Ουτε διακοπες... :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109

    Ουτε διακοπες... :(

    Καλημερα σε ολους κ ολες... Ειχα καιρο να γραψω. Ολα κυλουσαν καλα, μεχρι που ηρθα διακοπες... Το αιωνιο κολλημα μου? Οι παλμοι...
    Μεχρι κ προχθες εκει που οι μ.ο μου ηταν στους 55-65, εδω κ δυο μερες εχω φτασει να εχω 80-85 μ.ο ακομα κ οταν καθομαι. Το βραδυ, εκει που κατεβαινα στους 42-45, εχω ανεβει πλεον +10 κατα μ.ο (52-55). Ολο αυτο με ψιλοχαλαει, ξερω πως δεν θα παθω κατι, αλλα οσο ναναι μου πηδ@ει τις διακοπες....

  2. #2
    george1520
    Guest
    Πως και ξέρεις τόσες λεπτομέρειες;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    George, εχω smartwatch που μετραει τους παλμους ολη την ημερα κ εχω μια εικονα που βαδιζω γενικα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Οι παλμοί σου φυσιολογικοί φαίνονται. Και εξηγούνται αν έχεις άγχος γιατί αυξάνεται η αδρεναλίνη και η ντοπαμίνη οπότε και οι παλμοι
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    george1520
    Guest
    Οι παλμοί μας μεσα στην μέρα δεν ειναι σταθεροί. Η κούραση, το αγχος,οι δουλειές, το περπάτημα... Τα παντα .. νομίζω δεν σε βοηθάει να ελέγχεις συνέχεια.. γιστι σου μπήκε η ιδέα οτι κατι δεν παει καλα με τους παλμούς σου και ελέγχεις συνεχεια;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Οι παλμοί σου φυσιολογικοί φαίνονται. Και εξηγούνται αν έχεις άγχος γιατί αυξάνεται η αδρεναλίνη και η ντοπαμίνη οπότε και οι παλμοι
    Το θεμα ειναι οτι δεν εχω αγχος, 'η τουλαχιστον δεν νιωθω να εχω. Το ξερω οτι φαινονται φυσιολογικοι, αλλα εχω συνηθισει σε διαφορετικα νουμερα γιαυτο κ η αλλαγη του +10 κατα μ.ο μου ειναι αισθητη.
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Οι παλμοί μας μεσα στην μέρα δεν ειναι σταθεροί. Η κούραση, το αγχος,οι δουλειές, το περπάτημα... Τα παντα .. νομίζω δεν σε βοηθάει να ελέγχεις συνέχεια.. γιστι σου μπήκε η ιδέα οτι κατι δεν παει καλα με τους παλμούς σου και ελέγχεις συνεχεια;
    Εχω παθει χοντρο κολλημα, μετα απο κανα δυο τρεις κρισεις πανικου που περασα το 2014.

  7. #7
    george1520
    Guest
    Αρα το βλέπεις και εσυ πως ειναι ψυχολογικό όλο αυτό... Το εχεις συζητήσει με κάποιον ψυχολόγο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    George, εχω smartwatch που μετραει τους παλμους ολη την ημερα κ εχω μια εικονα που βαδιζω γενικα.
    και σοβαρά τώρα εμπιστεύεσαι το smartwatch?

    εκτος αν ειναι garmin... :P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αρα το βλέπεις και εσυ πως ειναι ψυχολογικό όλο αυτό... Το εχεις συζητήσει με κάποιον ψυχολόγο;
    Πριν χρονια εκανα συνεδριες που με βοηθησαν κ ξεκολλησα, αλλα τωρα παλι.....
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    και σοβαρά τώρα εμπιστεύεσαι το smartwatch?

    εκτος αν ειναι garmin... :P
    Σαφως κ το εμπιστευομαι... 300+ ευρω samsung gear s3 ειναι αυτο. Οσες φορες το εχω δει με πιεσομετρο, δεν εχει αποκλιση ουτε εναν παλμο

  10. #10
    george1520
    Guest
    Το θέμα εδω δεν είναι αν εμπιστεύεσαι μια συσκευή.. αλλα τι θα μπορούσες να κανεις ετσι ώστε να μην ασχολησε τόσο πολυ με τους παλμούς σου...
    Ειχα και εγω ενα διάστημα αυτο το θέμα (νομίζω ειχα ξανασχολιασει σε αντίστοιχο θέμα) και με την βοήθεια της ψυχολόγου μου το ξεπέρασα. Μου εχει δείξει ασκήσεις με αναπνοές έτσι ώστε να ηρεμούμε το μυαλό και να μειώνουμε το άγχος. Ειχα παρει τους παλμούς μου με το πιεσόμετρο και ηταν ψηλοί, εκανα τις ανάσες και ειδα ότι ήρθαν στα κανονικά επίπεδα. Αυτοντο εκανα 3-4 φορές και τότε κατάλαβα κατι που ήδη ήξερα ότι ήταν το άγχος μου. Δεν ξανα ασχολήθηκα. Καλο είναι αφου βλέπεις οτι ειναι μια κατάσταση που δεν μπορείς πλεον να ελέγξεις να την συζητήσεις με ενα καλο ψυχολογο.

Similar Threads

  1. Ούτε ξέρω τι μου φταίει...
    By Ioanna_tink in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 15-04-2016, 09:37
  2. Ούτε Γραμμάριο επάνω μου.
    By venom in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 22
    Last Post: 10-07-2015, 14:28
  3. ουτε ενα μυνημα δε ντρεπεστε;;
    By μανμαν in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 149
    Last Post: 17-05-2015, 16:29
  4. Ούτε κι εγώ ξέρω
    By Kaskoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2012, 01:32
  5. χωρισα ... ουτε να τα ξαναβρω μαζι του γινεται ... ουτε να τον ξεχασω ...
    By stellou1989 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-07-2010, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •