Ξαφνικά υψηλή πίεση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    απο τα 17 μου........
    Εγω τα παίρνω μονο κατι μήνες και δε νιώθω ογι θέλω να τα αυξήσω.. Γιατί είδα κάπου που λες οτι παίρνεις 3 mg εγω παίρνω 1 Κι παλι θα του κάνω λόγο αύριο για διακοπη
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω τα παίρνω μονο κατι μήνες και δε νιώθω ογι θέλω να τα αυξήσω.. Γιατί είδα κάπου που λες οτι παίρνεις 3 mg εγω παίρνω 1 Κι παλι θα του κάνω λόγο αύριο για διακοπη
    2 εβδομαδες ειναι αρκετες για τα xanax μπορει να παρει απο μηνες εως χρονια η πληρης διακοπη του ακομα και σε μια μικρη δοσολογια.....

    ελπιζω να καταφερεις να τα κοψεις ευκολα.......

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Εγώ ξέρω άτομα που πίνουν 25 χρόνια Ζάναξ και είναι μια χαρά. Απλά είναι σε ελειψη.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Εγώ ξέρω άτομα που πίνουν 25 χρόνια Ζάναξ και είναι μια χαρά. Απλά είναι σε ελειψη.
    γενικα το φερνουν απο αλλες χωρες μερικα φαρμακεια.... αλλα υπαρχει και το saturnil 0.5 το οποιο ειναι το γενοσημο του xanax....

    δεν ξερω αν ειναι ασφαλες αυτο ομως......

    φοβαμαι μην ειναι σαν τα fake xanax.....

    δεν εμπιστευομαι τα γενοσημα.......

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    μεχρι το μαρτιο του 2020 θα υπαρχει προβλημα με τα xanax.....

  6. #36
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    xanax με τοσο χαμηλη πιεση???? τι λεει ο γιατρος σου γιαυτο? το xanax σε εμενα ριχνει την πιεση....... :/
    Τίποτα, με αφήνουν να τα πάρω κανονικά. Η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει να μου έχουν ρίξει και άλλο την πίεση. Για τα αντικαταθλιπτικα, μου είπε π ψυχίατρος αν τα ξεκινήσω, να αυξήσω απλώς το αλάτι και να μην πίνω υπερβπλικη ποσοτητα νερού. Την πίεση την ρίχνει και το χάπι για το στομάχι που έπινα, αλλά γενικά μέχρι τώρα δεν είχα θέμα, δεν έπεφτε περισσότερο από τα συνηθισμενα μου.

  7. #37
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Μισ χαρα φυσιολογικός εισαι. Σε αγχωνει που έγινες υγιής;

    Το ξερω οτι ειναι φυσιολογική πίεση,απλώς αγχωθηκα επειδή συνήθως είχα άλλες τιμές. Και ήταν παράλληλα και η ταχυπαλμια. Αν το να έχω πιο ψηλή πίεση, σημαίνει ότι θα χτυπάει η καρδιά στους 80 συνέχεια, είναι ενοχλητικό για μένα.

    Θα δω σήμερα τι θα δείξουν οι εξετάσεις. Αν είναι όλα οκ,θα αυξήσω πάλι το αλάτι,αλλά όχι τόσο πολύ όσο πριν. Νιώθω όμως ότι κάτι δεν πάει καλά, δεν γίνεται να αυξήθηκε έτσι ξαφνικά.
    Last edited by Antonis8; 05-09-2019 at 10:46.

  8. #38
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    μεχρι το μαρτιο του 2020 θα υπαρχει προβλημα με τα xanax.....

    Γιατί; Δεν τους συμφέρει να κάνουν ευρεία παραγωγή εφόσον το παίρνουν τόσα άτομα;

    Εγώ το προτιμώ γιατί το είχα πάρει με την επίβλεψη του γιατρού μου,πριν από μερικούς μήνες όταν είχα για μέρες αϋπνία (εννοώ ότι είχε έρθει ο γιατρός στο σπίτι και περιμέναμε να δράσει και αν θα μου προκαλέσει κάποια αρνητική αντίδραση) και με βοήθησε αρκετά. Παίρνω κατά διαστήματα 0.25.
    Έχω κατά καιρούς υπνικη άπνοια βέβαια,κεντρική, και μια φορα μου έκανε άπνοια, για αυτό παίρνω μικρή δόση.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τίποτα, με αφήνουν να τα πάρω κανονικά. Η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει να μου έχουν ρίξει και άλλο την πίεση. Για τα αντικαταθλιπτικα, μου είπε π ψυχίατρος αν τα ξεκινήσω, να αυξήσω απλώς το αλάτι και να μην πίνω υπερβπλικη ποσοτητα νερού. Την πίεση την ρίχνει και το χάπι για το στομάχι που έπινα, αλλά γενικά μέχρι τώρα δεν είχα θέμα, δεν έπεφτε περισσότερο από τα συνηθισμενα μου.
    Εγώ πίνω 2 λίτρα νερό δεν έχω θέμα με τα ζαναξ ίσα ίσα με βοηθάνε πολύ. Μπορεί να παίζει ρόλο που αθλουμε κιόλας πάνω από ένα μισή χρονο

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Γιατί; Δεν τους συμφέρει να κάνουν ευρεία παραγωγή εφόσον το παίρνουν τόσα άτομα;

    Εγώ το προτιμώ γιατί το είχα πάρει με την επίβλεψη του γιατρού μου,πριν από μερικούς μήνες όταν είχα για μέρες αϋπνία (εννοώ ότι είχε έρθει ο γιατρός στο σπίτι και περιμέναμε να δράσει και αν θα μου προκαλέσει κάποια αρνητική αντίδραση) και με βοήθησε αρκετά. Παίρνω κατά διαστήματα 0.25.
    Έχω κατά καιρούς υπνικη άπνοια βέβαια,κεντρική, και μια φορα μου έκανε άπνοια, για αυτό παίρνω μικρή δόση.
    Και εγώ έχω κάνει υπνική άπνοια αλλά δεν μου έχει πει κάτι να προσέχω με τα ζαναξ βρε παιδιά μόνο ναην υπερβαίνω τα 1.5 μιλιγκραμ την ημέρα εκτός όταν είμαι αδιαθετη.

  11. #41
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Εγώ πίνω 2 λίτρα νερό δεν έχω θέμα με τα ζαναξ ίσα ίσα με βοηθάνε πολύ. Μπορεί να παίζει ρόλο που αθλουμε κιόλας πάνω από ένα μισή χρονο
    Μου το είπε με την έννοια ότι όταν πίνεις πολύ νερό, χαμηλώνουν τα επίπεδα νατρίου στο αίμα,κάτι που ρίχνει την πίεση και μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες. Κι εγώ τόσο πίνω περίπου 2-3 λίτρα,είναι καλό το επίπεδο,δεν πρέπει ούτε υπερβολικό νερό ούτε λίγο. Με την γυμναστική χάνεις και νάτριο και νερό οπότε πρέπει να το αναπληρώνεις.

    Την άπνοια την είχες από πριν ή το ζαναξ στην έκανε; Πώς το κατάλαβες;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μου το είπε με την έννοια ότι όταν πίνεις πολύ νερό, χαμηλώνουν τα επίπεδα νατρίου στο αίμα,κάτι που ρίχνει την πίεση και μπορεί να προκαλέσει αρρυθμίες. Κι εγώ τόσο πίνω περίπου 2-3 λίτρα,είναι καλό το επίπεδο,δεν πρέπει ούτε υπερβολικό νερό ούτε λίγο. Με την γυμναστική χάνεις και νάτριο και νερό οπότε πρέπει να το αναπληρώνεις.

    Την άπνοια την είχες από πριν ή το ζαναξ στην έκανε; Πώς το κατάλαβες;
    Την άπνοια ήταν είχα πριν τα ζαναξ αν ήταν άπνοια νόμιζα πως ήταν άπνοια η μπορεί από το άγχος να ηταν. Και ο γιατρός μου είπε να πίνω πολύ νερό για να μου ανέβει η πίεση και χυμό πορτοκάλι.

  13. #43
    Antonis8
    Guest
    SOS

    Πήρα τις εξετάσεις, όλα οκ, εκτός από το μαγνήσιο που είναι 0,5 πίσω από το να ξεπερεάσει το όριο των φυσιολογικών επιπέδων. Έπαιρνα συμπλήρωμα για έξι μήνες περίπου, στις προηγούμενες εξετάσεις που έκανα ήταν πολύ πιο χαμηλή η τιμή. Λέτε να κινδυνεύω; Από τότε που είδα τις εξετάσεις μου κόλλησε ότι έχω πάθει τοξικότητα και κινδυνεύει η καρδιά μου (διάβασα ότι η υπερεπάρκεια μπορεί να κάνει την καρδιά να σταματήσει να χτυπά). Τι να κάνω; Να κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο; Τι άλλες εξετάσεις να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να έχει επηρεαστεί η καρδιά; Έχω και συχνοουρία τις τελευταίες ημέρες, ίσως επειδη ο οργανισμός μου προσπαθεί να αποβάλλει το μαγνήσιο. Αλλά αυτό που δεν συνάδει είναι η αύξηση της πίεσης. Γράφει ότι η υπερεπάρκεια μαγνησίου δημιουργεί συνήθως υπόταση, όχι αύξηση.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    SOS

    Πήρα τις εξετάσεις, όλα οκ, εκτός από το μαγνήσιο που είναι 0,5 πίσω από το να ξεπερεάσει το όριο των φυσιολογικών επιπέδων. Έπαιρνα συμπλήρωμα για έξι μήνες περίπου, στις προηγούμενες εξετάσεις που έκανα ήταν πολύ πιο χαμηλή η τιμή. Λέτε να κινδυνεύω; Από τότε που είδα τις εξετάσεις μου κόλλησε ότι έχω πάθει τοξικότητα και κινδυνεύει η καρδιά μου (διάβασα ότι η υπερεπάρκεια μπορεί να κάνει την καρδιά να σταματήσει να χτυπά). Τι να κάνω; Να κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο; Τι άλλες εξετάσεις να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να έχει επηρεαστεί η καρδιά; Έχω και συχνοουρία τις τελευταίες ημέρες, ίσως επειδη ο οργανισμός μου προσπαθεί να αποβάλλει το μαγνήσιο. Αλλά αυτό που δεν συνάδει είναι η αύξηση της πίεσης. Γράφει ότι η υπερεπάρκεια μαγνησίου δημιουργεί συνήθως υπόταση, όχι αύξηση.
    της εξετασεις θα της δει γιατρος και θα σου πει....

    εγω θα ελεγα να παρεις ενα γιατρο τηλ και τωρα ακομη....

  15. #45
    Antonis8
    Guest
    Τις είδε ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και είναι μια χαρά,απλώς να κόψω το συμπλήρωμα για κάποιο διάστημα.

    Δεν είμαι καλά όμως,μουδιασε το δεξί μέρος του προσώπου μου. Νομίζω ότι θα πάθω ρήξη ανευρύσματος κοιλιακής αορτής.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ξαφνικά
    By Fad in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2018, 17:06
  2. Ξαφνικά γυναίκα ναυτικού
    By NIOBH in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 07-09-2014, 02:33
  3. νιωθω ξαφνικα μεγαλη..
    By viva in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-03-2013, 16:02
  4. Έτσι ξαφνικά...στα 30
    By remains in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2011, 20:22
  5. Aτομα με υψηλη αναγκη επιβεβαιωσης του "εγω" τους
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 23-12-2008, 10:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •