Τι γνώμη έχετε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36

    Τι γνώμη έχετε;

    Γεια σας!Τελευταια προβληματίζομαι για την υγεία μου και θα ήθελα την γνώμη σας.Ειμαι κοπέλα 20 ετών,δεν καπνίζω,έχω σχετικά φυσιολογικό βάρος με 2-3 κιλά παραπάνω,δεν πινω αλκοόλ.Ωστοσο γυμνάζομαι σπάνια και τρώω συχνά φαγητά απ’εξω.Το θέμα μου είναι το εξής.Εχω στραβό διάφραγμα και πολύ στενή μύτη,με αποτέλεσμα τους τελευταίους 3 μήνες να αναπνέω σχεδόν αποκλειστικά από το στόμα.Μεχρι το χειρουργείο που θα κάνω τον επόμενο μήνα,αγχώνομαι πολύ...Σκέφτομαι πως επιβαρύνω υπερβολικά την καρδιά μου επειδή δεν αναπνέω καλά.Δεν έχω χοληστερίνη ούτε αλλά προβλήματα κου να επιβαρύνουν την καρδιά.Επισης με εξέτασε καρδιολόγος και με βρήκε μια χαρά.Ποναει το στήθος μου όμως και πολλές φορές νιώθω μεγάλη κούραση εξαιτίας του θέματος αυτού...Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσω πρόβλημα στην καρδιά μου λόγω κακής αναπνοής.Τι πιστευετε;Αγχώνομαι πολύ...

  2. #2
    Έχεις κάνει εξετάσεις?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Έχεις κάνει εξετάσεις?
    Έχω κάνει ένα σωρό εξετάσεις αίματος και έχω πάει σε πολλούς γιατρούς τους τελευταίους μήνες.Ολοι τους μου είπαν ότι δεν έχω τίποτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ειναι φυσιολογικο να εχεις αγχωθει με το χειρουργειο. Για το διαφραγμα ειναι η για κατι αλλο; Παντως εφοσον εχεις καθαρες εξετασεις απο τους παντες, δεν νομιζω οτι εχεις καποιο λογο να ανησυχεις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα Maria26, το μπούκωμα της μύτης μπορεί να είναι κουραστικό αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να κουράσει τη καρδιά τόσο γρήγορα, μερικοί το έχουν χρόνια. Δοκίμασε σπρέι με αλατόνερο, μπορεί να ανοίξει η μύτη. Αφού θα κάνεις εγχείρηση πάντως θα το λύσεις μόνιμα το πρόβλημα. Επίσης το άγχος δεν βοηθάει και τα φαγητά με πολλά λιπαρά και ζάχαρη.

  6. #6
    Εφόσον έχει δρομολογηθεί το θέμα με την διόρθωση του διαφράγματος δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι παραπάνω...Και δεν θα έχεις κανένα θέμα στην καρδιά επειδή έχεις στραβό διάφραγμα...απλά είναι ο φόβος σου ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όταν κάτι μας ενοχλεί, ακόμα και κάτι πολύ απλό, τείνουμε να αγχωνόμαστε και να κάνουμε περίπλοκες και υπερβολικές σκέψεις και να το πω πολύ απλά, να κάνουμε την τρίχα τριχιά. Καρδιακός δεν γίνεσαι έτσι απλά, στο είπαν και οι γιατροί ότι δεν έχεις κάτι.
    Άλλωστε το πρόβλημα με την αναπνοή σου θα λυθεί πολύ σύντομα... Εννοείς ρινικό διάφραγμα φυσικά... Είναι μια πολύ απλή επέμβαση χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, συνήθως την κάνεις το πρωί και βγαίνεις το βράδυ, άντε να μείνεις στο νοσοκομείο βαριά ένα βράδυ. Κάντην να ξεμπερδεύεις.

Similar Threads

  1. Τι γνώμη έχετε?
    By KARMA in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 28-02-2019, 19:22
  2. Replies: 34
    Last Post: 18-02-2019, 15:18
  3. τι γνωμη εχετε για τους μαθητες που κοροιδευουν αλλους στα σχολεια;
    By Anna Mar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 21-04-2016, 11:34
  4. τι γνώμη έχετε για το cipralex?
    By Nightmare111 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 28-03-2012, 02:41
  5. Τι γνώμη έχετε για τη φανερή απιστία;
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 293
    Last Post: 21-06-2010, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •