Αδιαθεσία μετά το πρωινό γευμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196

    Αδιαθεσία μετά το πρωινό γευμα

    Λοιπόν εγώ πάθαινα το εξής πριν ξεκινήσω την αγωγή μου με λαντος πριν 2 μήνες περίπου.
    Μολις ξυπνούσα ειμουν χαλια αλλά μόλις έτρωγα πρωινό που συνήθως είναι γάλα με 4 μικρά παξιμαδακια ολικής αλέσεως η παξιμαδακια με μαρμελάδα και Φιλαδέλφια ειμουν ακόμα χειρότερα χάλια υπνιλια ατονία έντονη
    Αυτά έφυγαν όλα με την αγωγή μου αλλά από τότε που αδιαθετησα 10 μέρες σχεδόν είμαι τα πρωινά ψιλοχαλοα ειδηκα σήμερα μόλις ξύπνησα πειναγα πολύ γιατί 14 ώρες νυστική όπως κάθε μέρα μόλις έφαγα το πρωινό τεζαρα συνήλθα λίγο μετά 2 ώρες το παθαίνει κανείς άλλος;;;

  2. #2
    YokoChoco
    Guest
    Εγώ το παθαίνω, ειναι ΥΠΝΙΚΗ ΑΠΝΟΙΑ μάλλον.


    Ποια είναι τα σημεία και τα συμπτώματα της υπνικής άπνοιας?

    Οι περισσότεροι ασθενείς με υπνική άπνοια παρουσιάζουν δυνατό ροχαλητό. Παρόλα αυτά, κάθε άτομο που ροχαλίζει δεν πάσχει απαραίτητα και από υπνική άπνοια. Συχνά ο/η σύζυγος ή σύντροφος θα προσέξουν αναπνευστικές παύσεις και θα επιστήσουν την προσοχή σε ένα άτομο για την πιθανότητα άπνοιας. Κάποιοι άνθρωποι ξυπνούν κατά περιόδους, με την καρδιά τους να χτυπά δυνατά, ιδρωμένοι ή με την αίσθηση πνιγμού. Η κακής ποιότητας ύπνος που απορρέει από την αποφρακτική υπνική άπνοια, οδηγεί στα αισθήματα της κούρασης και υπνηλίας κατά τη διάρκεια της ημέρας. Αυτό με τη σειρά του μπορεί να οδηγήσει σε πρωινούς πονοκεφάλους, χαμηλή συγκέντρωση, αδύνατη μνήμη και μειωμένη απόδοση στην εργασία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Αυτό που λες το παθαίνει ο άντρας μου που είναι 135 κιλά πρωταθλητής πυγμαχίας δεν είναι χοντρός όμως και ροχαλιζει και εγώ γω φοράω οτωασπιδες. Εγώ δεν ριχαλιζω καθόλου σαν πεθαμένη μου λέει κοιμάμαι.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Εχει διάφορους τυπους η υποβολή άπνοια. Ούτε εγώ ροχαλιζω, είμαι αδύνατος, είναι κεντρική άπνοια, από τον εγκέφαλο δηλαδή. Δεν κάνω συνεχεια,ή τουλάχιστον δεν το καταλαβαίνω συνέχεια, αλλά αν κρατήσει πολύ το καταλαβαίνω γιατί νιώθω ότι έχω σταματήσει να αναπνέω και ξυπνάω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εχει διάφορους τυπους η υποβολή άπνοια. Ούτε εγώ ροχαλιζω, είμαι αδύνατος, είναι κεντρική άπνοια, από τον εγκέφαλο δηλαδή. Δεν κάνω συνεχεια,ή τουλάχιστον δεν το καταλαβαίνω συνέχεια, αλλά αν κρατήσει πολύ το καταλαβαίνω γιατί νιώθω ότι έχω σταματήσει να αναπνέω και ξυπνάω.
    Εγώ πριν πάρω αγωγή και ζαναξ είχα πάθει κάτι παρόμοιο αλλά δεν το ψάχνω γιατί δεν κοιμάμαι ανάσκελα ποτέ μόνο ανάσκελα νομίζω το παθαίνουμε.
    Δεν το ψάχνω αρκετά ψαχνομαι σε γιατρούς εμένα μου είπαν να μην πίνω αλκοόλ μόνο και να κόψω σταδιακά τα ζαναξ

  6. #6
    YokoChoco
    Guest
    Την άλλη εβδομάδα θα κάνω εξέταση για Άπνοια κ μετά θα φορέσω κάτα πάσα πιθανότητα μάσκα που συνδέεται με συσκεύη CPAP και πιστεύω το πρόβλημα θα λυθεί.
    Και πλαγίως δημιουργείται Άπνοια όχι μόνο ανάσκελα.
    Και'γω δεν ειμαι παχύς, αλλά κανονικός αλλά ταλαιπωρούμαι πολύ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Εγώ τόσο καιρό με τα λαντος ξυπνάω ορεξατη σήμερα μόνο ξύπνησα έτσι κάπως αλλά μόλις έφαγα με Πιάσε όλο αυτό

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μου προκαλει και μενα το γαλα κατι παρομοιο κατι σαν νυστα αλλες φορες με πειραζει και ειμαι σαν κου κου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μου προκαλει και μενα το γαλα κατι παρομοιο κατι σαν νυστα αλλες φορες με πειραζει και ειμαι σαν κου κου
    Λες να μας πειράζει η λακτόζη;

Similar Threads

  1. Ξυπνησα μεσα στον υπνο μου με έντονη αδιαθεσία στο στομάχι
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-07-2016, 01:11
  2. Με την παραμικρή αδιαθεσία με πιάνει πανικός
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 28-02-2016, 21:29
  3. Πρωινο ξυπνημα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 12-11-2011, 10:39
  4. ΑΔΙΑΘΕΣΙΑ
    By Mariannaki87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-10-2010, 19:29
  5. Γεύμα μετά τη προπόνηση!
    By kwstas_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 0
    Last Post: 25-12-2008, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •