συμπτώματα είναι ότι με πιάνει συχνά αναγουλα και εμετός, κάθε φορά που θα πάω τουαλέτα θα κάνω διάρροια, και συνήθως όταν με πιάνει η ναυτία ενεργούμαι και μου περνάει.
    Μου μπήκε αυτη η υποψία.
    Έκανα γαστροσκόπηση, υπερήχους και αξονική σε όλο το γαστρεντερικό σύστημα πλην του εντέρου και είναι όλα φυσιολογικά.
    Τα ίδια έχω και εγώ φίλε... Απλά ολο αυτό μου έχει άφησει κουσούρι τν ναυτία δλδ πολύ συχνά όταν θα αγχωθω η θα έχω πιεστω για κάτι αυτό θα πάθω κατευθείαν

  3. #3
    Εγώ από αυτά που έχω διαβάσει είναι ότι από τα συμπτώματα του άγχους είναι ή θα έχεις ευερεθιστο έντερο ή θα έχεις δυσκοιλιοτητα. Και εμένα με πιάνει καμία φορά να πηγαινω τουαλέτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Καλησπέρα παιδιά.
    Μπορεί κάποιος να μου πει τι συμπτώματα έχει το ΣΕΕ διότι έχω την εντύπωση ότι απέκτησα και αυτό.
    Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν τα πολύ εμπιστεύομαι.
    Τα δικά μου συμπτώματα είναι ότι με πιάνει συχνά αναγουλα και εμετός, κάθε φορά που θα πάω τουαλέτα θα κάνω διάρροια, και συνήθως όταν με πιάνει η ναυτία ενεργούμαι και μου περνάει.
    Μου μπήκε αυτη η υποψία.
    Έκανα γαστροσκόπηση, υπερήχους και αξονική σε όλο το γαστρεντερικό σύστημα πλην του εντέρου και είναι όλα φυσιολογικά.
    ειναι κ αυτα....αλλα ειναι κ αλλα....ο γαστρεντερολογος τι σου ειπε να κανεις?σου ειπε αν εχεις σεε ή σπαστικη κολιτιδα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Εκεί πήγα γιατί έκανα αρκετούς εμετούς λόγω και μιας τροφικής δηλητηρίασης.
    Μου είπε ότι είναι ψυχογενή αιτία οι Εμετοί, αυτό.
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    ειναι κ αυτα....αλλα ειναι κ αλλα....ο γαστρεντερολογος τι σου ειπε να κανεις?σου ειπε αν εχεις σεε ή σπαστικη κολιτιδα?
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Πολύ σπαστικό πράγμα είναι δυστυχώς.
    Κάνεις κάτι γι'αυτό; Έχεις κάποιο τρόπο να μετριάσεις το σύμπτωμα;
    Quote Originally Posted by Geo93 View Post
    Τα ίδια έχω και εγώ φίλε... Απλά ολο αυτό μου έχει άφησει κουσούρι τν ναυτία δλδ πολύ συχνά όταν θα αγχωθω η θα έχω πιεστω για κάτι αυτό θα πάθω κατευθείαν
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  7. #7
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Πολύ σπαστικό πράγμα είναι δυστυχώς.
    Κάνεις κάτι γι'αυτό; Έχεις κάποιο τρόπο να μετριάσεις το σύμπτωμα;
    Δυστυχώς δεν εχω βρει κάτι που να με έχει βοηθήσει... Απλά το παλεύω με εσωτερική δουλειά... Επειδη και σε εμένα έχει γίνει ψυχολογικό πλέον... Εγώ είχα πάθει μια ίωση με έντονο βήχα και από τον βήχα έκανα εμετό... Και μετά μου έμεινε η ναυτία...εσυ κάνεις ακόμη και τώρα συχνά εμετους σε καθημερινή βάση?

  8. #8
    YokoChoco
    Guest
    Δεν έχω κάνει εξέταση αλλα ξέρω οτι έχω Ευερέθιστο Εντερο κ απλά έχω φτιάξει την διατροφή μου, οπότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα.Να πας σε διατροφολόγο να σου φτιάξει πλήρες πλάνο γευμάτων.

  9. #9
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Δεν έχω κάνει εξέταση αλλα ξέρω οτι έχω Ευερέθιστο Εντερο κ απλά έχω φτιάξει την διατροφή μου, οπότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα.Να πας σε διατροφολόγο να σου φτιάξει πλήρες πλάνο γευμάτων.
    Τι συμπτώματα είχες εσύ?

  10. #10
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Geo93 View Post
    Τι συμπτώματα είχες εσύ?
    Πρηξίματα στην κοιλιά, έντονους πόνους στα έντερα, πολλά αέρια και κάποιες φορές ασταμάτητη διάρροια. Παρουσιάζω κ δυσκοιλιότητα όταν τρώω πολύ πρωτείνη σκέτη(πχ σκέτο καλαμάκι κοτόπουλο, αλλά πλέον έχω ισορροπημένο διαιτολόγιο). Έκοψα φαγητά που με πείραζαν κ είμαι πολύ καλύτερα.
    Σκέψου τα μόνα λαχανικά που τρώω, είναι μαρούλι, καλαμπόκι κ καρότα βραστά.. επειδή έχω και Παλινδρόμηση στο Στομάχι δεν τρώω τομάτα κτλ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω εχω ευερεθιστο. Πρηζομαι παρα πολυ, εχουν πολλα αερια και βλένη στα κοπρανα όπως και διάρροιες και φυσικά πολυ πόνο . Η ναυτία που ειχα ηταν ψυχιατρική καθαρα και πέρασε με τς χαπια
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω εχω ευερεθιστο. Πρηζομαι παρα πολυ, εχουν πολλα αερια και βλένη στα κοπρανα όπως και διάρροιες και φυσικά πολυ πόνο . Η ναυτία που ειχα ηταν ψυχιατρική καθαρα και πέρασε με τς χαπια
    Ναυτία είχες σε καθημερινή βάση?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Τωρα πλέον όχι δεν κάνω
    Quote Originally Posted by Geo93 View Post
    Δυστυχώς δεν εχω βρει κάτι που να με έχει βοηθήσει... Απλά το παλεύω με εσωτερική δουλειά... Επειδη και σε εμένα έχει γίνει ψυχολογικό πλέον... Εγώ είχα πάθει μια ίωση με έντονο βήχα και από τον βήχα έκανα εμετό... Και μετά μου έμεινε η ναυτία...εσυ κάνεις ακόμη και τώρα συχνά εμετους σε καθημερινή βάση?
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  14. #14
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Τωρα πλέον όχι δεν κάνω
    Η ναυτία σου έχει μείνει η τν έχεις ξεπεράσει και αυτήν?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Geo93 View Post
    Ναυτία είχες σε καθημερινή βάση?
    Ναι καθημερινή βάση μαζι με αναγουλες. Σταμάτησε σταδιακα με τη αγωγή μου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΠΑΧΕΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ
    By savatage in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 20-05-2018, 01:43
  2. Τεινεσμός εντέρου βοήθεια!!
    By IPPOKRATIS1991 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-2016, 05:11
  3. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 01:08
  4. Βακτήρια του εντέρου προκάλεσαν ΙΔΨ και τελικώς θεραπεύθηκε με αντιβίωση !
    By ταλαίπωρος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2013, 20:09
  5. Υδροθεραπεια εντερου
    By zwgrafia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2009, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •