ΥΠΟ..ΚΑΤΑΤΑΣΤΑΣΗ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44

    ΥΠΟ..ΚΑΤΑΤΑΣΤΑΣΗ..

    Ενας χρονος και πλεον χορηγουμαι βουπρενορφινη σε δοσολογια 8 μιλιγκραμ ημερησιως ελεγχομενα απο δημοσιο οργανισμο.θα πω οτι ναι..κανει τη δουλεια του και με το παραπανω..εξι χρονια χρηστης ηρωινης ξεθωριαζουν σιγα σιγα οι μνημες απ το πισω μερος του μυαλου.φυσικα και θα θελα να καθαρισω στεγνα αλλα...δε ηταν ευκολο.στο κοντινο μελλον θελω νακατεβασω μιλιγκραμ και να τελειωσω με την υποκασταση.θελω να ρωτησω εαν καποιος εχει εμπειρια παροιμοια η με χαμηλη δοση κατω των δυο μιλιγκραμ ημερησιως.απ οσα γνωριζω ειναι το πιο δυσκολο σταδιο και φυσικα ο πρωτος μηνας αποχης απο το φαρμακο.αλλα διαφερει απο οργανισμο σε οργανισμο.ευχαριστω..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by erwin View Post
    Ενας χρονος και πλεον χορηγουμαι βουπρενορφινη σε δοσολογια 8 μιλιγκραμ ημερησιως ελεγχομενα απο δημοσιο οργανισμο.θα πω οτι ναι..κανει τη δουλεια του και με το παραπανω..εξι χρονια χρηστης ηρωινης ξεθωριαζουν σιγα σιγα οι μνημες απ το πισω μερος του μυαλου.φυσικα και θα θελα να καθαρισω στεγνα αλλα...δε ηταν ευκολο.στο κοντινο μελλον θελω νακατεβασω μιλιγκραμ και να τελειωσω με την υποκασταση.θελω να ρωτησω εαν καποιος εχει εμπειρια παροιμοια η με χαμηλη δοση κατω των δυο μιλιγκραμ ημερησιως.απ οσα γνωριζω ειναι το πιο δυσκολο σταδιο και φυσικα ο πρωτος μηνας αποχης απο το φαρμακο.αλλα διαφερει απο οργανισμο σε οργανισμο.ευχαριστω..
    μην κανεις το λαθος να ακους τους γυρο απο το προγραμμα!! ολοι λενε οτι ποναει πολυ, οτι εχει δυνατο συνδρομο στερισης κι αλλα αποτρεπτικα!! μην ακους! να εχεις δικη σου γνωμη, καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, επισης οι πιο πολλοι κανουν παραλληλη χρηση βενζοδιαζεπινων και εκει οντως τα πραματα ειναι πολυ ασημα!!
    η προσωπικη μου εμπειρια ηταν οταν εκοψα την βουπρενορφινη και μαλιστα πολυ πιο αποτομα! μπορουσα και να δουλευω, και να καμω τα σεμιναρια της δουλειας! μαλιστα ακομα και ταξιδι εκανα στην Ασια με χαρμανες!! Υπηρξαν προβληματα αλλα καμια σχεση οπως τα λενε, ηταν πολυ πιο χαλαρα απο ηρωινη, το μονο κακο ηταν οτι κρατησαν πολλες μερες! αλλα ολα καλα!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    βλεπω τι γινεται.το μεγαλυτερο ποσοστο κανει παραλληλη χρηση κυριως βενζο.και γω εκανα στις αρχες και βενζο και "ρουχλας".αλλα δε γινεται ετσι...δε θελω να κολλησω "ενσημα" στον οκανα.ακουω πενταετιες, επταετιες..εφοσον ουσιαστικα δε σε διωχνουν με "λερωμενες" ουροληψιες απο κει μονο αμα κανεις μανουρες αλλες.ετσι οι πιο πολλοι εχουν "βολευτει" θα ελεγα.εγω σκεφτομαι να το ελλατωσω σταδιακα να δω τις αντιδρασεις του οργανισμου μου και συν το χρονο και πανω απ ολα τη ΘΕΛΗΣΗ και το τονιζω γιατι μονο ετσι ξορκιζεις το τερας της καθε εξαρτησης να τελειωσω μεσα στο τρεχον ετος.ευχαριστω..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by erwin View Post
    βλεπω τι γινεται.το μεγαλυτερο ποσοστο κανει παραλληλη χρηση κυριως βενζο.και γω εκανα στις αρχες και βενζο και "ρουχλας".αλλα δε γινεται ετσι...δε θελω να κολλησω "ενσημα" στον οκανα.ακουω πενταετιες, επταετιες..εφοσον ουσιαστικα δε σε διωχνουν με "λερωμενες" ουροληψιες απο κει μονο αμα κανεις μανουρες αλλες.ετσι οι πιο πολλοι εχουν "βολευτει" θα ελεγα.εγω σκεφτομαι να το ελλατωσω σταδιακα να δω τις αντιδρασεις του οργανισμου μου και συν το χρονο και πανω απ ολα τη ΘΕΛΗΣΗ και το τονιζω γιατι μονο ετσι ξορκιζεις το τερας της καθε εξαρτησης να τελειωσω μεσα στο τρεχον ετος.ευχαριστω..
    μακαρι!!!! στο ευχομαι απο την καρδια μου!! και να το γραψεις εδω, να με κανεις κι εμενα να χαρω! αλλα κι να παρω αλλη μια ελπιδα
    .

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    κρατα με να σε κρατω να ανεβουμε το βουνο που λεγαν παλια.παντα υπαρχει ελπιδα ,τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον.αλλα θελει αφοσιωση ο στοχος της νηφαλιοτητας.ειναι τοσο υπουλη αυτη η ουσια που εκει νομιζεις οτι τα καταφερες μια στιγμη υπερφιαλης σκεψης και γυρνας παλι πισω..και "ποναει" ψυχικα αυτο το πισωγυρισμα..ευχομαι να τα καταφερεις και συ και ολοι βρισκονται σε παρομοια κατασταση..δεν αξιζει..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ο δρομος της εξάρτησης ειναι γεματος με παγιδες και γκρεμους, οποιος θελει να το αλλάξει θα πρεπει να γυρίσει πισω, πισω κι να ψάξει μεσα του να βρει τις αιτίες κι τους λογους που τον καμαμε ετσι. Σαν τους βρει δσ μπορεί να τπυς αλλάξει, μπορεί ομως σαν τους βρει να τους μαθει και μα τους ελεγχει. Αυτη ειναι η γνώμη μου. Οσκ για τη καταραμένη χειμικη ενωση της ηρωινης, το μονο θετικο ειναι οτι η λεμαργια των εμπορων και η έπαρση τους, τους εφερε ανάποδα αποτελέσματα στην χωρα μας, ετσι πλεον πολυ λιγα νεα παιδια μπλεκουν σε σχεση με εμας.

  7. #7
    Αν επιτρεπεται γιωργο κανεις χρηση ακομα καποιας ουσιας; αλκοολ, κανναβη, κατι; Εχεις δοκιμασει ποτε να μπεις σε προγραμμα απεξαρτησης με πληρωμη;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    το να ψαξεις το παρελθον τι σου φταιει για το παρον θελει ψυχαναλυση,καθαρο μυαλο και χρονο.οταν εισαι εξαρτημενος τοξικομανης και θες να αλλαξεις τα δεδομενα το κανεις οσο πιο γρηγορα γινεται..καθως αλλη μια μερα χρησης μπορει να αποβει μοιραια.δε ξερεις ποτε ποια θα ναι θανατηφορα δοση,μιλωντας παντα για ηρωινη κυριως.το τι κυκλοφορει εξω αμφιβολου ποιοτητας σκονεςμονο οσοι πινουν η εχουν πιει θα καταλαβουν.σωστη η σκεψ να το κανεις αλλα οντας καθαρος και με την προυποθεση οτι στην πρωτη στραβη που θα σου"μας" τυχει δε θα ψαξουμε καμμια "ψιλη" να τη βγαλουμε.τωρα κατα ποσο..απετυχαν οι εμποροι δεν ειμαι σιγουρος.οι στατιστικες δε λενε παντα την αληθεια..οι μερικες χιλιαδες που ναι γραμμενοι στον οκανα η σε αλλα προγραμματα ειναι μονο το "εξωφυλλο".

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν επιτρεπεται γιωργο κανεις χρηση ακομα καποιας ουσιας; αλκοολ, κανναβη, κατι; Εχεις δοκιμασει ποτε να μπεις σε προγραμμα απεξαρτησης με πληρωμη;
    καλημερα.
    Εχω σταματησει την ηρωινη σε καθημερινο σταδιο απο χριστουγεννα κι απο πασχα εχω μεινει καθαρος -εχω κανει βεβαια τις υποτροπες μου αλλα λιγες- δεν παιρνω πλεον ουτε κοκα, απο πιο πριν την εχω κοψει αυτην πανω απο χρονια, οπως και το σισα και τα χαπια.
    Πλεον πινω μονο μαυρο αλλα μια φορα τη βδομαδα,οπου το καμω με την συμφωνη γνωμη της θεραπευτριας μου.Οσο για το αλκοολ , κι αυτο το κανω με μετρο διοτις ειχα κι με αυτο προβλημα πριν πολλα χρονια.
    Εχω παει σε ιδιοτικο πριν καμια 7-8 χρονια μαλον, αλλα δεν καταφερα κατις. Σημερα ομως εεχω καταφερει να ειμαι καλητερα κι αγωνιζομαι καθε μερα για το παραπανω. Δεν ειναι ευκολο αλλα το παλευω, βλεπετε η κοινωνια για την δικη μου προσωπικοτητα ειχε συνδιαστει με ενα εχθρικο περιβαλον οπο μονο με την ζαλη και το μουδιασμα των ναρκωτικων μπορουσα να την αντιμετοπισω.Πλεον ομως τα βγαζω περα κι μπορω να ερχομαι σε επαφη με ολους.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Σε μενα παντως το σουμπο ηρθε κι εδεσε..περασε φυσικα καποιος καιρος προσαρμογης και υποτροπων..ηρωινης(που δε την ακους με το χαπι)αλλα κυριως χαπιων,που πριν τον οκανα δε επινα.βουμπλε και πρασινα σε ημερησια διαταξη κι αυτο λογω συναναστροφης με.."κακες παρεες".παντως οταν αποφασισα το.."τελος ολα",ειδα καλυτερες μερες μεχρι σημερα..αυτο που λενε "σταματας να πινεις και δε πας εκει που επινες" ισχυει σε μεγαλο βαθμο..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by erwin View Post
    το να ψαξεις το παρελθον τι σου φταιει για το παρον θελει ψυχαναλυση,καθαρο μυαλο και χρονο.οταν εισαι εξαρτημενος τοξικομανης και θες να αλλαξεις τα δεδομενα το κανεις οσο πιο γρηγορα γινεται..καθως αλλη μια μερα χρησης μπορει να αποβει μοιραια.δε ξερεις ποτε ποια θα ναι θανατηφορα δοση,μιλωντας παντα για ηρωινη κυριως.το τι κυκλοφορει εξω αμφιβολου ποιοτητας σκονεςμονο οσοι πινουν η εχουν πιει θα καταλαβουν.σωστη η σκεψ να το κανεις αλλα οντας καθαρος και με την προυποθεση οτι στην πρωτη στραβη που θα σου"μας" τυχει δε θα ψαξουμε καμμια "ψιλη" να τη βγαλουμε.τωρα κατα ποσο..απετυχαν οι εμποροι δεν ειμαι σιγουρος.οι στατιστικες δε λενε παντα την αληθεια..οι μερικες χιλιαδες που ναι γραμμενοι στον οκανα η σε αλλα προγραμματα ειναι μονο το "εξωφυλλο".
    εχεις απολυτο δικιο φιλε μου, δεν μπορει να παιρνεις ουσιες κι να ψαξεις μεσα σου βαθια! θελει να εισαι κθαρος.Ισως και να ειναι αυτο ενας ακομα λογος ωστε να κανει καποια παιδια να γινουν καλα, το ταξιδι στην αιτεια της εξαρτησης τους. Ο,ως ολα αυτα για να γινουν θα πρεπει να υπαρξει ενδιαφερον απο την πολιτια, απο ιατρικους θεσμους οπου να δουλευουν με σωστο τροπο.Στν χωρα μας ομως δεν υπαρχουν αυτα.
    Η στατιστικη λεει οτι οντως εχουν μειωθει αρκετα οι χρηστες ηρωινης, οχι ομως και για την κοκα.Αυτο εχει να κανει και με το οτι δεν ειναι στις πιατσες η ποιοτιτα ηρωινης που υπηρχε πριν 10 χρονια! και αποδηξη αυτου ειναι οι ποσωτητες που κανει καποιος χρηση, καπωτες ηταν αδιανοιτο να κανεις χρηση πανω απο 1 γραμαριο μονος σου, σημερα και 5 να παρεις παλυ δεν εχεις προβλημα!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Οταν ειχα παει σε ιδιωτη "θεραπευτη" προσπαθουσε να με παει πισω στο χρονο οπως λες και συ για να δω τι εφταιξε.εγω ενεργος χρηστης τοτε,επινα γραμμες τυπου.."σταθμος λαρισης-λιανοκλαδι" και μετα πηγαινα για θεραπεια..φυσικα απετυχε.18 ανω..αποτυχια και κει..λαθος προσεγγιση απο θεραπευτη..12 βηματα..ναι...εκει γουσταρα..εκει πηρα αποφαση..ειδα ανθρωπους σα κι εμενα μιλησα..ταυτιστηκα..ειδα οτι γινεται..οταν φυγω απ το χαπι θα ξαναπαω.(δε πρεπει να χεις καμμια εξαρτηση για να συμετεχεις ενεργα).το σουμπο ειναι εξαρτηση..ειδωμεν..

  13. #13
    Γιωργο σε ευχαριστώ που μου απαντησες. Ειχα αποκτησει εθισμο στο αλκοολ. Ξυπνουσα ενιωθα χαλια σκεφτομουν πότε θα μου δωθει η ευκαιρια να πιω. Ειτε γιορτη είτε λυπη κτλ εγω τα επινα. Μου εκαναν καποιες παρατηρησεις αλλα πιστευα πως εγω το πινω ΟΧΙ αυτο εμενα. Μετα απεκτησα ψυχολογικη ψυχικη βαθια αυτοκαταστροφικη συνδεση μαζι του. Καποια στιγμη ενιωσα Στοοοοππππ *Θα σε πεθανεις με αυτο*. Ημουν σε αγωγη για καταθλιψη εν τω μεταξυ. Ξεκινησα ψυχοθεραπεια. Για το τωρα ομως. Οχι για το τι εγινε πριν 10χρονια. Στον 1χρονο καθε μηνα εκανα υποτροπη. Το συζητουσα. Φυσικα και μεσα στις συνεδριες ανακαλυπτα τι σκ@@α εχω μαζεψει, καταπιεσμενο θυμο, πενθος, κτλ. Μετα απο ενα σκηνικο αποφασισα να μην ξανα πιω τιποτα. Εκλεισα 3 χρονια καθαρη. Δεν κερδισα πολεμο. Αλλα μαχη. Οσο θα ζω αυτο παντα θα ειναι εκει. Μια στιγμη να πω δε πειραζει μωρε βαλε ενα... αυτο ηταν. Θα γινω κουβαρι και το ξερω. Αυτο που μισω στον εθισμο μου ειναι πως πρωτον τον κηνυγω ως εμμεσο θανατο και δευτερον ξαφνικα ολοι μενουν μονο σε 1 πλευρα. Σε αυτη την 1 αρνητικη πλευρα. Οχι στις αλλες ποσες εχουμε ολοι μα ολοι οι ανθρωποι. Καθε μερα αποχης ειναι μια μερα αυτο επιβραβευσης και χαρας ανεξαρτητα απο την ουσια. Αυτα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και σας ευχαριστώ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Γιωργο σε ευχαριστώ που μου απαντησες. Ειχα αποκτησει εθισμο στο αλκοολ. Ξυπνουσα ενιωθα χαλια σκεφτομουν πότε θα μου δωθει η ευκαιρια να πιω. Ειτε γιορτη είτε λυπη κτλ εγω τα επινα. Μου εκαναν καποιες παρατηρησεις αλλα πιστευα πως εγω το πινω ΟΧΙ αυτο εμενα. Μετα απεκτησα ψυχολογικη ψυχικη βαθια αυτοκαταστροφικη συνδεση μαζι του. Καποια στιγμη ενιωσα Στοοοοππππ *Θα σε πεθανεις με αυτο*. Ημουν σε αγωγη για καταθλιψη εν τω μεταξυ. Ξεκινησα ψυχοθεραπεια. Για το τωρα ομως. Οχι για το τι εγινε πριν 10χρονια. Στον 1χρονο καθε μηνα εκανα υποτροπη. Το συζητουσα. Φυσικα και μεσα στις συνεδριες ανακαλυπτα τι σκ@@α εχω μαζεψει, καταπιεσμενο θυμο, πενθος, κτλ. Μετα απο ενα σκηνικο αποφασισα να μην ξανα πιω τιποτα. Εκλεισα 3 χρονια καθαρη. Δεν κερδισα πολεμο. Αλλα μαχη. Οσο θα ζω αυτο παντα θα ειναι εκει. Μια στιγμη να πω δε πειραζει μωρε βαλε ενα... αυτο ηταν. Θα γινω κουβαρι και το ξερω. Αυτο που μισω στον εθισμο μου ειναι πως πρωτον τον κηνυγω ως εμμεσο θανατο και δευτερον ξαφνικα ολοι μενουν μονο σε 1 πλευρα. Σε αυτη την 1 αρνητικη πλευρα. Οχι στις αλλες ποσες εχουμε ολοι μα ολοι οι ανθρωποι. Καθε μερα αποχης ειναι μια μερα αυτο επιβραβευσης και χαρας ανεξαρτητα απο την ουσια. Αυτα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και σας ευχαριστώ.
    ολοι οι ανθρωποι αξιζουμε 2 και 3 και εκατο ευκερειες ! δεν πρεπει να νιωθεις μονο για εσενα ασχημα αλλα κι οσους δεν σε ηθελαν διπλα τους κι για αυτους να μην νιωθεις ντροπη αλλα να ξες οτι δικο τους προβλημα οχι δικοσου!
    Βεβαια μετα ερχετε η συγχωρεση ολων και αυτο μας λυτρωνει απο συναισθηματα οργης ,μισος κι αλλα τετοια οπου μονο κακο μας κανουν!
    Εισαι μια δυνατη κοπελα οπου καταφερε να βγαλει αυτην την ασθενια, οπου εχει πολυ δυσκολο αγωνα αφου το αλκοολ υπαρχει παντου ,σε καθε σπιτι, κι ειναι στην ελλινικη παραδοση, αρα η υποτρωπη για σενα ειναι πολυ πιο ευκολη απο τα ναρκωτικα.Μπραβο σου ξανα κι ξανα!!
    Αυτοι που βλεπουν την αρνιτικη σου πλευρα ας το κανουν, μην σπαταλας ουτε μιας ωρας απο την ζωη σου για να τους το αλλαξεις ,χειροτερο θα το κανεις! θα σε πουν και πονηρη στο τελος! Αυτος ομως που θα ερθει διπλα σου , κι θα δει, θα αισθανθει σε εσενα την ομορφη σου πλευρα! που θα ασχοληθει με την ψυχη σου και με την γαληνη της καρδιας σου σε αυτον θα πρεπει να ριξεις πολυ προσοχη! και αγαπη - αν σου βγει - διοτις να ξες οτι δεν ειναι πολλοι οι ανθρωποι που σαν τους βρουμε θα τεριαξουμε σαν δυο κοματια μια πετρας που εχει σπασει στα δυο.
    Ευχομαι παντα να εχεις υγεια κι χαρα!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    44
    Ιδιωτικοποιηση και του ΚΕΘΕΑ;..επιστροφη στη ..κανονικοτητα..μαλιστα...κα� � τι αλλο θα δουμε ακομα..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •