Επανασύνδεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    7

    Επανασύνδεση

    Θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες και από τρίτους..Ήμουν σε μια σχέση 1μιση χρόνο με ένα παιδί και με χώρισε πριν από 1 μήνα περίπου..Το θέμα είναι ότι παρόλο που ναι υπήρχαν κάποια προβλήματα είμασταν τόσο καλά που δν μπορώ να το περιγράψω με λόγια.πολυ πάθος πολύ χημεία πολύ έρωτας ταξίδια όνειρα σχέδια...τα προβλήματα π είχαμε ήταν κυριως (και τα λέω τώρα αυτά που τα βλέπω καλύτερα) ότι υπήρχαν εντάσεις λόγω της παρέας του στο θέμα του έξω..δν το βρίσκαμε πολύ εκεί..μου έβγαινε ανασφάλεια και δν το διαχειρίζομουν όπως έπρεπε με αποτέλεσμα να βγαίνουν γκρίνιες και πίεση από μεριάς μου..η αφορμή για το χωρισμό ήταν ένα ψέμα που του είπα γι να μάθω κατι!πιστευει ότι δν τον εμπιστεύτηκα ποτε κι ότι αυτό του περνούσα ενώ κάτι τέτοιο δν ισχύει..Λάθος μου μεγάλο!το θέμα είναι ότι είδα έναν άνθρωπο να κλαίει να μου λέει ότι με αγαπάει ότι είναι ερωτευμενος αλλά έχει χίλια δυο προβλήματα (οικογενειακά και δουλειάς) και θέλει να μείνει μόνος του,ότι από την στιγμή που το σκέφτηκε αυτό θα γίνει παρόλα τα συναισθήματα του..ότι θα μας περάσει ότι μπορεί να το μετανιώσει αλλά δν γίνεται..του έλεγα να μην τελειώνει κάτι πριν τελειώσει κι ότι να με αφήσει να κάνω μια προσπάθεια κι όπου βγει κι ότι είναι άδικο την στιγμή που συνηδητοποιεις πραγματικά κι εσυ τα λάθη σου να μην σε αφήνουν να κανεις τίποτα για να τα διορθώσεις..απόλυτος..πιεζό ταν να μου λέει όχι και το έβλεπα..έκανα προσπάθειες με κλάμματα με παρακαλητο,φιλια αγκαλιές παθος σε αγαπάω με αγαπασ Σε θελω με θέλεις αλλά η ίδια απάντηση..δεν γίνεται..δεν ξέρω πως να κινηθώ έχω κάποιες μέρες που τον έχω αφήσει..ξέρω όμως όταν τον δω και με κοιτάξει πως ακριβώς νιώθει..ότι με θέλει ακόμη..πως να συνεχίσω με αυτό και πως να κινηθώ;γιατί δν χάνονται έτσι οι μεγάλοι έρωτες έτσι δν είναι;πως να πιστέψω λοιπόν ότι δν θα γυρίσει ένας άνθρωπος που μου έλεγε και έδειχνε ποσο ερωτευμενος είναι;τι πιστευετε;
    Last edited by Elpida111; 31-08-2019 at 22:03.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Πιστευω οτι εχει βρει αλλη κοπελα,η ειναι ακομα στ ραντεβου, εκτος απο αυτο παιζει και τον σεναριο να τον επηρεασαν φιλοι,οικογενεια κ να σε σουταρε γι αυτο τον λογο....το οτι λες οτι ειναι μεγαλος ερωτας δν ξερω ποσο ειναι αληθεια, τουλαχιστον απο την δικια του μερια...ισως πρεπει ν προχωρησεις παρακατω.τα παρακαλητα ταιριαζουν μονο σε ανθρωπους χωρις αξιοπρεπεια κ προσωπικοτητα...αν θες ν μην εισαι σ αυτη την κατηγορια κοψτα.

  3. #3
    Ελπιδα γεια σου!καλα τα λες κ μας βαζει λιγο πολυ στο ζουμι!γνωμη μου απο την στιγμη που εχει παρθει η αποφαση του με τον εναν η αλλον τροπο...δεν μπορεις να κανεις κατι!να κατσεις αμετοχη κ οσο παραξενο τυχον σου ακουστει...ισως παιξει μεγαλο ρολο γιατι αν τον αφησεις ησυχο,θα του δωσεις χρονο να ηρεμησει κ να αποβαλλει το αγχος απο πανω του!
    Του ειπες λες ποσο τον αγαπας κλπ οποτε κοψε καθε σημαδι παρουσιας σου!για την ωρα τουλαχιστον!
    Εν τω μεταξυ δουλεψε μεσα σου κ αναρρωτησου τι θελεις απο αυτον τον ανθρωπο?εκτος του παθους που ειχατε οπως λες...βλεπεις στο προσωπο του αυτον με τον οποιο μπορεις να κινηθεις σε κατι ποιο σοβαρο?κ να πορευτειτε?αν ναι καλως...ξερεις εσυ τουλαχιστον απο την πλευρα σου τι ζητας!αν απλα στεναχωριεσαι κ λογικο ειναι που χωρισατε...κατσε κλαψε πονεσε κ θα σου περασει με το καιρο!
    Λες εχει θεματα οικογενειακα κ επαγγελματικα!τι ακριβως κ εσυ απο την πλευρα σου πως τον συμβουλευες?τι ηλικιες εχετε κ επισης εσυ εισαι οικονομικα ανεξαρτητη?μπορεις δηλ να προχωρησεις στο επομενο βημα μαζι του?αυτο της συγκατοικησης ενδεχομενως!οπως κ να χει ασε τον χρονο να κυλησει,1μ εχει περασει κ ακομα ειναι ζεστο!ασε αυτον μηπως κανει μια κινηση προς το μερος σου!εσυ απλα μεινε αφαντη για την ωρα!κ ασε τα παιδιαστικα στα σοσιαλ με μην τυπου τι κανεις?,τα λαικ κλπ...τιποτα εξαφανιζεσαι απο ολα!κρατησε τον φιλο για την ωρα κ μην τον σβησεις γιατι θα ειναι σαν να του κλεινεις την πορτα...κ δε θες κατι τετοιο!

  4. #4
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα.. Την φραση "Εχω προβλήματα και θελω χρόνο μονος μου, δεν φταις εσυ αλλα εγω" συνήθως την λενε οι δειλοι που θέλουν να χωρίσουν. ΑΛΛΑΑΑΑΑΑ υπάρχουν και οι άνθρωποι που οντως έχουν προβλήματα και έχουν την ανάγκη να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με την ζωή τους και δεν εχουν διάθεση για έρωτες. Εσυ αυτο που πρέπει να κάνεις ειναι να σκεφτείς αν όντως εχει προβλήματα... Τοσο σοβαρα ωστε αυτο που ειπε να ισχύει. Αντικειμενικα!!!

    Τωρα τι κανεις απο εδω και περα; Δεν παρακαλας!!! Ο άνθρωπος που παρακαλάει να μηβ τον χωρίσουν, να τον αγαπανε κτλ... Δεν ειναι ποθητος. Μην ρίχνεις τον εαυτό σου τοσο χαμηλά. Του περασες το μήνυμα οτι θες να είστε μαζι. Απο εδω και περα καμια επικοινωνία!! Ουτε τηλέφωνο, ουτε μήνυμα, ουτε φαξ. Ο λόγος; Πρωτο για να ασχοληθείς με τον εαυτό σου και δεύτερο για να τον κανεις να αναρωτιέται (καλα με ξεχασε). Το δεύτερο για να το κανει θα πρέπει να νιώθει πράγματα για σενα! Τωρα αν εχει αλλη κοπέλα ίσως να μην ασχοληθεί. Να ξέρεις σε αυτες τις περιπτώσεις οι άνθρωποι εκτιμανε την απουσια μας και οχι την παρουσία μας! Ο χρόνος θα σας δωσει την δυνατότητα να δειτε τα πράγματα όπως ακριβώς εχουν.

    Για πες μου.. σου αξίζει ενας άνθρωπος που σε παράτησε;;
    Last edited by george1520; 31-08-2019 at 11:13. Reason: διόρθωση

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    7
    Το θέμα της άλλης κοπέλας δεν υπάρχει καν σαν ενδεχόμενο..είμαστε και σε κοινές παρεες και πέραν του ότι θα το γνώριζα και από εκεί ένα πράγμα βασικό που μου είπε είναι ότι ποτέ δεν πίστεψες ποσο πολύ σε θελω..τον παρακαλούσα να μου πει ότι κάτι του έχει τελειώσει ότι δν με θέλει να πιαστώ από κάπου και μου έλεγε δν μπορώ να σου τα πω αυτά γιατί θα είναι ψέμματα..μέχρι και μια μέρα πριν χωρίσουμε κάναμε σχέδια και όνειρα και μου έλεγε ποσο ερωτευμενος νιώθει..η μαλακια;τα πιστεύω αυτά γιατί τα βλέπω...είχαμε κάτι τόσο καλό και είναι τόσο άδικο να χαθεί ετσι ενω φτάσαμε μέχρι εδώ..όχι πριν κλείσει ο κυκλοσ!οχι πριν του δείξω ότι μπορούμε,ότι μπορώ!.τα ξέρω αυτά για την απουσία και αυτό προσπαθώ να κάνω..ξέρω ότι είναι σε πολύ δύσκολη φάση ότι έγινε κι αυτό π έγινε με το ψέμα και το πήρε πολύ στραβά του γύρισε το μυαλό..ξέρω ότι δεν είναι καλά το βλέπω κάθε φορά που τον έχω δει έξω..απλά τι να σας πω ρε παιδιά είναι αυτό π λες όχι ρε φίλε δεν γίνεται δες τι άνθρωπο είχες δίπλα σου δες πως φερόταν δες ποσο σε θέλει..δν γίνεται να αλλαζουν αυτά και δν θα πιστέψω αυτό..δν μπορώ τουλάχιστον

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    10
    Ελπιδα καλησπερα.
    Κοιταξε.. εγω προσωπικα δεν θα πω αν εχει γκομενα η προβληματα κτλ... Το μονο που θα σου πω ειναι. Οτι αυτην την στιγμη ολα οσα νιωθεις... Λυπη-θυμο-στεναχωρια-κατηγορεις εσενα-τα λαθη σου ειναι λογικα. Αλλα σταματα οτι κανεις. Ειναι απολυτως φυσιολογικο.
    Οταν καποιος παρει αποφαση να χωρισει το αλλο του μισο εως τοτε. Δεν ειναι αποφαση στιγμης. Αλλα βδομαδων και οπως δεν την πηρε κατευθειαν δεν θα αλλαξει και κατευθειαν. 1 κινηση μονο... τον αφηνεις τελειως... καμια επαφη... καμια αφορμη επαφης (θυμηθηκα κατι κτλ) τπτ 0 ο μοναδικος τροπος να γυρισει ειναι να σκεφτει οτι εκανε μαλακια... και θα το σκεφτει αν δεν εχει αλλη σχεση... Υπομονη θελει και τπτ αλλο... Οσο δεν θα εχετε επαφη... κοιτα να φτασεις στο σημειο που ησουν σαν γυναικα 1 μερα πριν τα φτιαξετε... αυτη που ερωτευτηκε. Και εννοειται αν μπορεις και καλυτερη... τωρα ολα αυτα τα ακους σαν κατι μακρυνο δυσκολο και αρλουμπες. Το περασα πριν καποιο διαστημα. Μου το λεγανε ολοι δεν το πιστευα... και κατι ακομα... ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τον επηρεασε... αν δεν το θελουν δεν το κανουν. Οποτε μην αναλυεις και σκέφτεσαι τα παντα.. μονο κακο σε σενα κανεις... Καλη δυναμη. Το μονο σιγουρο ειναι οτι για να στε μαζι πρεπει να φτασετε σε σημεια που ησασταν στις αρχες...δλδ να σε κυνηγαει και να εχετε δυναμη ο ενας στον αλλον 50%- 50% γτ τωρα εφοσον παρακαλαγες να προσπαθησετε κτλ (το καναμε ολοι και το κανουν ολοι 99.99% )και να γυρισει θα εισαι μονιμα με ενα αγχος. Μην γινει αυτο εκεινο και τ αλλο και ξαναχωρισουμε...Να σου πω κατι ακομα... Τα παντα περνανε... και σε 2.5 μηνα απο τωρα θα λες... καλα τον θέλω σιγουρα? Αυτος με παρατησε... σκεψου Ελπιδα να ειχατε οικογενεια και παιδια που τοτε τα προβληματα σας θα ειναι ποιο μεγαλα... θα σε αφησει παλι,,,? ;) 8.000.000.000 ανθρωποι στον κοσμο ο ενας που θα πρεπει να εχεις διπλα σου δεν θα σε παρατησει ΠΟΤΕ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά συγγνώμη, αλλά κάθεσαι και λες "δεν καταλαβαίνει ότι τον θέλω, τον αγαπάω, δεν εκτιμάει αυτό που είχαμε" και δεν στέκεσαι στο ότι εσύ ήσουν η πρώτη που δεν το εκτίμησε όλο αυτό. Λες ότι είσαι σίγουρη ότι δεν έχει άλλη, ότι έχει αισθήματα για εσένα κτλ και παρ΄όλα αυτά εσύ είσαι αυτή που δεν τα εκτίμησες όλα αυτά και ήθελες να τον τεστάρεις συνεχώς και έφτασες σε σημείο να λες ψέματα για να ελέγχεις όποια κοπέλα συναναστρέφεται. Σκέψου δηλαδή να μην τον αγαπούσες και να μην ήσουν σίγουρη για αυτόν τι θα έκανες!

    Αυτό το κομμάτι φαίνεται ότι το προσπερνάς έτσι, λες και με μία συγγνώμη φιάχνουν όλα. Το πόσο πληγωμένος ένιωσε αυτός το σκέφτηκες; Το ότι προβληματίζεται για το πως θα συνεχιστεί μία σχέση έτσι αφού δεν του έχεις εμπιστοσύνη και δεν τον πιστεύεις δεν το έχεις σκεφτεί; Το ότι μόνη σου έβαλες τα χέρια σου και έβγαλες τα μάτια σου και κλόνησες την εμπιστοσύνη και την εκτίμηση που σου είχε από το πουθενά το σκέφτηκες;

    Εγώ νομίζω ότι τώρα είναι η ώρα να καθίσεις και να τα βρεις με τον εαυτό σου και να βρεις γιατί όλη αυτή η καχυποψία, η ανασφάλεια, η ζήλεια... Τι πρέπει να κάνεις για να βελτιωθείς εσύ πρώτα σε αυτό το κομμάτι και άσχετα από το τι θα γίνει μαζί του. Δώστου ένα διάστημα να σκεφτεί και να ηρεμίσει κι αυτός και μην τον πρήζεις. Είτε τελικά τα ξαναβρείτε είτε όχι, θα είσαι εσύ πιο ώριμη και έτοιμη για σχέση είτε με αυτόν είτε με άλλον.

    Ξαναλέω, μην το προσπερνάς έτσι αυτό, έχεις σοβαρό θέμα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    7
    Φυσικά και δν τα προσπερνάω κι αυτά και αυτός είναι ένας λόγος που κατηγορώ τον εαυτό μου...καλά δν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες βέβαια δλδ ποτε δν τον τεσταρα ποτε δν έψαξα κινητά και μαλακιες ΠΟΤΕ δεν του είπα δεν θα βγαίνεις με γκόμενες..απλά όταν είσαι ερωτευμενος σε κάποια πράγματα αφήνεσαι..
    Last edited by Elpida111; 02-09-2019 at 18:08.

  9. #9
    george1520
    Guest
    Γιατί με την συγκεκριμένη είχες θεμα; Είχες κάποια δείγματα;; Και τι ψέματα είπες;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Johny1984 View Post
    Ελπιδα καλησπερα.
    Κοιταξε.. εγω προσωπικα δεν θα πω αν εχει γκομενα η προβληματα κτλ... Το μονο που θα σου πω ειναι. Οτι αυτην την στιγμη ολα οσα νιωθεις... Λυπη-θυμο-στεναχωρια-κατηγορεις εσενα-τα λαθη σου ειναι λογικα. Αλλα σταματα οτι κανεις. Ειναι απολυτως φυσιολογικο.
    Οταν καποιος παρει αποφαση να χωρισει το αλλο του μισο εως τοτε. Δεν ειναι αποφαση στιγμης. Αλλα βδομαδων και οπως δεν την πηρε κατευθειαν δεν θα αλλαξει και κατευθειαν. 1 κινηση μονο... τον αφηνεις τελειως... καμια επαφη... καμια αφορμη επαφης (θυμηθηκα κατι κτλ) τπτ 0 ο μοναδικος τροπος να γυρισει ειναι να σκεφτει οτι εκανε μαλακια... και θα το σκεφτει αν δεν εχει αλλη σχεση... Υπομονη θελει και τπτ αλλο... Οσο δεν θα εχετε επαφη... κοιτα να φτασεις στο σημειο που ησουν σαν γυναικα 1 μερα πριν τα φτιαξετε... αυτη που ερωτευτηκε. Και εννοειται αν μπορεις και καλυτερη... τωρα ολα αυτα τα ακους σαν κατι μακρυνο δυσκολο και αρλουμπες. Το περασα πριν καποιο διαστημα. Μου το λεγανε ολοι δεν το πιστευα... και κατι ακομα... ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τον επηρεασε... αν δεν το θελουν δεν το κανουν. Οποτε μην αναλυεις και σκέφτεσαι τα παντα.. μονο κακο σε σενα κανεις... Καλη δυναμη. Το μονο σιγουρο ειναι οτι για να στε μαζι πρεπει να φτασετε σε σημεια που ησασταν στις αρχες...δλδ να σε κυνηγαει και να εχετε δυναμη ο ενας στον αλλον 50%- 50% γτ τωρα εφοσον παρακαλαγες να προσπαθησετε κτλ (το καναμε ολοι και το κανουν ολοι 99.99% )και να γυρισει θα εισαι μονιμα με ενα αγχος. Μην γινει αυτο εκεινο και τ αλλο και ξαναχωρισουμε...Να σου πω κατι ακομα... Τα παντα περνανε... και σε 2.5 μηνα απο τωρα θα λες... καλα τον θέλω σιγουρα? Αυτος με παρατησε... σκεψου Ελπιδα να ειχατε οικογενεια και παιδια που τοτε τα προβληματα σας θα ειναι ποιο μεγαλα... θα σε αφησει παλι,,,? ;) 8.000.000.000 ανθρωποι στον κοσμο ο ενας που θα πρεπει να εχεις διπλα σου δεν θα σε παρατησει ΠΟΤΕ
    Πολύ ωραία όλα αυτά που λες και είναι και πάνω κατω αυτά που λέω και με τους φιλους μου να σ πω την αλήθεια..Ζούσες παρόμοια περίπτωση;;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιατί με την συγκεκριμένη είχες θεμα; Είχες κάποια δείγματα;; Και τι ψέματα είπες;
    όχι δν είχα δείγμα ήθελα να ψάρεψω και είπα ψέμα αυτό το ψέμα!
    Last edited by Elpida111; 02-09-2019 at 18:12.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Α παναγια μου έκανες τοσο μεγαλο σφάλμα;;; Να σε κρεμάσουμε.
    Εκτος κι αν γενικά ήσουν ζηλιάρα και τον καταπιεζες

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    7
    Όχι αυτό έκανα..όχι δεν ήμουν γενικά ζηλιάρα δλδ δν έχω κάνει σκηνικά..εεε δν ξέρω σε θέμα πρώην ας πούμε..κοιτά εγώ το καταλαβαίνω ότι μπορεί να έβγαζα καμία φορά υπερβολικές συμπεριφορές αλλά όχι κάτι τραβηγμένο..τελοσπαντων από δω και πέρα τι κάνω..πως να ξεχάσω ότι την μια στιγμή είμασταν με αγκαλιές και σε θελω και την άλλη χωρίζαμε..δν μπορώ να αφήσω αυτόν τον άνθρωπο..
    Last edited by Elpida111; 02-09-2019 at 18:12.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Αν τον πίεζες και δεν τον άφηνες να βγαίνει με την παρέα του, ή τέλος πάντων με οποιονδήποτε, έκανες μεγάλο λάθος και τον έχασες. Τέλος.
    Μπορεί να μην άντεξε την πίεση γενικότερα.

  15. #15
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Elpida111 View Post
    Όχι αυτό έκανα..όχι δεν ήμουν γενικά ζηλιάρα δλδ δν έχω κάνει σκηνικά..εεε δν ξέρω σε θέμα πρώην ας πούμε..κοιτά εγώ το καταλαβαίνω ότι μπορεί να έβγαζα καμία φορά υπερβολικές συμπεριφορές αλλά όχι κάτι τραβηγμένο..το θέμα ειν όμως ότι του γύρισε το μυαλό σ αυτό..τελοσπαντων από δω και πέρα τι κάνω..πως να ξεχάσω ότι την μια στιγμή είμασταν με αγκαλιές και σε θελω και την άλλη χωρίζαμε..δν μπορώ να αφήσω αυτόν τον άνθρωπο..
    Αν δεν τον πιεζες κτλ τοτε βρηκε μια αφορμή για να σε χωρίσει..

    Ειτε τον θες πισω ειτε οχι την ιδια τακτική πρέπει να ακολουθήσεις.. Να εκαφανιστεις! Δεν παρακαλάς. Ασχολησε με τον εαυτό σου, στο να βελτιωθείς σαν άνθρωπος.. βγες με φίλους, διασκεδασε. Ασε τον χρόνο να σου δείξει αν οντως άξιζε αυτος ο άνθρωπος... Ο χρόνος θα τον κανει κι αυτον να σκεφτεί, να θυμηθεί, να αναρωτηθεί.. αν θελει να είστε μαζι θα γυρίσει. Αν οχιιιιι....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χωρισμός - Επανασύνδεση ?!?!
    By Giannis_s in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2015, 19:51
  2. θέλει επανασύνδεση;
    By frauleniazwi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 25-09-2013, 14:37
  3. επανασυνδεση
    By romantic paul in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-12-2012, 11:06
  4. Επανασυνδεση? 'Η ψευδαισθηση?
    By Antonella in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 18-11-2012, 22:58
  5. sex = επανασυνδεση
    By mayla93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-12-2011, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •