Αλλαγή από cipralex σε effexor - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    δε τους πολυνοιαζει απλα ή ειναι ασχετοι...τοσα ατομα εχουμε εξαρτηθει

    Ξερουν πολυ καλα για το ζαναξ , ξερουν οτι επιδεινωνει την κτθλψη , ξερουν οτι ειναι εξαρτησιογονο , ειτε τα παιρνουν απο την φαρμακοεταιρια , ειτε απλα δεν τους νοιαζει ( πιθανοτερο αυτο , αλλα νωριζω γιατρο που ειχε ταξιδεψει στον κοσμο ολο , δηθεν για συνέδρια , ολα πληρωμενα , με αυτην την μορφη τα ' παιρνουν ' οι γιατροι ) .......στην Αγγλια μ@λακες ειναι που στο γραφουν μαξιμουμ για ενα μηνα , και μετα σε επανεξεταζουν να δουν αν πραματι το χρειαζεσαι , για ενα μηνα ακομη ( απολυτο μαξιμουμ 4 μνες ) , και σου γραφουν μεχρι 2 mg / μερα , παραπανω μονο σε περιπτωσεις εκτακτης αναγκης ( κρισεις πανικου , κλπ. ) ...........................
    Last edited by Macgyver; 07-11-2019 at 08:59.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ο γιατρος σου ξερει πολυ καλα...! μπορει να σου πει τον τροπο να τα κοψεις....! αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο......... ειναι εθιστικα τα xanax....

    δεν μπορω να ξερω τι σκεπτικο εχει....! αλλα ρωτα εναν αλλον γιατρο η σε ενα φαρμακειο για το xanax και την ανοχη που κανει...! 4 εβδομαδες ειναι αρκετες για να κανεις ανοχη στο xanax....

    απλα ποτε μα ποτε δεν κοβουμε αποτομα αυτα τα φαρμακα...!!! για το xanax λεω... ειναι πολυ επικινδυνο στην αποτομη διακοπη....! θελει σταδιακα.... μπορει να παρει και χρονια...... μην σε ανχονει ομως αυτο...! σε τι δοσολογια το περνεις?
    Ακι , μην τρομοκρατεις τα παιδια , αθελα σου βεβαια , οι γιατροι δεν ξερουν πως κοβεται το ζαναξ ( εχω διαβασει και σχετικο αρθρο ) , σου πετανε ενα , ' κοβε ενα καθε δυο μηνες , και παλι θα σου φαινεται ' ( τουλαχιστον 4 γιατροι μου τοχουνπει αυτο ) ....... κι ομως , χωρις να ειμαι κατι ιδιαιτερο , εκοψα σε δυο μηνες , μετα απο βαρια χρονια εξαρτηση 6 mg ζαναξ, χωρις δυσκολια ιδαιτερη .......απλως ανεβαζα πιεση , επαιρνα για ενα μηνα ενα αντιυπερτασικο και ολα πηγαν καλα ....... σορυ που σε διορθωνω ,αλλα δεν μπορουσα να μην πω την εμπειρια μου ...... ειναι οντως το χειροτερο αγχολυτικο που κυκλοφορει .......νομιμως .....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    150 λιγο ειναι για εφφεξορ.............δεν θυμαμαι να χα ταχυπαλμιες...αλλα κανε ενα καρδιογραφημα μηπως σε βλαπτει στον καθενα παει αλλιως η φαση
    Φιλε Θανο , καλη ειναι η δοση των 150 mg , διοτι στα 75 mg , δεν πιανει και νοραδρεναλινη ,στα 150 mg πιανει μια χαρα και νοραδρεναλινη .......ουτε γω ειχα ταχυπαλμιες ......

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ακι , μην τρομοκρατεις τα παιδια , αθελα σου βεβαια , οι γιατροι δεν ξερουν πως κοβεται το ζαναξ ( εχω διαβασει και σχετικο αρθρο ) , σου πετανε ενα , ' κοβε ενα καθε δυο μηνες , και παλι θα σου φαινεται ' ( τουλαχιστον 4 γιατροι μου τοχουνπει αυτο ) ....... κι ομως , χωρις να ειμαι κατι ιδιαιτερο , εκοψα σε δυο μηνες , μετα απο βαρια χρονια εξαρτηση 6 mg ζαναξ, χωρις δυσκολια ιδαιτερη .......απλως ανεβαζα πιεση , επαιρνα για ενα μηνα ενα αντιυπερτασικο και ολα πηγαν καλα ....... σορυ που σε διορθωνω ,αλλα δεν μπορουσα να μην πω την εμπειρια μου ...... ειναι οντως το χειροτερο αγχολυτικο που κυκλοφορει .......νομιμως .....
    δεν θέλω ειλικρινά να τρομοκρατησω κανεναν ρε συ... εδώ εγώ απλά παλεύω να κόψω ενα χαπακι των 0.5 απλά για να λέμε την αλήθεια υπάρχουν γιατροί που το γράφουν για μακροχρόνια χρήση... πάντως η άποψη μου είναι οτι ειναι πιο ασφαλές σε σύγκριση με τα αντιψυχωσικα φάρμακα οσο αφορά της μακροχρόνιες συνέπειες...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    δεν θέλω ειλικρινά να τρομοκρατησω κανεναν ρε συ... εδώ εγώ απλά παλεύω να κόψω ενα χαπακι των 0.5 απλά για να λέμε την αλήθεια υπάρχουν γιατροί που το γράφουν για μακροχρόνια χρήση... πάντως η άποψη μου είναι οτι ειναι πιο ασφαλές σε σύγκριση με τα αντιψυχωσικα φάρμακα οσο αφορά της μακροχρόνιες συνέπειες...
    Το καταλαβαινω αυτο, και το σεβομαι .......δεν γνωριζω ποια ειναι χειροτερα για μακροχρονια χρηση ...... δεν εκανα ποτε χρηση αντιψυχωτικων ....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εμενα το εφεξορ μου εκατσε τελεια μετα απο αλλαγη απο λαντοζ σε εφεξορ, σε 10 μερες ημουν περδικι και για 3 χρονια επισης πολυ καλα..μηδεν αναγκη για ζαναξ, δεν πηρα ποτε παραπανω απο 75 στο εφεξορ, δεν χρειαστηκα, βεβαια μεσα σε αυτο ειχα κ ασχημες στιγμες κ λιγο αγχος οταν συνεβαινε κατι, θυμαμαι κ 1 ασχημο πεσιμο διαθεσης για πολλες μερες που περασε επειδη πηγα διακοπες... θυμαμαι κ μια αλλη φορα ενα τεραστιο κολλημα, ιδψ, για κανα 3μηνο ενω το επαιρνα κανονικα το εφεξορ, αλλα επρεπε να το διακοψω για λογους υγειας..
    καλο χαπι ειναι, απλα να εχεις το νου σου μη ξεχασεις ουτε μια δοση, οταν ξεχνας κανει brain zaps googlαρε το να δεις τι ειναι...οχι κατι σοβαρο φυσικα.
    κ επισης δεν κοβεται ευκολα, κανει στερητικα οταν κοπει αποτομα...
    εγω το εκοψα αποτομα κ ηταν σαν να εκοψα ηρωινη, ουρλιαζα στο μπανιο κ μια φορα χεστηκα κ πανω μου..χααχαχαχ αστειοοο!
    ετρεμα συνεχεια κ ιδρωνα πολυ κ μετα κρυαδες..ειχα δλδ πολλα στερητικα απο αποτομη διακοπη.
    αν μπεις στο χαπι εφεξορ σκεψου το καλα γτ δεν διακοπτεται ευκολα..
    αν εισαι γυναικα κ θες να κανεις παιδι πρεπει να κοπει κ κει καπως δυσκολευεσαι...
    αυτα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εμενα το εφεξορ μου εκατσε τελεια μετα απο αλλαγη απο λαντοζ σε εφεξορ, σε 10 μερες ημουν περδικι και για 3 χρονια επισης πολυ καλα..μηδεν αναγκη για ζαναξ, δεν πηρα ποτε παραπανω απο 75 στο εφεξορ, δεν χρειαστηκα, βεβαια μεσα σε αυτο ειχα κ ασχημες στιγμες κ λιγο αγχος οταν συνεβαινε κατι, θυμαμαι κ 1 ασχημο πεσιμο διαθεσης για πολλες μερες που περασε επειδη πηγα διακοπες... θυμαμαι κ μια αλλη φορα ενα τεραστιο κολλημα, ιδψ, για κανα 3μηνο ενω το επαιρνα κανονικα το εφεξορ, αλλα επρεπε να το διακοψω για λογους υγειας..
    καλο χαπι ειναι, απλα να εχεις το νου σου μη ξεχασεις ουτε μια δοση, οταν ξεχνας κανει brain zaps googlαρε το να δεις τι ειναι...οχι κατι σοβαρο φυσικα.
    κ επισης δεν κοβεται ευκολα, κανει στερητικα οταν κοπει αποτομα...
    εγω το εκοψα αποτομα κ ηταν σαν να εκοψα ηρωινη, ουρλιαζα στο μπανιο κ μια φορα χεστηκα κ πανω μου..χααχαχαχ αστειοοο!
    ετρεμα συνεχεια κ ιδρωνα πολυ κ μετα κρυαδες..ειχα δλδ πολλα στερητικα απο αποτομη διακοπη.
    αν μπεις στο χαπι εφεξορ σκεψου το καλα γτ δεν διακοπτεται ευκολα..
    αν εισαι γυναικα κ θες να κανεις παιδι πρεπει να κοπει κ κει καπως δυσκολευεσαι...
    αυτα.
    ρε συ anxious νομιζω πως ειναι λιγο αστειο να εχεις τοσα στερητικα απο το effexor... ισως σε συνδιασμο με την σκεψη και να το ανχος να συνεβει.... και εγω οταν εκοψα τα cipralex ειχα εντονους σπασμους...αλλα και ανχος πολυ... αλλα οχι σε αυτη την κατασταση.... μαλλον εδω μιλαμε για κατι αλλο...... απλα το ανχος σου εχει βαρεσει κοκκινο... :P

    επερνα effexor 1 χρονο πιο παλία και το εκοψα μαχαιρι περα απο το εντονο ανχος με διαφορες ενοχλησεις και τρομερη αδιαθεσια δεν εφτασα σε σημιο να λεω οτι ειναι χειροτερα απο ναρκωτικα.... με το xanax απο την αλλη μπορω να σου πω οτι εχω περασει πολλα στερητικα επιδει δεν πηρα το επομενο χαπι... να ηταν βενζοδιαζεπινες να ελεγα οκ... αλλα απο αντικαταθλιπτικα δεν εχω παθει ποτε τπτ στην διακοπη τους..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι να σου πω ισως ειναι θεμα οργανισμου ρε συ..ενιωθα σπασμους παντου συνεχεια κ απο τους σπασμους χεστηκα πανω μου..αχαχαχχααχ γελοιο..
    καλα αυτο δεν εγινε προσφατα αλλα πριν απο 7 μηνες...οκ...μπορει να εισαι πιο ανθεκτικος εσυ..ο καθε οργανισμος ειναι εντελως διαφορετικος.
    εγω παντως την ακουσα πραγματικα..
    οσο για το ζαναξ το παιρνω σε υποτροπες μεχρι 0.75 την μερα κ μετα απο κανα 3μηνο οταν ισιωσω το κοβω πολυ ευκολα..δεν ειχα ποτε θεμα..τι να σου πω..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    τι να σου πω ισως ειναι θεμα οργανισμου ρε συ..ενιωθα σπασμους παντου συνεχεια κ απο τους σπασμους χεστηκα πανω μου..αχαχαχχααχ γελοιο..
    καλα αυτο δεν εγινε προσφατα αλλα πριν απο 7 μηνες...οκ...μπορει να εισαι πιο ανθεκτικος εσυ..ο καθε οργανισμος ειναι εντελως διαφορετικος.
    εγω παντως την ακουσα πραγματικα..
    οσο για το ζαναξ το παιρνω σε υποτροπες μεχρι 0.75 την μερα κ μετα απο κανα 3μηνο οταν ισιωσω το κοβω πολυ ευκολα..δεν ειχα ποτε θεμα..τι να σου πω..
    εγω το xanax το περνω για τον ιδιοπαθη τρομο που ειναι αυτοανοσο αλλα εγω την ακουσα κανονικα απο cbd kai xanax που επερνα... ηθελα να φτιαξω 5 καφεδες και δεν ηξερα τι εκανα.... αφηνα το ενα πραγμα εδω το αλλο εκει..... χαζεψα εντελως ρε συ χαχαχαχα και ετσι τωρα σταματησα για λιγο το cbd θα περνω οχι καθε μερα αλλα 2-3 φορες την εβδομαδα...! αλλα μονο το βραδυ.... δεν ξαναπερνω οταν ειμαι με παρεα... απλα δεν ειχα επαφη με το περιβαλλων.... χαχαχα βεβαια ηταν και λιγο μπομπα.. 26% ισως αυτο παραληλα με το xanax να με εστειλε...χαχαχα

    οποτε λεω ας περνω τωρα 0.5 την ημερα xanax μισο Πρωι-βραδυ...! αφου ειμαι τελεια εδω και τοσα χρονια με το xanax μονο εκτος απο την αμνησια.....! και αυτο που μου εχει κανει ειναι να θελω να αραζω συνεχεια σε ενα καναπε να βαζω τερμα την μουσικη μου και να γουσταρω εκει φουλ..... αλλα επισης απο τοτε που εκοψα τα αντικατα8λιπτικα και περνω μονο xanax μου ανεβαζει πολυ την libito σκεψου εκανα καθημερινα sex παλια δεν ειχα καν ορεξη με τα αντικαταθλιπτικα....! μου λεγανε επισης η γιατροι οτι με το xanax θα παθω προβλημα χειροτερο απο τα αντικαταθλιπτικα και δεν θα μπορω μεσα σε 2-3 εβδομαδες να κανω sex αλλα εδω και 3 χρονια καθημερινης χρησης xanax 0.5 ειμαι τοσο καλα περα απο το οτι δεν εχω καψει πολλα κυταρα και δεν θυμαμαι τπτ... λολ αυτο ισως ειναι και καλό..... γιατι η αληθεια ειναι οτι ηθελα να ξεχασω εναν χορισμο.... και πραγματι εκανε θαυματα. χαχαχαχα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    δεν θέλω ειλικρινά να τρομοκρατησω κανεναν ρε συ... εδώ εγώ απλά παλεύω να κόψω ενα χαπακι των 0.5 απλά για να λέμε την αλήθεια υπάρχουν γιατροί που το γράφουν για μακροχρόνια χρήση... πάντως η άποψη μου είναι οτι ειναι πιο ασφαλές σε σύγκριση με τα αντιψυχωσικα φάρμακα οσο αφορά της μακροχρόνιες συνέπειες...
    δεν εχω βρει γιατρο που να ξερει πως κοβεται το ζαναξ,η να σου κανει πλανο ξερω γω,η φαση ειναι εμπλεξες να ξεμπλεξεις με τις δικιες σου δυναμεις....και στερητικα θα φας και δυσκολα θα περασεις,τα στεντον η τα κλονοτριλ που δινουν για δηθεν απεξαρτηση κολοκυθια ειναι.....και το θεμα ειναι οπως και εσυ εξαρτημενος και εγω κανουν και σωματικα στερητικα αγχωνεσαι περισσοτερο πινεις περισσοτερα μετα και ετσι φαυλος κυκλος.......και οι βενζο βλαπτουν τον εγκεφαλο μακροχρονια εχουν γινει μελετες....κυριως αν εχεις καταθλιψη στη καταθλιψη οπως ειπε και ο macgyver ισχιει οτι την επιδινονουν,,,,,,τα αντιψυχωτικα εχουν οργανικες βλαβες αλλα σιγουρα δεν ειναι εξαρτησιογονα και ναρκωτικα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 336
    Last Post: 16-06-2024, 16:32
  2. Effexor
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 119
    Last Post: 21-03-2022, 19:52
  3. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 07:27
  4. effexor xr 37.5 mg
    By JasonK in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 34
    Last Post: 24-04-2020, 21:01
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 05:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •