Έκτακτες ΣΟΣ!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Έκτακτες ΣΟΣ!!

    Καλησπέρα.Πριν από έναν μήνα άλλαξα το φάρμακο που παίρνω για τον υποθυρεοειδισμό μου ύστερα από παρότρυνση του ενδοκρινολόγου μου,αυξάνοντας λίγο την δόση.Αρχικα δεν είχα κάποιο πρόβλημα,αλλά τις τελευταίες μέρες κάνω πολλές έκτακτες συστολές και νιώθω πολύ νευρική.Αρχικα πιστευα πως αυτό οφείλεται στο άγχος που μπορεί να έχω,αλλά μετά σκέφτηκα ότι μάλλον φταιει το φάρμακο γιατί όπως μου είπε ο γιατρός μου,η αλλαγή μπορεί να με στρεσάρει.Αυριο πρωί θα τον πάρω τηλ αλλά μέχρι τότε πεθαίνω από αγωνία αλήθεια.Φοβαμαι μην πάθω κάτι από τις έκτακτες.Ειμαι 20 χρόνων,πήγα σε καρδιολόγο τον προηγούμενο μήνα και με βρήκε μια χαρά.Εχω κάνει και ένα σωρό άλλες εξετάσεις κι όλα κομπλέ...Φοβάμαι όμως πολύ μην πάθω κάτι,είμαι χαλια αυτή την στιγμή.Καθησυχαστε με λίγο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    καλησπερα, Πιο φαρμακο περνεις τωρα για τον υποθυρεοειδισμό ?

    εγω ειχα τρομερες ημικρανιες και εντονο ανχος με την θυροξινη....

    και τωρα περνω tirosint 75mg και σε μια εβδομαδα θα παω στα 88mg...

    δεν μπορω να καταλαβω αν φταιει το φαρμακο αλλα εχω πολυ ανχος και μουδιασμα στην γλωσσα και εντονη αδυναμια......

    η εκτακτες ισως να ειναι απο το ανχος που εφερε η θυροξινη....

    δεν θα παθεις τπτ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Καλησπέρα.Πριν από έναν μήνα άλλαξα το φάρμακο που παίρνω για τον υποθυρεοειδισμό μου ύστερα από παρότρυνση του ενδοκρινολόγου μου,αυξάνοντας λίγο την δόση.Αρχικα δεν είχα κάποιο πρόβλημα,αλλά τις τελευταίες μέρες κάνω πολλές έκτακτες συστολές και νιώθω πολύ νευρική.Αρχικα πιστευα πως αυτό οφείλεται στο άγχος που μπορεί να έχω,αλλά μετά σκέφτηκα ότι μάλλον φταιει το φάρμακο γιατί όπως μου είπε ο γιατρός μου,η αλλαγή μπορεί να με στρεσάρει.Αυριο πρωί θα τον πάρω τηλ αλλά μέχρι τότε πεθαίνω από αγωνία αλήθεια.Φοβαμαι μην πάθω κάτι από τις έκτακτες.Ειμαι 20 χρόνων,πήγα σε καρδιολόγο τον προηγούμενο μήνα και με βρήκε μια χαρά.Εχω κάνει και ένα σωρό άλλες εξετάσεις κι όλα κομπλέ...Φοβάμαι όμως πολύ μην πάθω κάτι,είμαι χαλια αυτή την στιγμή.Καθησυχαστε με λίγο.
    Για να πάθεις λογικά δε θα πάθεις, νομίζω ότι ήδη στο είπε ο γιατρός να περιμένεις το σύμπτωμα, ο θυρεοειδής τα κάνει αυτά όντως, αλλά δε βλέπω λόγο πανικού. Φυσικά πάντα μπορεις να πας στα έκτακτα αν κάτι σε τρώει, από το να βασανίζεσε, ίσως σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα που τουλάχιστον θα είσαι κάπου που εχει γιατρούς, μιας και θα ξενυχτησεις περιμένοντας αν πας, αλλά θα έλεγα , δε βαριέσαι να τρέχεις εκεί? Το ξέρεις κι εσύ ότι είναι από το φάρμακο, το γράφει λογικά και στις παρενέργειες ε?

    Αναπνέεις κανονικά και εξανθήματα δεν έχεις ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Οι εκτακτες δεν ειναι κατι που θα πρέπει να σε τρομαζει εγώ κάνω πάνω απο 1000 τη μερα μετρημενες με χολτερ. Συμβαίνει καμια φορα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Ευχαριστω πααααρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!!Ειλικρινα με ηρεμείτε πολύ.Ακη τώρα παίρνω 4 φορές την εβδομάδα το Τ4 των 88μg και 3 φορές την εβδομάδα το Τ4 των 75μg.Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να τρέχω στα επείγοντα όπως είπες Georgewww γιατί ξέρω πως κατά βάθος απλά πανικοβάλλομαι.Η ταχυκαρδία και οι έκτακτες είναι οι πρώτες παρενέργειες του φαρμάκου άλλωστε.Απλα αυτές τις μέρες είχε καταντήσει λίγο τρομακτικό όλο αυτό γιατί κάποιες φορές με έκαναν να μην μπορώ καν να αναπνεύσω για 1-2 δευτερόλεπτα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Ευχαριστω πααααρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!!Ειλικρινα με ηρεμείτε πολύ.Ακη τώρα παίρνω 4 φορές την εβδομάδα το Τ4 των 88μg και 3 φορές την εβδομάδα το Τ4 των 75μg.Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να τρέχω στα επείγοντα όπως είπες Georgewww γιατί ξέρω πως κατά βάθος απλά πανικοβάλλομαι.Η ταχυκαρδία και οι έκτακτες είναι οι πρώτες παρενέργειες του φαρμάκου άλλωστε.Απλα αυτές τις μέρες είχε καταντήσει λίγο τρομακτικό όλο αυτό γιατί κάποιες φορές με έκαναν να μην μπορώ καν να αναπνεύσω για 1-2 δευτερόλεπτα
    Ίσως αγχώθηκες και λιγάκι χωρίς να το καταλαβεις και έπαθες μια μινι κρισουλα πανικού. Εγω στην μεγάλη μου κρίση πάντως ειχα φτασει 180 παλμούς και φουλ εκτακτες. Νομιζα οτι πάθαινα κατι και θα έσπαγε η καρδιά μου. Αφου εζησα λοιπόν με 180 παλμούς και ξαπλωμενη μη φοβάσαι τπτ [emoji23]
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Ο χριστος και η Παναγία!! :Ρ Νομίζω πως μετά από αυτό εγώ είμαι περδίκι :Ρ Η αλήθεια είναι ότι το να μου κόβεται η ανάσα το παθαίνω τακτικά τις τελευταίες μέρες,και μάλιστα σε φάσεις που είμαι ήρεμη,αρα αποκλείω το ενδεχόμενο της κρίσης...Πιθανότατα με πειραξε το φάρμακο γιατί μάλλον αυξήθηκε παραπάνω από όσο θα έπρεπε η δόση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Ευχαριστω πααααρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!!Ειλικρινα με ηρεμείτε πολύ.Ακη τώρα παίρνω 4 φορές την εβδομάδα το Τ4 των 88μg και 3 φορές την εβδομάδα το Τ4 των 75μg.Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να τρέχω στα επείγοντα όπως είπες Georgewww γιατί ξέρω πως κατά βάθος απλά πανικοβάλλομαι.Η ταχυκαρδία και οι έκτακτες είναι οι πρώτες παρενέργειες του φαρμάκου άλλωστε.Απλα αυτές τις μέρες είχε καταντήσει λίγο τρομακτικό όλο αυτό γιατί κάποιες φορές με έκαναν να μην μπορώ καν να αναπνεύσω για 1-2 δευτερόλεπτα
    Για 1-2 δευτερόλεπτα? Χαχα ποιος αναπνέει κάθε 1-2 δευτερόλεπτα? Αχ νιάτα όταν φτάσει στο 1-2 λεπτά τότε ανοίγεις καινούργιο thread [emoji14]

    Καλά τόσο νέα που είσαι ακόμα και πρόβλημα να είχες, δε παθαίνεις τίποτα, αντέχουν όλα τα όργανα , αφού καρδιά δεν έχεις κάποιο πρόβλημα πχ εκ γενετής, τότε είσαι βράχος

    Εμβόλιο κατά του HPV, μακριά από μηχανάκια και καλή διατροφή και ψυχολογία. Φρούτα μη ξεχνάς
    αυτά!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Ο χριστος και η Παναγία!! :Ρ Νομίζω πως μετά από αυτό εγώ είμαι περδίκι :Ρ Η αλήθεια είναι ότι το να μου κόβεται η ανάσα το παθαίνω τακτικά τις τελευταίες μέρες,και μάλιστα σε φάσεις που είμαι ήρεμη,αρα αποκλείω το ενδεχόμενο της κρίσης...Πιθανότατα με πειραξε το φάρμακο γιατί μάλλον αυξήθηκε παραπάνω από όσο θα έπρεπε η δόση.
    Ίσως να ειναι μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός. Μην πανικοβαλεσαι.. Χαλαραααα κ εμείς είμαστε Εδω οποτε μας χρειαστείς
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Χαχαχα Γιώργο δεν το έθεσα σωστά,εννοώ ότι μου κόβεται η ανάσα,επομενως και να θέλω να αναπνεύσω τις στιγμές που έχω τις έκτακτες,δεν μπορώ :Ρ Πάντως έχεις δίκιο.Σε ευχαριστω πολύ αλήθεια!

  11. #11
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ίσως να ειναι μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός. Μην πανικοβαλεσαι.. Χαλαραααα κ εμείς είμαστε Εδω οποτε μας χρειαστείς
    Ευχαριστω και πάλι για την αμεσότητα!Το εκτιμώ πολύ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Αυτό με την ανάσα που σου κόβεται πες το πάντως στον γιατρό. Μπορεί να χρειαστεί να προσαρμόσει τις δόσεις διαφορετικά πχ
    Και εγώ έχω έκτακτες αλλά δεν μου κόβεται η ανάσα. Βέβαια δεν έχω θυρεοειδή οπότε δεν παίρνω φάρμακα για αυτό.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  13. #13
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Αυτό με την ανάσα που σου κόβεται πες το πάντως στον γιατρό. Μπορεί να χρειαστεί να προσαρμόσει τις δόσεις διαφορετικά πχ
    Και εγώ έχω έκτακτες αλλά δεν μου κόβεται η ανάσα. Βέβαια δεν έχω θυρεοειδή οπότε δεν παίρνω φάρμακα για αυτό.
    Εννοείται θα του το πω.Μεχρι πρότινος έπαιρνα άλλο φάρμακο και δεν με είχε πειράξει ποτέ.Αυτες τις μέρες ήμουν λιγάκι αγχωμένη γενικά,αλλά οι έκτακτες και η διακοπή της ανάσας συνέβαιναν και σε φάσεις σχετικής ηρεμίας,αρα είμαι σχεδόν σίγουρη ότι φταιει το φαρμακο.Και στο παρελθόν ήμουν αγχωμένη αλλά δεν είχαν ποτε τέτοια συμπτώματα

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2019, 14:41
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •