ΧΑΝΑΧ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95

Thread: ΧΑΝΑΧ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    Angry ΧΑΝΑΧ

    ανοίγω αυτό το θέμα για όλους εμάς τους εξαρτημένους στο xanax....... σε αυτό το θαυματουργό αλλα και καταστροφικό φάρμακο σε μακροχρόνια χρήση που το παίρνουμε αρκετά άτομα.... η μάλλον η μιση Eλλάδα.......

    κατάφερε κανεις να το κόψει?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    αθηνα
    Posts
    61
    σου ειπε ο γιατρος σου να το κοψεις και δεν μπορεις ? εγω το επαιρνα σε τακτικη βαση μαζι με cypralex μετα περιστασιακα κατόπιν συνεννόησης παντα με τον γιατρο .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by delos View Post
    σου ειπε ο γιατρος σου να το κοψεις και δεν μπορεις ? εγω το επαιρνα σε τακτικη βαση μαζι με cypralex μετα περιστασιακα κατόπιν συνεννόησης παντα με τον γιατρο .
    ο γιατρος μου λεει να το περνω δεν υπαρχει λεει προβλημα......

    εγω ομως δεν νιοθω καλα να περνω συνεχεια xanax.......

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    αθηνα
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ο γιατρος μου λεει να το περνω δεν υπαρχει λεει προβλημα......

    εγω ομως δεν νιοθω καλα να περνω συνεχεια xanax.......
    και εγω ετσι ένιωθα αλλά δεν χρειαζεται να νιωθεις ετσι Σκεψου : εαν ειχες χοληστερίνη δεν θα επρεπε να παιρνεις φαρμακευτική αγωγή γιατι διαφορετικα θα κινδύνευες απο αποφραξη αρτηρίας ? Μην αισθανεσαι άσχημα γιατι με αυτό που κανεις βοηθάς τον εαυτό σου .Ξερεις ποσοι πολλοι κυκλοφορουν που έχουν καποιο ψυχολογικο πρόβλημα και αρνούνται έστω να το παραδεχθούν ?

  5. #5
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ανοίγω αυτό το θέμα για όλους εμάς τους εξαρτημένους στο xanax....... σε αυτό το θαυματουργό αλλα και καταστροφικό φάρμακο σε μακροχρόνια χρήση που το παίρνουμε αρκετά άτομα.... η μάλλον η μιση Eλλάδα.......

    κατάφερε κανεις να το κόψει?
    Εμένα μου το είχε γράψει ο γιατρός για ένα μήνα μέχρι να με πιάσει το αντικαταθλιπτικο.δεν ήθελα να το βάζω στο στόμα μου.ένιωθα ότι αντί να με ηρεμει μου προκάλουσε κι αλλη ταραχη.το πήρα λίγες μέρες και το σταμάτησα μονη.δεν το αντεχε ο οργανισμός μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by delos View Post
    και εγω ετσι ένιωθα αλλά δεν χρειαζεται να νιωθεις ετσι Σκεψου : εαν ειχες χοληστερίνη δεν θα επρεπε να παιρνεις φαρμακευτική αγωγή γιατι διαφορετικα θα κινδύνευες απο αποφραξη αρτηρίας ? Μην αισθανεσαι άσχημα γιατι με αυτό που κανεις βοηθάς τον εαυτό σου .Ξερεις ποσοι πολλοι κυκλοφορουν που έχουν καποιο ψυχολογικο πρόβλημα και αρνούνται έστω να το παραδεχθούν ?
    έχει μια διαφορα αυτό που λες όμως..... εμενα το xanax μου δημιούργησε μυοπάθεια...... και φλεγμονη στο ηπαρ και πολλα αντισωμματα αυξημενα....

    πρεπει να το κοψω........ εχω καταστραφει.........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εμένα μου το είχε γράψει ο γιατρός για ένα μήνα μέχρι να με πιάσει το αντικαταθλιπτικο.δεν ήθελα να το βάζω στο στόμα μου.ένιωθα ότι αντί να με ηρεμει μου προκάλουσε κι αλλη ταραχη.το πήρα λίγες μέρες και το σταμάτησα μονη.δεν το αντεχε ο οργανισμός μου.
    εμενα με βοηθαει στο ανχος και με κανει να νιοθω πολυ καλα αλλα τα προβληματα που επαθα ειναι οτι χειροτερο..........

    ειμαι εξαρτημενος σε σημειο που μου κανει στερητικα καθε 6-7 ωρες που δεν εχω παρει....... δεν αντεχω αλλο αυτο το χαπι................ πφφφφφφ

  8. #8
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    εμενα με βοηθαει στο ανχος και με κανει να νιοθω πολυ καλα αλλα τα προβληματα που επαθα ειναι οτι χειροτερο..........

    ειμαι εξαρτημενος σε σημειο που μου κανει στερητικα καθε 6-7 ωρες που δεν εχω παρει....... δεν αντεχω αλλο αυτο το χαπι................ πφφφφφφ
    Ο γιατρός σου τι σου λέει? Δεν μπορεί να κάνεις μακροχρόνια χρήση του φαρμακου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Ο γιατρός σου τι σου λέει? Δεν μπορεί να κάνεις μακροχρόνια χρήση του φαρμακου.
    ο γιατρος μου ειπε να μην το σταματησω να περνω οποτε δεν ειμαι καλα 0.25......

    ετσι σημερα εφτασα στα 3mg.......

  10. #10
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ο γιατρος μου ειπε να μην το σταματησω να περνω οποτε δεν ειμαι καλα 0.25......

    ετσι σημερα εφτασα στα 3mg.......
    Πόσα χρόνια το περνεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Πόσα χρόνια το περνεις?
    τα τελευταία 2 χρόνια καθημερινά.... απο 0.25 εως και 1mg αν χρειαστεί...

    γενικά απο τα 17 μου ξεκίνησα και το επερνα μήνες και το εκοβα μετα αλλα τότε επερνα και μεγαλύτερες δοσολογιες... έφτανα και τα 10mg την ημέρα πολλές φορές με τα xanax bars των 2mg... αλλά τότε δεν τα επερνα σε καθημερινή χρήση και ηταν εύκολη η διακοπή.... τα ξεκίνησα για ένα νευρολογικό πρόβλημα που εχω με μυοκλονιες και δεν μπορούσα να πάρω κάποιο άλλο φάρμακο... μετά αφου ξεκίνησα να περνώ αντικαταθλιπτικά με συμβουλή γιατρού το ειχα σταματήσει.... μετά αφού έκοψα τα αντικαταθλιπτικά μετα απο 6 μήνες έφτασα στο σημείο να αρχίσω ξανα το Xanax... αλλά 6 μήνες ειχα καταφέρει να μην χρειάζεται να περνώ κανενα φάρμακο.... τώρα ξεκίνησα ξανα το cipralex και εύχομαι να έρθω γίνω σύντομα καλα... για να σταματήσω τωρα το Xanax ο γιατρός μου σύστησε να χρησιμοποιησω ανθοι κάνναβης με χρήση vaporizer έκανα τωρα το βράδυ και έπεσα να ξαπλώσω... αλλα με ενοχλεί ρε γαμωτο ενα μούδιασμα στην γλώσσα που εσθανομαι σημερα ολη μερα.... γενικά φοβάμαι πολυ οτι κατι σοβαρό θα έχω..... και η εξετάσεις που είχα κάνει έδειξαν υψηλή CRP κάτι το οποίο δείχνει φλεγμονή... και πρέπει απο τον επόμενο μηνα να επαναλάβω ξανα εξετάσεις... γιατι εχω και υποθυρεοειδισμό για το οποίο περνώ θυροξίνη...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    αθηνα
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    έχει μια διαφορα αυτό που λες όμως..... εμενα το xanax μου δημιούργησε μυοπάθεια...... και φλεγμονη στο ηπαρ και πολλα αντισωμματα αυξημενα....

    πρεπει να το κοψω........ εχω καταστραφει.........
    είσαι σίγουρος ότι σου το δημιούργησε το xanax ή μηπως ειναι από κατι άλλο και ρίχνεις το φταίξιμο στο xanax ? έχεις μιλήσει με τον γιατρό σου ?

  13. #13
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ανοίγω αυτό το θέμα για όλους εμάς τους εξαρτημένους στο xanax....... σε αυτό το θαυματουργό αλλα και καταστροφικό φάρμακο σε μακροχρόνια χρήση που το παίρνουμε αρκετά άτομα.... η μάλλον η μιση Eλλάδα.......

    κατάφερε κανεις να το κόψει?
    Καλησπέρα Άκη! Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί δεν έχω πάρει ποτέ αλλά μπορώ να σου πω για την μητέρα μου που επερνε για 4 χρόνια Xanax 0.25 το πρωί και 0.25 το βράδυ!μετά από συζήτηση με τον ψυχίατρο της το έκοψε και έχει εδώ και 6 χρόνια περίπου που δεν το έχει ξαναπάρει. Οπότε άμα ρωτάς αυτό ναι υπάρχει άτομο που το έχει κόψει πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού βέβαια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by delos View Post
    είσαι σίγουρος ότι σου το δημιούργησε το xanax ή μηπως ειναι από κατι άλλο και ρίχνεις το φταίξιμο στο xanax ? έχεις μιλήσει με τον γιατρό σου ?
    φυσικά και εχω μιλήσει με τον γιατρό μου... και ο ίδιος μου ειπε πως θα μπορούσε το xanax μακροχρόνια σε μερικούς να δημιουργήσει διαφορά πρόβλημα... όπως και ολα τα φάρμακα εξάλλου... αλλά δεν μου είπε να το κόψω.... δυστυχώς αυτό το φάρμακο με ανακουφίζει απο το ανχος με αποτέλεσμα να μου προκαλεί αυτη την γλυκιά ζάλη σα να έχεις πιει αλκοόλ και το γουστάρω αυτό φουλ... καθημερινά ξυπνάω πρωί και μασάω ενα Xanax 0.25 για να με πιάσει αμέσως... ιδικά όταν είμαι νυστικος το πρωί η δράση είναι πιο έντονη... ο γιατρός μου δεν συμφωνεί να το περνώ πρωί νυστικος και μς ρωτάει γιατί το κάνω αυτό.... και γτ σπαω και μασάω το χάπι... γιατί πολυ απλά είμαι εξαρτημένος του λέω και δεν λέει να το καταλάβει... πιστεύει πως επιδει περνώ μικρές δοσολογίες δεν θα κάνω στερητικά ετσι το εκοψα απότομα μια ημέρα και και ηταν εφιάλτης..... μετα απο 24 ώρες χωρίς Xanax ποναγε ολο μου το σώμα ένιωθα κομμάτια σαν αρωστος ειχα έντονη ναυτία και μετα στον ύπνο μου δεν μπορούσα να παρω ανάσα... υποφερα χειρότερα Απο ποτε.... ουτε με το ανχος που ειχα πριν δεν ειχα τέτοια συμπτώματα...... νιώθω απλα σαν ένας νόμιμος ναρκωμανης με αυτό το φάρμακο.... δεν αντέχω αλλο δεν μπορώ να το σταματήσω και υποφέρω.....μου έχει στερήσει της καλύτερες στιγμές το μυαλό θολώνει και δεν θυμάμαι τπτ.... επίσης δεν μπορώ να κανω 2 πράγματα ταυτόχρονα οπως έκανα παλιά.... εχω καθημερινά κόπωση και δυσκολία στην ομιλία... βασικά για την ακρίβεια μπερδεμένα λόγια και δύσκολα να σκεφτώ... βαριέμαι να κανω τα πάντα μου φέρνει μερικές φορές τοσο έντονη υπνηλία και άλλες φορές μου δίνει ενέργεια... ειναι τοσο περίεργο....

    αλλά πράγματικα νιώθω οτι έπαθα κατάθλιψη απο το Xanax....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Καλησπέρα Άκη! Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί δεν έχω πάρει ποτέ αλλά μπορώ να σου πω για την μητέρα μου που επερνε για 4 χρόνια Xanax 0.25 το πρωί και 0.25 το βράδυ!μετά από συζήτηση με τον ψυχίατρο της το έκοψε και έχει εδώ και 6 χρόνια περίπου που δεν το έχει ξαναπάρει. Οπότε άμα ρωτάς αυτό ναι υπάρχει άτομο που το έχει κόψει πάντα με την καθοδήγηση του γιατρού βέβαια.
    έγινε αντικατάσταση με άλλο φάρμακο; γνωρίζεις;

    επίσης ο λόγος διακοπής ποιος ήταν;

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΧΑΝΑΧ + ENTACT ΒΟΗΘΕΙΑ
    By kourasmeni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-02-2014, 15:06
  2. ΧΑΝΑΧ KAI ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΕΡΓΙΕΣ
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 28-07-2010, 11:21
  3. ΧΑΝΑΧ PAROXETINE KAI ΚΡΙΣΕΙς ΠΑΝΙΚΟΥ
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-09-2008, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •