Καλή ψυχίατρος στην Αθήνα ; Διπολική κ προβλήματα ύπνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17

    Καλή ψυχίατρος στην Αθήνα ; Διπολική κ προβλήματα ύπνου

    Καλησπέρα κ από μένα! Πριν 4 χρόνια έμαθα λοιπόν ότι έχω μανιοκατάθλιψη κ διπολική διαταραχή .. ξεκίνησα ψυχοθεραπεία είχα την αγωγή μου τα είχα βρει σκούρα οι κρίσεις πανικού πλήθαιναν αλλά το προσπαθούσα να ανακαμψω.. φτάνει η στιγμή λοιπόν που βρήκα κ δουλειά κ τα χάπια δεν με βοηθούσαν .. δεν μπορούσα να εξυπηρετήσω, να μιλήσω ολοκληρωμένα οποτε με παρακολούθηση κ του γιατρού κόπηκαν τα χάπια (deprevix των 75 κ remeron των 30). Να μην τα πολυλογώ βρίσκομαι πάλι σε μια άσχημη φάση 2 χρόνια μετά με απέλυσαν από τη δουλειά μου κ είναι 4 μήνες τώρα που δεν είμαι καλά κ ακόμη δεν έχω βρει δουλειά .. δεν έχω τι να κάνω στη μέρα μου δεν έχω διάθεση κ πλέον αρκετό καιρό τώρα έχω χάσει τον ύπνο μου προσπαθώ ν κουράσω τον εαυτό μου μπας κ κοιμηθώ αλλά δεν πετυχαίνει .. θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια/ον ψυχίατρο. Εντωμεταξύ μετά την τότε αγωγή κ ψυχοθεραπεία άρχισα να ξεχνάω πολλά πράγματα τα οποία με αγχώνουν κ έχω αρκετά μένα μνήμης από την πορεία της ψυχοθεραπείας .. πρέπει να ζητήσω το ιστορικό μου από τον προηγούμενο γιατρό μου; Τι με συμβουλεύετε;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17
    Αν μπορείτε στείλτε μου pm

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Καλησπερα σοφια και καλωςηρθες στο φορουμ,ελπιζω να βρεις τον δρομο σου και ν εισαι ψυχικα καλα στο μελλον.Τωρα στο θεμα μας, για ιδιωτικο μηνυμα πρεπει ν συμπλγρωσεις 50 μηνυματα πρωτα,αλλιως δεν μπορεις να στειλεις ουτε να σου στειλουν.Το οτι νιωθεις ασχημα στην ψυχολογια σου παλι φταιει μαλλον η απολυση και το οτι δν γεμιζεις την μερα σου με πραγματα που σε ευχαριστουν..εχεις προσπαθησει να βαλεις γυμναστικη στην ζωη σου η κατι που σε χαλαρωνει? Στον προηγουμενο ψυχιατρο γιατι δν πας και θες ν αλλαξεις? Θεωρεις οτι δδν σε βοηθησε?

  4. #4
    Καλημερα. Διαγνωση διπολικης συναισθηματικης διαταραχης εχω και εγω. Ο υπνος παντα ηταν προβλημα. Ή συνεχομενες αυπνιες ή καταθλιπτικες υπερ υπνηλιες. Επισης μονιμα εψαχνα να μαθω κατι καινουργιο. Διαβασμα e books audio books δουλειες σπιτι οτιδηποτε για να μη νιωθω κενό. Καλα αυτο υπηρχε ετσι και αλλιως. Αν φτασεις τις 50 αναρτησεις απαντησεις ευχαριστως να σου στειλω πμ τον γιατρο που με παρακοκουθει. Καλη μας δυναμη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17
    Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω κ μόνο που μου απαντήσατε ... το εκτιμώ πολύ!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17
    Xfactor ναι θέλω να αλλάξω γιατρό. Με βοήθησε δεν μπορώ να είμαι άδικη είχα κ παρα πολύ θέληση αλλά με το που έκοψα τα χάπια διότι είχα θέματα με τη δουλειά δεν μ είπε να συνεχίσουμε τις συναντήσεις... θεωρώ ότι έπρεπε ν έχω μια υποστήριξη να ξέρω που θα απευθυνθώ έχω απορίες ακόμη κ τώρα.. αν υπάρχει κάτι που άλλαξε σίγουρα είναι το γεγονός ότι ξεχνάω πολύ εύκολα πλέον .. θυμάμαι μου έλεγε συχνα ο γιατρος ότι δεν είναι κάτι ολα θα πάνε καλα είσαι από τις απλες περιπτωσεις .. δεν ξέρω είχε παράξενο τρόπο προσεγγισησ.. ένας επαγγελματίας νομίζω δεν θα με άφηνε έτσι μετά το κόψιμο της αγωγής θα έπρεπε να υπάρχει παρακολούθηση.. δεν ξέρω..
    λάθος κ δικό μου παντωσ που το άφησα 2 χρόνια κ δεν παραδέχτηκα στον εαυτό μου ότι χρειάζομαι πάλι βοήθεια ... φοβόμουν κ δεν είχα κ ιδιαίτερη στήριξη από δικά μου άτομα όλοι μ έλεγαν τα κλασσικά κ δεν είναι λύση τα χάπια κ τι είσαι τρελή άρχισα να δέχομαι πολύ απόρριψη όταν ανοιγομουν κ έλεγα τι έχω βιώσει .. ακόμη κ τώρα παλεύω με τη μοναξιά δεν έχω φίλους ... υπήρχαν διαστήματα που δεν μιλούσα σε κανέναν .. δεν με γεμίζουν εξάλλου ή μη ουσιαστικές βόλτες με άτομα δηλαδή που δεν με δέχονται γι αυτό που είμαι .. δεν μπορώ ν υποκρίνομαι ούτε ν είμαι πάντα χαμογελαστή έχω κ τις μαύρες μου κ επειδή είναι συχνό αυτό διώχνει τους ανθρώπους μακριά μου.. τι να πω το προσπαθώ όσο μπορώ..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17
    Ακόμη κ στην γυμναστική δεν μου αρέσει η μοναχικότητα οποτε δεν μπορώ ν πάω γυμναστήριο ξέρω ότι θα τα παρατήσω. Πάντα πήγαινα ομαδικά αθλήματα τώρα στα 27 μου δεν ξέρω ποσο εφικτό είναι αυτό με αποχή από τις ομάδες που πήγαινα από όταν ήμουν σχολή..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Καλημερα. Διαγνωση διπολικης συναισθηματικης διαταραχης εχω και εγω. Ο υπνος παντα ηταν προβλημα. Ή συνεχομενες αυπνιες ή καταθλιπτικες υπερ υπνηλιες. Επισης μονιμα εψαχνα να μαθω κατι καινουργιο. Διαβασμα e books audio books δουλειες σπιτι οτιδηποτε για να μη νιωθω κενό. Καλα αυτο υπηρχε ετσι και αλλιως. Αν φτασεις τις 50 αναρτησεις απαντησεις ευχαριστως να σου στειλω πμ τον γιατρο που με παρακοκουθει. Καλη μας δυναμη.
    Καλή μας δύναμη δεν λες τίποτα!! Αυτό με τον ύπνο με τρελαίνει κ με αγχώνει παράλληλα νιώθω λες κ είμαι ξανά στην αρχή πριν γίνει η διάγνωση .. κ φοβάμαι δεν θα το κρύψω. Έχω κουραστεί ας πάει κ κάτι επιτέλους καλά ρε γαμωτο ... κ γω προσπαθώ ν γεμίζω τον χρόνο μου αλλά το γεγονός ότι δεν δουλεύω με ρίχνει όσο τίποτα άλλο .. μένω κ μόνη μου τα έξοδα τρέχουν..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17
    Ο μονόλογος ο ίδιος εντωμεταξύ ... ελπίζω να μην σας κούρασα κ σας ευχαριστώ κ πάλι που μου απαντήσατε ! Constantly Curious όταν φτάσω τα 50 θα σου στείλω σίγουρα !

  10. #10
    YokoChoco
    Guest
    ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ..

    Κόψε Καφέ, Κακάο, Τσάι, Ενεργειακά και Καφεινούχα Ποτά... ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΙΝΗ, προκαλεί Μανία και Αυπνίες.
    ΟΧΙ στο ΤΣΙΓΑΡΟ... όχι στο αλκοόλ.
    Να τρώς υγιεινές τροφές, ΚΑΘΑΡΕΣ, χωρίς πρόσθετα... Θα χρειαστείς σίγουρα γιατρό να σου δώσει αγωγή.
    Και ψυχολόγο.
    Να περπατάς 60' κάθε μέρα, βρέξει-χιονίσει.
    Η Γιόγκα βοηθάει, να κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα ή Ταί Τσι.
    Να διαβάζεις βιβλία και να μην βλέπεις πολύ τηλεόραση.
    Να ακούς meditation music βοηθάει.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17
    Γενικά ποτε δεν έπινα καφέ ούτε κάπνιζα. Τώρα το φαγητό το προσπαθώ έχει έρθει όλη η μέρα μου τούμπα κ συνήθως ξεσπάω σε junk food αν φάω κάτι. Αλλά επειδή στην ουσία τρώω 1 γεύμα τα κιλά μου ανεβοκατεβαίνουν ... τώρα στην άσκηση δεν λέω όχι .. αλλά ήθελα παρέα κ παρακίνηση δεν θα μπορούσα μόνη μου.. αυτή την αίσθηση έχω ... δεν ξέρω

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17
    Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σου YokoChoco κ τις συμβουλές !! Έστειλα σήμερα κιόλας στον παλιό μου ψυχίατρο να μου δώσει το ιστορικό μου .. μακάρι ν έχω νέα σύντομα γιατί είμαι στην αναζήτηση ειδικού

Similar Threads

  1. Καλός ψυχίατρος/ψυχοθεραπευτης στην αθήνα
    By sanaeriko in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 04-05-2016, 08:40
  2. Ψυχίατρος στην Αθήνα
    By Deleted20082014 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2013, 00:39
  3. Ψυχίατρος/ψυχοθεραπευτής στην Αθήνα
    By MCCoolguy in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-2011, 12:54
  4. ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?
    By kyknos25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 19-06-2011, 20:47
  5. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •