Ζαλαδα ψυχοσωματική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    14

    Ζαλαδα ψυχοσωματική

    Καλησπερα και παλι.. Εχω ξαναδημοσιευσει για μια ζαλαδα που ειχα λογω άγχους για ενα συμβαν η οποία κρατα 1 μηνα τωρα . Φυσικά έπειτα απο εξετάσεις δεν εχω κατι το παθολογικό ..Χθες λοιπον εκανα μια τεράστια προσπάθεια να απομόνωσω αυτη τη σκέψη και έπιασε .Η ζαλαδα έφυγε,βέβαια απέκτησα πονοκέφαλο επειδη μαλλον πιεσα πολυ το μυαλο μου.Γεμισα αισιοδοξία βέβαια ακομα ενιωθα κάπως περίεργα ψυχολογικά αλλα δεν ένιωθα αυτη τη ζαλαδα. Ημουν καλα μέχρι το μεσημέρι που σκεφτόμουν αν θα με ξαναπιασει και ναι λοιπόν μου ξαναρθε η ζαλαδα.Νιωθω πως αν βρω τροπο να διωξω μόνιμα αυτη τη σκέψη πως θα φύγει η ζαλαδα τελειως αλλα δεν ξερω πως,ειναι πολυ δυσκολο να μην μου ρχεται στο μυαλο!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Εφ όσον είναι ψυχοσωματικο, όσο περισσότερο προσπαθείς να το πολεμησεις, τόσο το χειρότερο!

    Ο σωστότερος τρόπος είναι να αποδεχτείς ότι υπάρχει αυτό το σύμπτωμα, και να προσπαθήσεις να συνεχίσεις με τις κανονικές δραστηριότητες της ζωής σου.

    σιγά σιγά, ο εγκέφαλος θα αντιληφθεί ότι δεν πρόκειται για κάτι επικίνδυνο, και θα απενεργοποιησει τους νευρώνες που πυροδοτουν αυτό το συναίσθημα.
    Έτσι και θα πάψεις και να ταλαιπωρησαι.

    Δύσκολο, αλλά κατορθωτο!

    Η φύση η ο Θεός (όπως θες) , μας έχει προικησει με ένα εκπληκτικό στις λειτουργίες του όργανο, όπως ο εγκέφαλος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    4
    Καλησπέρα,έχω 6 μήνες παρόμοιο θέμα μαζί με τρέμουλο,κρύο ιδρώτα κτλ. Μετά από αρκετές μέρες και ειδικά αυτή την βδομάδα είμαι κάπως καλύτερα χωρίς να γνωρίζω το λόγο. Είναι καθαρά στο μυαλό, όσο το σκέφτεσαι τόσο θα το παθαίνεις.Επειδή παίζω ποδόσφαιρο σε επαγγελματικό επίπεδο και έχω μιλήσει αρκετές φορές με γιατρούς για να πάρω χάπια. Δεν πιστεύω ότι είναι άσχημη ιδέα αλλά είναι η χειρότερη λυση.Παίρνεις βοήθεια από έναν εξωτερικό παράγοντα δίχως να εχει κατι ο οργανισμος σου. Απλα προσπαθησε να ξυπνας απο το πρωι και να γεμιζεις το προγραμμα σου με πραγματα που σου αρέσουν. Μπορεί να σου πάρει χρόνο,μέρες,μήνες αλλά θα δεις ότι όσο ξεχνιέσαι πραγματικά τόσο ο οργανισμός σου και κυρίως το μυαλό σου θα το αφήνει. Και να ξέρεις το μυαλό ξυπνάει το πρωί πάντα με την τελευταία σκέψη που κοιμήθηκε.Οποτε πριν πέσεις για υπνο σκέψου κάτι θετικό,κάτι όμορφο και γενικά κάτι που σε γεμίζει και όχι αν έχεις ζαλάδα ή αν ξυπνήσεις με αυτήν.Γιατι δίνεις όλο και περισσότερο τροφή στο μυαλό σου.

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικη Ασταθεια-ιλιγγος
    By Panos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-06-2018, 23:54
  2. Φρικτές αϋπνίες εν μέσω θητείας- Ψυχοσωματική κατάρρευση
    By akvagena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-07-2016, 19:57
  3. Ξαφνική Ζαλάδα
    By Interferon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-06-2016, 02:41
  4. Ίλιγγος και ζαλάδα
    By Interferon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-02-2016, 00:33
  5. Ψυχοσωματικη διαταραχη
    By Fearg in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2010, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •