ψυχοθεραπεία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    7

    ψυχοθεραπεία;

    Καλησπέρα. Έχω αποφασίσει να πάω σε ψυχίατρο λόγω έντονου άγχους, κυρίως, και έχω κάποιες απορίες. Αρχικά, επειδή η ψυχίατρος που θα πάω φαίνεται πως είναι και ψυχοθεραπεύτρια, μπορώ απλά να πηγαίνω κάποιες φορές για συνταγή, ίσως, χωρίς να συζητάω πολύ μαζί της; Δεν ξέρω αν βγάζει νόημα, αλλά δεν μπορώ να μιλάω σε άλλους για κάποια θέματα που έχω, συνέχεια, αλλά ούτε είμαι σε καλή οικονομική κατάσταση έτσι ώστε να πηγαίνω αρκετά συχνά. Αυτό που θα ήθελα θα ήταν να πηγαίνω μερικές φορές τον μήνα (ίσως) για τη συνταγή, κυρίως. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή θα είναι σαν να πηγαίνω σε ψυχολόγο αλλά και με φαρμακοθεραπεία (αν μου δώσει); Αν δεν είναι έτσι μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως δουλεύει; :/ Ίσως είναι χαζή ερώτηση... Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Maeiantal View Post
    Καλησπέρα. Έχω αποφασίσει να πάω σε ψυχίατρο λόγω έντονου άγχους, κυρίως, και έχω κάποιες απορίες. Αρχικά, επειδή η ψυχίατρος που θα πάω φαίνεται πως είναι και ψυχοθεραπεύτρια, μπορώ απλά να πηγαίνω κάποιες φορές για συνταγή, ίσως, χωρίς να συζητάω πολύ μαζί της; Δεν ξέρω αν βγάζει νόημα, αλλά δεν μπορώ να μιλάω σε άλλους για κάποια θέματα που έχω, συνέχεια, αλλά ούτε είμαι σε καλή οικονομική κατάσταση έτσι ώστε να πηγαίνω αρκετά συχνά. Αυτό που θα ήθελα θα ήταν να πηγαίνω μερικές φορές τον μήνα (ίσως) για τη συνταγή, κυρίως. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή θα είναι σαν να πηγαίνω σε ψυχολόγο αλλά και με φαρμακοθεραπεία (αν μου δώσει); Αν δεν είναι έτσι μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως δουλεύει; :/ Ίσως είναι χαζή ερώτηση... Ευχαριστώ.
    ποια συνταγη?παιρνεις φαρμακα?.......εσυ θα επιλεξεις οτι νομιζεις ειναι καλυτερο για εσενα κ σε βολευει......αν πας σε ψυχιατρο θα πηγαινεις 1 2 φορες το μηνα και θα σου γραφει τα φαρμακα,κ θα σε παρακολουθει......αν σ πει κ για ψυχοθεραπεια μαζι απο 2 ως 4 φορες το μηνα......ο ψυχολογος λογικα μια φορα τη βδομαδα......για τα χρηματα μπορεις να κλεινεις σε δημοσιο νοσοκομειο βεβαια η αναμονη μπορει να ειναι κ 4 μηνες οποτε δε κανεις δουλεια....επισης μπορεις να βρεις γιατρο που να φτιαξεις εσυ το προγραμμα ποτε κ οσο θες να πηγαινεις

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΛΠ
    By Thodoris2002 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2019, 23:26
  2. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By a+b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 11-01-2016, 23:59
  3. ψυχοθεραπεια
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 20-05-2013, 17:21
  4. ψυχοθεραπεία
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-09-2011, 19:42
  5. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-10-2009, 15:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •