Απώλεια γονέων - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 76
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by chromatique View Post
    Είσαι μοναχοπαίδι;
    ναι γιατι?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Aloooooooo

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Θα δώσω ένα τέλος να ξεμπερδεύω. Μια σφαίρα είναι ότι χρειάζομαι.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Θα γλιτωσω κι απ το να δω τους γονεις μου στο φερετρο. Δε γαμιεται.

    Σας χαιρετω.

    Χαρηκα γι ατην γνωριμια

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    τι έγινε...................??? τι σφαίρες....???? τι θέρετρα...???


    δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να σου πει να φύγεις ή να μείνεις.....ή μάλλον όσοι θα σου πούνε φύγε άλλοι τόσοι θα σου πούνε μείνε....τι θέλω ν πω με αυτό...?? ότι η απόφαση είναι καθαρά δική σου...εσύ πρέπει να πάρεις μια απόφαση και να δεχτείς όλες τις συνέπειες που θα φέρει αυτή η απόφασή σου (είτε θετικές είτε αρνητικές)

    αυτό δεν είναι και απαραίτητα κακό....αφενός γιατί έτσι λειτουργεί το όλο πράμα...που λέγεται ζωή....αφετέρου γιατί εσύ κανονίζεις για τη ζωή, ωριμάζεις, παίρνεις αυτό που λέμε την ζωή σου στα χέρια σου...και αποφασίζεις εσύ και δεν βάζεις αντιπροσώπους να κάνουν μια δουλειά που υποτίθεται πρέπει να την κάνεις εσύ

  6. #21
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Θα γλιτωσω κι απ το να δω τους γονεις μου στο φερετρο. Δε γαμιεται.

    Σας χαιρετω.

    Χαρηκα γι ατην γνωριμια
    Για να "γλιτώσεις" εσύ να δεις τους γονείς σου στο φέρετρο, κάτι που είναι η φυσική σειρά των πραγμάτων στους ανθρώπους, θα υποβάλλεις εκείνους στην τεράστια συμφορά να δουν το παιδί τους στο φέρετρο; Δεν είναι άδικο γι αυτούς τους ανθρώπους;
    Και μία ερώτηση: Οπλοφορείς;

  7. #22
    Ως κάποια που έχει δει έναν από τους γονείς της στο φέρετρο στην τρυφερή μετεφηβική ηλικία σου λέω ότι το να θάβουν τα παιδιά τους γονείς τους είναι το φυσικότερο πράγμα στον κόσμο και όχι το αντίστροφο... Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να δεις τα πράγματα λογικά. Σκέψου πόσο θα πονέσεις τους γονείς σου που τόσο αγαπάς. Και ζήτα βοήθεια από κάποιον ειδικό. Είναι η κοινή μοίρα όλων μας ο θάνατος, όμως, έχουμε μια ζωή να ζήσουμε προηγουμένως.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Για να "γλιτώσεις" εσύ να δεις τους γονείς σου στο φέρετρο, κάτι που είναι η φυσική σειρά των πραγμάτων στους ανθρώπους, θα υποβάλλεις εκείνους στην τεράστια συμφορά να δουν το παιδί τους στο φέρετρο; Δεν είναι άδικο γι αυτούς τους ανθρώπους;
    Και μία ερώτηση: Οπλοφορείς;
    Φυσικα και δεν οπλοφορω. Και το να θελω να τερματισω τη ζωη μου (αν και δυσκολα θα το κανω) κι αυτο φυσιολογικο ειναι.... Για οποιον πραγματικα το θελει....και δικαιωμα του

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    τι έγινε...................??? τι σφαίρες....???? τι θέρετρα...???


    δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να σου πει να φύγεις ή να μείνεις.....ή μάλλον όσοι θα σου πούνε φύγε άλλοι τόσοι θα σου πούνε μείνε....τι θέλω ν πω με αυτό...?? ότι η απόφαση είναι καθαρά δική σου...εσύ πρέπει να πάρεις μια απόφαση και να δεχτείς όλες τις συνέπειες που θα φέρει αυτή η απόφασή σου (είτε θετικές είτε αρνητικές)

    αυτό δεν είναι και απαραίτητα κακό....αφενός γιατί έτσι λειτουργεί το όλο πράμα...που λέγεται ζωή....αφετέρου γιατί εσύ κανονίζεις για τη ζωή, ωριμάζεις, παίρνεις αυτό που λέμε την ζωή σου στα χέρια σου...και αποφασίζεις εσύ και δεν βάζεις αντιπροσώπους να κάνουν μια δουλειά που υποτίθεται πρέπει να την κάνεις εσύ
    Δεν θα ελεγα τιποτα απο ολα αυτα αν δεν διαβαζα στο κωλοιντερνετ ποσο ακριβη ειναι η πολη που σκοπευω να επισκεφθω.

    Οσο για τις αυτοκτονιες και τα φερετρα σαν εσχατη λυση ειναι κατι. Η ζωη μου ειναι πολυ ασχημη αυτη τη στιγμη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Οκ η απόφαση θα είναι δική μου και μόνο αλλά έλα που δυσκολεύομαι να την πάρω... Δεν είναι κάτι εύκολο μέρος η Αμερική. Το φελεκι μου!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πολυ δυσκολο η απωλεια γονενεων , αλλα σιγουρα δεν θαθελαν οι γονεις σου αυτην την λυση , σαν εσχτατη λυση , το ηξερες οτι θα ' φυγουν ' , βαστα γερα ...........δεν ειναι λυση αυτο που προτιθεσαι να κανεις , σκεψου την ηλικια σου , το μελλον σου , ///,,,,,,,,,,,,της στιγμης ειναι αυτη η λυση .........στο λεει καποιος πολυ μεγαλυτερος αυτο , αν αυτο μετραει .....

  12. #27
    tzimani, Αποστολία, Katerina2015, είσαστε παντρεμένοι, έχετε οικογένεια? Έχετε άλλα αδέρφια?
    Mac, για σ'ενα ξέρω επειδη γνωριζόμαστε πολλή καιρό εδώ.

    Συνήθως αυτοί που είναι παντρεμένοι και έχουν οικογένεια έχουν σε μικρό βαθμό και με πολύ λιγότερη συναισθηματική φόρτιση τέτοιες σκέψεις. Διότι ήδη έχουν αντικαταστήσει την πλησιέστερη προς τον άνθρωπο ψυχική σχέση του γονέα με άλλη σχέση, που ναι η φυσική πορεία των πραγμάτων, δλδ με τον/την σύζυγο και την οικογένεια.

    tzimani, έχεις ήδη ζήσει ένα χρόνο μακριά τους, άρα διαθέτεις τα ψυχικά αποθέματα να ζεις χωρίς να τους έχεις ανάγκη (με την καλή έννοια), εκτός κι αν εκεί στην πραγματικότητα ήσουν ψυχικά μόνος οπότε έννιωθες την ανάγκη της παρουσίας τους κι αν ισχύει αυτό τότε υπήρξε αποφασιστικός λόγος για να στραφείς πίσω.

    Η δική μου εμπειρία λέει ότι με τον καιρό σιγά σιγά θα πρέπει να απεξαρτητοποιούμαστε από έντονους ψυχικούς δεσμούς με τους γονείς, δλδ να χαλαρώνει αυτή η ψυχική σχέση και να μετατρέπεται κυρίως σε σχέση ενδιαφέροντος παρά ψυχικού δεσμού. Μου ρχετε δε συχνά στο νου η κουβέντα που λέει "για μικρός μικρός παντρέψου για μικρός καλογερέψου". Διότι το αν κάποιος δεν επέλεξε μετά βεβαιότητας να μείνει μόνος η συνέχεια καταντά προβληματική πχ λιγοστεύουν με τον καιρό οι δυνατότητες εξεύρεσης κατάλληλου συντρόφου, γεννάται το αίσθημα της μοναξιάς, η αδυναμία να φροντίζει καποιος/α αποκλειστικά από μόνος τον εαυτό, η ανάγκη για παρέα καταντά σε προσκόλληση σε άτομα με τα οποία δεν ταιριάζεις κλπ.
    γιάννης

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    tzimani, Αποστολία, Katerina2015, είσαστε παντρεμένοι, έχετε οικογένεια? Έχετε άλλα αδέρφια?
    Mac, για σ'ενα ξέρω επειδη γνωριζόμαστε πολλή καιρό εδώ.

    Συνήθως αυτοί που είναι παντρεμένοι και έχουν οικογένεια έχουν σε μικρό βαθμό και με πολύ λιγότερη συναισθηματική φόρτιση τέτοιες σκέψεις. Διότι ήδη έχουν αντικαταστήσει την πλησιέστερη προς τον άνθρωπο ψυχική σχέση του γονέα με άλλη σχέση, που ναι η φυσική πορεία των πραγμάτων, δλδ με τον/την σύζυγο και την οικογένεια.

    tzimani, έχεις ήδη ζήσει ένα χρόνο μακριά τους, άρα διαθέτεις τα ψυχικά αποθέματα να ζεις χωρίς να τους έχεις ανάγκη (με την καλή έννοια), εκτός κι αν εκεί στην πραγματικότητα ήσουν ψυχικά μόνος οπότε έννιωθες την ανάγκη της παρουσίας τους κι αν ισχύει αυτό τότε υπήρξε αποφασιστικός λόγος για να στραφείς πίσω.

    Η δική μου εμπειρία λέει ότι με τον καιρό σιγά σιγά θα πρέπει να απεξαρτητοποιούμαστε από έντονους ψυχικούς δεσμούς με τους γονείς, δλδ να χαλαρώνει αυτή η ψυχική σχέση και να μετατρέπεται κυρίως σε σχέση ενδιαφέροντος παρά ψυχικού δεσμού. Μου ρχετε δε συχνά στο νου η κουβέντα που λέει "για μικρός μικρός παντρέψου για μικρός καλογερέψου". Διότι το αν κάποιος δεν επέλεξε μετά βεβαιότητας να μείνει μόνος η συνέχεια καταντά προβληματική πχ λιγοστεύουν με τον καιρό οι δυνατότητες εξεύρεσης κατάλληλου συντρόφου, γεννάται το αίσθημα της μοναξιάς, η αδυναμία να φροντίζει καποιος/α αποκλειστικά από μόνος τον εαυτό, η ανάγκη για παρέα καταντά σε προσκόλληση σε άτομα με τα οποία δεν ταιριάζεις κλπ.
    Αρα λοιπον καλυτερα να βγαλω το εισητηριο και να παω στη δουλεια μου?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ δυσκολο η απωλεια γονενεων , αλλα σιγουρα δεν θαθελαν οι γονεις σου αυτην την λυση , σαν εσχτατη λυση , το ηξερες οτι θα ' φυγουν ' , βαστα γερα ...........δεν ειναι λυση αυτο που προτιθεσαι να κανεις , σκεψου την ηλικια σου , το μελλον σου , ///,,,,,,,,,,,,της στιγμης ειναι αυτη η λυση .........στο λεει καποιος πολυ μεγαλυτερος αυτο , αν αυτο μετραει .....
    Ενταξει ναι, κομματι δυσκολο να αυτοκτονησω αφου η ελπιδα πεθαινει τελευταια και μαλλον δεν πεθαινει ποτε... το θεμα μου ειναι η μεταναστευση και οτι αυτη συνεπαγεται, καλο ή κακο ή και τα δυο

  15. #30
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Αρα λοιπον καλυτερα να βγαλω το εισητηριο και να παω στη δουλεια μου?
    Ναι, εκτός κι αν έχεις σοβαρή δυσκολία στις διαπροσωπικές σχέσεις δλδ στο να κάνεις φιλίες και σχέσεις και συνάμα είσαι και πολύ συναισθηματικός χαρακτήρας.
    γιάννης

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Λάθη γονέων
    By kaiti85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 21-02-2018, 16:47
  2. Φοβίες και Απόρριψη Γονέων
    By amoutsin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 07-11-2012, 11:30
  3. ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΓΟΝΕΩΝ...ΠΑΙΔΕΥΟΥΝ??
    By elpi68 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-2009, 20:31
  4. διαζυγιο γονεων
    By pagwmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 28-11-2007, 19:55
  5. προσεγγίσεις συμβουλευτικής γονέων
    By danion in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 18-09-2006, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •