ΥΠΟ..ΚΑΤΑΤΑΣΤΑΣΗ.. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 53 of 53
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    erwin , το πιο σημαντικο σε μια αποτοξηνωση κι στη συνεχεια μια απεξαρτηση ειναι να εχεις βρει τον λογο για να την κανεις! να μην ειναι αυτοσκοπος η απεξαρτηση διοτις δεν θα σου δωσει μεγαλο κουραγιο εκτως βεβαια εαν εχεις φτασει σε σημειο πολυ αθλιο η αν προκετε για ζωη η θανατο. Καλο ειναι να βρεις καποιο σκοπο, κι αν δεν εχεις να φτιαξεις εναν.Αυτο ομως θα πρεπει να γινει δευτερον , πρωτον πρεπει να κανεις μια αυτογνωσια ,οχι τρελα πραματα, και μην το πεις στο γιατρο σου ετσι διοτις θα του ανιξεις την ορεξη για λεφτα!! χαχα. καντω μονος σου.
    Αυτογνωσια ειναι να μαθεις τον εαυτο σου.Να ξες κατι, οποια εμπειρια απο την ζωη μας καλη η κακη εαν ειναι εντονη παντα μπορει να μας δωσει κι κατις καλο!! ειναι κανωνας αυτο στην ψυχαναλυση, ετσι λοιπον οσοι ειχαμε κανει το τεραστιο λαθος στην ζωη μας να χασουμε καποια ομορφα χρονια στον κοσμο τον ναρκωτικων κι ειδικα στον σκληρων ναρκωτικων εαν εχουμε βγει απο εκει σωντανει το αποτελλσμα φυσικα ειναι κακο, μαλον πολυ κακο, ομως μαθαμε κι καποια πραγματα.Εκτως απο το να ειμαστε χειριστικοι μαθαμε και τις προσωπικες αντοχες, π.χ. μαθαμε το που και ποσο αντεχει ο οργανισμος μας χωρεις βασηκες τροφες - για οσους ζησαμε δρομο - , ενα αλλο ειναι μαθαμε τα ηθικα οριαμας, προσωπικα δλδ εμαθα οτι ομοφυλοφιλος δεν προκετε να γινω πωτες!! κι οχι ρατσιστικα αλλα φου αντεξα σε αθλιες συνθηκες χωρις να εκπορνευτω παθητικα παει να πει οτι δεν θα το κανω πωτες!! ομως απο την αλλη εμαθα και πικραθηκα οταν ειδα τον εαυτο μου ηθικα να μην ειναι εγκρατης στην βια για αρπαγη χρηματων ωστε αποκτηση της δοσης μου η αρπαγη απευθειας της δωσης απο καποιον αλλον συνασθενη μου! , αυτο ελεγα οτι δεν θα το εκανα πωτες, ομως το εκανα διοτις οταν εισαι στο προβλημα ειναι αλλιως απο το να το βλεπεις απεξω!! Παρομοια και σε αλλα ηθικα δειλιματα οπου σε καποια ειμαι υπερηφανος οπως οτι πωτες δεν προετρεψα μικροτερο μου και πρωταρη σε ναρκωτικα να παρει ναρκωτικα με σκοπο να εχω κι εγω τσαμπα δοση! αλλα σε αλλα παλυς ειμαι πολυ πικραμενος με τον εαυτο μου.
    Το ιδιο και εσυ erwin! κατσε κι αναλογησου , μεχρι ποσον μπορεσες να κρατησεις τις ηθικες αναστολες σου, που τις κατακρεουργησες και που τις κρατησες καθαρες!!! αληθεια , θυμασαι?

  2. #47
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Πριν λιγο καιρο χαζευα στο δικτυο και πεφτω σε ενα αρθρο για τον πρωτο ζωολογικο κηπο για το κοινο που φτιαχτηκε στο μπρουκλιν..εκει λοιπον για να..ψαρεψουν πελατεια..ειχαν διαδωσει οτι εκθετουν το πιο..επικυνδυνο ζωο στον πλανητη..φτανοντας εκει εβλεπες εναν καθρεπτη πισω απο καγκελα.. ο καθενας εβλεπε τον εαυτο του..Βαζωντας στον οργανισμο ηρωινη με οποιονδηποτε τροπο(εγω δε βαραγα γκανια) γινεσαι σε d.t χρονο..ερμαιο των παθων σου..εδω πουλας τους αλλους..δε θα πουλησεις τον εαυτο σου?Να στο πω πιο λιανα γινεσαι Π**στης στη ψυχη,για το σωμα δε δινεις δεκαρα..αυτο νομιζω ειναι το χειροτερο χαρακτηριστικο του τοξικοεξαρτημενου.Σε σημειο τετοιο δεν ειχα φτασει..αλλα το να περναω η να πηγαινω σε μερη,μαγαζια,εστιατορια,..κ� �λ της πολης και σκεφτομαι..εδω ειχα πιει και δω ειχα πιει..μπορω να σου πω σε ποιες τουαλετες την πολης εχει συρτη για να κλεινει η τι χρωμα πλακακια εχει..αστα..καταντια..

  3. #48
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν εννοεις γιατρο ασθενη ψυχιατρο και αγωγη, ο ψυχιατρος ο εμπειρος κρινει απο τη συνολικη εικονα παρουσιας και εξελιξης του ασθενους και φυσικα μπορει να μειωσει καποια ουσια για λογους που δεν ξερω 100% διοτι μη ιατρος. Ενας που σκεφτομαι ειναι να μην αποκτησει ανοχη στην ουσια. Παιρνω συστηματικη αγωγη γιατι βιωσα απαισια υποτροπη οταν τα εκοψα συμφωνημενα με γιατρο. Απο το ξεκινημα εως και τωρα εχω νιωσει τη χημεια. Καταλαβα πως δεν φτανει μονο η χημεια ομως πρεπει να αλλαξω με πεισμα κομματια μου. Οσο για το σκιτσο ναι. Ακουσα πως σε καθε επιλογη μας ερχεται και η πληρωμη οταν θα εχουμε. Οχι οταν θα ειμαστε στα πατωματα αλλά οταν θα εχουμε ξανα μπει σε λογαριασμο γιατι Εκεινος δε θελει να τα παρει απο καποιον που δεν εχει τιποτα. Για το Μετα... δεν εχω σχηματισει εικονα. Μελετω το καθε παρον. Ειναι γεγονος οτι ο εγκεφαλος μας παει στο δυσκολο για την εμπειρια αλλά στο ευκολο για να γλιτωσει πονο. Το ακουσα απο ψυχολογο το ακουσα και απο τον π. Βασιλειο Βολουδακη.
    Θεολογια και Ψυχολογος 1 - 1 στο συγκεκριμενο. Η ενοτητα βοηθαει μη κοιτας που μας ποτιζουν φανφαρες για την αξια του Be Different. Αν το πιστευαν κανεις δε παρκαρε σε θεση Αμεα και δε θα κομπλαρε στη θεαση τους. Αλλά μπλεξαμε τα αυγα και τα πασχαλια και λυπαμαι οταν συνειδητοποιω καθε φορα ποσο δηθεν εξελιξη πνευματικα εχουμε.
    Η χημεια παιρνει την εκδικηση της..αυτο ειναι σιγουρο..και μου το λεγε ο καθηγητης μου στο λυκειο..ασε τις ζωγραφιες παιδι μου..ανοιξε κανα βιβλιο..χημικη αντιδραση ειναι η ζωη σου..Η αγωγη που παιρνω ειναι συνθετικο οπιοειδες..οταν φτασει η ωρα να το διακοψω τοτε η χημεια θα με κανει να δω τον..jesus christ in an army uniform...θελει τουλαχιστον ενα μηνα το σωμα και..το πνευμα να επανελθει με φυσικες ενδροφινες..(παλι χημεια)... Ο μηνας που εχω στη διαθεση μου πεφτει παντα .. Αυγουστο.(ειδες μια συμπτωση?).Αν δε γινει τον επομενο..παει τον μεθεπομενο..ξερω γω?..σα να τραβαει μακρυα η βαλιτσα..Ειδες?..και γω στο ευκολο για να γλιτωσω πονο...δεν ειχες αδικο που το ανεφερες..

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    erwin ,αν επιτρεπετε και συγνωμη που ρωτω εαν το εχεις αναφερει καπου πριν, εισαι καθορος απο τον αυγουστο πλεον? Αν θες πες ενα μικρο ιατρικο ιστορικο σε ροταω διοτις εχει μεγα διαφορα εαν εισαι χρηστης 20 χρονια βαριων ναρκωτικων με χρονια προβληματα υγειας οπωε υπαττιτιδα κ.α. και ειναι τελειως αλλο πραμα να εισαι περιστασιακος χρηστης κι να εχεις μια πολυ καλη υγεια.Αλλα πραματα θα πρεπει να σου πουμε στην πρωτη και αλλα στην δευτερη φαση.
    Ξερω οτι μπορει να διαβαζομαι σαν ξερολας, η σαν καποιος που κανει τον εξυπνο, αλλα επειδη το εχω περασει στο πετσι μου αυτο το πραμα, επειδη εχασα τα καλητερα χρονια της ζωης μου μεσα στα ναρκωτικα και στην καταθλιψη το θρασσος μου ξεφευγει και το να γραψω κατις , το να πω κατις οπου μπορει να αλλαξει η να βοηθησω καποιον στο να κανει κατι καλο στην ζωη του, εστω κι εναν ! αξιζει ας με βριζουν αλλοι εκατο!! ετσι πηστευω!!
    Προσωπικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ σαν διαβαζω για σενα η για οποιο αλλο νεο παιδι να βασανιζετε με τα κολοναρκωτικα!! ποσο μαλον οταν η λυση ειναι τοσο εφικτη ,αλλα το κοινωνικοπολυτικο συστημα την πηγαινει τοσο μακρια!! και οχι επητιδες ,,προσωπικα δεν το βλεπω συνομοσιολογικα, νομιζω οτι και οι πολυτικοι θελουν και οι γραφειοκρατες θελουν να εξαλευθει η καταραμενη ηρωινη και η εξαρτηση της, διοτις κακα τα ψεματα αυτη και οι βενζοδιαζεπηνες ειναι η κυρια ουσια που φερνει προβλημα εξαρτησης, ολα τα αλλα ναρκωτικα μπορουν να διακοπουν η εξαρτηση τους ,η κοκαινη ας πουμε δεν εχει εξαρτηση σε τετοιο βαθμο, βεβαια η πολυχρονη χρηση της προκαλει αλλα προβληματα , αρυθμιες στην καρδια -ειδικα για οσους καναμε ενδοφλεβια χρηση! ωρες ωρες αναροτιεμαι ποσο ηλιθιος ειμουν και ποσο θρασεις που καθομουν και τρυπαγα τα χερια μου με νερο και κοκαινη!! ποσο χαζος υπηρξα!! και ποσο τυχερος που δεν κολησα κατις η που απλα δεν επαθα καμια αρρυθμια στην καρδια - ετσι, οταν μαθαινω για νεα παιδια να κανουν το ιδιο φρικαρω!! θελω να τους πω με δυνατη φωνη!! με κλαματα οτι ειναι λαθος!! απο την αλλη ομως ποιος μου δινει το δικαιωμα να μηλω??? ποιος ειμαι εγω αυτος?? που θα επεμβω στην ζωη ενος νεου παιδιου?? οταν εω ο ιδιος ειμουν τοσο ανηκανος ως συμβουλατορας η υπευθυνος για αλλους τοσο οπου καποια κοπελα μου εκριψε οτι υπηρξε καρπος στην σχεση μας!!

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    erwin ,αν επιτρεπετε και συγνωμη που ρωτω εαν το εχεις αναφερει καπου πριν, εισαι καθορος απο τον αυγουστο πλεον? Αν θες πες ενα μικρο ιατρικο ιστορικο σε ροταω διοτις εχει μεγα διαφορα εαν εισαι χρηστης 20 χρονια βαριων ναρκωτικων με χρονια προβληματα υγειας οπωε υπαττιτιδα κ.α. και ειναι τελειως αλλο πραμα να εισαι περιστασιακος χρηστης κι να εχεις μια πολυ καλη υγεια.Αλλα πραματα θα πρεπει να σου πουμε στην πρωτη και αλλα στην δευτερη φαση.
    Ξερω οτι μπορει να διαβαζομαι σαν ξερολας, η σαν καποιος που κανει τον εξυπνο, αλλα επειδη το εχω περασει στο πετσι μου αυτο το πραμα, επειδη εχασα τα καλητερα χρονια της ζωης μου μεσα στα ναρκωτικα και στην καταθλιψη το θρασσος μου ξεφευγει και το να γραψω κατις , το να πω κατις οπου μπορει να αλλαξει η να βοηθησω καποιον στο να κανει κατι καλο στην ζωη του, εστω κι εναν ! αξιζει ας με βριζουν αλλοι εκατο!! ετσι πηστευω!!
    Προσωπικα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ σαν διαβαζω για σενα η για οποιο αλλο νεο παιδι να βασανιζετε με τα κολοναρκωτικα!! ποσο μαλον οταν η λυση ειναι τοσο εφικτη ,αλλα το κοινωνικοπολυτικο συστημα την πηγαινει τοσο μακρια!! και οχι επητιδες ,,προσωπικα δεν το βλεπω συνομοσιολογικα, νομιζω οτι και οι πολυτικοι θελουν και οι γραφειοκρατες θελουν να εξαλευθει η καταραμενη ηρωινη και η εξαρτηση της, διοτις κακα τα ψεματα αυτη και οι βενζοδιαζεπηνες ειναι η κυρια ουσια που φερνει προβλημα εξαρτησης, ολα τα αλλα ναρκωτικα μπορουν να διακοπουν η εξαρτηση τους ,η κοκαινη ας πουμε δεν εχει εξαρτηση σε τετοιο βαθμο, βεβαια η πολυχρονη χρηση της προκαλει αλλα προβληματα , αρυθμιες στην καρδια -ειδικα για οσους καναμε ενδοφλεβια χρηση! ωρες ωρες αναροτιεμαι ποσο ηλιθιος ειμουν και ποσο θρασεις που καθομουν και τρυπαγα τα χερια μου με νερο και κοκαινη!! ποσο χαζος υπηρξα!! και ποσο τυχερος που δεν κολησα κατις η που απλα δεν επαθα καμια αρρυθμια στην καρδια - ετσι, οταν μαθαινω για νεα παιδια να κανουν το ιδιο φρικαρω!! θελω να τους πω με δυνατη φωνη!! με κλαματα οτι ειναι λαθος!! απο την αλλη ομως ποιος μου δινει το δικαιωμα να μηλω??? ποιος ειμαι εγω αυτος?? που θα επεμβω στην ζωη ενος νεου παιδιου?? οταν εω ο ιδιος ειμουν τοσο ανηκανος ως συμβουλατορας η υπευθυνος για αλλους τοσο οπου καποια κοπελα μου εκριψε οτι υπηρξε καρπος στην σχεση μας!!

  6. #51
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Επιμενεις να ρωτας για το ιστορικο μου..η' λαθεμενο κοπι παστε.? οπως ελεγε και Πολακης..τεσπα.Αφου ρωτας..ας σου πω λοιπον..Τα χρονια χρησης δεν ειναι γαλονια στη στολη μας..ετη "παντρειας" με την διακετυλομορφινη 7.Ενα χρονο στα 29 μου ετη, και τα υπολοιπα απο 42 ετων μεχρι περυσι τον αυγουστο.Γενικα χρηση ουσιων εκανα απο τα 19 μου.κυριως χορταρακι του θεου και ενιοτε αλλες ουσιες γνωστες για ψυχαγωγικη χρηση..Ειχα και ενα μεγαλο διαστημα περιπου δεκα,δωδεκα χρονια που δεν ασχολιομουν καν με ουσιες.Ετυχε να μην κολλησω καποια ασθενεια με τη χρηση και ουτε να χω μπλεξιματα με τον νομο.Κατι γραφεις για πολιτικους και γραφειοκρατες αλλα δε το πιανω.. το νοημα.Προσωπικα δεν εχω ακουσω για κανεναν πολιτικο μαχωμενο με το προβλημα.Αντιθετως εχω ακουσει(οχι απ τα μεσα ενημερωσης φυσικα) για πολιτικους που.."ενδιαφερονται" για γειτονιες της Αθηνας μετακινωντας το τσουρμο τοξικομανων και τις πιατσες σε αλλες γειτονιες για λογους..real estate..Παντως οτι καλη συμβουλη εχεις να δωσεις σε καποιον που θελει να ξεφυγει καλο θα ειναι..δε νομιζω οτι θα σε βρισει κανεις..εκτος εαν τα..παραλες..Αυτα λοιπον φιλε G.P.

  7. #52
    Erwin αν το δεις, ευχομαι να μενεις σταθερος παρα το κλιμα των εορτων που συνηθως μας επιβαρυνει με φορτική διαθεση να πρεπει να ειμαστε και να νιωθουμε καλα. Επισης να συμμετεχουμε σε γιορτινες ατμοσφαιρες οπου ρεουν οι πειρασμοι. Ευχομαι ολα καλα!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #53
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Erwin αν το δεις, ευχομαι να μενεις σταθερος παρα το κλιμα των εορτων που συνηθως μας επιβαρυνει με φορτική διαθεση να πρεπει να ειμαστε και να νιωθουμε καλα. Επισης να συμμετεχουμε σε γιορτινες ατμοσφαιρες οπου ρεουν οι πειρασμοι. Ευχομαι ολα καλα!!!
    Καλημερα και καλη χρονια σου ευχομαι.Το ειδα ναι..να σαι καλα για τις ευχες σου.Μπαινω κατα καιρους και χαζευεω το φορουμ.Ολα βαινουν καλως..μπορω να περασω καλα και χωρις ουσιες..αντε λιγο..αλκοολ,κι αυτο επιλεγμενο και εκλεπτισμενο..αδρεναλινη με μικρες περιπετειες χιονιου και κουβεντα με τον εαυτο μου.."οχι φωναχτα παντως"..καποιες στιγμες..Καπως ετσι περασα τις γιορτες..εσυ?..

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •