Δεν αντέχω άλλο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36

    Δεν αντέχω άλλο!!!

    Τους τελευταίους μήνες το έχω χάσει τελείως....νομίζω ότι πεθαίνω....δεν είμαι καλά.Νιωθω όλη μέρα ζαλαδες,θολουρες και αισθάνομαι σαν να μην μπορώ να κάνω τίποτα.Ουτε σούπερ μάρκετ δεν μπορώ να πάω,βλέπω όλα αυτά τα προϊόντα στους διαδρόμους και ζαλίζομαι απίστευτα.Οταν βγαίνω έξω νομίζω ότι θα καταρευσω και ότι θα πεθάνω.Το ίδιο πράγμα αισθάνομαι και όταν είμαι στο σπίτι μερικές φορές ,αλλά όταν βγαίνω έξω το έχω συνέχεια.Θελω όλη μέρα να κοιμάμαι και δεν έχω ενέργεια για τίποτα.Μια σκάλα ανεβαίνω και η καρδιά μου χτυπάει σαν τρελή.Δεν γυμνάζομαι καθόλου εννοείται.Νιωθω ότι το τέλος μου πλησιάζει,ζω σαν ζόμπι πλέον...Δεν μπορώ να χαρώ τίποτα πια.Ζαλαδες,θολούρες και κόπωση όλη μέρα.Και όλο αυτό με επηρεάζει και ψυχολογικά εννοείται.Ειμαι 20 ετών,έχω κάνει πολλές εξετάσεις σε όλους τους γιατρούς,όλα καθαρά.Δεν αντέχω να ζω άλλο έτσι.Ακομα και όταν κάθομαι κουράζομαι.Εχω κ ένα θέμα με την μύτη μου βέβαια,δεν αναπνέω καλά...αλλά και πάλι δε νομίζω οι ευθύνεται αυτό για τις ζαλαδες μου.Τι μου συμβαίνει;;;Μήπως έχω κάτι που δεν βρίσκουν οι γιατροί;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Έχεις σκεφτεί πως ίσως βιώνεις μια περίοδο ήπιας κατάθλιψης?? Συνέβη κάτι πριν εμφανίσεις όλα αυτά τα συμπτωματα ?? Κ εφόσον μόνη σου απάντησες πως έχεις κάνει εξετάσεις κ είναι ολα καλα αντιλαμβάνεσαι πως το θέμα δεν είναι παθολογικο αλλα ψυχολογικο!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Έχεις σκεφτεί πως ίσως βιώνεις μια περίοδο ήπιας κατάθλιψης?? Συνέβη κάτι πριν εμφανίσεις όλα αυτά τα συμπτωματα ?? Κ εφόσον μόνη σου απάντησες πως έχεις κάνει εξετάσεις κ είναι ολα καλα αντιλαμβάνεσαι πως το θέμα δεν είναι παθολογικο αλλα ψυχολογικο!
    Το έχω σκεφτεί αλλά κάθε φορά το πνεύμα αντιλογίας μέσα μου,μου λέει ότι ίσως υπάρχει κάτι που δεν το έχουν εντοπίσει οι γιατροί.Δεν συνέβη κάτι ιδιαίτερο...ξαφνικά από πέρυσι,χωρίς λόγο άρχισα να ζαλίζομαι...από τότε άρχισαν και οι κρισεις πανικού κι αλλα παρόμοια...Έχω πάει σε ένα σωρό γιατρούς αυτόν τον χρόνο,όλοι λένε πως είμαι καλά και πως μάλλον είναι ψυχολογικο.Αλλα πως;Είναι δυνατόν στα καλά καθούμενα και χωρίς κανένα λόγο να απέκτησα ζαλαδες,κόπωση κλπ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Maria26 View Post
    Το έχω σκεφτεί αλλά κάθε φορά το πνεύμα αντιλογίας μέσα μου,μου λέει ότι ίσως υπάρχει κάτι που δεν το έχουν εντοπίσει οι γιατροί.Δεν συνέβη κάτι ιδιαίτερο...ξαφνικά από πέρυσι,χωρίς λόγο άρχισα να ζαλίζομαι...από τότε άρχισαν και οι κρισεις πανικού κι αλλα παρόμοια...Έχω πάει σε ένα σωρό γιατρούς αυτόν τον χρόνο,όλοι λένε πως είμαι καλά και πως μάλλον είναι ψυχολογικο.Αλλα πως;Είναι δυνατόν στα καλά καθούμενα και χωρίς κανένα λόγο να απέκτησα ζαλαδες,κόπωση κλπ;
    Σε νιώθω γιατί κ εγω παρότι είχα βεβαιώσεις πως είναι ολα καθαρά άγχος πάντα την πατάω σκεπτόμενη και αν δεν είναι?? Κ μετα ξανά όλα από την αρχή.. Αλλα προσπάθησε να το δεις πως ξέρεις τι είναι κ αυτό είναι άγχος.. Αν το αποδεχτείς θα καταπολεμησεις στην ουσία του το πρόβλημα!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε κοιμασαι και πολυ μαλον

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε κοιμασαι και πολυ μαλον
    Αντιθέτως κοιμάμαι πολλές ώρες,αλλά και πάλι νιώθω κουρασμένη

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    14
    Ακου επειδη κι εγω το περασα αυτο για 1 μηνα και τωρα ειμαι καλύτερα .Ενιωθα κι εγω ζαλαδες και θολουρα επειτα απο μια κριση άγχους που περασα.Μαλλον αγχωθηκες για κατι και δεν το θυμάσαι. Σε μένα αυτα τα συμπτώματα ηρθαν 3 μερες μετα το αγχος.Καταρχάς δεν ξερω αν πιστεύεις στον θεο εγω πιστεύω προσευχήθηκα και νιώθω καλύτερα. Λοιπόν ολα αυτα ειναι στο μυαλο σου.Εγω μια μερα ετσι οπως ειχα ζαλαδα πεισμωσα και την απομακρυνα απο το κεφαλι μου με πολυ κοπο.Προσπαθησε να κανεις το ίδιο βρες κάποιο μηχανισμό .Επισης θα πρέπει απο το πρωι μεχρι το βράδυ να ασχολείσαι με δραστηριότητες για να ξεχνιέσαι.Να μπεις σε ενα προγραμμα. Παρε και βιταμίνες b θα βοηθήσουν.Και να πείσεις τον εαυτο σου οτι ολο αυτο που εχεις ειναι ψυχολογικό και θα φυγει. Υπομονή και πιστη να χεις οπως σ πα κι εγω το χα αυτο και ειμαι πολυ καλύτερα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    η ζαλάδα έτσι όπως το περιγράφεις το αντιμετώπιζα και εγώ για 2 χρονια δεν ήξερα τι να κάνω...... πήρα για 1 χρόνο ladose/αντικαταθλιπτικο και μετά το έκοψα η ζαλάδες απλά εξαφανίστηκαν...... μήπως να έβλεπες έναν ειδικό?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Pako23 υπάρχουν μέρες που βρίσκω αυτούς τους μηχανισμούς και είμαι καλύτερα,μα υπάρχουν και μέρες που δεν τα καταφέρνω...θα πάρω και βιταμίνες και βλέπουμε Ακη,το έχω σκεφτεί πολλές φορές να επισκεφτώ ειδικό αλλά έχω δυο κολλήματα...πρώτον,θα ήθελα να αποφύγω τα φάρμακα εάν είναι δυνατόν,διότι έχω ακούσει ότι μετά εθίζεσαι κλπ κλπ....δεν ξέρω βέβαια αν όλα αυτά που ακούγονται είναι παρανοήσεις.Τα χάπια σίγουρα βοηθανε και εννοείται πως θα τα πάρω αν το ζήτημα φτάσει στο απροχώρητο,αλλά φοβάμαι να τα ξεκινήσω Δεύτερον,ο ειδικός θα χρειαστεί αρκετά χρήματα λογικά....εννοειται πως οι γονείς μου θα μου δώσουν τα χρήματα αν υπάρχει ανάγκη,αλλά πιθανώς τα χρήματα που θα δώσω στον ειδικό θα τα στερηθούμε από αλλά πράγματα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Συμφωνώ με τον Pako23, θα σου κάνει καλό να ασχολείσαι με κάτι μέσα στην ημέρα. Βάλε ένα πρόγραμμα. Για παράδειγμα δοκίμασε το για ένα μήνα ή μια βδομάδα, παρε ενα χαρτι και γραψε Δευτέρα: γυμναστική για 20 λεπτα, να ακούσω μουσική, να δοκιμάσω ένα γλυκό που δεν έχω δοκιμάσει... Τριτη: να επικοινωνήσω με μια φίλη μου που έχω καιρώ να την δω, να δω ταινία κτλ...
    Εμπλούτισε ένα δικό σου πρόγραμμα που θα έχει μέσα και ενθουσιώδη δραστηριότητες ή προκλήσεις, στόχους που θα σε κάνουν να δραστηριοποιηθεις και θα έχουν και ενδιαφέρον αλλά και απλά πράγματα που σε ικανοποιούν.
    Ο λόγος που σου συνέβηκε αυτό ίσως να έχει να κάνει με τις σχέσεις σου? Θα έλεγα στη σύγχρονη κοινωνία τα κοινωνικά δίκτυα έχουν τεράστια επίδραση πάνω μας. Ίσως να σε κατέλαβε κάποιο γεγονός, συμβάν, να σου μίλησαν άσχημα ή να νιώθεις εσύ ότι μπήκες σε μια έντονη κατάσταση που συνειδητά πιστεύεις ότι δεν σε επηρέασε αλλά ασυνείδητα όντως να επέδρασε αρνητικά πάνω σου? Γνωρίζω άτομα που σαν είναι όλα οκ στη ζωή τους ξαφνικα το παθαίνουν αυτό αλλά δεν αντιλαβανοντε ότι οι συνομιλίες που έκαναν κατά καιρούς τους κούρασαν τόσο πολύ. Αν όντως νιώθεις ότι κάτι ίσως να πήγε στραβά με την πολύ χρήση των κοινωνικών δικτύων θα ήταν καλλίτερα να κάνεις μια μικρή αποχή απο αυτά (βάλε το σαν στόχο για 1-2 μέρες στο πρόγραμμα). 'Αλλος λόγος ίσως να είναι το ότι συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους συνομίληκους σου? Να λες πχ η τάδε κάνει αυτό, η άλλη βγαίνει έξω κτλ ενώ εγώ δεν κάνω τίποτα? Ίσως να σε κρατά μια συνεχή ανησυχία για το μέλλον σου και την εικόνα που έχεις στην ηλικία που είσαι. Είμαι 28 αλλά όταν ήμουν πιο μικρός έπεφτα εύκολα στην παγίδα της υπερ ανάλυσης, υπερβολικής σκέψης κτλ. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι κάνεις αυτό το διάστημα? Σπουδάζεις? Ζεις με τους γονείς σου? (Η συνύπαρξη και οι απόψεις των γονέων πάλι μπορεί να επηρεάζει όταν βρίσκεσαι σε συνεξαρτόμενη κατάσταση ).

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Μοναχικός Ήρωας View Post
    Συμφωνώ με τον Pako23, θα σου κάνει καλό να ασχολείσαι με κάτι μέσα στην ημέρα. Βάλε ένα πρόγραμμα. Για παράδειγμα δοκίμασε το για ένα μήνα ή μια βδομάδα, παρε ενα χαρτι και γραψε Δευτέρα: γυμναστική για 20 λεπτα, να ακούσω μουσική, να δοκιμάσω ένα γλυκό που δεν έχω δοκιμάσει... Τριτη: να επικοινωνήσω με μια φίλη μου που έχω καιρώ να την δω, να δω ταινία κτλ...
    Εμπλούτισε ένα δικό σου πρόγραμμα που θα έχει μέσα και ενθουσιώδη δραστηριότητες ή προκλήσεις, στόχους που θα σε κάνουν να δραστηριοποιηθεις και θα έχουν και ενδιαφέρον αλλά και απλά πράγματα που σε ικανοποιούν.
    Ο λόγος που σου συνέβηκε αυτό ίσως να έχει να κάνει με τις σχέσεις σου? Θα έλεγα στη σύγχρονη κοινωνία τα κοινωνικά δίκτυα έχουν τεράστια επίδραση πάνω μας. Ίσως να σε κατέλαβε κάποιο γεγονός, συμβάν, να σου μίλησαν άσχημα ή να νιώθεις εσύ ότι μπήκες σε μια έντονη κατάσταση που συνειδητά πιστεύεις ότι δεν σε επηρέασε αλλά ασυνείδητα όντως να επέδρασε αρνητικά πάνω σου? Γνωρίζω άτομα που σαν είναι όλα οκ στη ζωή τους ξαφνικα το παθαίνουν αυτό αλλά δεν αντιλαβανοντε ότι οι συνομιλίες που έκαναν κατά καιρούς τους κούρασαν τόσο πολύ. Αν όντως νιώθεις ότι κάτι ίσως να πήγε στραβά με την πολύ χρήση των κοινωνικών δικτύων θα ήταν καλλίτερα να κάνεις μια μικρή αποχή απο αυτά (βάλε το σαν στόχο για 1-2 μέρες στο πρόγραμμα). 'Αλλος λόγος ίσως να είναι το ότι συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους συνομίληκους σου? Να λες πχ η τάδε κάνει αυτό, η άλλη βγαίνει έξω κτλ ενώ εγώ δεν κάνω τίποτα? Ίσως να σε κρατά μια συνεχή ανησυχία για το μέλλον σου και την εικόνα που έχεις στην ηλικία που είσαι. Είμαι 28 αλλά όταν ήμουν πιο μικρός έπεφτα εύκολα στην παγίδα της υπερ ανάλυσης, υπερβολικής σκέψης κτλ. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι κάνεις αυτό το διάστημα? Σπουδάζεις? Ζεις με τους γονείς σου? (Η συνύπαρξη και οι απόψεις των γονέων πάλι μπορεί να επηρεάζει όταν βρίσκεσαι σε συνεξαρτόμενη κατάσταση ).
    Θα προσπαθήσω να τα κάνω αυτά που λες....δεν ζω με τους γονείς μου ούτε είχα κάποιο πρόβλημα με κάποια προσωπική μου σχέση...η αλήθεια είναι πως υπερ αναλύω τα πράγματα αλλά και πάλι,είναι δυνατόν μέσα σε ένα χρόνο,από εκεί που δεν είχα τίποτα σταδιακά να φτάνω στο σημείο να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου και να περπατήσω 2 τετράγωνα;Είναι δυνατόν να φταιει η ψυχολογία μου για το ότι βγαίνω έξω και αισθάνομαι ισχυρή ταση προς λιποθυμία,ζάλη και αδυναμία;Έχω τρελαθεί ειλικρινά....έχω κάνει ένα σωρό εξετάσεις και τίποτα όμως....τι να πω η αλήθεια είναι πως επειδή φοβάμαι να μεινω μόνη μου,μην τυχόν και πάθω κάτι,μένω με την σχέση μου για αρκετό διάστημα ή πάω στο σπίτι των γονιών μου όταν κατεβαίνω διακοπές στο χωριο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Maria26 View Post
    Είναι δυνατόν να φταιει η ψυχολογία μου για το ότι βγαίνω έξω και αισθάνομαι ισχυρή ταση προς λιποθυμία,ζάλη και αδυναμία;
    φυσικά... και όσο το αφήνεις χωρίς να δεις κάποιον γιατρό θα γίνετε όλο και χειρότερα........ δεν είναι ανάγκη να πάρεις φάρμακα οπωσδήποτε...... μπορείς να ξεκινήσεις με εναλλακτικές θεραπειες.... αλλα όχι από μονη σου... ούτε βιταμίνες να μην πάρεις από μονη σου....

    εχεις κοιταξει τον θυρεοειδή σοu;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    φυσικά... και όσο το αφήνεις χωρίς να δεις κάποιον γιατρό θα γίνετε όλο και χειρότερα........ δεν είναι ανάγκη να πάρεις φάρμακα οπωσδήποτε...... μπορείς να ξεκινήσεις με εναλλακτικές θεραπειες.... αλλα όχι από μονη σου... ούτε βιταμίνες να μην πάρεις από μονη σου....

    εχεις κοιταξει τον θυρεοειδή σοu;
    Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι το μυαλό έχει τόση δύναμη για να μας κάνει να αισθανόμαστε ετσι...Έχω υποθυρεοειδισμό από 4 ετών αλλά παίρνω χάπια και το ελέγχω με φάρμακα...τις τελευταίες μέρες μου δημιούργησαν κάποιες παρενέργειες τα χάπια αλλά γενικώς είναι εντάξει ο θυρεοειδής μου.Βιταμινες παίρνω ήδη χωρίς να μου το έχει πει γιατρός,λες να τις κόψω;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Maria26 View Post
    Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι το μυαλό έχει τόση δύναμη για να μας κάνει να αισθανόμαστε ετσι...Έχω υποθυρεοειδισμό από 4 ετών αλλά παίρνω χάπια και το ελέγχω με φάρμακα...τις τελευταίες μέρες μου δημιούργησαν κάποιες παρενέργειες τα χάπια αλλά γενικώς είναι εντάξει ο θυρεοειδής μου.Βιταμινες παίρνω ήδη χωρίς να μου το έχει πει γιατρός,λες να τις κόψω;
    τι βιταμινες περνεις? γενικα η ινοσιτολη ειναι πιο αποτελεσματικη.... γενικα δεν ειναι οτι θα παθεις κατι απο βιταμινες αλλα τουλαχιστων παρε κατι που κανει και δουλεια.. ρωτα ενα γιατρο η σε ενα φαρμακειο για ινοσιτολη....! πιστευω θα βοηθησει στης ζαλαδες.....

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    τι βιταμινες περνεις? γενικα η ινοσιτολη ειναι πιο αποτελεσματικη.... γενικα δεν ειναι οτι θα παθεις κατι απο βιταμινες αλλα τουλαχιστων παρε κατι που κανει και δουλεια.. ρωτα ενα γιατρο η σε ενα φαρμακειο για ινοσιτολη....! πιστευω θα βοηθησει στης ζαλαδες.....
    Θα πάω να ρωτήσω σήμερα!Παιρνω τις eviol energy plus.Ελπιζω να με βοηθήσει γιατί έχω απελπιστει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο!!!
    By giannis.l98 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-04-2015, 18:58
  2. Δεν αντέχω άλλο...
    By Κύκνος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 117
    Last Post: 25-04-2015, 15:20
  3. Δεν αντεχω την ζωη αλλο..
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 03-03-2015, 10:18
  4. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •