ΧΑΝΑΧ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 95

Thread: ΧΑΝΑΧ

  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Δες η επιλογή είναι δική σου και εννοείται καλά κάνεις και το σκέφτεσαι.Αλλα ήδη παίρνεις το χειρότερο φάρμακο και το πιο εθιστικό που ειναι το ζαναξ.
    Σωστα ........

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το ζαναξ ειναι το εξελιγμενο valium , το μονο βαρβιτουρικο που κυκλοφορουσε παλαια .....εχω ακομα συμπτωματα αποσυρσης , αν και εχουν περασει 8 μηνες , δλδ. λαδωνουν τα μαλλια μου στις 2 μερες , τρομερο και αδικαιολογητο αγχος , οπως και λιπαρη επιδερμιδα , που δεν ειχα πριν τα παλιοζαναξ ........ μην τυχον και τα αρχισεις , θα μπλεξεις ......
    Eχω μπλέξει ήδη Μακ δεν υπάρχει κάτι στο οκανα σχετικά με τα ζαναξ, πρέπει να δημιουργηθεί.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Eχω μπλέξει ήδη Μακ δεν υπάρχει κάτι στο οκανα σχετικά με τα ζαναξ, πρέπει να δημιουργηθεί.
    Ασχημα εμπλέξες .......κοιτα να ξεμπλεξεις το συντομοτερο , οσο συντομοτερα , τοσο καλυτερα .....

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ασχημα εμπλέξες .......κοιτα να ξεμπλεξεις το συντομοτερο , οσο συντομοτερα , τοσο καλυτερα .....
    Δηλ.καλυτερα το αντιψυχωσικο παρά το ζαναξ. Και πάλι μιλάμε για ψυχοφαρμακα, δεν είναι χαπακια για την χοληστερίνη που τα παίρνεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Νομίζεις πως το εφεξορ δεν κάνει σημάδια αποσυρσης ρώτα εμένα που πήγα επείγοντα όταν το κοψα απότομα. Μιλάμε για χαπακια περίεργα και μεις πειραματόζωα

  5. #80
    hlias1988
    Guest
    take a break νιωθω οτι δεν παιρνας καλα στην ζωη σου...
    εγω κοιτα τι εκανα... οταν συνεβη αυτο στην ζωη μου πηρα φαρμακα χωρις δευτερη σκεψη... απο μονα του τα φαρμακα σε βαζουν σε ενα προγραμμα και μια λογικη.. ετσι δουλεψε σε μενα.. λεω γεια σε ολα τα προβληματα και ζω με τα φαρμακα.. τωρα ηδη νιωθω πολυ καλυτερα και θα παμε σε μειωση... και ευχομαι να τα κοψω εντελως καποια στιγμη.. οτι προκαλουν εξαρτηση προκαλουν... αλλα ολοι ειμαστε εξαρτημενη ε τον εναν η με τον αλλον τροπο σε κατι... αυτο βοηθαει κατα την γνωμη μου να ξεπερασουμε πολλα προβληματα.. οταν λυθουν αυτα τα προβληματα μπορεις να απεξαρτηθεις... αλλα εχοντας λυσει ολα τα προηγουμενα προβληματα...
    δεν ξερω εαν με καταλαβαινεις τι θελω να πω.....

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    take a break νιωθω οτι δεν παιρνας καλα στην ζωη σου...
    εγω κοιτα τι εκανα... οταν συνεβη αυτο στην ζωη μου πηρα φαρμακα χωρις δευτερη σκεψη... απο μονα του τα φαρμακα σε βαζουν σε ενα προγραμμα και μια λογικη.. ετσι δουλεψε σε μενα.. λεω γεια σε ολα τα προβληματα και ζω με τα φαρμακα.. τωρα ηδη νιωθω πολυ καλυτερα και θα παμε σε μειωση... και ευχομαι να τα κοψω εντελως καποια στιγμη.. οτι προκαλουν εξαρτηση προκαλουν... αλλα ολοι ειμαστε εξαρτημενη ε τον εναν η με τον αλλον τροπο σε κατι... αυτο βοηθαει κατα την γνωμη μου να ξεπερασουμε πολλα προβληματα.. οταν λυθουν αυτα τα προβληματα μπορεις να απεξαρτηθεις... αλλα εχοντας λυσει ολα τα προηγουμενα προβληματα...
    δεν ξερω εαν με καταλαβαινεις τι θελω να πω.....
    Ότι δεν περναω καλά στην ζωή μου Ηλια είναι το μόνο βέβαιο..

  7. #82
    hlias1988
    Guest
    ουτε και εγω παιρναω καλα.... ανεργος ειμαι... και ζω υπο το καθεστως των δικων μου... τι να κανω... και ακουω την γκρινια τους...

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ουτε και εγω παιρναω καλα.... ανεργος ειμαι... και ζω υπο το καθεστως των δικων μου... τι να κανω... και ακουω την γκρινια τους...
    Zanax πήρες ποτέ; Εύχομαι από καρδιάς τα καλυτερα

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    εμενα με βοηθαει στο ανχος και με κανει να νιοθω πολυ καλα αλλα τα προβληματα που επαθα ειναι οτι χειροτερο..........

    ειμαι εξαρτημενος σε σημειο που μου κανει στερητικα καθε 6-7 ωρες που δεν εχω παρει....... δεν αντεχω αλλο αυτο το χαπι................ πφφφφφφ
    συγνωμη μπορω να ρωτησω την δοσολογια που επερνες καθημερινα και για ποσο καιρο το επαιρνες και σου δημιουργησε αυτα τα προβληματα?

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι και 3 mg τη μέρα σε δύσκολες μέρες μπορείς να παίρνει κανείς αλλά όχι καθημερινά...

    εγώ είμαι στα 0,25 κυρίως αλλά κάποιες μέρες πέρνω 2 των 0,25 , σ/κ πάντα κάνω αποτοξίνωση και δε με πιάνει κανένα στερητικό...απλά δεν κοιμάμαι καλά...

    πάντα τέτοια χρήση έκανα και όταν τα έκοβα για μεγάλο διάστημα δεν είχα θέμα

    για εμένα με σωστή χρήση είναι σωτήριο...σε στρεσογόνες καταστάσεις και για να ανταπεξέλθω σε δύσκολες συνθήκες (σε κάτι επαγγελματικά ραντεβου κτλ.)

    πόσο mg καταναλώνετε συνήθως??

  11. #86
    hlias1988
    Guest
    εγω εδω και 5 χρονια παιρνω την δοση των 1mg καθημερινος...
    εαν θελω μπορω να το κοψω ανα πασα στιγμη μου το εχει πει και ο γιατρος... δηλαδη να παω στα 0,75mg και μετα απο ενα μηνα στα 0.5 mg.. και παει λεγοντας μεχρι να το κοψω τελειως...
    ειναι θεμα θελησης απλα δεν το εχω παρει αποφαση ακομα...
    ετσι και αλλιως ολοι ξερουμε οτι η μακροχρονια χρηση απαγορευετε και ειναι εθιστικο...
    δεν ξεφευγω ποτε απο την συνηστομενη δοση... οσο ανχος και να εχω... σπανια καμια φορα εφτασα στα 3mg την ημερα αλλα αυτο εχει γινει μια φορα που δεν μπορουσα να κοιμηθω με τιποτα...

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω εδω και 5 χρονια παιρνω την δοση των 1mg καθημερινος...
    εαν θελω μπορω να το κοψω ανα πασα στιγμη μου το εχει πει και ο γιατρος... δηλαδη να παω στα 0,75mg και μετα απο ενα μηνα στα 0.5 mg.. και παει λεγοντας μεχρι να το κοψω τελειως...
    ειναι θεμα θελησης απλα δεν το εχω παρει αποφαση ακομα...
    ετσι και αλλιως ολοι ξερουμε οτι η μακροχρονια χρηση απαγορευετε και ειναι εθιστικο...
    δεν ξεφευγω ποτε απο την συνηστομενη δοση... οσο ανχος και να εχω... σπανια καμια φορα εφτασα στα 3mg την ημερα αλλα αυτο εχει γινει μια φορα που δεν μπορουσα να κοιμηθω με τιποτα...
    Εγώ σκέφτομαι γιατί εφόσον δε μου κάνουν δουλειά τα αντικαταθλιπτικά που ούτως ή άλλως πρέπει να τα παίρνει κανείς κάθε μέρα με όλες τις παρενέργειες , ειδικά η πτώση λίμπιντο αν είσαι σεξουαλικά ενεργός , η σωστή χρήση βενζοδιαζεπινών έχει δαιμονοποιηθει τόσο πολύ??, δε λέω να ξεφύγεις και με το παραμικρό να κατεβάζεις xanax , κι εγώ πολλές φορές που νοιωθω έντονο άγχος στη δουλειά το παλεύω και δεν περνω αλλά προσπαθώ να το ξεπεράσω αλλιώς.
    Για μένα μιλάω πάντα που μου έχει κάτσει καλά το xanax και μου κάνει την καλύτερη θεραπεία...

  13. #88
    hlias1988
    Guest
    Οντως εχει δαιμονοποιηθει... στο εξωτερικο εχω διαβασει ειναι ποιο αυστηρα τα πραγματα με το ζαναξ.. το χορηγουν μονο για διαστημα εαν νομιζω καλα 6 μηνων... παραπανω οχι γιατι εθιζεσαι... στην ελλαδα ειναι αλλιως τα πραγματα...
    εγω ειχα παει στα επειγοντα να φανταστεις στο νοσοκομειο με πολλους καρδιακους παλμους... και μου εδωσαν ζαναξ...
    τα αντικαταθλιπτικα απλα αναβαζουν την σεροτονινη στον οργανισμο... δεν εχουν αυτο που λεμε μαστουρα να ηρεμησεις...το ιδιο και τα αντιψυχωσικα ειναι να σε κραταν ηρεμο θα λεγαμε...και σε ισσοροποια....

  14. #89
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    αν και κάπως παλιό θέμα..πείτε μου.. πότε θεωρείτε εθισμός? δικό μου πολύ άτομο, παίρνει εδώ και 2 χρόνια λόγω άγχους, αλλά παίρνει κάθε μέρα. ακόμα και όταν δεν αισθάνεται άγχος, το ζαναξ το παίρνει γιατι φοβάται ότι δεν θα κοιμηθεί καλά αν δεν πάρει. τον είδα μια φορά το έκοψε 2-3 μέρες και ήταν καλά. αλλά λέει ψέμματα στους γιατρούς για να τα πάρει. δεν βλέπω να έχει αλλάξει η προσωπικότητα του βέβαια.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by nousername View Post
    αν και κάπως παλιό θέμα..πείτε μου.. πότε θεωρείτε εθισμός? δικό μου πολύ άτομο, παίρνει εδώ και 2 χρόνια λόγω άγχους, αλλά παίρνει κάθε μέρα. ακόμα και όταν δεν αισθάνεται άγχος, το ζαναξ το παίρνει γιατι φοβάται ότι δεν θα κοιμηθεί καλά αν δεν πάρει. τον είδα μια φορά το έκοψε 2-3 μέρες και ήταν καλά. αλλά λέει ψέμματα στους γιατρούς για να τα πάρει. δεν βλέπω να έχει αλλάξει η προσωπικότητα του βέβαια.
    Είναι ήδη εθισμένο. Θα δυσκολευτεί πολυ να το κόψει διότι είναι χρονια χρηστης.

    Πιθανολογώ ότι ηδη παίρνει πανω απο 1mg την μερα.

    Την προσωπικότητα του να αλλάζει θα την δεις οταν ξεμείνει.

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΧΑΝΑΧ + ENTACT ΒΟΗΘΕΙΑ
    By kourasmeni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-02-2014, 15:06
  2. ΧΑΝΑΧ KAI ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΕΡΓΙΕΣ
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 28-07-2010, 11:21
  3. ΧΑΝΑΧ PAROXETINE KAI ΚΡΙΣΕΙς ΠΑΝΙΚΟΥ
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-09-2008, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •