Αγχος για εγκεφαλικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Αγχος για εγκεφαλικο

    Καλησπερα σε ολους. Παιρνω το θαρρος να γραψω και συγγνωμη για το χρονο σας. Ειμαι 24 ετων. Εχω αγχος αρκετα χρονια. Περιπου 6. Τελευταια εχω πονοκεφαλους και μουδιασματα στο κεφαλι. Επισης με πιανει χαμηλα στο κεφαλι οταν πιεζομαι ενας αρκετα εντονος πονος. Πηγα εκανα μαγνητικη και τριπλεξ....ολα καθαρα. Υπαρχει περιπτωση να επαθα εγκεφαλικο μικρο και να μη το καταλαβα; επισης εχω θεμα και με τις σεξουαλικες ορμες. Εχω πλεον φοβο επιφοσης και αντιμετωπιζω προβληματα. Παρακαλω αν καποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    17
    Δεν είμαι γιατρός αλλά συμβουλή δική μου εφόσον έκανες εξετάσεις κ βγηκαν καθαρές μήπως να πας σε ένα ψυχολόγο ; Να μιλήσεις για πράγματα που νιώθεις ότι θες να βγάλεις από μέσα σου .. μήπως υποσυνείδητα δημιουργείς ψυχοσωματικά στον εαυτό σου.. κ πάλι εικάζω δεν ξέρω .. δεν κουράζεις κανέναν. Ελπίζω έστω να σου έδωσα μια ιδέα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    τι θες να πεις τώρα για την δικιά μου περίπτωση; εχω μούδιασμα πρόσωπο στην μισή γλώσσα αδυναμία στο χερι και πόδι...... έτσι ειμαι καθημερινά...... επίσης μεσα σε ολα αυτά εχω και δυσκολία στην ομιλία.... και εγω τον ιδιο φοβο έχω αλλά δεν με περνούν σοβαρά η γιατροί και έχω και στης εξετάσεις αίματος αντισώματα ανεβασμένα σε υπερβολικό βαθμό... ο νευρολόγος που το είδε έπαθε σοκ.... με έχει τρομάξει και απλα μου ειπε να επαναλάβω εξετάσεις σε 1 μήνα πάλι.... πράγματικα δεν ξέρω αν ολο αυτο είναι ανχος η όντως κάτι έχω.... μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου ειχα κανει πριν 2 χρόνια.... του είπα να κάνω ξανά και είπε δεν χρειάζεται....

    όπως καταλαβαίνεις τον ίδιο φόβο έχουμε..... με την διαφορά οτι εγω ειμαι σε χειρότερη κατάσταση τώρα

  4. #4
    Εχω επισης και φοβια. Πχ ερχεται καποιος μου μιλαει και τρομαζω απο το πουθενα. Το ειχε κανεις αυτο; ειναι νορμαλ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Speaker14 View Post
    Εχω επισης και φοβια. Πχ ερχεται καποιος μου μιλαει και τρομαζω απο το πουθενα. Το ειχε κανεις αυτο; ειναι νορμαλ;
    απλα μια φοβια ειναι... τπτ δεν ειναι νορμαλ γενικα οποτε μην σκας xD

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    8
    Καλησπέρα και εγώ 1 χρόνο τωρσ που λογικά έχω έντονο Ανγος και πολύ σκευτομαι τα πάντα νομίζω ότι παθαίνω εγκεφαλικό η καρδιά θα σιυ δώσω ένα παράδειγμα π.χ το πρωί καπνίζω ένα τσιγάρο και επιδει είναι το πρώτο και με ζαλιζη νομίζω ότι κάτι παθαίνω και από το πολύ Ανγος μιυδιαζουν τα χέρια και Μέτα νομίζω εξναι και καρδιακό η συμβουλή που θα σου έδεινα είναι να μην πολύ σκευτεσαι τα πραγνατα ίσα ίσα να κάνεις πλάκα με τα συμπτώματα σου γιατί όλα έρχονται από εσένα τον ίδιο

  7. #7
    Ηρέμησε δεν είναι τίποτα από αυτά που εικάζεις... το άγχος προκαλεί με τη σειρά του μια σειρά πολλών συμπτωμάτων που θα σε σοκάρουν αν κάτσω και τα γράψω.... αν πραγματικά βρεις έναν ειδικό και του πεις ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό αλλά εξακολουθείς να νιώθεις δυσάρεστα θα βρει την άκρη εκείνος και θα σε οδηγήσει εκεί που πρέπει.Όσο πιο νωρίς αντιληφθείς τι πρέπει να κάνεις από το να τρέχεις σε νευρολόγους και να σκορπάς τα λεφτά σου,τόσο πιο καλά θα νιώσεις σύντομα. Άποψη μου είναι να βρεις κάτι που πνευματικά θα σε χαλαρώνει και θα σε ηρεμεί και θα δεις ότι όλα σιγά σιγά θα εξαλειφθούν συν την επαγγελματική βοήθεια.

  8. #8
    Παιδια δεν ειναι θεμα να ηρεμησω. Χθες μιοουσα στο τηλ και ενω ημουν ορθιος απο δεξια στο κεφαλι κατω δεξια αρχισε ενας πονος σαν σουβλιες....γιατι γινεται αυτο....ειναι απαισιο.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    τι θες να πεις τώρα για την δικιά μου περίπτωση; εχω μούδιασμα πρόσωπο στην μισή γλώσσα αδυναμία στο χερι και πόδι...... έτσι ειμαι καθημερινά...... επίσης μεσα σε ολα αυτά εχω και δυσκολία στην ομιλία.... και εγω τον ιδιο φοβο έχω αλλά δεν με περνούν σοβαρά η γιατροί και έχω και στης εξετάσεις αίματος αντισώματα ανεβασμένα σε υπερβολικό βαθμό... ο νευρολόγος που το είδε έπαθε σοκ.... με έχει τρομάξει και απλα μου ειπε να επαναλάβω εξετάσεις σε 1 μήνα πάλι.... πράγματικα δεν ξέρω αν ολο αυτο είναι ανχος η όντως κάτι έχω.... μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου ειχα κανει πριν 2 χρόνια.... του είπα να κάνω ξανά και είπε δεν χρειάζεται....

    όπως καταλαβαίνεις τον ίδιο φόβο έχουμε..... με την διαφορά οτι εγω ειμαι σε χειρότερη κατάσταση τώρα
    Καλησπέρα,
    Τα συμπτώματα σας τα πέρασα και εγώ ακριβώς ίδια... Πέρασα και περναω μια τρομερη περίοδο άγχους αν μπορώ να πω ότι η περιοδος άγχους κρατάει τοοοοσο πολύ (7μηνες) πήγα νοσοκομείο με μουδιασμένη γλώσσα και αριστερή πλευρά, έκανα αξονική έκανα εξετάσεις νευρολογικα έλεγχο έκανα μαγνητική, δεν βρέθηκε τπτ, το θέμα είναι ότι τα συμπτώματα από μέρα σε μέρα αλλάζουν, έχω περάσει φόβο με καρδιά, με μάτια, με νεύρα, με γυναικολογικα.. Τώρα είμαι στο στάδιο π φοβαμαι μην παθω τπτ από το τόσο άγχος! Δεν ξέρω που βγάζω άλλο αυτό. Να πω ότι κάνω συνεδρίες αλλά δεν μ έχουν βοηθήσει τόσο πολύ!

Similar Threads

  1. Άγχος και εγκεφαλικό
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-2013, 02:58
  2. ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΚΟΟΛ?
    By garyfalia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 07-03-2013, 16:02
  3. εγκεφαλικο φοβια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-2010, 16:24
  4. pc και εγκεφαλικο
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 03-07-2009, 00:15
  5. Διαταραχη πανικου +εγκεφαλικο
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 18-12-2008, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •