Ξαφνικά υψηλή πίεση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εχω βάλει τέσσερις φορές χολτερ ρυθμού, έχει πιάσει και 37 ξύπνιος ενώ ήμουν ξαπλωμενος.
    Μόνος μου όταν μετράω με πιεσομετρο ή οξυμετρο έχει πάει και 45. Όλο το χειμώνα για αυτό αγχωνομουν, υπάρχει σχετικό τοπικ που είχα ανοίξει (βραδυκαρδια) αλλά στο τέλος σταμάτησα να το σκέφτομαι. Με έχουν εξετάσει ένα σωρό καρδιολόγοι και όλοι μου λένε ότι είναι θετικό να χτυπάει η καρδιά με χαμηλούς ρυθμούς. Μην σε αγχώνει λοιπόν.
    Και σε Μένα τα ίδια λένε αλλά εγώ πίνω αντικαταθλιπτικά και σε κάθε αύξηση επειδή ρίχνουν τους παλμούς αυτά πρέπει να κάνω καρδιογράφημα να δουν την απόσταση μεταξύ των χτύπων. Εσύ πίνεις αντικαταθλιπτικά;

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    Όχι, δεν παίρνω κάποια αγωγή. Μου έχει γράψει ο ψυχίατρος το ζολοφτ, το δοκίμασα για τρεις μέρες αλλά το σταμάτησα. Και παίρνω περιστασιακα ζαναξ αλλά τη βραδυκαρδια την έχω πολύ πριν ξεκινήσω να παίρνω. Απλώς περπατάω πολύ συνήθως.
    Εγώ αυτό που φοβάμαι με τα αντικαταθλιπτικα, από όσα έχω διαβάσει,είναι μήπως μου ρίξουν πολύ την πίεση, αφού έχω ήδη υπόταση τις περισσότερες φορές. Σκέφτομαι να τα ξεκινήσω κάποια στιγμή, αλλά όχι ακόμα γιατί δουλεύω πολλές ώρες και δεν μπορώ προς το παρόν να ξεπεράσω εύκολα τις πρώτες παρενεργειες.

    Ποια παίρνεις εσύ; Είχες κάποιο πρόβλημα στην καρδιά ή προληπτικά σου έχουν πει να το ελέγχεις;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είμαι υποτασικος και τις τελευταίες μέρες εμφανιζω ξαφνικα υψηλή πίεση για τα δεδομένα μου 11.20 η μεγάλη και 7.4 η μικρή,τη στιγμή που άλλες φορές τέτοια ώρα ήταν στα 7.40 με 4.7.

    Τι μπορεί να συμβαίνει; Αύξησα λίγο το αλάτι όπως μου είχε πει ο γιατρός,τίποτα εξτριμ. Γιατί έχω αυτή την πίεση; Και οι σφυξεις μου ενώ συνήθως είναι στα 58-70,τώρα είναι στους 80-90.
    Μισ χαρα φυσιολογικός εισαι. Σε αγχωνει που έγινες υγιής;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Όχι, δεν παίρνω κάποια αγωγή. Μου έχει γράψει ο ψυχίατρος το ζολοφτ, το δοκίμασα για τρεις μέρες αλλά το σταμάτησα. Και παίρνω περιστασιακα ζαναξ αλλά τη βραδυκαρδια την έχω πολύ πριν ξεκινήσω να παίρνω. Απλώς περπατάω πολύ συνήθως.
    Εγώ αυτό που φοβάμαι με τα αντικαταθλιπτικα, από όσα έχω διαβάσει,είναι μήπως μου ρίξουν πολύ την πίεση, αφού έχω ήδη υπόταση τις περισσότερες φορές. Σκέφτομαι να τα ξεκινήσω κάποια στιγμή, αλλά όχι ακόμα γιατί δουλεύω πολλές ώρες και δεν μπορώ προς το παρόν να ξεπεράσω εύκολα τις πρώτες παρενεργειες.

    Ποια παίρνεις εσύ; Είχες κάποιο πρόβλημα στην καρδιά ή προληπτικά σου έχουν πει να το ελέγχεις;
    xanax με τοσο χαμηλη πιεση???? τι λεει ο γιατρος σου γιαυτο? το xanax σε εμενα ριχνει την πιεση....... :/

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Και εγώ πίνω 1 χρόνο ζαναξ ούτε την πίεση μου ρίχνει άλλο ούτε τίποτα. Με ηρεμεί.
    Δεν έχω θέμα στη καρδιά προληπτικά κάνω καρδιογραφημα γιατί ρίχνει τους παλμούς το αντικαταθλιπτικό.
    Εγώ πίνω λαντος 60 μιλιγκραμ και Ζάναξ 1.5 μιλιγκραμ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Και εγώ πίνω 1 χρόνο ζαναξ ούτε την πίεση μου ρίχνει άλλο ούτε τίποτα. Με ηρεμεί.
    Δεν έχω θέμα στη καρδιά προληπτικά κάνω καρδιογραφημα γιατί ρίχνει τους παλμούς το αντικαταθλιπτικό.
    Εγώ πίνω λαντος 60 μιλιγκραμ και Ζάναξ 1.5 μιλιγκραμ
    οκ για το ladose.... το xanax το περνεις καθε μερα σε αυτη την δοσολογια? αν ναι ποσο καιρο?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    οκ για το ladose.... το xanax το περνεις καθε μερα σε αυτη την δοσολογια? αν ναι ποσο καιρο?
    Ένα χρόνο κάθε μέρα .

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Και όταν έχω τα γυναικολογικά μου μέχρι 3 μιλιγκραμ πίνω την μερα έχω και τρελές αϋπνίες. Είχα μάλλον τώρα οχι

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Ένα χρόνο κάθε μέρα .
    η μακροχρόνια χρήση του xanax προκαλεί σοβαρά προβλήματα υγείας....... είμαι 26 και καταστράφηκα..........

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    η μακροχρόνια χρήση του xanax προκαλεί σοβαρά προβλήματα υγείας....... είμαι 26 και καταστράφηκα..........
    Εισαι μονο 26 ετών; απο ποτε πίνεις ζαναξ;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    η μακροχρόνια χρήση του xanax προκαλεί σοβαρά προβλήματα υγείας....... είμαι 26 και καταστράφηκα..........
    Μια μορφή άνοιας προκαλεί στα 80 αν ζούμε. Πριν 13 χρόνια έπινα πάλι ζαναξ για 4 χρόνια 13 χρόνια μετά είμαι υγιεστστη 40 άρα και έχω γεννήσει και δύο φορές από τότε.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εισαι μονο 26 ετών; απο ποτε πίνεις ζαναξ;
    απο τα 17 μου........ παλια επερνα μεγαλες δοσολογιες αλλα οχι καθε μερα..... 4 μπαρες των 2mg.....

    τωρα εδω και 2 χρονια καθε μερα πινω......... εως 1mg

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    απο τα 17 μου........ παλια επερνα μεγαλες δοσολογιες αλλα οχι καθε μερα..... 4 μπαρες των 2mg.....

    τωρα εδω και 2 χρονια καθε μερα πινω......... εως 1mg
    Τι είχες δηλαδή σε πιαναν κρίσεις από τα 17? Έχω γιο 16 χρόνων και παραπονιέται για ταχυκαρδία κλπ τελευταία εύχομαι να μην πήρε από εμενα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Τι είχες δηλαδή σε πιαναν κρίσεις από τα 17? Έχω γιο 16 χρόνων και παραπονιέται για ταχυκαρδία κλπ τελευταία εύχομαι να μην πήρε από εμενα
    οχι οχι καμια σχεση... τα πηρα για μυοκλονικους σπασμους που ειχα....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Τι πάθηση είναι αυτή;

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ξαφνικά
    By Fad in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2018, 16:06
  2. Ξαφνικά γυναίκα ναυτικού
    By NIOBH in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 07-09-2014, 01:33
  3. νιωθω ξαφνικα μεγαλη..
    By viva in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-03-2013, 15:02
  4. Έτσι ξαφνικά...στα 30
    By remains in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2011, 19:22
  5. Aτομα με υψηλη αναγκη επιβεβαιωσης του "εγω" τους
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 23-12-2008, 09:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •