Απώλεια γονέων - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 76
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ναι, εκτός κι αν έχεις σοβαρή δυσκολία στις διαπροσωπικές σχέσεις δλδ στο να κάνεις φιλίες και σχέσεις και συνάμα είσαι και πολύ συναισθηματικός χαρακτήρας.
    Όχι εντάξει φιλίες κάνω δεν έχω πρόβλημα. Επίσης εκεί που πάω έχω ήδη και κάποιους φίλους και κάποιους συγγενείς.

  2. #32
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Όχι εντάξει φιλίες κάνω δεν έχω πρόβλημα. Επίσης εκεί που πάω έχω ήδη και κάποιους φίλους και κάποιους συγγενείς.
    Άρα είσαι okey...
    γιάννης

  3. #33
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Γεια σας, δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό σημείο του φόρουμ διότι οι δικοί ευτυχώς είναι εν ζωή αλλά επειδή έχουν αρχίσει και μεγαλώνουν συνεχώς γυρίζει στο μυαλό μου η σκέψη πως κάποια στιγμή θα τους χάσω και νιώθω πως δεν θα μπορέσω να το διαπραγματευτώ όταν συμβεί. Με απασχολεί πιο πολύ από τη δική μου θνητότητα. Είμαι 35 και μέχρι χθες ένιωθα παιδί. Ο πατέρας μου είναι πλέον 81 και η μητέρα μου κάτω από 70. Υπάρχει και η πιθανότητα να ξαναφύγω από Ελλάδα μόνιμα και οι στιγμές που μπορώ να περνάω κοντά τους θα λιγοστέψουν κι άλλο. Ξέρω ότι πιθανώς το μέλλον μου θα είναι καλύτερο έξω και έχω κάνει ήδη έναν χρόνο στην αμερική αλλά δεν άντεξα και γύρισα κοντά τους αν και άνεργος.

    Δεν ήμουν ο τύπος που πάντα είχε σχέσεις και ήταν ανεξάρτητος από μικρός. Έχω μεγαλώσει μαζί τους και η σκέψη ότι μια μέρα δεν θα ακούω τη φωνή τους απλά με σκοτώνει. Τόσο που παραμελώ τον εαυτό μου. Δεν μπορώ τους αποχωρισμούς και έχω πολύ καλούς γονείς που μέχρι σήμερα με φροντίζουν και θα μου λείψουν. Απλά προσεύχομαι να μην φύγουν γρήγορα αλλά μετά από πολλά χρόνια. Όσο γίνεται περισσότερα γιατί απλά δεν ξέρω αν είμαι ανώριμος ή ευαίσθητος αλλά απλά δεν μπορώ να το διαπραγματευτώ. Κρατώ μόνο μια ελπίδα ότι όταν συμβεί το ΓΑΜΗΜΕΝΟ μια αόρατη δύναμη θα μου φέρει ψυχραιμία και λογική ώστε να δω το πράγμα αντικειμενικά και όχι να χάσω τον κόσμο μέσα μου.
    Καλημέρα tzimani!
    Εγώ δεν κατάλαβα θέλεις να φύγεις για οικονομικό θέμα! Εδώ είσαι άνεργος και δεν τα βγάζεις πέρα και δεν μπορείς να βρεις δουλειά?
    Εκτός από την απόσταση τι άλλοι σε φοβίζει? Το ότι θα είσαι μακριά από τους γονείς σου?
    Αυτήν είναι η φυσική εξέλιξη του ανθρώπου να φεύγει κάποια στιγμή από το σπίτι και να κάνει τις δικές του προσπαθείες.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Καλημέρα tzimani!
    Εγώ δεν κατάλαβα θέλεις να φύγεις για οικονομικό θέμα! Εδώ είσαι άνεργος και δεν τα βγάζεις πέρα και δεν μπορείς να βρεις δουλειά?
    Εκτός από την απόσταση τι άλλοι σε φοβίζει? Το ότι θα είσαι μακριά από τους γονείς σου?
    Αυτήν είναι η φυσική εξέλιξη του ανθρώπου να φεύγει κάποια στιγμή από το σπίτι και να κάνει τις δικές του προσπαθείες.
    Ούτε καν η απόσταση με φοβίζει. Σε λίγους μήνες οι δικοί μου θα έρθουν εκεί. Είμαστε όλοι αμερικανοί υπήκοοι. Με φοβίζει λίγο η ακρίβεια εκεί αλλά βέβαια παίζουν και οι άπειρες ευκαιρίες σε σχέση με εδώ. Την πήρα την απόφασή μου. Σε λίγο βγάζω εισητήριο.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Αλλά και να μην έρθουν θα έχουμε συχνή επικοινωνία.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    οκ, μπορεί η Αμερική να μην εύκολο μέρος....αλλά τι είναι εύκολο...??? να είσαι εδώ άνεργος και να χαραμίζεις τη ζωή σου...??

    κοίτα, για τους περισσότερους από εμάς εδώ μέσα τίποτα δεν είναι εύκολο και ταυτόχρονα τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο (αν με πιάνεις τι εννοώ)....εκτός αν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που τα βρήκαν έτοιμα...

    σκέψου όμως ότι για μένα έχεις ένα βασικό ατού....την υπηκοότητα...που πολλοί θα ζήλευαν να είναι στη θέση σου....πάτα λοιπόν πάνω σε αυτό και κυνηγά τα όνειρα σου...όλα τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγά....και να δεις και οι γονείς σου θα είναι ευτυχισμένοι και αν έρθουν κ μαζί σου όπως λες τότε όλα καλά..

  7. #37
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ούτε καν η απόσταση με φοβίζει. Σε λίγους μήνες οι δικοί μου θα έρθουν εκεί. Είμαστε όλοι αμερικανοί υπήκοοι. Με φοβίζει λίγο η ακρίβεια εκεί αλλά βέβαια παίζουν και οι άπειρες ευκαιρίες σε σχέση με εδώ. Την πήρα την απόφασή μου. Σε λίγο βγάζω εισητήριο.
    Τέλεια! Έχω μία αίσθηση οτι αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά. Θα τα καταφέρεις!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Μακάρι τι να πω σας ευχαριστώ όλους και όλες. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα μου. Να κάνω κάτι που από τη μια θέλω από την άλλη μου πέφτει κομμάτι βαρύ αλλά οκ. Ότι να είναι θα το αντέξουμε. Απ'το ολότελα καλή κι η παναγιωτενα. Και ίσως οδηγήσει σε κάτι καλό.... Μακάρι.... Ευχαριστώ για τις ευχές παιδιά.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Τέλεια! Έχω μία αίσθηση οτι αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά. Θα τα καταφέρεις!
    Σε ευχαριστώ μακάρι. Τουλάχιστον μου έφυγαν οι αυτοκτονικοι ιδεασμοι.... Θέλω να πιστεύω πως όντος θα πάνε καλά τα πράγματα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    οκ, μπορεί η Αμερική να μην εύκολο μέρος....αλλά τι είναι εύκολο...??? να είσαι εδώ άνεργος και να χαραμίζεις τη ζωή σου...??

    κοίτα, για τους περισσότερους από εμάς εδώ μέσα τίποτα δεν είναι εύκολο και ταυτόχρονα τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο (αν με πιάνεις τι εννοώ)....εκτός αν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που τα βρήκαν έτοιμα...

    σκέψου όμως ότι για μένα έχεις ένα βασικό ατού....την υπηκοότητα...που πολλοί θα ζήλευαν να είναι στη θέση σου....πάτα λοιπόν πάνω σε αυτό και κυνηγά τα όνειρα σου...όλα τα άλλα θα έρθουν σιγά σιγά....και να δεις και οι γονείς σου θα είναι ευτυχισμένοι και αν έρθουν κ μαζί σου όπως λες τότε όλα καλά..
    Όντος η υπηκοότητα με βοηθάει πολύ. Συμφωνώ με ότι λες. Έτσι είναι. Μακάρι να έρθουν όλα κι ας αργήσουν. Τώρα που πέσαμε στο νερό θα κολυμπήσουμε αδερφέ.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Δυσκολεύομαι να πατήσω το κουμπί να βγάλω το εισιτήριο lol. Εν τω μεταξύ την Δευτέρα έχω συνέντευξη για δουλειά εκεί.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Άκουσε με και μένα που πλέον δεν έχω γονείς. Νομίζεις ότι η απώλεια των γονιών σου θα είναι κάτι που θα σε διαλύσει και πως η ζωή σου τελείωσε. Νομίζεις πως όταν πεθάνει η μάνα, θα πεθάνεις και συ λίγο αργότερα.
    Λοιπόν, δεν γίνεται αυτό! Συνεχίζεις να ζεις κανονικά. Ίσως παίρνει λίγο χρόνο στην αρχή, όμως μετά καταλαβαίνεις τη θνητότητα σου και προσπαθείς να ζήσεις όσο καλύτερα μπορείς.
    Δεν θα πεθάνετε όταν χάσατε κάποιον. Ειλικρινά.
    Βγάλε το εισιτήριο σου λοιπόν, πριν μετανιώσεις για την ευκαιρία που έχασες. Οι γονείς σου, έζησαν την ζωή τους. Σε γέννησε η μάνα σου όχι για μείνεις για "πάντα" μαζί της αλλά για να φτιάξεις μια ζωή όπως εσύ την επιθυμείς.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Άκουσε με και μένα που πλέον δεν έχω γονείς. Νομίζεις ότι η απώλεια των γονιών σου θα είναι κάτι που θα σε διαλύσει και πως η ζωή σου τελείωσε. Νομίζεις πως όταν πεθάνει η μάνα, θα πεθάνεις και συ λίγο αργότερα.
    Λοιπόν, δεν γίνεται αυτό! Συνεχίζεις να ζεις κανονικά. Ίσως παίρνει λίγο χρόνο στην αρχή, όμως μετά καταλαβαίνεις τη θνητότητα σου και προσπαθείς να ζήσεις όσο καλύτερα μπορείς.
    Δεν θα πεθάνετε όταν χάσατε κάποιον. Ειλικρινά.
    Βγάλε το εισιτήριο σου λοιπόν, πριν μετανιώσεις για την ευκαιρία που έχασες. Οι γονείς σου, έζησαν την ζωή τους. Σε γέννησε η μάνα σου όχι για μείνεις για "πάντα" μαζί της αλλά για να φτιάξεις μια ζωή όπως εσύ την επιθυμείς.
    Σε ευχαριστώ πολύ Βίκυ για την απάντηση σου. Το έχω πάρει απόφαση. Σε λίγες μέρες φεύγω. Όσο για τους δικούς μου θέλω να φύγουν ήρεμα και σε βαθιά γεράματα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Μόλις εβγαλα το γαμωεισιτηριο. 650 ευρω στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα..... Συναισθηματα αναμικτα. Θα μου λειψουν οι δικοι μου μου ερχεται να βαλω τα κλαματα

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Οποιος μπορει να με εμψυχωσει καπως παιδια..δεν ειμαι καλα

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Λάθη γονέων
    By kaiti85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 21-02-2018, 16:47
  2. Φοβίες και Απόρριψη Γονέων
    By amoutsin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 07-11-2012, 11:30
  3. ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΓΟΝΕΩΝ...ΠΑΙΔΕΥΟΥΝ??
    By elpi68 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-2009, 20:31
  4. διαζυγιο γονεων
    By pagwmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 28-11-2007, 19:55
  5. προσεγγίσεις συμβουλευτικής γονέων
    By danion in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 18-09-2006, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •