ΧΑΝΑΧ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 95

Thread: ΧΑΝΑΧ

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    τενορμιν λεει το ιντερνετ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    4
    Καλησπέρα. Εγώ είχα κάποια προβλήματα στον ύπνο γι αυτό ο γιατρός μου έδωσε κάθε βράδυ μισό ζάναξ των 0,5 mg. Έχω δει σημαντική βελτίωση αλλά θέλω να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να το συνηθίσω και να μη μπορώ να το σταματήσω;

  3. #33
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by giorgos25 View Post
    Καλησπέρα. Εγώ είχα κάποια προβλήματα στον ύπνο γι αυτό ο γιατρός μου έδωσε κάθε βράδυ μισό ζάναξ των 0,5 mg. Έχω δει σημαντική βελτίωση αλλά θέλω να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να το συνηθίσω και να μη μπορώ να το σταματήσω;
    Όπως μου Χε πει ένας φαρμακοποιός πάντα να ακολουθείς την οδηγία του γιατρού σου .
    Κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά .

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by giorgos25 View Post
    Καλησπέρα. Εγώ είχα κάποια προβλήματα στον ύπνο γι αυτό ο γιατρός μου έδωσε κάθε βράδυ μισό ζάναξ των 0,5 mg. Έχω δει σημαντική βελτίωση αλλά θέλω να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να το συνηθίσω και να μη μπορώ να το σταματήσω;
    2-4 εβδομαδες ειναι αρκετες να κανεις εθισμο απο xanax........ ισως θα ηταν καλυτερα να μιλησεις με τον γιατρο σου να παρεις κατι αλλο..... πχ καποιο αντισταμινικο.....

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Έπαιρνα ζαναξ. Με είχε βοηθήσει πολύ. Είχα ένα τροχαίο όμως χωρίς να πάθει κανείς κακό , η αστυνομία μ έκανε εξετάσεις στο αίμα και το βρήκαν. Τώρα έχω δικαστήριο. Αναγκάστηκα το έκοψα. Υπάρχει κάτι παρεμφερές να πάρω ;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Λια Μ View Post
    Έπαιρνα ζαναξ. Με είχε βοηθήσει πολύ. Είχα ένα τροχαίο όμως χωρίς να πάθει κανείς κακό , η αστυνομία μ έκανε εξετάσεις στο αίμα και το βρήκαν. Τώρα έχω δικαστήριο. Αναγκάστηκα το έκοψα. Υπάρχει κάτι παρεμφερές να πάρω ;
    Βενζοδιαζεπινη είναι, βενζοδιαζεπινες υπαρχουν διαφορες το θεμα ειναι πως και με τις άλλες δεν μπορεις να οδηγας. Και φυσικά δεν υπάρχει κατι παρεμφερές αλλιως δεν θα τις έπαιρνε κανένας και θα έπαιρνε το παρεμφερες.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Είχα ακούσει κ για κάποιο άλλο π δεν περιέχει την ουσία αυτή αλλά δεν θυμάμαι πως το λενε

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Βενζοδιαζεπινη είναι, βενζοδιαζεπινες υπαρχουν διαφορες το θεμα ειναι πως και με τις άλλες δεν μπορεις να οδηγας. Και φυσικά δεν υπάρχει κατι παρεμφερές αλλιως δεν θα τις έπαιρνε κανένας και θα έπαιρνε το παρεμφερες.
    φίλε/η είσαι μέσα? αν ναι, Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη

    αν έχεις όρεξη απάντησε μου γιατί έχω μεγάλο πρόβλημα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Insomnia View Post
    φίλε/η είσαι μέσα? αν ναι, Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη

    αν έχεις όρεξη απάντησε μου γιατί έχω μεγάλο πρόβλημα
    Πες μου αν μπορώ να βοηθησω

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Καλησπέρα σε όλους! Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; υπάρχει περίπτωση να μην σε πιάνει το ζαναξ; μου το έδωσε ο γιατρός μου για τον ύπνο πριν 3 μήνες περίπου όταν ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικα. Ενω άρχισα να νιώθω καλύτερα και να στρώνει ο ύπνος μου, πλέον έχω φτάσει σε σημείο να παίρνω ζαναξ των 0,5 και να ξυπνάω παλι καθε τρεις και λίγο. Απελπιστηκα πάλι.

  11. #41
    Quote Originally Posted by delos View Post
    και εγω ετσι ένιωθα αλλά δεν χρειαζεται να νιωθεις ετσι Σκεψου : εαν ειχες χοληστερίνη δεν θα επρεπε να παιρνεις φαρμακευτική αγωγή γιατι διαφορετικα θα κινδύνευες απο αποφραξη αρτηρίας ? Μην αισθανεσαι άσχημα γιατι με αυτό που κανεις βοηθάς τον εαυτό σου .Ξερεις ποσοι πολλοι κυκλοφορουν που έχουν καποιο ψυχολογικο πρόβλημα και αρνούνται έστω να το παραδεχθούν ?
    Χειρότεροι είναι αυτοί που αρνούνται να πάρουν φάρμακο και αρκούνται με το να υποφέρουν, με το να συνταράζονται μέσα τους, να χτυπιούνται μέσα στο κεφάλι τους και να τρέμουν κυριολεκτικά από θυμό, στρές, άγχος, πανικό. Η προκατάληψη για τα ψυχοφάρμακα και τους ψυχιατρους τα κατάντησε ένα μεγάλο κοινωνικό ταμπού και τα δαιμονοποίησε σε βαθμό καταστροφικότητας γι αυτον που τα έχει αναγκη κι αρνειται να τα δεχτεί γι αυτο το λόγο.
    γιάννης

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    18
    Εχει τουλάχιστον 20 χρονια που μου εδωσαν ζαναξ πρωτη φορα. Λιγο με χαλαρωναν. Μαζι με αντικαταθλιπτικά βέβαια. Μικρές δόσεις. Σταματούσα για μηνες ή και χρόνια. Αλλες φορές στα δύσκολα θα έπαιρνα 0.50 mg αν με επιανε αγχος ή πανικος. Εννοείται πως δεν βοηθούν στις κλινικές αυπνίες χρόνιες (δλδ) αν για πανω απο μηνα ή χρονο κοιμάσαι 2...3 ωρες την ημέρα) χαλαρώνει όπως όλες οι βενζοδιαζεπίνες. Μη ξεχνάμε πως με αυτές συνδυαστικά με ουσίες ή αλκοολ μπορει να βρεθεις στην ενταντική στη καλύτερη. Χαναξακια δλδ αλλα δεν είναι παιχνιδάκια γιατί "όλοι θα περνουν σιγα".

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Ria View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; υπάρχει περίπτωση να μην σε πιάνει το ζαναξ; μου το έδωσε ο γιατρός μου για τον ύπνο πριν 3 μήνες περίπου όταν ξεκίνησα τα αντικαταθλιπτικα. Ενω άρχισα να νιώθω καλύτερα και να στρώνει ο ύπνος μου, πλέον έχω φτάσει σε σημείο να παίρνω ζαναξ των 0,5 και να ξυπνάω παλι καθε τρεις και λίγο. Απελπιστηκα πάλι.
    Το ζαναξ γενικώς δεν είναι για τον ύπνο.Βοηθαει στην αρχή αν είναι ο οργανισμός άμαθος αλλά από ένα σημείο και μετα απλά σε χαλαρώνει.Γιαυτο μας δίνουν τα αντικαταθλιπτικά για να επαναφέρουν σιγά σιγά ακόμα και τον ύπνο μας.
    Κι εγώ εδώ και 1,5 μήνα παίρνω 0,5 κάθε βράδυ κοιμάμαι κανα τρίωρο και μετα μέχρι το πρωί έχω συνεχόμενες αφυπνίσεις

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    18
    Serquel βοήθησαν κάπως για τον ύπνο. Κάποια υπναγωγά που μου είχαν δώσει stilnox κτλ δε με εκαναν τιποτα. Όμως όλοι οι οργανισμοί είναι διαφορετικοί. Αλλους τους ριχνει το xanax αμέσως.

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Παίρνω και αντικαταθλιπτικα εδώ και ενα τετράμηνο περίπου απλώς ενώ το είχα κόψει το ζαναξ και κοιμόμουν καλά, παλι κάτι έγινε και χωρίς λόγο ξυπνάω συνέχεια. Μου είπε ο γιατρός να ξαναπάρω μερικές μέρες αλλά παλι έχω αφυπνισεις μέσα στη νύχτα άσε που το πρωί που σηκώνομαι έχω ενα κεφάλι δεν ξέρω και ζαλίζομαι, δλδ καλύτερα να μην πάρω και να μείνω αυπνη που λέει ο λόγος.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΧΑΝΑΧ + ENTACT ΒΟΗΘΕΙΑ
    By kourasmeni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-02-2014, 15:06
  2. ΧΑΝΑΧ KAI ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΕΡΓΙΕΣ
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 28-07-2010, 11:21
  3. ΧΑΝΑΧ PAROXETINE KAI ΚΡΙΣΕΙς ΠΑΝΙΚΟΥ
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-09-2008, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •