Απεγνωσμένη ψυχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26

    Απεγνωσμένη ψυχή

    Είμαι γκέυ άνδρας 32 ετών, μένω και εργάζομαι στο Λονδίνο εδώ και 6 χρόνια και είμαι single όλο αυτό το διάστημα. Έχω κάνει άπειρα ραντεβού αλλά δυστυχώς τα άτομα που βρίσκω δεν είναι για μένα. Αρχές Σεπτεμβρίου 2018 πήγα ένα τριήμερο στο Δουβλίνο μόνος μου για να ηρεμήσω, μετά από ένα δύσκολο διάστημα στα προσωπικά μου και μιας μινι κατάθληψης που πέρασα, και εκεί γνώρισα ένα αξιαγάπητο παιδί με το οπίο περάσαμε το ΣΚ μαζί. Για να μην τα πολύ λόγω, με το παιδί αυτό είμαστε σε εξ αποστάσεως σχέση εδώ και 1 χρόνο, βρισκόμαστε συχνά (μια στο Δουβίνο μια στο Λονδίνο) και μιλάμε καθημερινά και μπορώ να πω ότι τον ξέρω αρκετά καλα. Τον αγαπάω και αυτός το ίδιο και βλέπω ότι πληρεί όλες τις προυποθέσεις για κάτι παραπάνω. Το βασικό πρόβλημα ωστόσο ειναι ότι δεν έχει ευρωπαικό διαβατήριο διότι είναι από Βραζιλία που σημαίνει ότι οι επιλογές που έχουμε να προχωρήσουμε μαζί είναι περιορισμένες. Μόλις τελείωσε ένα πρόγραμμα αγγλικών που του έδωσε τη βίζα για όλο αυτό το διάστημα και τώρα για να συνεχίσει να μενει Δουβλίνο (δεν θέλει με τίποτα να γυρίσει Βραζιλία) ξεκινάει ένα Bachelor εκεί που διαρκεί 3 χρόνια. Θα ήθελα πραγματικά να ζήσουμε μαζί στο Λονδίνο, να καναμε διακοπές μαζι κτλ. Υπάρχουν τρεις επιλογές: 1) Ο πιο εύκολος τρόπος για να τον φέρω Λονδίνο είναι να παντρευτούμε. Ειλικρινά τον αγαπάω πολύ και θα ήθελα να τον παντρευτώ αλλά φοβάμαι μήπως όλο αυτό δεν λειτουργήσει γιατί γνωριζόμαστε λίγο, δεν έχουμε ζήσει καιρό μαζί και φοβάμαι μήπως κάτι πάει στραβά κτλ. 2) Να συνεχιστεί η εξ αποστάσεως σχέση για αλλά 3 χρονια όσο σπουδάζει κάτι πού είναι πολύ κουραστικό και στάσιμο επίσης και 3) Να τον χωρίσω και να προσπαθησω να βρω κάτι άλλο.

    Θελω την γνώμη σας παρακαλώ. Εκ τον προτέρων σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Δεν είχες ξανα ανοίξει ίδιο θέμα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Δεν μου είχαν σχολιάσει πολύ γι'αυτό και το ξανα-postara. Περίμενα το σχόλιο σου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Οι προοπτικές του αν έρθει στο Λονδίνο ποιές είναι; Θα βρει εύκολα δουλειά, θα προσαρμοστεί στη ζωή εκεί ή θα είναι κρεμασμένος από πάνω σου; Στο Δουβλίνο δουλεύει; Έχει κάτι σταθερό ή κάποιες προοπτικές εκεί; Εσύ να πας Δουβλίνο αποκλείεται;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Εάν έρθει Λονδίνο θα ψάξει για δουλειά. Αυτή τη στιγμή δουλεύει σε ένα μεγάλο εστιατόριο/ καφέ στο Δουβλίνο και ταυτόχρονα ξεκινάει τώρα Bachelor σε ΙΤ. Νομίζω ότι θα πρέπει τουλάχιστον να τελειώσει το πτυχίο του εφόσον το ξεκινησε που σημαίνει ότι ίσως θα πρέπει να πάω εγώ εκεί... Το θέμα είναι ότι πρέπει να περιμένω ως τον Μάιο σίγουρα για να πάρω την βρετανική υπηκοότητα και μετά θα είμαι πιο ελεύθερος να φύγω από Αγγλία. Τι λες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by anapofasistos123 View Post
    Είμαι γκέυ άνδρας 32 ετών, μένω και εργάζομαι στο Λονδίνο εδώ και 6 χρόνια και είμαι single όλο αυτό το διάστημα. Έχω κάνει άπειρα ραντεβού αλλά δυστυχώς τα άτομα που βρίσκω δεν είναι για μένα. Αρχές Σεπτεμβρίου 2018 πήγα ένα τριήμερο στο Δουβλίνο μόνος μου για να ηρεμήσω, μετά από ένα δύσκολο διάστημα στα προσωπικά μου και μιας μινι κατάθληψης που πέρασα, και εκεί γνώρισα ένα αξιαγάπητο παιδί με το οπίο περάσαμε το ΣΚ μαζί. Για να μην τα πολύ λόγω, με το παιδί αυτό είμαστε σε εξ αποστάσεως σχέση εδώ και 1 χρόνο, βρισκόμαστε συχνά (μια στο Δουβίνο μια στο Λονδίνο) και μιλάμε καθημερινά και μπορώ να πω ότι τον ξέρω αρκετά καλα. Τον αγαπάω και αυτός το ίδιο και βλέπω ότι πληρεί όλες τις προυποθέσεις για κάτι παραπάνω. Το βασικό πρόβλημα ωστόσο ειναι ότι δεν έχει ευρωπαικό διαβατήριο διότι είναι από Βραζιλία που σημαίνει ότι οι επιλογές που έχουμε να προχωρήσουμε μαζί είναι περιορισμένες. Μόλις τελείωσε ένα πρόγραμμα αγγλικών που του έδωσε τη βίζα για όλο αυτό το διάστημα και τώρα για να συνεχίσει να μενει Δουβλίνο (δεν θέλει με τίποτα να γυρίσει Βραζιλία) ξεκινάει ένα Bachelor εκεί που διαρκεί 3 χρόνια. Θα ήθελα πραγματικά να ζήσουμε μαζί στο Λονδίνο, να καναμε διακοπές μαζι κτλ. Υπάρχουν τρεις επιλογές: 1) Ο πιο εύκολος τρόπος για να τον φέρω Λονδίνο είναι να παντρευτούμε. Ειλικρινά τον αγαπάω πολύ και θα ήθελα να τον παντρευτώ αλλά φοβάμαι μήπως όλο αυτό δεν λειτουργήσει γιατί γνωριζόμαστε λίγο, δεν έχουμε ζήσει καιρό μαζί και φοβάμαι μήπως κάτι πάει στραβά κτλ. 2) Να συνεχιστεί η εξ αποστάσεως σχέση για αλλά 3 χρονια όσο σπουδάζει κάτι πού είναι πολύ κουραστικό και στάσιμο επίσης και 3) Να τον χωρίσω και να προσπαθησω να βρω κάτι άλλο.

    Θελω την γνώμη σας παρακαλώ. Εκ τον προτέρων σας ευχαριστώ πολύ!
    χμ..
    εχει ξανασυζητηθει το θεμα, και σου εδωσαν μια χαρα απαντησεις, ειδικα για το θεμα του γαμου.
    δεν ξερω τι δεν σε καλυψε. νομιζω αν ειχες αντιρησεις, θα ηταν καλο να τις συζητησεις σε εκεινο το αρχικο, θεμα.

    αυτο που βλεπω εγω, ειναι οτι ψαχνεις λιγο δραμα στην ζωη σου βρε παιδακι μου...
    πριν λιγο καιρο μας ειπες οτι ο τυπος μενει τελικα για το μπατσελορ, βρηκες και νεα σουπερ γουαου δουλεια και πλεεις σε πελαγη ευτυχιας.
    τι αλλο θελεις σε αυτην την ΠΡΩΙΜΗ ΦΑΣΗ; να παντρευτειτε; σοβαρα τωρα;;;
    το λες και μονος σου οτι το μπατσ. ειναι 3 χρονια. πριν τα 3 χρονια, κανενα προβλημα δεν θα εχει με την παραμονη του!
    μια χαρα διαστημα και για να ζησετε τον ερωτα σας και για να δοκμιαστει η σχεση σας, κι απο εκει και περα, βλεπετε και κανετε.
    εκει που βλεπεις τοιχους, δοκιμασε να βλεπεις και τα παραθυρα.

    η αποσταση, δεν ειναι οτι την εχετε και 10 χρονια, μολις ξεκινησατε.
    υποτιθεται οτι ειστε ερωτυεμενοι νεοι. δες το σαν ευκαιρια για αποδρασεις μια εδω και μια εκει, ομορφες αναμνησεις απ τα ταξιδια σας ;)
    γιατι ντε και καλα, πρεπει να σκεφτεσαι την ποδια της κουζινας;;; αστο για αργοτερα αυτο, να εχεις και κατι να περιμενεις.

    δεν ξερω...
    η δεν σε καλυπτει ο τυπος, η τρωγεσαι με τα ρουχα σου με αυτα που συζητας...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Καλημέρα Remedy και σ ευχαριστω για το μήνυμα σου... Κατά μία έννοια έχεις δίκιο απλά ξέρεις δεν είναι και πολύ εύκολο να είσαι σε εξ αποστάσεως σχέση και ειδικά με όχι και τα πιο εύκολα δεδομένα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by anapofasistos123 View Post
    Καλημέρα Remedy και σ ευχαριστω για το μήνυμα σου... Κατά μία έννοια έχεις δίκιο απλά ξέρεις δεν είναι και πολύ εύκολο να είσαι σε εξ αποστάσεως σχέση και ειδικά με όχι και τα πιο εύκολα δεδομένα.
    το ξερω, ημουν κι εγω καποτε για μερικα χρονια, και ΜΕΤΑ απο αυτα τα χρονια, αφου δοκιμαστηκε η σχεση μας και ζησαμε το μακρια (οχι τοσο μακρια ομως, που ειναι αρκετα διαφορετικο), ζησαμε μαζι και ηταν πολυ ομορφα και τα δυο διαστηματα και δεν σου κρυβω, το "μαζι" , ακομα καλυτερο.
    εσυ τι θελεις; να παντρευτεις, ακομα δεν τον γνωρισες; κι αν μετανιωσεις;
    δλδ συγνωμη, απο τον καιρο που αποφασισε να παρει το μπατσ. εχει περασει ελαχιστο διαστημα. τι αλλαξε και κανεις ετσι;
    χαλαρωσε λιγο να το ζησεις. εισαι σε συνεχη τσιτα με τα ζητουμενα σου και ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    θα ηθελα επισης να σκεφτεις λιγο την αιτια που παρουσιαζεις τοσο διαμετρικα αντιθετες επιλογες.
    απο την μια ρωτας αν θα επρεπε να παντρευτειτε κι απο την αλλη ρωτας αν θα επρεπε να χωρισεις και να βρεις κατι αλλο (!!!!)
    δλδ, wtf!!!
    αυτος ο προβληματισμος με τις τοσο ακραιες αντιθεσεις,δειχνει σαν να μην ξερεις καθολου τι σου γινεται ως προς τα ζητουμενα σου..
    Η εισαι τοσο σιγουρος για την σχεση σου που σκεφτεσαι ακομα και τον γαμο ή οποιονδηποτε αλλον τροπο θα ελυνε το προβλημα της αποστασης, Η δεν σου λεει και πολλα και σκεφτεσαι οτι μιας και υπαρχουν θεματα, μηπως να το αφηνες καλυτερα.
    ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

    λιγο dramaqueen-ιλικι μου φαινονται ολα αυτα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Well, ο καθενας είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.... Απλά συζήτηση κάνω και ζητώ τη γνώμη σας....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by anapofasistos123 View Post
    Well, ο καθενας είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.... Απλά συζήτηση κάνω και ζητώ τη γνώμη σας....
    η δικη μου γνωμη ειναι οτι δεν ξερεις τι θελεις, εισαι πολυ τσιτωμενος, δεν χαιρεσαι τα καλα, αλλα ασχολεισαι μονο με τα αγχη σου.
    εσυ πρεπει να βρεις πως να χαλαρωνεις, πως να χαιρεσαι οσα ζεις, ειτε μονος ειτε ζητωντας βοηθεια ειδικου.

    δλδ... δες τον τιτλο σου! μας εχεις αναφερει 2 γεγονοτα προσφατα που θα επρεπε να σε εχουν κανει ευτυχισμενο (προς το παρον), κι εσυ μιλας μονο για αρνητικα και δηλωνεις ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΟΣ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Δεν μου κολλάει το ότι λες να τον παντρευτείς γιατί είναι καλό παιδί, αγαπιεστε, θα διευκολυνθεί και αυτός αλλά μετά λες να βρεις κάτι άλλο.
    Το έχεις συζητήσει μαζί του; αυτός θέλει να κάνετε ένα γάμο για τα χαρτιά; μπορεί να μην θέλει, μπορεί να νιώσει άσχημα χίλια δυο μπορεί.
    Ξεκαθάρισε στο κεφάλι σου τι θες πρώτα. Δεν γίνεται να θες γάμο αλλά και να χωρίσεις να βρεις κάτι άλλο. Σκέψου. Και συζήτησε το με τον άνθρωπο που είσαστε μαζί.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by anapofasistos123 View Post
    Να συνεχιστεί η εξ αποστάσεως σχέση για αλλά 3 χρονια όσο σπουδάζει κάτι πού είναι πολύ κουραστικό και στάσιμο επίσης
    Αυτό μου φαίνεται ως το πιο ενδεδειγμένο σ' αυτή τη φάση. Είναι κουραστικό αλλά δεν το βλέπω ως στάσιμο, τουναντίον μάλιστα, αρκεί να υπάρχουν λεφτά για «κάψιμο». :D Εξάλλου νέα παιδιά είστε, τι στην ευχή; Από τώρα μιλάς για κούραση; :P

    Το πιο σημαντικό ζήτημα είναι προφανώς το οικονομικό. Αν εκεί υπάρχει πρόβλημα, κάτι απόλυτα κατανοητό, τότε βρίσκεσαι σε αδιέξοδο. Αλλά ακόμα κι έτσι, μπορείς πάντα να δώσεις χρόνο και να δεις πώς θα πάνε τα πράγματα. Εξάλλου ο άλλος μόλις τώρα ξεκινάει τις σπουδές του. Δεν ξέρω πού μπορεί να πάει με πτυχίο IT αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές προοπτικές σε χώρες με τόσο προηγμένο τριτογενή τομέα όπως το Η.Β.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Αυτό μου φαίνεται ως το πιο ενδεδειγμένο σ' αυτή τη φάση. Είναι κουραστικό αλλά δεν το βλέπω ως στάσιμο, τουναντίον μάλιστα, αρκεί να υπάρχουν λεφτά για «κάψιμο». :D Εξάλλου νέα παιδιά είστε, τι στην ευχή; Από τώρα μιλάς για κούραση; :P

    Το πιο σημαντικό ζήτημα είναι προφανώς το οικονομικό. Αν εκεί υπάρχει πρόβλημα, κάτι απόλυτα κατανοητό, τότε βρίσκεσαι σε αδιέξοδο. Αλλά ακόμα κι έτσι, μπορείς πάντα να δώσεις χρόνο και να δεις πώς θα πάνε τα πράγματα. Εξάλλου ο άλλος μόλις τώρα ξεκινάει τις σπουδές του. Δεν ξέρω πού μπορεί να πάει με πτυχίο IT αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές προοπτικές σε χώρες με τόσο προηγμένο τριτογενή τομέα όπως το Η.Β.





    Ναι έχετε δίκιο και νομίζω και εγώ ότι φάσκω και αντιφάσκω. Συμφωνώ στο ότι στις εναλλακτικές που έδωσα πριν υπερέβαλλα λιγάκι στο να τον χωρίσω κάτι το οποίο δεν το θέλω με τίποτα. Επίσης καταλαβαίνω ότι βιάζομαι γενικά στη ζωή μου και δεν είμαι με τίποτα ευχαριστημένος ή μάλλον δεν κοιτώ τα καλά που έχω σε μία φάση της ζωής μου κάτι το οποίο δεν είναι και τόσο καλό.... Πηγαίνω σε ψυχολόγο εδώ και 2 χρόνια και μπορω να πω οτι εχω αλλαξει πολυ αλλα πρεπει να δουλεψω και καποια αλλα πραγματακια επισης. Για να μην τα πολυλογω θα συνεχισω να ειμαι οπως ειμαι με το παιδι και οπου μας βγαλει. Ταξιδια στο Δουβλίνο και αυτού στο Λονδίνο, διακοπες οποτε μπορούμε και βλεπουμε.... Τι λετε? :)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Από την άλλη ωστόσο πιστεύω ότι δεν θα μπορέσω ποτέ να τον γνωρίσω καλά εάν δεν μείνουμε μαζί σε κάποια φάση... Που σημαίνει ότι είτε πρέπει να πάω εγώ στο Δουβλίνο είτε να έρθει αυτός Λονδίνο. Δεν ξέρω ειλικρινά δεν είναι εύκολη η όλη κατάσταση.........

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχη κ πνευμα
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 8
    Last Post: 04-05-2018, 00:34
  2. Μια παραλυμένη ψυχή
    By Picaro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 02-04-2012, 03:14
  3. ψυχη μου μονη
    By σανυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 14-04-2010, 02:58
  4. Απεγνωσμένη για βοήθεια...
    By ShadowWave in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 28-10-2009, 09:18
  5. ΨΥΧΗ
    By dimitriskai in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2009, 15:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •