Απορία αγχωδους άτομο προς άτομα με σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196

    Απορία αγχωδους άτομο προς άτομα με σχιζοφρένεια

    Βρε παιδιά μπορείτε να μου περιγράψετε τι βλέπετε η τι ακούτε τι συμπτώματα έχει η σχιζοφρένια;

    Από περιέργεια ρωτάω και ενδιαφέρον. Εγώ πάσχω από αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη.

    Είστε λειτουργικοί δουλεύετε; Πώς είναι οι ζωή σας γενικά;

    Εγώ δεν έχω αυτή την πάθηση όμως ακούω συνέχεια τραγούδια και μουσική και ένα μόνιμο βουιτο από όταν ειμουν παιδάκι μέσα στα αυτά μου και στο κεφαλι μου. Ο γιατρός μου λέει άγχος.
    Last edited by Katerina2015; 04-09-2019 at 23:45.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Επίσης αισθάνομαι να με αγγίζει Σιχνα κάποιος η να κάθετε δίπλα μου και κάνω προσευχή και φευγει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Επίσης αισθάνομαι να με αγγίζει Σιχνα κάποιος η να κάθετε δίπλα μου και κάνω προσευχή και φευγει
    Να φανταστώ ότι για να λες για προσευχές πιστεύεις σε θρησκεια ε;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Να φανταστώ ότι για να λες για προσευχές πιστεύεις σε θρησκεια ε;
    Ναι εδώ και λίγα χρόνια.
    Είμουν άθεη πάντα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Τελικά με την απορία έμεινα χαχαχα

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    κατερινα 2015 συμπτωματα και αρθρα σχετικα με τη λκειτουργικοτητα μας εχουμε αναφερει πολλες φορες στο παρελθον σε αυτο το σαιτ ανετρεξε σε παλια θεματα και θα βρεις τις απαντησεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    κατερινα 2015 συμπτωματα και αρθρα σχετικα με τη λκειτουργικοτητα μας εχουμε αναφερει πολλες φορες στο παρελθον σε αυτο το σαιτ ανετρεξε σε παλια θεματα και θα βρεις τις απαντησεις

    Ευχαριστώ πολύ

  8. #8
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Katerina2015 View Post
    Ευχαριστώ πολύ
    κατερινα 2015 επειδη απαντησα και σε αλλο ατομο που ειχε απορια με τη σχιζοφρενεια σου κανω copy paste αυτα που εγραψα στο αλλο θεμα για να σου λυθουν οι αποριες.αφου απαντησα σε εναν που ρωτησε θα ειναι αδικο να μην απαντησω και σε σενα που ρωτησες πρωτα


    Η ψυχωση ειναι απωλεια επαφης με την πραγματικοτητα.αμα εχεις ενεργη ψυχωση δεν καταλαβαινεις οτι αυτα που λες και κανεις ειναι παραλογα.εγω οταν ημουν σε ενεργη ψυχωση κυκλοφορουσα στα λεωφορεια και γελαγα μονος μου δυνατα λες και μου ειπαν το πιο αστειο ανεκδοτο.ο λογος ηταν οτι εβλεπα τους αλλους ανθρωπους να εχουν περιεργες φατσες και οτι αυτοι ειχαν χαζεψει και τρελαθει.αντι να καταλαβω οτι ειχα εγω το προβλημα πιστευα οτι το ειχαν ολοι οι υπολοιποι εκτος απο εμενα.

    Οταν επαθα ψυχωτικη κριση εχανα το οπτικο πεδιο μπροστα μου και εβλεπα τις σκεψεις μου.ημουν σε κριση μου ερχοταν να πηδηξω απο το μπαλκονι μου λεγε η μανα μου πηγε να κανεις ενα μπανιο και ειδα μπροστα τα ματια μου οτι αν πηγαινα για μπανιο θα με εσφαζε η μανα μου με κουζινομαχαιρο σαν να βλεπω ταινια μπροστα μου.επισης εβλεπα τις εικονες στο σπιτι και ηθελα να πεσω κατω να σπαρταραω για να φυγουν τα δαιμονια απο μεσα μου και αλλα πολλα παραληρητικες ιδεες διωξης,αναφορας,μεγαλειου,� �� �ρησκευτικου παραληρηματος,αυτοκτονικο� �� � ιδεασμου και αποπειρα αυτοκτονιας,εξαιρετικα υπερβολικο αγχος με το στομα να στεγνωσει απο σαλιο αφου φωναζα σε κατασταση αμοκ στους δρομους με ενα σταυρο στο χερι,πενθημερες αυπνιες διχως ουτε λεπτο υπνου εκλεισα δηλαδη 5 ημερες χωρις καθολου υπνο παρολο που επαιρνα ενα αντιψυχωτικο το seroquel σε 100 mg,απιστευτη διεγερση,ειχα εξαιρετικα μεγαλη δυναμη στο επεισοδιο αφου εσπασα με τα χερια μου το ρολοι χειρος μου με το ενα χερι για την ακριβεια και ετσι κατεληξα νοσηλευομενος σε ψυχιατρικη κλινικη.τα εχω ξαναγραψει αυτα σε αυτο το φορουμ αμα αναζητουσες παλιοτερα θεματα θα τα διαβαζες απλα θελει ψαξιμο να τα βρεις

  9. #9
    Mrgilleas
    Guest
    βεβαια αν με δειτε τωρα στο δρομο δεν θα καταλαβετε οτι εχω περασει ψυχωση.φερομαι απολυτα λογικα δεν εχω παρει κιλα ουτε εχω πρησμενη φατσα.ειμαι κανονικος στο βαρος μου οδηγαω,εχω δουλεψει,πηγα στρατο,ειχα παιξει ερασιτεχνικα θεατρο μπροστα σε κοσμο του δημου δηλαδη,τελειωσα μεταπτυχιακο ,σχολη,εχω κανει μεγαλα ταξιδια με το αυτοκινητο και οδηγουσα ακομα και 7 ωρες την ημερα,διεκπεραιωνω ολες τις υποχρεωσεις του σπιτιου φορολογικες,λογαριασμοι και ετσι βοηθαω σημαντικα την μητερα μου.το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν καθομαι να μαγειρευω και να καθαριζω το σπιτι αλλα θελω να πιστευω οτι θα αρχισω να τα κανω και αυτα οπως επισης δεν πλενω τα ρουχα μου.

    κατα τα αλλα ειμαι πληρως λειτουργικος και αυτο το οφειλω στα φαρμακα και σε ενα Αγιο που πηγα μετα το επεισοδιο και με βοηθησε να ειμαι καλα και ετσι καθε χρονο παω στη γιορτη του Αγιου το εχω κανει ταμα μεχρι το τελος της ζωης μου.γιατι καταφερα τοσα πραγματα και ο διευθυντης της ψυχιατρικης κλινικης που με παρακολουθουσε οταν νοσηλευτηκα εξεπλαγη με την αναρρωση μου με ειχε για πολυ βαρια ασθενη και οντως ημουν ουτε να πληρωσω ενα φαγητο δεν μπορουσα να κανω ειχε αποδιοργανωθει τελειως το μυαλο μου λιγο πριν παθω το μπαμ και ξεκινησω την αγωγη.πηγα να αγορασω παπουτσια και κολλαγε το μυαλο μου και εκανα πολυ ωρα να τα δοκιμασω παρολο που μου τα φερνε η υπαλληλος ημουν πολυ βαρια και οι ψυχιατροι που με ειδαν στο νοσοκομειο λεγανε οτι δεν θα συνελθω ποτε και ο διεθυντης της κλινικης μου λεγε θα σχιζω τα πτυχια μου που εισαι τοσο καλα

    ετσι αυτα τα οφειλω στα φαρμακα και στον Αγιο που επισκεφθηκα γιατι με τ που γυρισα απο τον Αγιο συνηλθα στην επιστροφη σαν θαυμα γιατι και που επαιρνα τα φαρμακα καλα δεν ημουν ουτε να συζητησω μπορουσα ουτε να συγκεντρωθω και υπηρχαν διαλειματα κενων δηλαδη να μην σκεφτομαι τιποτα και να ειναι ενα απολυτο μαυρο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Την ιδια απορεια ειχα κ γω......για το πως ειναι στο ψυχωσικο επεισοδειο.....ειχα την εντυπωση καποτε οτι ειναι προτιμοτερο να πασχεις απο ψυσωση παρα απο καταθλιψη,διπολικη,ιδψ,και αγχωδεις διαταραχες.....με την εννοια οτι στη ψυχωση μπορεις να βιωνεις και θετικα η και μονο θετικα πραγματα......βεβαια αφου γνωρισα ανθρωπους κτλβα το ποσο δυσκολο ειναι και αλλαξα γνωμη......αλλα ακομη και τωρα ομως βλεπω περρισσοτερο λειτουργικους τους ψυχωσικους παρα τους καταθλιπτικους.....νομιζω η ψυχοφαρμακολογια εχω την εντυπωση εχει βοηθησει περρισσοτερο στην σχιζοφρενεια παρα στις αλλες διαταραχες.....μπορει να ειναι κ εντυπωση μου

  11. #11
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    Την ιδια απορεια ειχα κ γω......για το πως ειναι στο ψυχωσικο επεισοδειο.....ειχα την εντυπωση καποτε οτι ειναι προτιμοτερο να πασχεις απο ψυσωση παρα απο καταθλιψη,διπολικη,ιδψ,και αγχωδεις διαταραχες.....με την εννοια οτι στη ψυχωση μπορεις να βιωνεις και θετικα η και μονο θετικα πραγματα......βεβαια αφου γνωρισα ανθρωπους κτλβα το ποσο δυσκολο ειναι και αλλαξα γνωμη......αλλα ακομη και τωρα ομως βλεπω περρισσοτερο λειτουργικους τους ψυχωσικους παρα τους καταθλιπτικους.....νομιζω η ψυχοφαρμακολογια εχω την εντυπωση εχει βοηθησει περρισσοτερο στην σχιζοφρενεια παρα στις αλλες διαταραχες.....μπορει να ειναι κ εντυπωση μου
    δεν ειναι ετσι Θανο η ψυχωση ειναι απο τις πρωτες 10 κυριες αναπηριες στον κοσμο και η μεγαλυτερη αναπηρια νεων ατομων μιας και εμφανιζεται σε μικρη ηλικια.δεν λεω και οι καταθλιπτικοι μπορει να ειναι δυσλειτουργικοι αλλα οι ψυχωτικοι πολυ περισσοτερο.

    η ψυχωση θεωρειται μακραν η χειροτερη ψυχικη ασθενεια.παλια που δεν υπηρχαν τα φαρμακα οποιος παθαινε ψυχωση κατεληγε σε ασυλο και πεθαινε εκει.

    δεν εχεις βιωσει ψυχωση για να λες οτι εχει θετικα πραγματα εγω στη φαση της ψυχωσης πηγα να βαλω τελος στη ζωη μου που δεν μου ειχε περασει ποτε ως σκεψη πριν τη ψυχωση ο ψυχικος πονος ηταν αφορητος αλλιως να στο διηγουμαι αλλιως να το ζεις εκεινη την ωρα.

    επισης αν ηταν λειτουργικοι ολοι οι ψυχωτικοι δεν θα εδιναν επιδοματα σε αυτους τους ασθενεις οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και σε ολο τον κοσμο.επισης πολλοι ψυχωτικοι αναμεσα σε αυτους και εγω δυσκολευονται να συντηρησουν σπιτι μονοι τους συνηθως οι περισσοτεροι μενουν στους γονεις τους και οταν τους χασουν και τους δυο καταληγουν σε ιδρυματα-ξενωνες.αμα ηταν λειτουργικοι δεν θα υπηρχαν ξενωνες για τους ψυχωτικους ουτε θα μεναν για χρονια μερικοι σε ψυχιατρεια και θα επρεπε να περασουν απο το σταδιο αποασυλοποιησης και να μαθουν τα βασικα οπως να τρωνε με μαχαιροπιρουνα να στρωνουν το κρεβατι τους.μπορει να ειμαι σε ενα βαθμο εγω λειτουργικος αλλα εχει να κανει επειδη παιρνω ανελλιπως τα φαρμακα μου και δεν εχω ξαναπαθει υποτροπη.καθε υποτροπη ειναι χειροτερη απο την προηγουμενη φορα και αφηνει δυσλειτουργικα καταλοιπα.

    Επισης τα φαρμακα δεν τους πιανουν ολους για να ειναι πληρως λειτουργικοι και πολλοι δεν βελτιωνονται.εγω τωρα που ειμαι σε αυτη την κατασταση το οφειλω σε Εναν Αγιο που πηγα και προσκυνησα και αυτος ο Αγιος εχει βοηθησει πολλα ατομα με ψυχικες παθησεις γιατι και φαρμακα που επαιρνα δεν εβλεπα βελτιωση με το που πηγα εκει και προσκυνησα στην επιστροφη βρηκα τον παλιο μου εαυτο και την επομενη ημερα ειχα μεγαλη βελτιωση.

    Υπαρχουν και ενα σωρο κεντρα για ατομα με σχιζοφρενεια που τους βοηθουν να ανακτησουν βασικες δεξιοτητες.ο διπολικος ειναι λειτουργικος συνηθως γιατι οταν παιρνει τα φαρμακα μπορει να εργαστει ανετα ενω το ατομο με σχιζοφρενεια δυσκολευεται να εργαστει και απο την πιεση μπορει να υποτροπιασει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    δεν ειναι ετσι Θανο η ψυχωση ειναι απο τις πρωτες 10 κυριες αναπηριες στον κοσμο και η μεγαλυτερη αναπηρια νεων ατομων μιας και εμφανιζεται σε μικρη ηλικια.δεν λεω και οι καταθλιπτικοι μπορει να ειναι δυσλειτουργικοι αλλα οι ψυχωτικοι πολυ περισσοτερο.

    η ψυχωση θεωρειται μακραν η χειροτερη ψυχικη ασθενεια.παλια που δεν υπηρχαν τα φαρμακα οποιος παθαινε ψυχωση κατεληγε σε ασυλο και πεθαινε εκει.

    δεν εχεις βιωσει ψυχωση για να λες οτι εχει θετικα πραγματα εγω στη φαση της ψυχωσης πηγα να βαλω τελος στη ζωη μου που δεν μου ειχε περασει ποτε ως σκεψη πριν τη ψυχωση ο ψυχικος πονος ηταν αφορητος αλλιως να στο διηγουμαι αλλιως να το ζεις εκεινη την ωρα.

    επισης αν ηταν λειτουργικοι ολοι οι ψυχωτικοι δεν θα εδιναν επιδοματα σε αυτους τους ασθενεις οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και σε ολο τον κοσμο.επισης πολλοι ψυχωτικοι αναμεσα σε αυτους και εγω δυσκολευονται να συντηρησουν σπιτι μονοι τους συνηθως οι περισσοτεροι μενουν στους γονεις τους και οταν τους χασουν και τους δυο καταληγουν σε ιδρυματα-ξενωνες.αμα ηταν λειτουργικοι δεν θα υπηρχαν ξενωνες για τους ψυχωτικους ουτε θα μεναν για χρονια μερικοι σε ψυχιατρεια και θα επρεπε να περασουν απο το σταδιο αποασυλοποιησης και να μαθουν τα βασικα οπως να τρωνε με μαχαιροπιρουνα να στρωνουν το κρεβατι τους.μπορει να ειμαι σε ενα βαθμο εγω λειτουργικος αλλα εχει να κανει επειδη παιρνω ανελλιπως τα φαρμακα μου και δεν εχω ξαναπαθει υποτροπη.καθε υποτροπη ειναι χειροτερη απο την προηγουμενη φορα και αφηνει δυσλειτουργικα καταλοιπα.

    Επισης τα φαρμακα δεν τους πιανουν ολους για να ειναι πληρως λειτουργικοι και πολλοι δεν βελτιωνονται.εγω τωρα που ειμαι σε αυτη την κατασταση το οφειλω σε Εναν Αγιο που πηγα και προσκυνησα και αυτος ο Αγιος εχει βοηθησει πολλα ατομα με ψυχικες παθησεις γιατι και φαρμακα που επαιρνα δεν εβλεπα βελτιωση με το που πηγα εκει και προσκυνησα στην επιστροφη βρηκα τον παλιο μου εαυτο και την επομενη ημερα ειχα μεγαλη βελτιωση.

    Υπαρχουν και ενα σωρο κεντρα για ατομα με σχιζοφρενεια που τους βοηθουν να ανακτησουν βασικες δεξιοτητες.ο διπολικος ειναι λειτουργικος συνηθως γιατι οταν παιρνει τα φαρμακα μπορει να εργαστει ανετα ενω το ατομο με σχιζοφρενεια δυσκολευεται να εργαστει και απο την πιεση μπορει να υποτροπιασει.
    οσα περιγραφεις φιλε...μπορει να συμβουν και στις αλλες διαταραχες...ειδικα στην διπολικη που γνωριζω καλα.....αλλα κ στις αλλες δυστυχως......Βεβαια δεν αμφεβαλλα για την δυσλειτουργικοτητα της ψυχωσης που θεωρειται και πιο δυσκολη διαταραχη......βλεπω τη δυσκολια που αντιμετωπιζουν αυτοι οι ανθρωποι.....μιλησα για θετικα μεσα στην αγνοια μ,αληθεια υπαρχουν και θετικες στιγμες στην ψυχωση??μπορει οι παραισθησεις να προκαλουν θετικα αντι αρνητικα συναισθηματα κ εμεπειριες?στην ευφορικη υπομανια πχ υπαρχουν...........παντως επιμενω οτι η ψυχοφαρμακολογια της ψυχιατρικης ειναι πολυ πιο μπροστα κ αποτελεσματικη στην ψυχωση.....ισως οι παρενεργειες δημιουργουν τη δυσλειτουργια........Επισης εαν μπορεις να αναφερεις τον αγιο που βοηθαει στις ψυχικες νοσους θα με ενδιεφερε κ εμενα

  13. #13
    Mrgilleas
    Guest
    ..........................................
    Last edited by Aeon; 10-03-2020 at 17:32.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    Προσωπικα δεν ειχα κανενα θετικο συναισθημα απο την ψυχωση ολα αυτα που βιωνα ηταν απιστευτος τρομος,ταραχη,υπερβολικη στεναχωρια,ακραια παρανοια πιστευα οτι ακομη και η κυβερνηση ηθελε να με σκοτωσει,απωλεια ταυτοτητας δεν ηξερα οτι ημουν εγω αλλα πιστευα οτι ειχα γεννηθει Αντιχριστος δε αντεχα καθολου μου ερχονταν να πηδηξω απο το μπαλκονι και μετα οταν βγηκα απο το σπιτι επεσα πανω σε διερχομενο αυτοκινητο αλλα αυτος προλαβε και πατησε φρενο ειδαλλως αν με παταγε η αναπηρος θα ημουν η νεκρος.σου λεω το επεισοδιο το χαρακτηρισα ως απολυτη κολαση στα 20 μου χρονια το επαθα και κατα τη διαρκεια του επεισοδιου αφου φωναζα δυνατα εκλαιγα σπαρακτικα για κανα 45λεπτο συνεχομενα.μπορει στη ευφορικη μανια να περνανε καλα αλλα εγω ενιωσα λες και ημουν στην κολαση.Ο Αγιος που λεω ειναι ο Αγιος Νεκταριος της Αιγινας εχει βοηθησει πολλους ψυχικα ασθενεις τον λενε ως Αγιο των ψυχικα ασθενων.παω καθε χρονο στη γιορτη του
    @Mrgilleas Λυπάμαι πολύ που πέρασες αυτό το (κυριολεκτικά) μαρτύριο. Κι εγώ θα χαρακτήριζα την ψύχωση (ψυχωτική διαταραχή) ως έναν ζωντανό εφιάλτη. Κατά τη διάρκεια του ψυχωτικού επεισοδίου εγώ είχα παραλήρημα καταδίωξης και μεγαλείου με κυρίαρχο συναίσθημα αυτό του φόβου. Είχα ακουστικές παραισθήσεις και ακόμα νόμιζα ότι κάποιοι άνθρωποι μπορούν και διαβάζουν την σκέψη μου (thought broadcasting). Όταν μου δώσανε τα φάρμακα και έγινα καλά δεν μπορούσα να πιστέψω ότι όλα ήταν μέσα στο μυαλό μου γιατί όταν είχα το επεισόδιο τα πάντα φαίνονταν τελείως αληθινά. @Mrgilleas εύχομαι ο Άγιος Νεκτάριος να σε προστατεύει σε αυτή τη ζωή και στην άλλη να σε συνοδεύσει στον παράδεισο!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ολες οι τρελες σκεψεις εχουν μια βαση αληθειας αν καπιος τις συμαζεψει καπως

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ
    By kaiti85 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 6
    Last Post: 07-03-2018, 09:29
  2. ΑΠΟΡΙΑ προς διαχειριστες
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 50
    Last Post: 18-03-2016, 11:48
  3. Ψυχολογικό τεστ Rorschach εχω μια απορια προς ειδικους.....
    By kapamaru!! in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 3
    Last Post: 03-10-2013, 14:25
  4. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 22:19
  5. Ψύχωση, Σχιζοφρένεια ή αγχωδης διαταραχή?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2008, 08:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •