Ξαφνικά υψηλή πίεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Ξαφνικά υψηλή πίεση

    Είμαι υποτασικος και τις τελευταίες μέρες εμφανιζω ξαφνικα υψηλή πίεση για τα δεδομένα μου 11.20 η μεγάλη και 7.4 η μικρή,τη στιγμή που άλλες φορές τέτοια ώρα ήταν στα 7.40 με 4.7.

    Τι μπορεί να συμβαίνει; Αύξησα λίγο το αλάτι όπως μου είχε πει ο γιατρός,τίποτα εξτριμ. Γιατί έχω αυτή την πίεση; Και οι σφυξεις μου ενώ συνήθως είναι στα 58-70,τώρα είναι στους 80-90.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ρε συ πλακα μας κανεις? 11.20 με 7.4 εισαι πολυ κομπλε......! και η παλμοι σου μια χαρα ειναι.......!!!!!!!!

    αφου αυξησες οπως λες και ο ιδιος το αλατι......

    εξετασεις εχεις κανει?

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Ναι έχω κάνει τα πάντα,δεν έχει βρεθεί κατι. Κανονικά ναι, το ξέρω ότι είναι φυσιολογικες τιμές αλλά για τα δικά μου δεδομένα όχι , για αυτό ανησυχώ.

    Άστα,έπαθα μια κρίση πανικού, ζάλη, αύξηση παλμών στους 120 περίπου , πήρα το ασθενοφόρο και το γιατρό μου, εντέλει ήρθε ο γιατρός μου, μου λέει ότι οκ, έχω κάπως αυξημένους παλμούς,μου έκανε και καρδιογράφημα όλα οκ. Τι να πω, δεν ξέρω από τι μπορεί να είναι. Θα μου γράψει ξανά εξετάσεις αίματος να δούμε ηλεκτρολύτες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Με 11-7 πίεση δεν παθαίνεις τίποτα. Και οι σφίξεις 80-90 δεν ήταν καν ταχυκαρδία, πανικοβληθηκες και πήγαν 120 που και πάλι δεν είναι τόσο μεγάλο νούμερο. Να πω ήταν 140+ ναι, αλλά 120 μπορεί να πάει επειδή ανέβηκες 2 ορόφους γρήγορα.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Ναι,το ξέρω, απλά προσπαθώ να καταλάβω για ποιο λόγο εκεί που ο οργανισμός μου δούλευε σε πιο χαμηλές τιμές,ξαφνικά έχει ανέβει.

    Είχα περάσει πρόσφατα μια ήπια γαστρεντερίτιδα και βγάζω φρονιμίτη,δεν ξέρω αν αυτά σχετίζονται. Παίρνω και μήνες συμπλήρωμα μαγνησίου, ο γιατρός μου είπε να δούμε μήπως πρέπει να το κόψω και είναι από εκεί οι παλμοί,θα δω στις εξετάσεις,αν και πριν από ένα μήνα που έκανα, δεν φάνηκε κάτι τέτοιο. Πόνο στην καρδιά δεν νιώθω,ούτε καν έκτακτες αυτό το διάστημα, που ήταν ο μεγάλος φόβος μου. Τα μόνα συμπτώματα που έχω είναι κυρίως με το στομάχι και είχα ξεκινήσει πάλι την αγωγή για ΓΟΠ. Τώρα που ξύπνησα νιώθω σαν να είναι βαρύ το στομάχι μου και τις συνηθισμένες ενοχλήσεις με το έντερο. Πόνοι στην πλάτη με πιάνουν αριστερά, το εχω ψάξει όμως όλο το προηγούμενο διάστημα με χιλιάδες εξετάσεις και καταλήξαμε ότι ήταν πόνος λόγω οισοφάγου-εντερου,δεν είναι κάτι καινούργιο δλδ. Πονοκέφαλο δεν νιώθω,απλως κάποιες φορές αισθάνομαι σαν έναν μετεωρισμό,σαν να πάω να χάσω την ισορροπία μου. Και έχω αίσθημα παλμών τις τελευταίες ημέρες. Το αλάτι δεν το αύξησα υπερβολικά. Και πριν έτρωγα αλμυρά , μόνο που το τελευταίο διάστημα εκεί που δεν έβαζα καθόλου στο μεσημεριανό φαγητό, μετά από συμβουλή τριών γιατρών, άρχισα να βάζω.
    Το νάτριο μου στις εξετάσεις συνήθως ήταν στο όριο, δεν νομίζω να έβαλα πια τόσο πολυ αλάτι που να διατάραξα τις τιμές.
    Θα το κόψω τις επόμενες μέρες να δω αν είναι από αυτό.

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Πρώτη φορά στη ζωή μου έχει αδιάκοπο αίσθημα παλμών και ταχυκαρδία ασταμάτητη. Τις τελευταίες ημέρες οι σφυξεις μου είναι μόνιμα 80-95. Το ξέρω ότι για άλλους είναι συνηθισμένο, αλλά για μένα δεν είναι καθόλου γιατί συνήθως είμαι στους εξήντα και πολλές φορές κάτω. Παράλληλα είναι και αυτή η αύξηση της πίεσης,κάτι τρέχει. Και ξέρω ότι δεν είναι αγχος γιατί άγχος έχω χρόνια τώρα,δεν είχα ποτέ τέτοια συμπτώματα, παρόλο που παθαινα κρίσεις άγχους και σωματομορφα συμπτώματα. Κάτι τρέχει,νομίζω ότι μου συμβαίνει κάτι. Θα πάω νοσοκομείο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Αντώνη είμαι τα ίδιαια ακριβώς αλλά εμένα ποτέ δεν μου έχει ανέβει τόσο πολύ. Μήπως γυμναζεσε η έφαγες τίποτα ελιές η σαρδέλες;. Και οι παλμοί μου είναι τόσο και πιο χαμηλοί

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Και εμένα οι παλμοί όταν ανέβουν τόσο δεν μπορώ καθόλου. Ειδηκα η πίεση μου είχε ανάιβει μια φορά 13 ένιωθα σφυξημο στο κεφάλι να τρελαθώ ειμουν.
    Εγώ τόση ταχυπλαμια εγώ όταν αδιαθετω

  9. #9
    Είχες η έχεις το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού??

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Έχω κάνει δύο γαστροσκοπησεις, μια πριν από έξι χρόνια και μια πριν από έξι μήνες. Δεν βρέθηκε το ελικοβακτηριδιο, με ΓΟΠ διαγνωστικα και τη δεύτερη φορά είχα και οισοφαγιτιδα που κρατάει μέχρι σήμερα. Έπαιρνα το belifax για ένα μήνα αρχικά, το διέκοψα και μετά το ξαναρχισα για άλλους δύο μήνες. Τώρα θα το ξαναρχιζα λόγω συμπτωματων αλλά εξαιτίας της ταχυπαλμιας δεν το ξεκίνησα.

    Πήγα στο νοσοκομείο τελικά,δεν μου κάναν τίποτα γιατί με ξέρουν, ένα καρδιογραφημα μόνο. Όλη την ημέρα είχα ταχυπαλμια, τώρα η πίεση μου είναι στο 8.6 με 5.6 και παλμοί 78. Αυξομειωνεται όμως,όπως παρατηρώ. Πιστεύετε πως είναι ασφαλές να πάρω ζαναξ; Ο γιατρός μου είπε ναι, αλλά δεν του είπα ότι επανήλθε σχετικά η πίεση μου. Φοβάμαι με αυτές τις αυξομειωσεις μήπως πέσει υπερβολικά ήμηπως ανέβει πάλι.

    Αύριο θα πάω για τις εξετάσεις αίματος, να δούμε αν έχουν αλλάξει οι τιμές μου σε σχέση με έναν μήνα πριν.

    Βασικά είμαι έντονα αγχωμενος από χθες γιατί έχασα τη γάτα μου και φοβάμαι μήπως της συμβεί κάτι και όσο είμαι κουρασμένος, δεν μπορώ να κάνω πολλές προσπάθειες να την πιάσω,όσες έκανα ως τώρα απέτυχαν, αλλά ελπίζω αύριο να τα καταφέρω. Αλλά η πίεση θεωρώ πως δεν σχετίζεται με αυτό γιατί και από πριν ήταν κάπως "περίεργη" τις τελευταίες ημέρες.

    Έχω και έναν πρησμενο λεμφαδενα στο λαιμό, μήπως έχω κάνει καμιά φλεγμονη; Κάτι στο έντερο ίσως γιατί νιώθω σουβλιες εκεί.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Αντώνη είμαι τα ίδιαια ακριβώς αλλά εμένα ποτέ δεν μου έχει ανέβει τόσο πολύ. Μήπως γυμναζεσε η έφαγες τίποτα ελιές η σαρδέλες;. Και οι παλμοί μου είναι τόσο και πιο χαμηλοί
    Μπα όχι, μόνο λίγο παραπάνω αλάτι έβαζα αλλά τίποτα εξτριμ. Σήμερα που δεν έβαλα έπεσε πάλι, θα δω αύριο τα επίπεδα του νατριου μου πού κυμαίνονται.

  12. #12
    Καταρχάς ηρέμησε.Οι τιμές της πίεσης που μας δίνεις δεν αξίζουν καν να ασχοληθούμε.Εφόσον εχεις συνηθίσει σε χαμηλούς παλμούς είναι λογικό να αισθάνεσαι την αλλαγή έστω κι αν αυτή κυμαίνεται σε τέλεια επίπεδα.Γνωρίζω κόσμο που ζει με 17-11 και δεν το καταλαβαίνει γιατί έχει μάθει να ζει έτσι.

    Κοίταξε λίγο για τον λεμφαδένα σου.Έχεις βήχα η αδυναμία και ανορεξία.Μπορεί να είναι καμιά λοιμωξούλα.

    Εύχομαι να βρεις την γάτα σου και να σου φύγει όλο αυτό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μπα όχι, μόνο λίγο παραπάνω αλάτι έβαζα αλλά τίποτα εξτριμ. Σήμερα που δεν έβαλα έπεσε πάλι, θα δω αύριο τα επίπεδα του νατριου μου πού κυμαίνονται.
    Εσένα πόσο σου πέφτουν οι παλμοί σε κατάσταση ηρεμίας ; Εμένα 47 μια φορά. Αλλά η πίεση μου κάτω από 8,2 η μεγάλη δεν έχει πέσει ποτέ

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Theojamaica View Post
    Καταρχάς ηρέμησε.Οι τιμές της πίεσης που μας δίνεις δεν αξίζουν καν να ασχοληθούμε.Εφόσον εχεις συνηθίσει σε χαμηλούς παλμούς είναι λογικό να αισθάνεσαι την αλλαγή έστω κι αν αυτή κυμαίνεται σε τέλεια επίπεδα.Γνωρίζω κόσμο που ζει με 17-11 και δεν το καταλαβαίνει γιατί έχει μάθει να ζει έτσι.

    Κοίταξε λίγο για τον λεμφαδένα σου.Έχεις βήχα η αδυναμία και ανορεξία.Μπορεί να είναι καμιά λοιμωξούλα.

    Εύχομαι να βρεις την γάτα σου και να σου φύγει όλο αυτό.

    Βγάζω φρονιμιτη, οπότε μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να είναι από εκεί ο λεμφαδενας. Είχα περάσει μια ήπια γαστριτιδα.
    Νιώθω καλύτερα τώρα. Επανήλθαν κάπως και οι παλμοί. Θα κάνω και τις εξετάσεις αύριο να ηρεμησω.

    Σε ευχαριστώ, ελπίζω αύριο να καταφέρω να την πιάσω. Δεν εχει απομακρυνθει πολύ,απλά φοβάται από τους θορυβους και δεν πλησιάζει για να την πιάσω, θα δοκιμάσω με το κλουβί της αύριο μήπως τα καταφέρω.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    ]

    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Εσένα πόσο σου πέφτουν οι παλμοί σε κατάσταση ηρεμίας ; Εμένα 47 μια φορά. Αλλά η πίεση μου κάτω από 8,2 η μεγάλη δεν έχει πέσει ποτέ
    Εχω βάλει τέσσερις φορές χολτερ ρυθμού, έχει πιάσει και 37 ξύπνιος ενώ ήμουν ξαπλωμενος.
    Μόνος μου όταν μετράω με πιεσομετρο ή οξυμετρο έχει πάει και 45. Όλο το χειμώνα για αυτό αγχωνομουν, υπάρχει σχετικό τοπικ που είχα ανοίξει (βραδυκαρδια) αλλά στο τέλος σταμάτησα να το σκέφτομαι. Με έχουν εξετάσει ένα σωρό καρδιολόγοι και όλοι μου λένε ότι είναι θετικό να χτυπάει η καρδιά με χαμηλούς ρυθμούς. Μην σε αγχώνει λοιπόν.

    Η πίεση μου έχει πέσει μέχρι και 7.3 και 4.2. Είχα βάλει και χολτερ πίεσης. Μου είπαν ότι εφόσον δεν ζαλιζομαι, δεν είναι κάτι παθολογικο και να αυξήσω το αλάτι. Αυτό μου το είπαν τέσσερις γιατροι διαφόρων ειδικοτητων.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ξαφνικά
    By Fad in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2018, 17:06
  2. Ξαφνικά γυναίκα ναυτικού
    By NIOBH in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 07-09-2014, 02:33
  3. νιωθω ξαφνικα μεγαλη..
    By viva in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-03-2013, 16:02
  4. Έτσι ξαφνικά...στα 30
    By remains in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2011, 20:22
  5. Aτομα με υψηλη αναγκη επιβεβαιωσης του "εγω" τους
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 23-12-2008, 10:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •