ΥΠΟ..ΚΑΤΑΤΑΣΤΑΣΗ.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53
  1. #16
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    once a junkie always a junkie...για τους.."αλλους"..τι ωραιο να σου θυμιζουν καθε τοσο το..λαθος σου..καχυποψια,ριξιμο ευθυνων,στιγματισμος..ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ..

  2. #17
    erwin δε ξερω ποιος στο ειπε και που αποσκοπουσε. Να σου πω κατι για εμενα; αλκοολικη ημουν και θα ειμαι. Παρορμητικα στοιχεια εκδηλωνω. Κυκλοθυμικη επισης. Αφου καταφερα και καταφερνω να μενω νηφαλια και να το ακουω δε ταραζομαι. Το φιλοσοφησα με την ψυχουλα μου. Βρεθηκε καποτε κακοπροαιρετο ον να δηλωσει πως "απο κουτσομπολιό εμαθε οτι ειμαι αλκοολα και για αυτο ηθελε να βοηθησει δηθεν για εργασια". Σεισμος μεσα μου. Αλλά επειδη ηξερα πως θελει να με δει να καταρρρεω δεν απολογηθηκα. Ηταν κατι παρελθοντικο που δεν αφορουσε ουτε επηρεαζε τη λειτουργικοτητα μου στη παρουσα στιγμη τοτε ( ημουν τυπικη εργασιακα σωστη και αυτο το ελεγαν οσοι ερχονταν δεν το λεω ως προσωπικη εκτιμηση πεποιθηση ) παρολαυτα ηθελε να τσιμπησει αντιδρασεις. Ειμαστε ολοι οι ανθρωποι ευπαθεις και ευαλωτοι σε κατι. Απο εσενα εξαρταται σιγα σιγα να μην σε μαχαιρωνουν τα λογια αλλων. Βαστα γερα και βρες η ψυχη σου πως τρεφεται θετικα. Απο μαυριλα αλλωστε μας ταιζουν συνεχως.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #18
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Καταρχας ευχαριστω που μπηκες στο κοπο να με ''καταλαβεις".Η τοποθετηση σου ηταν...to the point..το κακο στη δικη μου περιπτωση ειναι οτι οι κουβεντες ειναι απο "δικο μου" ανθρωπο και μερικες φορες ειναι τοσο προσβλητικες και βαριες που με πληγωνουν οπως το αλατι στις πληγες...δινω μαχη πανω απο ενα χρονο να μεινω καθαρος και νηφαλιος και το μονο "μπραβο ρε μαγκα"!!! το χω δει στον καθρεπτη του αυτοκινητου μου οταν οδηγω μονος..και ειναι απ τη δικη μου φωνη..για τον περιγυρο δε με νοιαζει μιας και δεν εδινα δικαιωματα σε σχεση με το κουσουρι που ειχα..και ποτε δε πειραξα κανεναν..λιγομιλητος,παρορ� �ητικος και κυκλοθυμικος επισης..ευαισθητος σε υπερθετικο βαθμο..

  4. #19
    Ναι. Ειναι λυπηρη και απονθαρρυντικη η μη αναγνωριση ειδικα οταν εισαι "στην αρχη" της δικης σου Μαχης. Ποσο χαλιομουν παλιοτερα που δεν αναγνωριζοταν το α β γ ( κατακαρδα )... μεχρι που με ρωτησε ενας ανθρωπος που σεβομαι " θελεις να σου λεω μπραβο ;; για να συνεχισεις " και εκει καταλαβα πως εγω μεσα μου πρεπει να πιστευω πως το αξιζω απο εμενα την ιδια. Οσο για τον ανθρωπο ... θα σε παω καπου που δε μας βολευει... οταν ειμασταν εμεις καλα στη φτιαξη μας καποιος ανθρωπος υπεφερε. Αρα ή δινεις χρονο να επουλωθει ή καποια στιγμη λες φτανει το μαστιγωμα. Ημουν λαθος αλλά οι πραξεις μου πλεον δηλωνουν αλλαγη. Τι αλλο μπορω να κανω; Ευχομαι να βγει σε καλο καθε μουρμουρα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #20
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    εχεις δικιο..μαλλον πρεπει να κανω και τα δυο..να δωσω χρονο, και με τον τροπο μου αλλα και με τις πραξεις μου να σταματησει το λεκτικο.."μαστιγωμα"..το ρητο "η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει" ειναι βαθυτατα ευστοχο στη παρουσα φαση που περναω..παραδειγματος χαριν να σου λεει το..."ετερον σου ημισυ" οτι λογω της..χρησης μου στερησα ενα δευτερο παιδι ειναι.. βαρυ να τ ακους..

  6. #21
    Μια δευτερη εγκυμοσυνη εννοεις; ( προτιμοτερο να ελθει οταν θα αισθανεσαι ετοιμος δυνατος για την δοκιμασια αλλωστε ο χρονος δεν γυριζει πισω και πιστεψε με αν βυθιστεις στο παρελθος η καταθλιψη αυξανεται ) ποια ειναι τα πνευματικα σου κρατηματα;; εκτος απο ομαδα υποστηριξης.
    Last edited by Constantly curious; 09-11-2019 at 17:58.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #22
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Ναι.αυτο εννοω..ναι πολυ σωστα αναφερεις..το πισωγυρισμα ποτε δε βοηθαει..ευτυχως δεν ειναι του χαρακτηρος μου.το καθε αυριο μπορει να κρυβει την "καλυτερη μερα " της ζωης μας..τωρα αν δεν ερθει..υπαρχει και το μεθαυριο..ενα ατομικο κανω τη βδομαδα..περυσι στην αρχη της..προσπαθειας πηγαινα στους Ν.Α..δυστυχως δεν εχω χρονο να κανω "αλλα".ιερα πραγματα για μενα η μουσικη,οι καλες τεχνες και η μαθηση.μου φτιανει τη διαθεση το πρωτο,με ταξιδευει το δευτερο"σκιτσαρω" και ξεχνιεμαι με το τριτο.

  8. #23
    Πω... "ταξιδιαρα ψυχη" εισαι και εσυ :) Νομιζω πως οσοι εχουμε εντονη φαντασια δυσκολευομαστε περισσότερο να συμφιλιωθουμε με την εκ των πραγματων αδικη Πραγματικοτητα. Και καπως ετσι σαν ενηλικοι καταληγουμε με καποιον εθισμο. Ευχομαι να φτιαχνεσαι με μουσικη εικαστικα και Υγιη τροπο ζωης πλεον. Εγω που δεν επινα ουτε χυμο πλεον ψαχνομαι με βιταμινες συνεχως. Καθε φορα που ανοιγουν οι οριζοντες μου πνευματικα ανασαινω. Φυσικα η καρδουλα εχει σημασια να νιωθει πληρης αλλά αυτο απαιτει μεγαλυτερη εργασια. Αν υπαρχει ηδη παιδακι να σας ζησει :) :):) δεν υπαρχει Τελειος Γονεας. Προφανως για να εκανε παιδακι μαζι σου πιστεψε στα θετικα σου στοιχεια. Μη ξεχνας να την ρωτας πως θελει να της δειχνεις την αγαπη σου. Λεμε για αγαπη οι ανθρωποι αλλά ολοι την εννοουμε διαφορετικα. Μακαρι να αποκτησεις κρατηματα πνευματικα. Να ανακαλυψεις ανθρωπους που πραγματι θελουν να αλλαξουν. Εναν σπονσορα κατι. Για φιλους δε μπορω να μιλησω διοτι δυσκολευομαι και η ιδια να πιστεψω στο θεσμο αυτο. Σκιτσαρα abstract με ταση σε καποια συγκεκριμενα συμβολα αλλα το αφησα και αυτο. Ευχομαι αν επαγγελματικα ασχολεισαι με μουσικη να εχεις εργασια αλλά ουτε αλκοολ στο στομα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #24
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Ετσι νομιζω και γω..μ αρεσει πιο πολυ το "ταξιδι" παρα ο "προορισμος"..βαριεμαι και ευκολα..,δε ξερω μπορει να ειναι και ηλικιακη κριση..οταν εισαι στα 40γεια σου..θες να κανεις,να π που γουσρολαβεις να μαθεις και αλλα κι αλλα..μεχρι να αντεχεις να χεις..επιλογες.Μουσικες ανδρωθηκα σε στεκια οπως το ΑΝ,ΡΟΔΟΝ,ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ και στην.."πλατεια".εκεινης της εποχης ομως..που ηταν..ναι μεν..αλλα ηταν και..ΑΛΛΑ..με παρεες χωρις πολλες ουσιες...πειραματικα που και που.."ουσια" ηταν οι μουσικες που μας αρεσαν και ψαχναμε..μεγαλος την πατησα..η προδιαθεση υπηρχε..αλλα δεν ειχα μπλεξει ποτε..ενιγουει..το τωρα εχει σημασια που θαρρω το χω ξεπερασει και το παλευω..Ναι.εχουμε ενα παιδι 10 σχεδον..φιλιες ναι..συμφωνω..δε..ανθρωπους.. με τον "φανον του Διογενη" ψαχνω..εκει με το αλκοολ το χω..το..θεματακι..το χω εντοπισει ,το χω..στοχοποιησει..αλλα ριχνω βολες κατα μονας..που μοναχα το τραυατιζουν,..δεν το αποτελειωνουν..

  10. #25
    Μεγαλος την πατησες...επειδη χαθηκε η φυσικη μαστουρα / ντοπα / ευθυμια; μηπως ησουν σε τελμα υπαρξιακο;;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #26
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Πολλα μαζεμενα προβληματα και προβληματισμοι και υπαρξιακης φυσεως..ναι..ηξερα τι εκανα η μαλλον που..εμπλεκα..το παραμυθι βεβαια ειναι οτι νομιζεις οτι το..ελεγχεις..δε γινεται..σε καμμια περιπτωση..βασικα ειναι απ τα πραγματα που αν το κανεις εστω μια φορα δεν πρεπει να υπαρξει δευτερη..lost control το τραγουδι απο anathema ακουγεται απο μια συχνοτητα στο ραδιο τωρα που γραφω..karma is a bitch!..καπως ετσι ειχαν τα πραγματα..

  12. #27
    Διαβασα προ ημερων οτι καθε ειδους εθισμος κοβεται συνηθως σε 2 περιπτωσεις. Ή καποιος απο την αρχη καταλαβαινει το σκηνικο που οδηγειται και το αιτιο ή 2ο νιωθει ντροπη για τον εαυτο του. Εγω εζησα το 2. Πιστος σκυλος που σε περιμενει η ουσια που ο καθενας μας εθιζεται. Παντα εκει. Μην πεσεις σε αυτολυπηση. Θα σε ριξει στα μαυρα ταρταρα που παλι θα ζηταει μουδιασμα παραμυθα. Φαυλος κυκλος. Haley Bonar I can change. Ακουσε το αν θες. Γυναικεια vocals αλλά ... πε μου αν σου κανει καποιο κλικ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #28
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    H περιοδο αυτολυπης ειναι σχεδον αναποφευκτη σε καταστασεις εθισμου..εγω κυριως στην αρχη την περασα..παραδοχη οτι εισαι ανισχυρος εναντιον του καθε εθισμου..πιστη σε κατι "ανωτερο" που μπορει να διευκολυνει την..προσπαθεια σου στο να παρεις το πανω χερι....θρησκεια..πιστη στην δικη μσς εσωτερικη δυναμη..οτιδηποτε μπορουμε να βασιστουμε..και να αφεθουμε..μουσικη..και λογω τον ημερων..πιστευεις οταν κατεβηκε ο Ξυλουρης και τραγουδισε το "ποτε θα κανει ξαστερια" της μερες της τοτε καταληψης δεν "δυναμωσε" το αισθημα των φοιτητων? γνωμη μου..απιστευτα!!..στη καταληψη του 95..τα μεγαφωνα επαιζαν rage against the machine..αν εισαι καποιας ηλικιας θυμασαι τι εγινε τοτε..καλο αυτο που μου στειλες..κλικ..θετικης σκεψης..χθες ετυχε..δεν ακουω μονο τετοιου ειδους..πχ..στ αμαξι βαζω μονο τριτο προγραμμα..ειδικα το πρωιμε βοηθαει να μαι λιγο..ζεν..οταν εκατονταδες αυτοκινητα πισω και μπρος κορναρουν..

  14. #29
    Αγαπω Rage για πολλους λογους. Με τη μουσικη παντα ταξιδευα. Στην καταθλιψαρα ουτε μουσικη δεν ακουγα. Ακουω αρκετα πλεον The black angels και καααποτεεε UNKLE φουλ. Δεν εχω βιωσει τα γεγονοτα αλλά σε ευχαριστώ που τα μοιραζεσαι με τον δικο σου τροπο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    φιλε εγω τσιγαρο κι αλκοολ που εχω εθισμο καλα που εχω αλλιωσ δε θα την παλευα τωρα γτ αστο η δουλεια δυσκολη κλπ παντωσ με το τσιγαρο το απλο μια μαλακια ειναι εγω καπνιζω μεχρι τισ 8 το βραδυ μετα ξανα 7 το πρωι την αλλη μερα εγω ειμαι ευχαριστημενοσ απο το τσιγαρο εσυ γτ οχι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •